Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016
Vreau să cumpăr așa ceva. E o idee bună? Precizare esențială: vreau să fac des drumuri la munte (TransBucegi+Transalpina+Transfăgărășan) cu mașina încărcată cu 4 adulți supraponderali și înalți (împreună ~ 380-400 kg), un copil mic și MULTE bagaje (3 biciclete electrice &shit... muieri cu bagaje de zeci de kile). Eu merg foarte potolit de felul meu dar sunt curios dacă Dacia asta face față la deal sau trebuie să dau jos doi oameni pe vreo serpentină mai abruptă ca să nu moară turbina. Câte kg pot pune pe Dacia asta astfel încât să pot urca drumurile de munte „populare” din România? Pot merge 1000+ km cu ea într-un singur drum până în sudul Greciei cu aceeași încărcare sau moare pe drum după 500 km?

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Daca-i pui motor s-ar putea sa mearga.  Ala la 0.9 e sticla de lapte.

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
sarcina utila este de maxim 420 kg parca. De aici tragi singur concluzia. Poti sa-i pui si motor de 500 de cp, tot nu ai voie (si nu este bine) sa depasesti sarcina maxima utila.....nu este vorba daca urca la deal sau nu, este in primul rand vorba daca mai opreste sau daca nu zbori de pe sosea la o curba.....

Edited by alexpet, 23 May 2017 - 03:01.


#4
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016

 Barboso, on 23 mai 2017 - 02:48, said:

Daca-i pui motor s-ar putea sa mearga.  Ala la 0.9 e sticla de lapte.
Zice la fișa tehnică „sarcină utilă min-max 435 - 488 (inclusiv conducator)”. Cu ce vreau eu cred că depășesc (dar nu foarte mult). Cu sarcina asta utilă MAXIMĂ poți teoretic să mergi pe orice drum din România (serpentine abrupte &shit) sau care-i faza?
http://www.autocobal...PH2_Nov2016.pdf

 alexpet, on 23 mai 2017 - 02:55, said:

sarcina utila este de maxim 420 kg parca. De aici tragi singur concluzia. Zi merci daca mai pleaca de pe loc fara bagaje. Poti sai pui si motor de 500 de cp, tot nu ai voie sa depsesti sarcina maxima utila.....
Zice la fișa tehnică „sarcină utilă min-max 435 - 488 (inclusiv conducator)”. Cu ce vreau eu cred că depășesc (dar nu foarte mult). Cu sarcina asta utilă MAXIMĂ poți teoretic să mergi pe orice drum din România (serpentine abrupte &shit) sau care-i faza?
http://www.autocobal...PH2_Nov2016.pdf

-----
Nu înțeleg faza cu sarcina utilă minimă la 435 kg. Minimă cum? Că doar nu vrea să spună că e musai să încarci mașina cu 435 kg.

#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
cred ca este vorba de masina fara zemuri in ea. Oricum este foarte mult sa pui jumatate de tona intr-o masina de 1000 kg. nu stiu ce calcule au facut astia de la Dacia. Repet nu te gandi cum urci la munte, gandeste-te ca trebuie sa sa franezi in curba cu greutatea asta.....

Edited by alexpet, 23 May 2017 - 03:15.


#6
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016

 alexpet, on 23 mai 2017 - 03:09, said:

cred ca este vorba de masina fara zemuri in ea. Oricum este foarte mult sa pui jumatate de tona intr-o masina de 1000 kg. nu stiu ce calcule au facut astia de la Dacia.
Aoleu! Adică atunci când calculez sarcina utilă de 488 kg trebuie să iau în considerare și greutatea benzinei?!?!!?!?
Calculele Daciei or fi că Dacie își iau ăștia ca mine, care merg bătrânește și enervează pe toată lumea. 80-110 km/h extraurban/autostradă, 40-50 km/h în oraș.

 Barboso, on 23 mai 2017 - 02:48, said:

Daca-i pui motor s-ar putea sa mearga.  Ala la 0.9 e sticla de lapte.
Eu plec de pe Fiat Punto 2006 (ăla Diesel cu turbo, 70 CP). Am făcut drive test cu Dacia asta și trăgea aparent mai bine decât Fiatul meu. Iar pe Fiatul meu l-am maltratat 10 ani în condițiile descrise mai sus (minus copilul mic & „accesorii” adică ~ 30-35 kg) și a rezistat eroic.
Oare trage la deal Fiatul Diesel de 70 CP mai bine decât Dacia benzinară 0.9 TCE???

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 Spring76new, on 23 mai 2017 - 03:28, said:

Aoleu! Adică atunci când calculez sarcina utilă de 488 kg trebuie să iau în considerare și greutatea benzinei?!?!!?!?
nu numai, ulei, lichid de frana/servo etc..... Pana si aia 4-5 l de la stropitor. Deci trebuie sa scazi 53 de kg din 488 si ajungi la cele 435 de kg pe gol. Deci astea 435 de kg sunt, pe care eu zic ca le depasesti in configuratia enuntata mai sus. In locul tau nu mi-as propune insa sub nici o forma sa sar de 400 kg. Omori masina cu ea la limita, ca sa nu zic de siguranta.....

Edited by alexpet, 23 May 2017 - 03:53.


#8
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016

 alexpet, on 23 mai 2017 - 03:47, said:

nu numai, ulei, lichid de frana/servo etc..... Pana si aia 4-5 l de la stropitor. Deci trebuie sa scazi 53 de kg din 488 si ajungi la cele 435 de kg pe gol. Deci astea 435 de kg sunt, pe care eu zic ca le depasesti in configuratia enuntata mai sus. In locul tau nu mi-as propune insa sub nici o forma sa sar de 400 kg. Omori masina cu ea la limita, ca sa nu zic de siguranta.....
Mda... Mulțumesc de sfaturi!

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Nope,
Sarcina UTILA e sarcina utila nu are legatura cu cantitatea de ulei

#10
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
si care-i treaba cu sarcina utila minima ? o fi in functie de dotari?

Edited by alexpet, 23 May 2017 - 05:03.


#11
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
"MULTE BAGAJE" in Sandero Stepway ? nu cred!

Edited by istratei, 23 May 2017 - 05:23.


#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Daca ai mers cu punto td de 70 cai in aceleasi conditii... Nu vad de ce n-ar merge Sandero tce de 90 cai.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@initiator
Matematica ne spune ca 90>70.
Oricum, calculele alea ale tale au fost facute de niste ingineri si nu cred ca le-a dat cu virgula. Deci, despre ce vorbim?

Sandero stepway are volum total portbagaj de 310L. Fabia are 330 iar noua Ibiza are 355.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 Spring76new, on 23 mai 2017 - 02:40, said:

4 adulți supraponderali și înalți (împreună ~ 380-400 kg), un copil mic și MULTE bagaje (3 biciclete electrice &shit... muieri cu bagaje de zeci de kile). E
Off topic: de ce ai bagat femeile la categoria bagaje? Tu cati bagi intr-o masina ca dupa numaratoare ies mai mult de 5 persoane.

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Masina asta poate tracta o rulota, pana la urma?Posted Image

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Sincer m-as uita la gama de motorizare diesel .
TCE 0,9 este motor de turatie , nervos , spui ca esti potolit atunci diesel scrie pe el.
De facut fata face dar ...motorul oricum este redus la minim si face fata mai greu la caroserie, tu il impingi si mai tare in limitare incarcandu-l la maxim .
La ce doresti sa faci ai ales prost si motorul si modelul , in trecut un MCV 1,6 16v era excelent sau 1,5DCI de 85 cp E4.

Edited by ldpe, 23 May 2017 - 06:59.


#17
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Daca te iei dupa forumisti, ai sa ajungi la concluzia ca nici macar cu Mercedes g amg 6x6 nu ai sa poti urca pe un drum public in conditii de siguranta si confort.

Ia-ti ce masina iti place, iti permiti si iti satisface nevoile.

#18
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Eu am facut toata tara cu un Tico si familia dupa mine acum 20 de ani, nu asta este problema. Motorul trage pana  la urma si daca tarai toba pe asfalt. Mergi mai incet, cu fruntea asudata dar mergi. Problema este ca de atunci am schimbat 8 masini, toate cu un pic mai mari decat precedenta. Daca fac calculul cred ca ieseam mai ieftin daca luam Mercedes G din prima pe care-l aveam si acum. Ia si tu din prima una OK pentru nevoile tale. Daca ai bani de stepway 0,9 mai bine Logan diesel daca vrei plimbari in conditiile de mai sus. Iesi si mai ieftin. Poti sa te uiti si la Duster daca vrei masina inalta la preturi comparative.

Edited by alexpet, 23 May 2017 - 07:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate