Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

[HELP] Cum pot combate un țepar?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Salutare!
Long story short: Aveam nevoie de o cazare pentru perioada 1 - 4 Iunie la Busteni / Prahova.
Aveam de mult timp in telefon un numar al unui nene (jegul in cauza) care inchiria o casa in oras. Acum 2 saptamani m-am inteles cu el asupra unui avans de 100 de lei, pe care i-am si depus-o in cont a 2a zi (pe numele lui, el avand si PFA).
Acum 2 zile m-a sunat ca nu se mai poate sa stau la el, si ca nu mai vrea si ca ne returneaza banii.... ca astazi sa primesc un SMS de la el in care ma anunta ca imi da banii pe 14 Iunie.
Eu tot voi ajunge la Busteni, am reusit sa gasesc alta cazare si as vrea sa stiu daca pot face ceva legal ca sa-l combat pe acest țepar. Nu stau in loc de 100 de lei, ma descurc si fara ei, dar vreau sa-l fac sa inteleaga ca nu e ok sa te pisi pe oameni ca asa vrei tu.
Inca am pastrat chitanta cu care i-am depus banii in cont.

Apreciez orice forma de sugestie sau de ajutor.

Multumesc anticipat! :)

M-am exprimat cam in fuga; daca este nevoie, ofer mai multe detalii.

#2
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Trebuie intrebat la banca daca poti cere refund.
Plangere la politie.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Daca ai ceva palpabil,adica corespondenta cu el.poti sa-i faci o "bucurie",anuntand protectia consumatorului.
De asemenea,pe internet,poti sa-i faci antireclama acolo unde isi promoveaza afacerea.

ps.
Dar ma intreb ce motiv ar fi avut sa te refuze isi retraga oferta?

Edited by adisz, 31 May 2017 - 15:52.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Posibil a gasit pe altul care plateste dublu

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Ceva cu Fiscul.

#6
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Are autorizatie pt pensiune? Declara undeva veniturile alea? Ca daca nu...dar ar fi o idee sa nu il cauti la el pe teritoriu ca sa zic asa, sa nu ai surprize...

#7
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
plangere la ANAF xD l-ai spart! daca esti bo$$, te duci pe 14 sa iei banii, mergi la el acasa, vezi daca are turisti in casa, suni pe loc la ANAF, sa vina in control ca acolo se inchiriaza ilegal . bang bang. si ai si chitanta si inregistrarile / sms-urile ca dovada.  * sper ca ai inregistrat apelul in care zice ca inchiriaza.

#8
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Lasa datele PFAului sa ne cazam si noi putin in/la el!

#9
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostBlueHazard, on 31 mai 2017 - 15:27, said:

Salutare!
Long story short: Aveam nevoie de o cazare pentru perioada 1 - 4 Iunie la Busteni / Prahova.
Aveam de mult timp in telefon un numar al unui nene (jegul in cauza) care inchiria o casa in oras. Acum 2 saptamani m-am inteles cu el asupra unui avans de 100 de lei, pe care i-am si depus-o in cont a 2a zi (pe numele lui, el avand si PFA).
Acum 2 zile m-a sunat ca nu se mai poate sa stau la el, si ca nu mai vrea si ca ne returneaza banii.... ca astazi sa primesc un SMS de la el in care ma anunta ca imi da banii pe 14 Iunie.
Eu tot voi ajunge la Busteni, am reusit sa gasesc alta cazare si as vrea sa stiu daca pot face ceva legal ca sa-l combat pe acest țepar. Nu stau in loc de 100 de lei, ma descurc si fara ei, dar vreau sa-l fac sa inteleaga ca nu e ok sa te pisi pe oameni ca asa vrei tu.
Inca am pastrat chitanta cu care i-am depus banii in cont.

Apreciez orice forma de sugestie sau de ajutor.

Multumesc anticipat! Posted Image

M-am exprimat cam in fuga; daca este nevoie, ofer mai multe detalii.
Pai de ce este tepar ? Omul ti-a spus cand iti va da banii inapoi.Unde este tzeapa ?

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
I-a murit soacra, i-a cazut usa de la casa, s-a spart o teava, i-a luat foc cotetul, i-a fatat cateaua etc etc. Ce naiba, cu 100 de lei i-ai cumparat viata si vila? Sau cum?

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Cand mai depui bani in contul cuiva pentru cumpararea unui serviciu sau obiect, ai grija sa specifici (de obicei te intreaba cel de la banca, pe mine m-a intrebat) scopul depunerii. In caz ca ai probleme si ajungi sa te judeci, e o proba buna in favoarea ta.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i chestia de bani aici.Teapa poate fi considerat faptul ca initiatorul si-a facut planuri pentru o data anume,iar respectivul si-a retras oferta in ultimul moment.
Asta-i chestie de bun-simt si educatie pana la urma,nu de bani.
Dar,ca de obicei,adevarul se afla undeva la mijloc,cu siguranta,iar noi nu avem acces decat la partea "descoperita".

Edited by adisz, 31 May 2017 - 16:01.


#13
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View PostBlueHazard, on 31 mai 2017 - 15:27, said:

Acum 2 saptamani m-am inteles cu el asupra unui avans de 100 de lei,

View PostBlueHazard, on 31 mai 2017 - 15:27, said:

ma anunta ca imi da banii pe 14 Iunie.
Iti da banii inapoi ?
Jegos ?

#14
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Nu e nimic putred la mijloc. Asta e toată povestea, cap-coada. Mi-am făcut rezervarea acum 2 săptămâni, și alaltaieri m-a sunat că nu mai vrea sa stau la el.

@tiupedix, eu i-am pus banii a 2a zi după ce am vorbit cu el, de ce sa aștept 2 săptămâni să mi-i returneze?

Dacă vreți, va spun și cine e, că sa n-o pățiți și voi.

Și așa e, îmi făcusem planuri, și m-am trezit fara cazare intr-o perioada aglomerata (minivacanța 1-5 iunie). Abia abiam am mai găsit ceva.

#15
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
In clipa in care ai zis despre om ca-i jegos, ai pierdut orice urma de compasiune.
Zici ca ai vorbit cu el.
Ma indoiesc ca ai respectat exact termenii conveniti .
Esti absolut incoerent:
SMS?
Te-a sunat ?
Hotaraste-te .

Edited by tiupedix, 31 May 2017 - 16:11.


#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Poate omul are un motiv valabil pentru care nu mai poate onora înțelegerea.
Nu știu de ce returnează banii abia după două săptămîni - ai întrebat care e motivul?
Cînd ai zis ca are și PFA ai vrut sa spui că are PFA în domeniu cazare turiști? Dacă da, de ce i-ai trimis avansul în contul personal?

#17
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
@adisz, nu e niciun adevăr la mijloc, pur și simplu, asta e toată povestea. Nu e prima oară când plec pe Valea Prahovei, am stat in destule locații, care din păcate, nu mai erau disponibile nici acum 2 săptămâni.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Are pagina web, e listat pe ceva site de turism sau cum ai dat de el ?

View Posttiupedix, on 31 mai 2017 - 16:10, said:

Esti absolut incoerent:
SMS?
Te-a sunat ?
Hotaraste-te .
Ba omule tu stii sa citesti sau nu ???!! Mai citeste de 10 ori poate reusesti sa intelegi corect ce scrie in limba romana ...

Edited by Baxon, 31 May 2017 - 16:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate