Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

power bank dintr-o singura baterie 18650

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Exact.
Cel cu lanterna mai are un mic push buton (pentru a comanda led-ul )  linga cele 2 mufe usb.

#20
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
alea nu-s la fel.
vin cu baterie si nu poti schimba bateria numa daca dezlipesti circuitul.
da asta ii doar invelis cu contacte,numa bagi bateria in el si gata

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
bateria o pui intre lamele de tabla. toate astea sunt la fel. ca sunt deja montate bateriile sau nu, sunt toate la fel. pana si acumulatorul este exact de aceeasi capacitate.

cu poza in fata si negi adevarul?  :facepalm:

#22
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
nu io ma refeream ca nu-s la fel ca si invelisul de pe gearbest.
ala are si usb si microusb pt incarcare.
si se desurubeaza si apoi se baga o baterie. nu se sudeaza ca si la alea ale voastre

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7xIS85s1pYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
atunci e greseala mea. m-am inselat  Posted Image

#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postexceswater, on 24 mai 2017 - 16:30, said:

Cat costa mizeria aia + o baterie buna de 3000 mAh cu rata de descarcare decenta 40 - 55 - 60 lei + transport la aia + vama = mai bine iti iei un powerbank decent
Vad ca esti din Craiova, relativ aproape de Caracal, deci ai o scuza, dar explica-ne si noua, cat costa transportul si vama? In viata ta nu ai cumparat nimic din China, doar pe caiet, la tine in sat, dar vii cu sfaturi...
Specifica ce model de baterie e acceptata. Multe au circuitul de incarcare/descarcare inclus, adica poti sa le aplici direct 5V, ele se incarca, la descarcare se decupleaza cand tensiunea ajunge la minim. E nevoie doar de electronica doar cand alimentezi ceva, adica un ridicator de tensiune dc-dc. Am si eu un powerbank antic, cu baterie lipo, dar iesirea e direct de pe baterie, adica 3,7-4V, veci nu o sa incarce un telefon full, dar il reanima putin. Vezi daca ai comentarii de la altii care au cumparat.

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrumegus, on 24 mai 2017 - 19:34, said:

Vad ca esti din Craiova, relativ aproape de Caracal, deci ai o scuza, dar explica-ne si noua, cat costa transportul si vama? In viata ta nu ai cumparat nimic din China, doar pe caiet, la tine in sat, dar vii cu sfaturi...
Specifica ce model de baterie e acceptata. Multe au circuitul de incarcare/descarcare inclus, adica poti sa le aplici direct 5V, ele se incarca, la descarcare se decupleaza cand tensiunea ajunge la minim. E nevoie doar de electronica doar cand alimentezi ceva, adica un ridicator de tensiune dc-dc. Am si eu un powerbank antic, cu baterie lipo, dar iesirea e direct de pe baterie, adica 3,7-4V, veci nu o sa incarce un telefon full, dar il reanima putin. Vezi daca ai comentarii de la altii care au cumparat.
Domnu' Rumegus... eu nu am jignit pe nimeni. Si daca as locui la sat, nu vad care e problema ta. Esti foarte amuzant. In fine. Eu nu am cautat produsul respectiv pe Gearbest sa vad daca e moka livrarea sau nu. Ce calcul am facut eu a fost costul device-ului + presupusul transport + vama care se plateste + pretul bateriei. Trista reactia ta - zici ca esti fondatorul New York-ului si ca noi restul suntem de la tara.

Uite de ce am zis ca nu merita:
- link emag promotie powerbanks - nu il pot posta - Acumulator extern Samsung, 5200 mAh, Gold - 79 lei

10 -15 dolari cat e adaptorul ala + o baterie decenta - tot cam cat un powerbank mai bun iesi.
"Pledoaria" mea a fost ca nu merita aia. Fara specificatii de cat si cum incarca sau ce face.
Tu ai spus cateva chestii de electronica ce nu ajuta la nimic. Chestia aia nu merita. E parerea mea. Te salut de aici de langa Caracal.

Mersi frumos de comportament.

Edited by exceswater, 25 May 2017 - 08:18.


#26
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Despre ce vama vorbesti? Aia se plateste la valori de peste 150€. Peste 10 € se plateste doar tva, eventual, dar jucaria aia costa mult mai putin, la 10-15$ cumperi un powerbank ca lumea, cu baterii incluse, incarcator solar, transport gratuit.

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci aveam dreptate ca nu merita ? Fara sa ne aruncam cu tot felul de invective ?

#28
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vad ca vorbesc singur... Ce dreptate sa ai? Stii cat costa jucaria aia, ca sa-ti dai cu parerea daca merita, sau nu??? Nu stiu cat costa pe gearbest, ca nu l-am gasit, dar pe alte siteuri e in jur de 5$ cu baterie cu tot, transport inclus.

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
5 dolari e fara baterie corect ? + bateria 50 de lei = o chestie trista. I rest my case.

#30
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postrumegus, on 25 mai 2017 - 09:25, said:

Vad ca vorbesc singur... Ce dreptate sa ai? Stii cat costa jucaria aia, ca sa-ti dai cu parerea daca merita, sau nu??? Nu stiu cat costa pe gearbest, ca nu l-am gasit, dar pe alte siteuri e in jur de 5$ cu baterie cu tot, transport inclus.
cu baterie cu tot? Eu incerc sa cumpar celule panasonic de ceva timp din afara si nu am gasit modalitate de transport plus ca o celula buna este mai scumpa de 5$. (Nu vorbesc aici de ultrafire & bullshit).

#31
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
ii 1.5$ fara baterie.
baterii am 4 bune dintr-un incarcator de laptop luat cu 5 lei

nu ma intereseaza powerbank cu baterie integrata pt ca eu vreau sa pot inlocui bateria usor

si o baterie noua nu ii 50 de lei. samsing 2600 mah ii 18 lei si se gaseste in orice magazin cu electronice

#32
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postexceswater, on 25 mai 2017 - 09:33, said:

5 dolari e fara baterie corect ? + bateria 50 de lei = o chestie trista. I rest my case.
Vad ca ai probleme grave cu cititul. Am scris f citet, costa 5$ cu baterie cu tot. Ca nu e Panasonic, e alta treaba.
De ex: http://www.buyincoins.com/m/item/58317 . Alea de plastic sunt mai ieftine. Tot acolo gasesti baterii Sanyo, de ex, la 4-7$.

#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ok. E chiar super afacere un incarcator din asta. Eu imi iau baterii cat de cat ok pentru tigara electronica - 18650 cu 45 - 50 de lei ca sa tina ceva ceva.
" baterii am 4 bune dintr-un incarcator de laptop luat cu 5 lei " - incarcatorul de laptop nu are baterii . Probabil ai vrut sa zici acumulator de laptop. Si luat cu 5 lei nu stiu cat tin bateriile din el. Am si eu din alea si nu se mai incarca neam.
In fine ca sa revenim la subiect. Omul intreba cum de scoate 5V daca bateria din el e de 3.7.
Nu mai conteaza eficienta si pretul lui.

Edited by exceswater, 25 May 2017 - 10:41.


#34
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postvasile_4u, on 25 mai 2017 - 10:22, said:

ii 1.5$ fara baterie.
baterii am 4 bune dintr-un incarcator de laptop luat cu 5 lei

nu ma intereseaza powerbank cu baterie integrata pt ca eu vreau sa pot inlocui bateria usor

si o baterie noua nu ii 50 de lei. samsing 2600 mah ii 18 lei si se gaseste in orice magazin cu electronice
Vezi ca nu toate bateriile sunt la fel! In aia de laptop, pe langa celule, ai o placa electronica, care controleaza incarcarea/descarcarea. Daca te uiti in clipul postat de tine, ai sa vezi ca bateria are capul mai plat, cu gauri de ventilatie in jur, astea au electronica inclusa, se si specifica in descrierea produsului ce tip de baterii foloseste. Daca bagi baterii simple, fara controler, o sa faca bum! Eventual, cauta alt model, care are controler si pt incarcarea bateriei simple, nu doar convertorul, sa scoata 5V pe iesire.

#35
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred că modulul din carcasă are protecţie pt. baterie la încărcare altfel e absurd.
Pe de altă parte eu încă n-am văzut baterii cu protecţie în interior. Acele găuri sunt pt. evacuarea gazelor în cazul în care sare supapa de suprapresiune.

#36
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sunt. Se incarca direct de la 5V, cand se descarca, se intrerupe, sa nu se descarce sub limita. Un producator, sau vanzator serios, chiar specifica daca bateria e simpla, sau cu electronica inclusa.
In descrierea produsului, se specifica clar ca merge doar cu baterii "flat cap", cele cu cap "normal" nu au controler.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate