Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Prinsă între soț și parinti ...

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Ira18

Ira18

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.05.2017
Salut ,este prima oară când vorbesc pe un forum despre asta dar sincer nu mai știu ce sa fac...sunt căsătorită de 6 luni după ce am stat împreuna 5 ani jumătate aproape .Relatia noastră a avut și certuri dar cred ca e normal dar in rest ne am înțeles bine ...de cv vreme i am adus pe ai mei sa locuiască cu noi deoarece suntem in Anglia și tata avea nevoie de un job dp ce in țara și l a pierdut și mama nu prea câștiga nimic și a decis sa vina și ea.Am hotărât sa ma ajute cu fetița mea de 1 an pn reușim sa ne luam un loc al nostru.Ai mei cu soțul se înțelegeau bine înainte de acest pas dar de când a venit prima oară aici tata,lucrurile s au schimbat..Ba certuri pe opinii diferite ,Ba de ce sa baga in viața noastră in orice ,de ce își dau cu părerea și spun ca nu i bun ce facem fără sa argumenteze  (specific ca soțul îmi spune mie aceste lucruri ),Ba de ce se implica in orice facem și nu ne lasa nici un pic de intimitate și putere de hotărâre in ceea ce privește fetița  pt ca tot timpul spune dacă e bn sau nu e bn ce vreau sa fac in legătura cu ea ,și multe altele .mama pe de alta parte vede și simte schimbările la el și mi spune tot mie ca nu i baga in seama ca ei sunt zero pt el și nu ii respecta ,dar eu tot timpul am încercat sa ameliorez situația evitând mai multe discuțiile și aici am greșit eu.trebuia sa fiu mai directa când a trebuit dar acum e târziu și sotul nu prea mai vrea sa încerce sa repare relația cu ei.Nu mi a cerut niciodată sa aleg între el ai mei dar cred ca nu se simte bine in situația asta..ma simt prinsă la mijloc și as vrea sa fim toți ca înainte dar nu știu dacă s ar mai putea face ceva...se evita total in casa și ma simt foarte prost ...sfaturi va rog??

#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Ar fi bine sa stati singuri, fara parinti, frati etc. Asa e cel mai bine.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Primul sfat ar fi sa pui mana pe un manual de limba romana ca abia am inteles ce vrei sa spui.
Al doilea ar fi simplu: nu le convine cum faceti voi lucrurile, primul avion spre Romania pleaca in 2 ore.

#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Și unde ar fi dilema?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Alegerea ai făcut-o de când te-ai căsătorit, singura problemă pe care o ai de rezolvat e modul în care o să le spui asta și părinților.
Dacă tatăl tău și-a găsit de lucru se pot muta de la voi.

Te rog nu mai folosi prescurtări.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 Ira18, on 30 mai 2017 - 11:54, said:

Salut ,este prima oară când vorbesc pe un forum despre asta..
...sfaturi va rog??

Dupa parerea ta,sotul are sau nu dreptate?
Tu cum consideri:familia ta este sotul si fetita.sau parintii tai?
Nu ai amintit nimic din demersurile pe care le-ai facut ca sa-ti impaci sotul,eventual si cu parintii tai?
In cate camere traiti in Anglia si cum impartiti cheltuielile?

#7
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 27.07.2006
Bunica mea (92 de ani, 4 clase) , mi-a spus inaine de a ma casatori: "un bordei sa ai, dar sa fii doar tu cu nevasta".
Am reusit sa-i urmez sfatul :)

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
ajuta-ti parintii sa-si inchirieze o locuinta separata, sa nu mai stati in aceeasi casa. mama ta sa vina sa aiba grija de fetita cat sunteti voi la serviciu, sau s-o ia la ea acasa si sa v-o aduca seara. tatal tau lucreaza, si-a gasit un job acolo ? sau voi le platiti toate cheltuielile pana reusesc sa-si faca un rost in anglia ?

sau poti da fetita la cresa, sau poti plati o bona si atunci chiar ca nu mai ai motive de conflict cu parintii, daca veti locui si separat.

familia ta este alcatuita din sot si fetita. gandeste-te bine cu cine vrei sa ramai, cu ei sau cu parintii tai ?

sotul tau are perfecta dreptate sa fie nemultumit si sa-ti faca tie reprosuri, daca tu erai in locul lui si veneau parintii lui, nu ai fi simtit la fel daca situatia era identica ? ba da, te asigur.
si zi mersi ca sotul tau nu se cearta parte in parte cu parintii tai. el tot incearca sa-ti spuna tie, sa mediezi tu situatia, nu vrea sa se certe cu ei direct.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Deci ai mei aveau o vorba. Lucrul amestecat pute a c.at. Situatia nu e ok deloc. Una e sa vina parintii unuia dintre voi sa stea o perioada limitata (o saptamana, o luna, doua) si alta e sa vina si sa nu mai stie nimeni cand pleaca. E normal ca situatia sa fie tensionata deoarece sunteti doua familii care impartiti aceeasi casa. Doua familii cu prioritati diferite, cu mentalitati diferite cu necesitati diferite.
Faptul ca esti tampon intre sot si parinti nu are decat un rezultat sigur pe termen lung si acesta e degradarea relatie cu sotul. Parintii sunt parinti, accepta si se impaca cu multe dar sotul rabda pana la un punct si pe urma isi cam baga picioarele.
  Din punctul meu de vedere familia e sotia si copiii. Din momentul casatoriei parintii devin neamuri apropiate la fel cum e normal sa devenim si noi pentru copiii nostri cand o sa le vina vremea.

Edited by PoeOvidiu, 30 May 2017 - 12:15.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Daca sotul nu e betivan, curvar si aduce banii acasa, tii de el cu dintii, mai ales ca ai si copil.
Pentru parinti faci sacrificii materiale, nu de alta natura.
Ii expediezi in romania, le faci o renta de cat poti tu 200-300 lire lunar si se descurca, mai un strat de patrunjel, mai o gaina etc.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@Ira18
familia ta sunt sotul si copilul,
viata ta e copilul
viata si viitorul copilului depinde te parinti nu de bunici.
ura si la gara inapoi la tara....

le dai de ales, stau in banca lor sau zboara, in cazul cel mai naspa va inchiriati voi in alta parte, plecati si ii lasati sa se descurce cu chiria...

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 corinadaniela, on 30 mai 2017 - 12:11, said:

sotul tau are perfecta dreptate sa fie nemultumit si sa-ti faca tie reprosuri,

Nu are dreptate. Nu e vina ei de situatie. Ar trebui sa discute cu ea nu sa ii faca viata amara.

Treburile astea se transeaza cu calm si ferm.  Solutii exista chiar daca nu intotdeauna pe placul tuturor.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
e vina lor la gramada, ca-s niste bezmetici... mai putin copilul ca pe ala nu l-au tampit, inca, sper...

e lupta de dominare, aia batrani cred ca mai au ceva de zis, se simt depasiti si vor sa se impuna cu forta....
astia tineri nu stiu, sau e jana, sau alte motive si nu se impun si nu le cer sa fie respectati.

in general e care pe care, este disputa intre generatii... si am o vaga banuiala ca bunicii nici nu vor sa auda sa aiba grija de copil...

Edited by arg, 30 May 2017 - 12:27.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu neaparat, sunt situatii in care esti fortat sa traiesti "la comun"....

Situatia expusa mai sus se intalneste extrem de des, mai ales in Ro...

#15
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Oricat ai vrea sa fie bine, nu va fi, decat daca parintii pleaca. Pune-te in situatia lui, daca ar fi venit parintii lui, probabil lucrurile asr fi stat lafel, dar invers. Pentru 2-300 euro pe luna, iti angajezi o bona si salvezi relatia. Parintii daca vor sa munceasca in Anglia sa isi ia chirie, ofera-le spatiu de cazare inca o luna si pune-le condita sa-si gaseasca de lucruu si sa-si plateasca chirie in alta parte.
Nu merita sa iti strici casnicia sau relatia cu parintii, pentru o chestie care nu va merge niciodata, adica statul impreuna cu parintii.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@xplozia
ce caznicie, au un copil....

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Conflicte intre generatii vor fi intotdeauna (si nu am refer la fraze de genul: pe vremea mea..., ci, in primul rand, divergente de opinie). Motivul cred ca il banuiesti: "pe vremea mea" (a parintilor) era comunism si vremurile altele, in sensul ca nu era o argumentatie necesara intelegerii complete. Daca ii veti intreba pe bunici, o sa vedeti alta mentalitate.

Generatia mea (nascuta in anii '80) are niste valori oarecum intre comunism si ce a urmat dupa (din pacate respectul la viata personala nu e pe lista (ceva) mai scurta si de aici divergente). Eu m-am mutat cu prietena in chirie (desi spatiul locativ era deajuns la ai mei) dar stiu ca pot aparea conflicte de opinie, diferente de ore la servici, etc si pot iesi ceva scantei. Toata lumea a inteles ca e mai bine (ma rog, mama a comentat putin ca ce trebuie sa platesc la altii chirie, etc...).

Recomanadrea ar fi sa va adunati toti la masa si sa discutati deschis (si sa va ascultati unii pe altii). Nu e bine (si normal) sa stai cu mortul in casa. E bine ca iti ajuti parintii (le-ai oferit o mana de ajutor), dar nici sa se transforme in sefii casei.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Rabdare si calm pana gasiti "locul". La mine a durat 4 ani 2 la ai mei si 2 la socrii.... a fost dificil ....

Oricum sotul si copilul sunt pe primul plan, restu se descurca !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate