Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Motor de mondeo 2.0 tdci 130 cp pe Ford Tansit

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
fdorel4

fdorel4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.05.2017
Salutare ,
Am un Ford transit din 2002 2.o TDCI 125 cp,  de curand mi-a cedat motorul incerc sa il inlocuiesc cu un alt motor din dezmembrari iar motorul de 2.0 tdci de transit este destul de rar cei de la dezmembrari imi fac oferte de motor de mondeo 2.0 tdci cu 130 de cai , mai primesc si tot felul de asigurari "ca nu difera nici un surub " cunoaste cineva daca aceste moroare sunt 100% indentice ? am inteles ca injectoarele pe transitul meu sunt din cele lungi .
Ma incanta mai mult un motor de mondeo , unde cred ca nu este obosit ca cel de transit .
Va multumesc

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru a fi identice trebuie sa aiba acelasi cod. Ca sa aiba acelasi cod trebuie sa aiba aceleasi caracteristici de cuplu si putere . Cu siguranta ca difera si cutia ( autoutilitara / turism ) , deci si prinderea . Cu siguranta ca avand puteri diferite , difera si ECU . Zi-le la cei de la dezmembrari ca il platesti cu tot cu manopera daca il monteaza ei .

Edited by JurasikMan, 23 May 2017 - 16:03.


#3
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Mă aştept ca motorul de pe Transit să aibă cel puţin interne diferite. Altfel n-ar rezista cel de pe Mondeo la sarcinile la care e supus un Transit. Plus că, pe Transit, motorul e dispus longitudinal, iar pe Mondeo transversal.

Dacă îţi asigură montaj şi garanţie, e de luat în considerare. Altfel, te vrăjesc numai ca să-ţi ia banii.

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ca unul e longitudinal si unul transversal nu are nici o importanta. Poate sa fie diferita doar cutia de viteze si eventual suportii. E posibil sa se nimereasca dar e cam riscant. Dar daca il monteaza ei e ok. Totusi la duba nu are interval mai mare de schimb la consumabile? Parca la noi la firma aveau 60.000 km fata de 15.000 cat aveau turismele deci e posibil sa nu fie la fel construite chiar daca exteriorul e la fel.

Edited by PoeOvidiu, 23 May 2017 - 18:28.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Sustin si eu parerea colegilor, cel de pe Transit are interne diferite ca sa reziste la solicitarile autoutilitarei. Si daca se potriveste pe suruburi, se va uza teribil de repede.

#6
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View PostPoeOvidiu, on 23 mai 2017 - 18:27, said:

Ca unul e longitudinal si unul transversal nu are nici o importanta. Poate sa fie diferita doar cutia de viteze si eventual suportii.
N-are, dar are. Ai văzut că știi?

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai stiu. Cutia de viteze ramane aia de pe duba iar suportii se iau de pe motorul original si se muta pe asta. Ramane problema daca sunt la fel sau nu motoarele, daca ECU e la fel, daca lucreaza in acelasi regim de turatii sau cel de pe Mondeo lucreaza la turatii ceva mai mari, etc.  Chiar daca fizic sunt identice la exterior, distractie incepe dupa ce termini de strans suruburile Posted Image
  Dar daca vanzatorul asigura montaj si garantie merita incercat.

Edited by PoeOvidiu, 24 May 2017 - 06:52.


#8
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
motorul de 2l pe transit e transversal masina are tractiune fata
longitudinal e  motorul de 2,4 tractiune spate

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate