Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Cum ma obliga politia sa fiu martor?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 florin_buda, on 24 mai 2017 - 07:20, said:

a facut o chestie minora - si chiar n-am chef sa-mi petrec urmatorii 5 ani prin salile de judecata pentru o porcarie - de asta am vrut sa evit pe cat posibil.


Spirit civic adevarat.
Lasati infractorii pe strazi ca "n-aveti chef", apoi va plangeti ca "mi-au batut copilul cand venea de la scoala si nu vrea nici un martor sa depuna marturie"
Trist.
Politia isi face datoria dar cetatenii nu vor sa fie aplicata legea, :(

Textul meu e general nu e adresat celui care vrea sa ajute infractorul., asa ca nu ma intereseaza motivele penrtu care incurajeaza faradelegea

#56
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

 samebo, on 24 mai 2017 - 11:38, said:

Martorul se protejeaza (ascunde) doar in cazuri de crima organizata... nu la banale accidente sau intamplari

Daca martorul doreste sa ramana anonim (in raport cu una dintre parti, sau ambele), ar trebui sa i se acorde aceasta posibilitate. Iti spun eu ca de crima organizata mai scapi, dar de rromulani - ba.

 samebo, on 24 mai 2017 - 11:38, said:

e normal ca sa existe o "confruntare" si un interogatoriu de catre avocatul apararii

Poate sa existe o confruntare cu avocatul apararii, dar intr-un spatiu privat si sub juramant de confidentialitate a identitatii martorului.. in plus, nici nu e musai sa fii fata in fata cu martorul, ca sa existe o confruntare. La o adica, martorul poate sa se afle dupa un paravan sau pur si simplu poate exista un dialog in scris sau "electronic" cu acesta (intrebari/raspunsuri).

 samebo, on 24 mai 2017 - 11:38, said:

Asa la adapostul anonimitatii oricine poate declara ce minciuna vrea, sau chiar procurorii sa inventeze martori anonimi si marturii ale lor false.

"Anonimitatea" martorului este doar in raport cu acuzatul/inculpatul (sau fata de cine doreste martorul). Dar e logic ca procurorul/judecatorul (si chiar avocatii) vor cunoaste identitatea martorului. Asadar, nimeni nu poate spune "ce minciuna vrea", pentru ca va da cu subsemnatul..

#57
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 Tsunnnami, on 24 mai 2017 - 12:03, said:


Spirit civic adevarat.
Lasati infractorii pe strazi ca "n-aveti chef", apoi va plangeti ca "mi-au batut copilul cand venea de la scoala si nu vrea nici un martor sa depuna marturie"


Tăci, mă că vrem cu toții „o țară ca afară”! Doar că asta să o facă alții, nu noi.

#58
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

 Tsunnnami, on 24 mai 2017 - 12:03, said:

Spirit civic adevarat.

Imi cer scuze, dar nu-s genul de om care-si da foc pentru a avea altii caldura si lumina - si nu mi se pare ca ai tu dreptul sa-mi ceri asta.

Hai sa nu uitam ca-ti scriu din orasul in care actualul primar a castigat cu 70% din voturi DIN PUSCARIE.

#59
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Nu ti-a cerut nimeni sa iti dai foc. Ti s-a cerut sa iti indeplinesti o obligatie legala. Faptul că "Garcea" ti-a vorbit intr-un anume fel, e alta mancare de peste.

#60
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 dorin_2k, on 23 mai 2017 - 19:25, said:

De unde stii ca de la politie te-a sunat? Poate a fost o gluma aunui coleg.
Daca nu ai primit vreo citatie/instiintare/invitatie acasa sau nu ai fost invitat de un echipaj, considera apelul o gluma.
Total gresit.

Citarea, comunicarea actelor procedurale şi mandatul de aducere
Art. 257
Modul de citare
(1) Chemarea unei persoane în faţa organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată se face prin citaţie scrisă. Citarea se poate face şi prin notă telefonică sau telegrafică, încheindu-se în acest sens un proces-verbal.

 The Stressmaker, on 23 mai 2017 - 20:27, said:

Ma bag si eu in discutie. Initiatorul zice ca a fost anuntat telefonic. De unde stie ca era politia? scria pe ecranul telefonului "politia"? putea sa fie oricine. Sunatul de pe un numar privat/personal nu tine loc de citatie.

Atat timp cat se prezinta (nume, prenume, grad si unitatea din care face parte) si te invita la sediul unei institutii publice, nu intr-un bar sau parc, nu vad care ar fi problema. La randul tau, pentru a te asigura ca nu este vreo gluma, poti cauta numarul de telefon al unitatii respective si soliciti sa vorbesti cu individul care te-a citat. Foarte simplu.

 The Stressmaker, on 23 mai 2017 - 20:27, said:

Daca legea scrie ca se emite citatie scrisa atunci acea citatie este un document oficial care poarta sigiliul unei institutii oficiale. Aceea are putere de lege.
Pentru initiator. Mergeti la politie la biroul de informatii si cereti sa vi se spuna daca exista citatie cu numele dv. inregistrata in baza lor de date.
Daca exista atunci aflati ora si data si va prezentati. Scrieti ce ati vazut si atentie mare la manevrele din partea celorlalte persoane din camera. Daca sesizati ca se incearca influentarea dv. atunci spuneti "va rog sa ma lasati sa scriu cu cuvintele mele fara a fi ajutat la alegerea cuvintelor". Dar mai intai intrebati calitatea in care sunteti acolo iar daca zice martor, din partea mea e ok dar daca zice altceva e nasol, trebuie avocat prezent si fara nici o declaratie pana atunci. Se pare ca "se uita" sa se informeze martorul in ce calitate este acolo. Expresia "nu-mi aduc aminte" este ok daca nu mai tineti minte evenimentele.
Daca acea citatie nu exista atunci ori e pacaleala/influentare/sperietura ori citatia este la alta institutie. Daca va mai suna, memorati numarul de telefon apoi "cine sunteti si ce calitate aveti" este prima intrebare. Urmatoarea este "de unde aveti numarul meu de telefon". Cereti sa vi se dea un numar de telefon verificabil al institutiei (birou de informatii) pe care o reprezinta unde sa verificati corectitudinea informatiilor prezentate telefonic (nume prenume, grad etc). Cereti la biroul de informatii (numar verificat si pe internet) numarul de interior al persoanei care s-a prezentat si sunati pe el. Daca raspunde aceeasi persoana atunci probabilitatea ca citatia sa fie reala este foarte mare. Daca nu, cineva incearca sa va sperie.
De obicei citatiile sunt cu semnatura de primire iar in caz de ceva puteti cere examen grafologic.
Am trecut prin asta odata si va spun ca nici in calitate de martor nu este prea placut...
Declaratia martorului intr-un dosar penal se consemneaza de organul de urmarire penala (procurorul sau organele de cercetare ale politiei judiciare, dupa caz organele de cercetare penala speciale), nicidecum de persoana audiata.

Edited by Dau, 24 May 2017 - 19:27.


#61
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Corect, "se poate face" daca politistul stie numarul de telefon al persoanei martor. Acest numar de telefon asociat persoanei intra la categoria "date personale" la care accessul se face numai in urma unui mandat judecatoresc si nu este trecut in buletin. Acest numar de telefon se obtine in urma unei interpelari legale a persoanei. Nota telegrafica ajunge exact ca si nota clasica, pe suport de hartie.
Daca suni la un numar de telefon oarecare si celalat zice ca este cine intrebi se poate considera nota telefonica valida?
Asa se pune problema.

#62
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 The Stressmaker, on 24 mai 2017 - 19:33, said:

Acest numar de telefon asociat persoanei intra la categoria "date personale" la care accessul se face numai in urma unui mandat judecatoresc si nu este trecut in buletin.

Serios? Mai, voi v-ati uitat la prea multe SFuri...

#63
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

 Afrikaner76, on 24 mai 2017 - 18:32, said:

Ti s-a cerut sa iti indeplinesti o obligatie legala.

So? Ce parere ai despre legea amnistiei pentru cei care au luat mita? Cea din cauza caruia am iesit amandoi (sper) in strada prin februarie.. O sa-mi spui acum ca daca e scris in lege trebuie automat sa dau din coada si sa-mi f*t 20 de zile de concediu din urmatorii 5 ani prin salile de judecata pana i se prescrie fapta la vita aia ?

Nu uita ca daca nu ma prezint - urmeaza sa fiu luat de pe strada de politisti si dus cu masina politiei, ca un hot sau un violator. Legea asta imi ceri tu mie s-o respect bucuros?

#64
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
20 de zile? De unde le-ai scos? Si vezi ca nu se scade din concediu.

Si iti cer sa respecti legea care iti impune sa te prezinti de bunavoie, nu luat pe sus. Apropo, stii ca pe alte meleaguri daca esti martor esential (material witness) poti primi chiar si mandat de arestare?

Edited by Afrikaner76, 24 May 2017 - 20:06.


#65
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Esti cumva Garcea care m-a sunat sa merg la sectie? Sau cu ce autoritate imi ceri tu sa respect legea (in special dupa ce am scris deja ca o sa merg - fapt care ma face sa te suspectez de OTV-ism ) ?

Edited by florin_buda, 24 May 2017 - 20:23.


#66
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 florin_buda, on 24 mai 2017 - 20:03, said:

So? Ce parere ai despre legea amnistiei pentru cei care au luat mita? Cea din cauza caruia am iesit amandoi (sper) in strada prin februarie.. O sa-mi spui acum ca daca e scris in lege trebuie automat sa dau din coada si sa-mi f*t 20 de zile de concediu din urmatorii 5 ani prin salile de judecata pana i se prescrie fapta la vita aia ?
Deci spui ca ai iesit in strada pentru anticoruptie si justie dar cand e vorba sa si faci ceva sa stopezi coruptia si sa ajuti la infaptuirea justitiei stai inchis in casa de frica sau lene...
Misto protestatar esti... e mai usor sa behai anonim intr-o multime dupa o bere, e mai greu sa fii barbat si sa faci piept la confruntari 1 la 1... atunci te ascunzi sub paturica in casa.

Lupta pentru justitie incepe cu fiecare din noi... nu sa astepti ca lupta sa faca altii si tu doar sa beneficiezi de efectele ei.

#67
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
wtf!?  despre ce coruptie vorbesti tu sa stopez aici? esti baut in momentul asta?


tu ai fi iesit la protest daca te-ar fi obligat cineva sa iesi?   nici eu..

Edited by florin_buda, 24 May 2017 - 20:58.


#68
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 florin_buda, on 24 mai 2017 - 20:22, said:

Esti cumva Garcea care m-a sunat sa merg la sectie? Sau cu ce autoritate imi ceri tu sa respect legea (in special dupa ce am scris deja ca o sa merg - fapt care ma face sa te suspectez de OTV-ism ) ?
Dar tu cu ce esti mai presus fata de un otv-ist, prin simplul fapt ca îi spui Garcea unui polițist care doar si-a facut datoria sa te citeze într-un dosar penal?

#69
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Hmmm.. judecand dupa modul in care mi-a vorbit la telefon si m-a amenintat ca trimite "baietii" dupa mine as fi tentat sa numesc asta asta mai degraba "abuz de putere" decat "polițist care doar si-a facut datoria" - dar ma abtin sa fac asta. Nu stim niciodata cine ne citeste, nu-i asa?  ( wink wink  )

Bun. Deja topicul asta nu mai are sanse sa-mi aduca informatii utile si ma vad obligat sa inchei aici.

Multumesc inca odata celor care m-au sfatuit.

#70
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu ma uit la SF-uri. Incearca sa afli numarul meu de telefon pe cai legale. Chiar daca majoritatea vede doar userul meu, aici pe forum, este foarte simplu sa mi se afle numarul de telefon daca exista mandate judecatoresti in acest caz prin accesul la datele personale detinute de ISP-ul meu care are inregistrarea detaliilor de contract ale mele apoi aflarea numarului de telefon prin interpelarea operatorilor de telefonie sa transmita numarul de telefon in baza informatiilor de la ISP. Asa se asociaza userul meu cu un numar de telefon. Sa inteleg ca politistul a facut asta (mai putin treaba cu userul si ISP-ul din discutia mea) si a aflat numarul dv. de telefon? Legal? Daca nu este legal poate fi tras la raspundere pentru folosirea fara drept a unor informatii restrictionate.

#71
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 florin_buda, on 24 mai 2017 - 22:02, said:

Bun. Deja topicul asta nu mai are sanse sa-mi aduca informatii utile si ma vad obligat sa inchei aici.

Multumesc inca odata celor care m-au sfatuit.

Sa scrii exact primul post.

Edited by don_dannielo, 25 May 2017 - 05:55.


#72
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 The Stressmaker, on 24 mai 2017 - 22:06, said:

Nu ma uit la SF-uri. Incearca sa afli numarul meu de telefon pe cai legale.

Vorbim de mine sau de un politist? Vezi ca amesteci mere cu pere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate