Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

[HELP] Cum pot combate un țepar?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010

View Posttiupedix, on 31 mai 2017 - 16:10, said:

In clipa in care ai zis despre om ca-i jegos, ai pierdut orice urma de compasiune.
Zici ca ai vorbit cu el.
Ma indoiesc ca ai respectat exact termenii conveniti .
Esti absolut incoerent:
SMS?
Te-a sunat ?
Hotaraste-te .
Ce termeni conveniți? Ce respectare? I-am platit un avans pentru cazare, și mi-a dat cu jet intr-o perioada in care greu mai găsești ceva liber.
M-am sunat luni că nu mai vrea sa stau, i-am cerut returul avansului și azi am primit SMS că mi-i da abia pe 14 iunie.

De fapt, asta am și scris in primul post. Unde e incoerenta?

#20
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Este tepar si pt ca a anulat din scurt si pentru ca nu mi se pare ok sa tii banii cuiva 2 saptamani, mai ales intr-o perioda de libere. Si de cand pana cand 100 de lei nu sunt bani? Ca poate cu aia 100 de lei in loc sa pleci la 10 dimineata spre casa, mai bananai prin statiune si pleci seara. Si oricum nu trebuie sa dea nimeni justificare pt banii lui. Daca el ii zicea aluia stii hai ca iti dau banii de cazare dupa concediu pe 14, era bine? Astia cu cazarile de ceva ani nu mai vor sa auda de cazare in weekend cum era inainte, nu mai vor fara avans in cont samd. Dar cand ei procedeaza asa e foarte corect. Si eu am patit-o si de atunci nici nu mai merg la pensiuni unde cer avans si fac mutre ca vrem sa stam doar o noapte. Daca e omul ok la telefon si intelege ca si printre ei sunt multi jegosi bine, daca nu..next.

#21
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010


View PostBaxon, on 31 mai 2017 - 16:13, said:

Are pagina web, e listat pe ceva site de turism sau cum ai dat de el ?

Vezi, aici eu sunt gâscă, nu este. Am dat de el la recomandarea unei alte persoane ce oferă cazare acolo.

#22
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostBlueHazard, on 31 mai 2017 - 16:15, said:

Ce termeni conveniți? Ce respectare? I-am platit un avans pentru cazare, și mi-a dat cu jet intr-o perioada in care greu mai găsești ceva liber.
M-am sunat luni că nu mai vrea sa stau, i-am cerut returul avansului și azi am primit SMS că mi-i da abia pe 14 iunie.
De fapt, asta am și scris in primul post. Unde e incoerenta?
O intelegere verbala ramane o intelegere verbala pana cand aceasta se consuma sau  se anuleaza verbal oricand
O intelegere scrisa ramane o intelegere scrisa  pana cand se consuma sau se anuleaza in scris.
Omul ti-a spus si cand iti va returna banii.

Daca tii extrem de mult sa nu fii refuzat , trebuia sa-ti cumperi o cabana la munte si gata tambalaul.

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBlueHazard, on 31 mai 2017 - 16:11, said:

@adisz, nu e niciun adevăr la mijloc, pur și simplu, asta e toată povestea. Nu e prima oară când plec pe Valea Prahovei, am stat in destule locații, care din păcate, nu mai erau disponibile nici acum 2 săptămâni.

Gata,am inteles si te-am inteles perfect.
Si pentru mine acest gen de oameni care-si retrag cuvantul dat sunt jegosi.Si nu numai atat,dar risc niste puncte penalizatoare.Astia merita infierati,macar altii sa nu se pacaleasca.Dar nu aici pe forum,ca s-ar putea sa trezesti niste spirite adormite.

Edited by adisz, 31 May 2017 - 16:21.


#24
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postlulutza, on 31 mai 2017 - 16:16, said:

Este tepar si pt ca a anulat din scurt si pentru ca nu mi se pare ok sa tii banii cuiva 2 saptamani, mai ales intr-o perioda de libere. Si de cand pana cand 100 de lei nu sunt bani? Ca poate cu aia 100 de lei in loc sa pleci la 10 dimineata spre casa, mai bananai prin statiune si pleci seara. Si oricum nu trebuie sa dea nimeni justificare pt banii lui. Daca el ii zicea aluia stii hai ca iti dau banii de cazare dupa concediu pe 14, era bine? Astia cu cazarile de ceva ani nu mai vor sa auda de cazare in weekend cum era inainte, nu mai vor fara avans in cont samd. Dar cand ei procedeaza asa e foarte corect. Si eu am patit-o si de atunci nici nu mai merg la pensiuni unde cer avans si fac mutre ca vrem sa stam doar o noapte. Daca e omul ok la telefon si intelege ca si printre ei sunt multi jegosi bine, daca nu..next.
Tepar este atunci cand pastreaza banii pt un serviciu care nu l-a prestat.Insa cand omul a zis ca-i returneaza banii , asta nu este tzeapa , pur si simplu intelegerea verbala a cazut.Atata tot.

#25
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Hahaha, așa e! Până la urmă, voi depune o plângere la Poliție.

View Postlightpoint, on 31 mai 2017 - 16:21, said:

Tepar este atunci cand pastreaza banii pt un serviciu care nu l-a prestat.Insa cand omul a zis ca-i returneaza banii , asta nu este tzeapa , pur si simplu intelegerea verbala a cazut.Atata tot.
Eu consider țeapă când zice că: Hai stai la mine, și după câteva zile/săptămâni, Nu mai veni.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlightpoint, on 31 mai 2017 - 16:21, said:

Tepar este atunci cand pastreaza banii pt un serviciu care nu l-a prestat.Insa cand omul a zis ca-i returneaza banii , asta nu este tzeapa , pur si simplu intelegerea verbala a cazut.Atata tot.

Eu nu stiu pe ce lume traiesti,dar teapa inseamna pacaleala,bataie de joc si nu se referea numai la bani.
In acest gen de cazuri,banii nu conteaza.Dar este a dracului de incomod sa te pregatesti pentru o iesire,mai anunti si gasca si la un moment dat ti se da cu flit.In asemeena momente ai plati si dublu doar sa poti remedia problema.
Dar se vede ca esti "fraged" inca,n-ai trecut prin asa ceva.

Edited by adisz, 31 May 2017 - 16:25.


#27
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
In fine, ma ajuta foarte mult ce mi-ati propus. Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

#28
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postlightpoint, on 31 mai 2017 - 16:21, said:

Tepar este atunci cand pastreaza banii pt un serviciu care nu l-a prestat.Insa cand omul a zis ca-i returneaza banii , asta nu este tzeapa , pur si simplu intelegerea verbala a cazut.Atata tot.

View Posttiupedix, on 31 mai 2017 - 16:10, said:

In clipa in care ai zis despre om ca-i jegos, ai pierdut orice urma de compasiune.
Ba este teapa si este si jegos deoarece cineva este lipsit de o suma de bani pentru o perioada de 2 saptamani(daca nu o fi mai mult in total), fara vreo astfel de intelegere prealabila. Probleme se mai intampla, dar sa pastrezi banii cuiva fara sa oferi absolut niciun serviciu, e deja magarie mare, daca nu cumva inselaciune. Ce ati zice voi sa vi se ia o suma cat de concediu, fix inainte de concediu, sa nu vi se ofere cazare si alte servicii si sa vi se dea banii dupa ce se termina perioada de concediu? Cool, nu? Posted Image

Edited by ShadowBroker, 31 May 2017 - 16:27.


#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postadisz, on 31 mai 2017 - 16:25, said:

Eu nu stiu pe ce lume traiesti,dar teapa inseamna pacaleala,bataie de joc si nu se referea numai la bani.
In acest gen de cazuri,banii nu conteaza.Dar este a dracului de incomod sa te pregatesti pentru o iesire,mai anunti si gasca si la un moment dat ti se da cu flit.In asemeena momente ai plati si dublu doar sa poti remedia problema.
Dar se vede ca esti "fraged" inca,n-ai trecut prin asa ceva.
Si cand o companie aeriana, de exemplu, anuleaza un zbor cum e? E teapa? E frauda? E deja de domeniul penal?

#30
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostBlueHazard, on 31 mai 2017 - 16:25, said:

In fine, ma ajuta foarte mult ce mi-ati propus. Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Ai putea sa mentionezi ceva aici: https://forum.softpe...a/page__st__756

#31
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostBlueHazard, on 31 mai 2017 - 16:23, said:

Hahaha, așa e! Până la urmă, voi depune o plângere la Poliție.
In care sa reclami ce ? Ca ai avut o intelegere verbala cu cineva si ca i-ai dat un avans pe baza unei intelegeri verbale iar aceasta intelegere verbala a cazut
si tipul a promis ca iti da banii inapoi  cu dovada scrisa(SMS) ? Dpdv al un business tipul respectiv a procedat corect.

Quote

Eu consider țeapă când zice că: Hai stai la mine, și după câteva zile/săptămâni, Nu mai veni.
Obiectul  intelegerii il reprezinta un serviciu contra bani.Nu s-a prestat serviciu se da banul inapoi.Tipul nu a prestat serviciul si ti-a zis ca iti va da banii inapoi. Unde este tzeapa ?

#32
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postdexterash, on 31 mai 2017 - 16:28, said:

Si cand o companie aeriana, de exemplu, anuleaza un zbor cum e? E teapa? E frauda? E deja de domeniul penal?
Asa fac aia, te tin doua saptamani pana iti dau banii inapoi? Eu am impresia ca ti-i dau imediat si cu dobana...

#33
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostShadowBroker, on 31 mai 2017 - 16:25, said:

Ba este teapa si este si jegos deoarece cineva este lipsit de o suma de bani pentru o perioada de 2 saptamani(daca nu o fi mai mult in total), fara vreo astfel de intelegere prealabila. Probleme se mai intampla, dar sa pastrezi banii cuiva fara sa oferi absolut niciun serviciu, e deja magarie mare, daca nu cumva inselaciune.
Tipul a zis ca o sa-i returneze banii(probabil cand poate).Atunci cand faci o intelegere verbala iti asumi si consecintele ei. Pana la urma nimeni nu este de vina ca unora le lipseste bunul-simtz economic.O educatie minima economica.Observ ca lipsa ei degenereaza in
paranoia ("aha ala are ceva personal cu mine",  "aha ala ma inseala", "e tzepar" ).

PS: comedie mare este faptul ca suma datorata nici nu poti sa-ti cumperi o sticla de vin bun :
http://www.vinmag.ro...RoC3n_w_wcB  :)

Edited by lightpoint, 31 May 2017 - 16:34.


#34
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Hmm... 100 de lei nu sunt chiar o pierdere asa de mare :D Se putea chiar mai rau (masina furata de ex.)

#35
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postlightpoint, on 31 mai 2017 - 16:29, said:

Obiectul  intelegerii il reprezinta un serviciu contra bani.Nu s-a prestat serviciu se da banul inapoi.Tipul nu a prestat serviciul si ti-a zis ca iti va da banii inapoi. Unde este tzeapa ?
Privarea clientului de suma, respectiv folosirea de bani pe perioada respectiva(banui ca nu-i da dobanda). Acolo e teapa.

#36
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View PostBaxon, on 31 mai 2017 - 16:13, said:

Ba omule tu stii sa citesti sau nu ???!! Mai citeste de 10 ori poate reusesti sa intelegi corect ce scrie in limba romana ...
Este incoerent.
Odata zice ca a fost contactat prin SMS?
Altadata ca a fost sunat.

Spoiler
Iar faptul ca banii vor fi returnati abia dupa 2 saptamani cel mai probabil are o explicatie logica.
Poate tipul este si el in vacanta.

Edited by tiupedix, 31 May 2017 - 16:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate