Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cum ma obliga politia sa fiu martor?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Bai, ascultati la mine si tineti minte cate zile o sa aveti.

Daca nu vreti sa spuneti ce si cum,va duceti si declarati ca NU MAI STITI, uitatul nu se pedepseste conform legii.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Poti fi "prin zona" dar sa fi privit in alta parte. Pur si simplu nu ai vazut nimic. Daca ai vazut, ar fi bine sa zici ce ai vazut...
In atasamentul ala de 6 pagini, "v-a" e gresit scris...

#39
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

 _R_A_D_U, on 23 mai 2017 - 19:53, said:

Daca ai vazut, ar fi bine sa zici ce ai vazut...

Daca esti intr-o camera cu maica-ta si cu o avocata.. si, dupa o discutie aprinsa, mama arunca cu dosarul si o loveste pe avocata.. tu, cam ce declaratie ai da la politie?

PS: E un caz ipotetic, sa nu se creada ca am vreo legatura cu initiatorul topicului.. dar situatia de mai sus se poate generaliza.

#40
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Ma bag si eu in discutie. Initiatorul zice ca a fost anuntat telefonic. De unde stie ca era politia? scria pe ecranul telefonului "politia"? putea sa fie oricine. Sunatul de pe un numar privat/personal nu tine loc de citatie.
Daca legea scrie ca se emite citatie scrisa atunci acea citatie este un document oficial care poarta sigiliul unei institutii oficiale. Aceea are putere de lege.
Pentru initiator. Mergeti la politie la biroul de informatii si cereti sa vi se spuna daca exista citatie cu numele dv. inregistrata in baza lor de date.
Daca exista atunci aflati ora si data si va prezentati. Scrieti ce ati vazut si atentie mare la manevrele din partea celorlalte persoane din camera. Daca sesizati ca se incearca influentarea dv. atunci spuneti "va rog sa ma lasati sa scriu cu cuvintele mele fara a fi ajutat la alegerea cuvintelor". Dar mai intai intrebati calitatea in care sunteti acolo iar daca zice martor, din partea mea e ok dar daca zice altceva e nasol, trebuie avocat prezent si fara nici o declaratie pana atunci. Se pare ca "se uita" sa se informeze martorul in ce calitate este acolo. Expresia "nu-mi aduc aminte" este ok daca nu mai tineti minte evenimentele.
Daca acea citatie nu exista atunci ori e pacaleala/influentare/sperietura ori citatia este la alta institutie. Daca va mai suna, memorati numarul de telefon apoi "cine sunteti si ce calitate aveti" este prima intrebare. Urmatoarea este "de unde aveti numarul meu de telefon". Cereti sa vi se dea un numar de telefon verificabil al institutiei (birou de informatii) pe care o reprezinta unde sa verificati corectitudinea informatiilor prezentate telefonic (nume prenume, grad etc). Cereti la biroul de informatii (numar verificat si pe internet) numarul de interior al persoanei care s-a prezentat si sunati pe el. Daca raspunde aceeasi persoana atunci probabilitatea ca citatia sa fie reala este foarte mare. Daca nu, cineva incearca sa va sperie.
De obicei citatiile sunt cu semnatura de primire iar in caz de ceva puteti cere examen grafologic.
Am trecut prin asta odata si va spun ca nici in calitate de martor nu este prea placut...

#41
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Legea scrie si despre citatia telefonica, pentru ca am trecut totusi chiar si de secolul 20.
Urmeaza citatia prin posta... electronica, dar asta dupa ce trece secolul 21... in secolul 22 Posted Image

Edited by samebo, 23 May 2017 - 20:41.


#42
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Eu cred ca ipoteza cu "farsa" iese din discutie.. initiatorul n-a avut dubii in aceasta privinta, ceea ce inseamna ca din discutie (probabil ca "organul" i-a prezentat mai multe amanunte despre cauza) a reiesit fara echivoc ca este vorba de un politist "vero".

Si, ca sa n-o mai repetam de o suta de ori: conform legii, politistul te poate cita telefonic.

 samebo, on 23 mai 2017 - 20:41, said:

Legea scrie si despre citatia telefonica, pentru ca am trecut totusi chiar si de secolul 20.
Urmeaza citatia prin posta... electronica, dar asta dupa ce trece secolul 21... in secolul 22 Posted Image

In curand, o sa te citeze/notifice si pe facebook! Sa vad care o sa se mai bucure ca acum, cand vede kilu' de notificari..

Edited by unGuru, 23 May 2017 - 20:49.


#43
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Pina la urma are de ales: ce a ales?

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am patit ceva oarecum similar cu initiatorul in urma cu vreo 10 ani.  Scriu mai jos patania.

Eram vreo 10 persoane care asteptam cuminti culoarea verde a semaforului. Se face verde, noi dam sa trecem. Brusc ne taie calea unu, care nu a mai prins nici culoarea galbena a semaforului, dar a calcat-o in speranta asta, probabil. Cand a trecut avea vreo 50-60 la ora. DIn fericire noi am dat un pas in spate, astfel ca nimeni nu a fost acrosat. In momentul ala au iesit doi agenti, care erau undeva, mai retrasi. Drept sa zic nici eu nu i-am vazut. Unu dintre ei il opreste pe sofer, iar celalalt ma opreste pe mine si pe un alt pieton, care eram deja la vreo 50 m distanta fata de acea trecere. Ne-a luat cu japca, cum s-ar zice. Dar de ce nu i-a oprit si pe ceilalti 8 martori care au mers in alta directie? Agentul a venit dupa noi. In momentul ala ne-a cerut buletinele. Nu am stiut  de ce. Dupa care ne-a spus ca doar sa fim martori in caz ca soferul va face contestatie. Pai stai, adica nu ar fi corect sa ma intrebi pe mine daca am vazut, ce am vazut si daca ma calific ca martor? In momentul ala i-am spus ca sunt student, am examene si nu am timp de plimbari si drumuri. Asa a si fost. Agentul mi-a spus ca nu va fi nevoie. Bun. Omul a facut contestatie si dupa 7 luni, atentie, 7 luni, mi-a venit citatie sa ma prezint la proces. Bineinteles ca eram in febra examenelor si nu-mi ardea de umblat pe la tribunale. Plus ca eram blana in legatura cu acel caz. Adica nu mai stiam nimic: ce masina a avut, ce culoare, ce mutra are soferul ala etc. Stiam doar ca avea o masina inchisa la culoare si probabil BMW. Albastru inchis metalizat sau negru metalizat. Nu m-am prezentat la prima citare (si nici celalalt martor) tocmai pentru ca in afara faptului ca a trecut pe verde la pietoni nu stiam nimic despre caz, pentru ca, dupa cum spuneam mai sus, au trecut 7 luni si nici agentul nu a dat vreun semn. Dupa alte doua luni mi-a mai venit o citatie + ceva note mai jos, ca daca nu ma voi prezenta voi suporta cheltuieli, voi fi adus de catre agenti, risc amenzi etc. La a doua infatisare m-am prezentat la proces. Celalalt martor iar nu a venit si nici agentul de circulatie in cauza. Eram doar eu, soferul respectiv cu alti doi pasageri adusi ca martori, plus avocatul soferului. Na, belea! Am ajuns partas la un proces contra astora si despre care nu stiam mai nimic. Ar mai fi de povestit inca 20 de randuri, umblat, cerut amanare, dat declaratii, cumparat timbru juridic etc. Mai zic doar ca am dat declaratia, cat mi-am adus aminte. S-a prins si judecatorul (femeie) ca nu stiam mare lucru. A durat vreo o ora procesul, plus vreo ora de asteptat pana sa intram, pentru ca au mai fost procese inainte.

Nu multumesc. Prefer ``sa nu-mi fac datoria de cetatean`` daca asta inseamna sa-ti faci datoria de cetatean.

Edited by MembruAnonim, 24 May 2017 - 07:19.


#45
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Si morala care este ca nu am prea priceput ... ?

Sti ce au patit martorii care nu s-au prezentat?

#46
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

 Cloudfare, on 23 mai 2017 - 20:58, said:

Pina la urma are de ales: ce a ales?

Pentru cei care au deschis televizoarele mai tarziu: o sa merg. Plm, ar fi aiurea sa ma trezesc cu duba in fata sediului unde lucrez.

O sa fie maine. Mi-am luat deja o zi libera de la job. Jobul meu nu poate fi interrupt pentru o ora si apoi sa revin - ori stau la job ori imi iau o zi de concediu - pe care as fi petrecut-o in multe moduri mai placute decat sa scriu dupa dictarea lui Garcea.
De avocata nu mi-e frica si nici nu-s ruda cu ea - doar ca se crede un mic dumnezeu (am inteles ca are e un profesionist excelent in salile de judecata) si are mai multe procese in desfasurare cu toti vecinii din zona, pe care le prelungeste la infinit. Daca ar fi facut o crima sau un act de coruptie as fi dat declaratie - dar a facut o chestie minora - si chiar n-am chef sa-mi petrec urmatorii 5 ani prin salile de judecata pentru o porcarie - de asta am vrut sa evit pe cat posibil.

Ca sa dau un exemplu:  e ca si cum un om si-ar lovi Ferrari-ul de un tren care stationeaza si acum vor sa-l amendeze ca a zgariat vopseaua trenului. Si eu sunt fraierul care o sa aduca adeverinta de la oftalmolog cum ca-s capabil sa deosebesc un Ferarri de o bicicleta. Apoi adeverinta cum ca n-am avut cazuri de halucinatii in familie. Apoi ea o sa aduca anti-martor pe un fost coleg de liceu care m-a auzit acum 10 ani in WC-ul scolii laudandu-ma ca am fumat iarba.. Pe bune, n-am chef de chestiile astea.

Pe langa asta am compus un email informal pe care o sa-l trimit sefului politiei ca sa explic ca in UE-ul anului 2017 nu acceptam argumentele si tonul pe care mi-a vorbit politistul care m-a sunat (i-am notat numele si biroul unde trebuie sa ne vedem) - poate pun si niste ziaristi in carbon-copy.

Edited by florin_buda, 24 May 2017 - 07:23.


#47
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 unGuru, on 23 mai 2017 - 20:05, said:

Daca esti intr-o camera cu maica-ta si cu o avocata.. si, dupa o discutie aprinsa, mama arunca cu dosarul si o loveste pe avocata.. tu, cam ce declaratie ai da la politie?

PS: E un caz ipotetic, sa nu se creada ca am vreo legatura cu initiatorul topicului.. dar situatia de mai sus se poate generaliza.

Ai inteles pe dos, a zis ca avocata va contesta amenda.

Edited by don_dannielo, 24 May 2017 - 07:30.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 honeymik, on 24 mai 2017 - 07:18, said:

Si morala care este ca nu am prea priceput ... ?

Sti ce au patit martorii care nu s-au prezentat?
Morala, nu. Bataie de joc ce tine de toate demersurile astea de rahat.

Martorul. Pentru ca doar pe mine si pe inca unu ne-a luat cu japca ca martori, chiar daca mai erau 8.
Nu stiu ce a patit, daca a patit ceva.

Edited by MembruAnonim, 24 May 2017 - 07:31.


#49
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 MembruAnonim, on 24 mai 2017 - 07:13, said:

Eram vreo 10 persoane care asteptam cuminti culoarea verde a semaforului. Se face verde, noi dam sa trecem. Brusc ne taie calea unu, care nu a mai prins nici culoarea galbena a semaforului, dar a calcat-o in speranta asta, probabil. Cand a trecut avea vreo 50-60 la ora. DIn fericire noi am dat un pas in spate, astfel ca nimeni nu a fost acrosat. In momentul ala au iesit doi agenti, care erau undeva, mai retrasi. Drept sa zic nici eu nu i-am vazut. Unu dintre ei il opreste pe sofer, iar celalalt ma opreste pe mine si pe un alt pieton, care eram deja la vreo 50 m distanta fata de acea trecere. Ne-a luat cu japca, cum s-ar zice. Dar de ce nu i-a oprit si pe ceilalti 8 martori care au mers in alta directie? Agentul a venit dupa noi. In momentul ala ne-a cerut buletinele. Nu am stiut  de ce. Dupa care ne-a spus ca doar sa fim martori in caz ca soferul va face contestatie. Pai stai, adica nu ar fi corect sa ma intrebi pe mine daca am vazut, ce am vazut si daca ma calific ca martor? In momentul ala i-am spus ca sunt student, am examene si nu am timp de plimbari si drumuri. Asa a si fost. Agentul mi-a spus ca nu va fi nevoie. Bun. Omul a facut contestatie si dupa 7 luni, atentie, 7 luni, mi-a venit citatie sa ma prezint la proces. Bineinteles ca eram in febra examenelor si nu-mi ardea de umblat pe la tribunale. Plus ca eram blana in legatura cu acel caz. Adica nu mai stiam nimic: ce masina a avut, ce culoare, ce mutra are soferul ala etc. Stiam doar ca avea o masina inchisa la culoare si probabil BMW. Albastru inchis metalizat sau negru metalizat.
Na, belea! Am ajuns partas la un proces contra astora si despre care nu stiam mai nimic. Ar mai fi de povestit inca 20 de randuri, umblat, cerut amanare, dat declaratii, cumparat timbru juridic etc. Mai zic doar ca am dat declaratia, cat mi-am adus aminte. S-a prins si judecatorul (femeie) ca nu stiam mare lucru. A durat vreo o ora procesul, plus vreo ora de asteptat pana sa intram, pentru ca au mai fost procese inainte.

Pai tu trebuia sa fii martor la fapta, nu la ce culoare avea tenul, ochii, parul faptuitorului.
Simplu de declarat: in data X in jurul orei Y in timp ce traversam pe culoarea verde a semaforului pentru pietoni aflat in intersectia Z un autoturism a patruns in intersectie cu mare viteza, foarte aproape de noi pietonii. Dupa incident politia l-a oprit pe conducatorul auto iar mie mi-au cerut sa fiu martor in caz de contestatie si am refuzat... deoarece consider ca e normal sa joci ruleta ruseasca cu masina in trafic, o fac si eu ocazional si nu as putea sa declar ceva impotriva acestei practici sau sa ajut la persecutarea unui frate jucator ca mine Posted Image

Edited by samebo, 24 May 2017 - 07:38.


#50
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004

 don_dannielo, on 24 mai 2017 - 07:27, said:

Quote

Daca esti intr-o camera cu maica-ta si cu o avocata.. si, dupa o discutie aprinsa, mama arunca cu dosarul si o loveste pe avocata.. tu, cam ce declaratie ai da la politie?

PS: E un caz ipotetic, sa nu se creada ca am vreo legatura cu initiatorul topicului.. dar situatia de mai sus se poate generaliza.

Ai inteles pe dos, a zis ca avocata va contesta amenda.


N-am inteles nici un "pe dos".. eu am expus un caz ipotetic, iar el de-abia acum (ulterior postarii mele)  a dat detalii despre avocata & stuff.

Ideea este ca, daca este implicata o persoana foarte apropiata, nu mai este atat de simplu sa "te duci si spui adevarul".

#51
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
In China cand are loc un accident toti martorii o sterg imediat de acolo, nu vrea nimeni sa treaca prin birocratia chineza si sa aiba de a face cu politia de acolo.

#52
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
In mod normal, ar trebui luata o declaratie la fata locului, cand si amintirile/imaginile sunt mai proaspete iar cadrul in care a avut loc accidentul te "inspira" sa reconstitui intamplarea. Daca martorul n-are timp de declaratii in acel moment, ar trebui sa se deplaseze organul la domiciliul acestuia, la o ora convenabila pentru martor, si sa-i ia o declaratie rapid.

Dar, la noi, garcea e "dumnezeu", deci tre sa vina credinciosii (ca sa nu zic pacatosii) la el..

Referitor la ce zicea colegul, cand s-a dus in instanta ca martor.. in primul rand, ar trebui sa existe o protectie a martorilor, in nici un caz sa nu-i chemi in instanta, de fata cu acuzatul.. iti dai seama ca daca te-a "filmat" vreun rromulan ca ai depus marturie impotriva lui (in instanta, de ex), a doua zi te bazaie mustele printr-un sant..

V-am mai zis ca rrromania este o tara de <censored>, care nu se mai face bine niciodata??

Edited by unGuru, 24 May 2017 - 11:20.


#53
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Martorul se protejeaza (ascunde) doar in cazuri de crima organizata... nu la banale accidente sau intamplari, unde e normal ca sa existe o "confruntare" si un interogatoriu de catre avocatul apararii.
Asa la adapostul anonimitatii oricine poate declara ce minciuna vrea, sau chiar procurorii sa inventeze martori anonimi si marturii ale lor false.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 samebo, on 24 mai 2017 - 07:35, said:

Nu am refuzat. Nu ai citit nimic din ceea ce am postat. Citeste mesajul si revino.
Sau ai vrut doar sa postezi ceva amuzant, fara legatura cu ceea ce am postat eu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate