Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Arme pentru autoaparare fara aprobare de la Politie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbumpocbum, on 31 mai 2017 - 13:20, said:

Eu zic ca te duci prea departe. Precizarile si alte declaratii verbale nu au nici o valoare legala. Din cate ai vazut mai sus la un control de rutina doar simplul fapt ca s-a gasit un baston telescopic intr-o masina a generat un dosar penal.

Cum doresti, eu unul am ramas doar la un spray....

"Poliţie Rurală Brăila au efectuat un control de rutină la un autoturism aflat în zona discotecii din localitatea Latinu şi au găsit în portbagaj un baston telescopic metalic, interzis de lege.
Poliţiştii au ridicat obiectul în vederea continuării cercetărilor şi i-au întocmit dosar penal proprietarului maşinii, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de port fără drept de obiecte periculoase."

E doar un exemplu.
si masina e o arma letala si nu se confisca....

#20
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
iti cumperi ce vrei fara autorizatie de la politie,dar nu prea le poti folosi, eu mi-am luat o sabie dar m-am jucat in casa cu ea

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana la masina eu ma gandeam la toporul pentru spart lemne, surubelnita, cutitul cu care tai haleala la picnic, etc....sau lopata de urgenta... Chestii care le tin permanent in masina....

Am uitat de levier...manivela...

Dar legea e lege...!!!!!

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 13:44.


#22
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
da un topor mi-am luat si eu,il tin in casa, mi-am taiat si ceva lemne...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am unul din ala mic, incape intr-o geanta de laptop de 15" unde am si cele necesare pentru gratar. Dar tot topor se numeste....
Ce zice legea cand esti in loc amenajat special pentru gratare  ...?????

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 13:48.


#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Daca tot vine vorba de topor&altele, conform legii cum naiba ar trebui sa procedez daca am de exemplu un teren in varf de munte, si vreau sa merg la sfarsit de saptamana sa mai curat din buruieni, tufe de maces (omoara pomii) si diversi pomi fructiferi?
Pana in locul respectiv ma deplasez pe un drum european si unul national, plus drumuri locale, si am de carat cu mine topor, fierastraie pentru crengi si diferite foarfeci pentru buruieni.
P.S.: am uitat de motocoasa, ce are disc metalic pentru taiat tufele de maces.

Trebuie sa ma teleportez?

Edited by Hider141, 31 May 2017 - 13:51.


#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Atata timp cat toporul sta in portbagaj intr-o geanta , nu ai treaba , dar daca e sub scaunul de la sofer/pasager , hmmm...

#26
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
O sa va spun cum fac LEGAL cei care au probleme cu legea sa fie inarmati in trafic si sa nu pateasca nimic, cumpara topor, au care le vand topoare, cutite, cu chitanta.
Legal poti cumpara genul asta de obiecte si sa le transporti acasa.

Acum legal dupa lege nu poti afla nici daca ai voie sa ai la tine un briceag mic, motivul? Pentru ca este regula aia cu in public.

Si daca cititi bine legea spune sa le folosesti, adica tu poti transporta tot felul de astea in masina, sa zicem ca te opresc la perchezitie si asta este, te duci la tara cu toporul, cutitul etc... Discutia este sa folosesti armele si uneltele respective in scopul descris in subiect.

Edited by Lenevo, 31 May 2017 - 13:52.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici e problema. Poti sa ai necazuri cu "organul" ....Cum demonstrezi ca in loc de copac nu urmareai un "copac" ?

@Lenevo ai citit mai sus ca omul avea o telescopica in masina, in portbagaj,  si s-a ales cu dosar penal ?

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 13:53.


#28
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007

View Postloock, on 31 mai 2017 - 13:11, said:


Neoficial, si fara permis, te poti apara doar prin puterea mintii...
Cel mai bun sfat.
Nu intra in combinatii, stai deoparte. Nu raspunde provocarilor.
Cu d-astia cel mai bine e sa n-ai treaba, fara conflicte din astea in care sa stea unii sa filmeze.
N-ai cum sa te aperi, viata ta valoreaza mai mult decat viata lor. Ei oricum joaca la cacialma, la intimidare si n-au niciun stress, nu pierd nimic, sunt obisnuiti cu puscaria, se duc acolo ca acasa.
Daca le dai cu spray, mai rau ti-i pui in cap.

#29
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
un topor mic de la fiskars.

http://www.emag.ro/t...1/pd/D0PWXBBBM/

nu iti are nimeni treaba.

il tii in buzunar.

#30
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

View Postbumpocbum, on 31 mai 2017 - 13:51, said:


@Lenevo ai citit mai sus ca omul avea o telescopica in masina, in portbagaj,  si s-a ales cu dosar penal ?
Ai citit ce scrie in lege? Nu ai voie cu asa ceva. Telescopica nu este topor sau cutit pe care l-ai cumparat. Cu baston nu ai voie.

Si orice la o adica iti cumperi o cazma mica si gata, unealta.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaccip, on 31 mai 2017 - 13:52, said:

Ei oricum joaca la cacialma, la intimidare si n-au niciun stress, nu pierd nimic, sunt obisnuiti cu puscaria, se duc acolo ca acasa.
Daca le dai cu spray, mai rau ti-i pui in cap.

NU joaca la nici o cacialma, te transeaza rapid. NU te risca.... Un spray e bun, ai o sansa, fara nu ai nici una daca nu le place de moaca ta....

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostBaxon, on 31 mai 2017 - 13:50, said:

Atata timp cat toporul sta in portbagaj intr-o geanta , nu ai treaba , dar daca e sub scaunul de la sofer/pasager , hmmm...
da' ce treaba are organu' unde-mi port eu lucrurile? poate toporul nu-mi incape in portbagaj de soacra!

View Postbumpocbum, on 31 mai 2017 - 13:36, said:

Pana la masina eu ma gandeam la toporul pentru spart lemne, surubelnita, cutitul cu care tai haleala la picnic, etc....sau lopata de urgenta...
nope! lopata-i pt chestii serioase, ca si zombie attack!!

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLenevo, on 31 mai 2017 - 13:56, said:

Ai citit ce scrie in lege? Nu ai voie cu asa ceva. Telescopica nu este topor sau cutit pe care l-ai cumparat. Cu baston nu ai voie.

Si orice la o adica iti cumperi o cazma mica si gata, unealta.

"ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire"

Apropo coada de la lopata mea face cat 3 telescopice.....daca ii atasez si partea metalica e foarte utila cand ramai prin off-road intepenit in namol...

Edited by bumpocbum, 31 May 2017 - 14:01.


#34
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

View PostBogzaG, on 31 mai 2017 - 13:55, said:

un topor mic de la fiskars.

http://www.emag.ro/t...1/pd/D0PWXBBBM/

nu iti are nimeni treaba.

il tii in buzunar.
Direct dosar penal.

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostLenevo, on 31 mai 2017 - 13:58, said:

Direct dosar penal.
in plus ca la vaslui esti rusinea satului cu ala...

#36
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

View Postbumpocbum, on 31 mai 2017 - 13:58, said:

"ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire"

Apropo coada de la lopata mea face cat 3 telescopice.....daca ii atasesz si partea metalica e foarte utila cand ramai pron off-road intepenit in namol...
1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"

Bastonul telescopic este acolo la castetului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate