Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Placa de baza h61-p20( MS-7788) ( dual chanel )

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ointrebare

ointrebare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.07.2015
1. Dati-mi exemple de niste procesoare pana-n 500-600 lei compatibile cu aceasta placa de baza
2. Aceeasi intrebare doar ca pentru placa video pana-n 600 lei ( ceva decent pentru gaming )
3. Un ssd ieftin(120 Gb)
Precizez ca sursa este de 500 iar momentan am 4 gb ram ( urmeaza inca 4 in + ) = 8 Gb total ( ddr3 ) ( rezolutia monitorului e 1280x 1024  daca e important )

Care sunt criteriile de compatibilitate intre componente ? Cum iti dai seama efectiv ca placa video X este compatibilita cu sursa Y sau cu procesorul Z?

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cam astea sunt procesoarele ce se potrivesc, gasite cu Google. Se pare ca la tine nu functioneaza cautarea!
Am selectat primul raspuns de la Gogu'!
Placa de baza este limitata, relativ veche. Eu nu as mai investi pe aceasta platforma daca vrei gaming.

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
LGA 1155 este socketul placii de baza, asta inseamna ca cu cel mai recent bios o sa suporte practic orice core i3 - i7 din seria Ivy bridge (3rd Gen Intel® Core™ i7/ Core™ i5/ Core™ i3/ Pentium®/ Celeron® processors for LGA 1155 socket).
Placa are un PCIE 3.0 deci poti pune orice placa video PCIE vrei, caci compatibilitatea nu e cu procesorul ci cu placa de baza.  

Ca sa vezi compatibilitati accesezi pagina producatorului.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.okazii.r...l?sort=pret_asc
https://altex.ro/pla...gtx-1050-2gt-oc

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postointrebare, on 26 mai 2017 - 18:38, said:

....
Prietene ... nu tu intrebai mai deunazi de un computer "pentru gaming" cu core i5 si gtx 1050 ?
Spune mai bine ce bani ai si ce vrei sa obtii caci se gasesc configuratii optime pentru orice buget .... e mai simplu decat sa ratacesti asa prin softpedia cu intrebari superficiale.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@ointrebare, practic tu vrei sa iti cautam noi raspunsurile ?
Ca le poti gasi cititnd informatii placii de baza MSI H61M-P20 (G3) pe site-ul producatorului !
procesoare compatibile cu placa de baza==>https://www.msi.com/...tml#support-cpu;
placi video si module Ram compatibile cu placa de baza==>https://www.msi.com/...ml#support-test

Ca procesor ti-as recomanda i5-3570 sau i5-3570k si i7-3770 sau i7-3770k.
posibil sa fie necesar update la BIOS
Iar la placa video [noua ori SH] buna pana-n 600 Lei chiar nu am habar ce sa iti recomand !

#7
ointrebare

ointrebare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.07.2015

View Postsuper8, on 26 mai 2017 - 19:08, said:

@ointrebare, practic tu vrei sa iti cautam noi raspunsurile ?
Ca le poti gasi cititnd informatii placii de baza MSI H61M-P20 (G3) pe site-ul producatorului !
procesoare compatibile cu placa de baza==>https://www.msi.com/...tml#support-cpu;
placi video si module Ram compatibile cu placa de baza==>https://www.msi.com/...ml#support-test

Ca procesor ti-as recomanda i5-3570 sau i5-3570k si i7-3770 sau i7-3770k.
posibil sa fie necesar update la BIOS
Iar la placa video [noua ori SH] buna pana-n 600 Lei chiar nu am habar ce sa iti recomand !
Multumesc tuturor pentru raspunsuri !

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postro_explorer, on 26 mai 2017 - 19:01, said:

LGA 1155 este socketul placii de baza, asta inseamna ca cu cel mai recent bios o sa suporte practic orice core i3 - i7 din seria Ivy bridge (3rd Gen Intel® Core™ i7/ Core™ i5/ Core™ i3/ Pentium®/ Celeron® processors for LGA 1155 socket).
Placa are un PCIE 3.0 deci poti pune orice placa video PCIE vrei, caci compatibilitatea nu e cu procesorul ci cu placa de baza.  

Ca sa vezi compatibilitati accesezi pagina producatorului.
Aici gresesti putin,placa de baza daca nu are cpu ivy bridge are pci-e 2.0,Sandy e limitat acolo.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai am spus ce suporta placa (dar m-am exprimat incorect, asa e) ... si am specificat cpu Ivy (de ce ai lua Sandy cand costa practic la fel?)
Oricum, si pcie2 are banda suficient de mare ca sa conduca un 1080Ti fara sa se limiteze ...

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu e vorba despre performanta bruta dar mai nou apar cazuri de incompatibilitate între gpu noi și placi mai vechi atât pe AMD cât și pe Nvidia (sunt pe forumurile lor).La AMD sunt șanse foarte mari să ai probleme daca nu ai efi iar la Nvidia e o problemă cu timerii interni ai platformei (cu hpet).

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Aha .. nu m-am lovit personal de incompatibilitati.

Am un core i3 3220 acasa cu placa de baza aferenta (care acumuleaza praf in depozit) si 1080-ul meu si 1060-ul lui fi'miu au mers fara probleme cand le-am testat.

Edited by ro_explorer, 26 May 2017 - 22:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate