Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 Alexandru611, on 23 mai 2017 - 09:33, said:

++ ca toti stiu ca la drumuri lungi se recomanda diesel-ul si nu benzinarul.
Nu cred ca mai e valabil la turbo ... personal nu vad vreun motiv pentru care ai prefera un diesel la drumuri lungi fata de un turbo mic, silentios, confortabil, care iti ofera putere multa la turatii joase. Am condus un pic un Ford Focus turbo-diesel cu putere ca a mea (115 CP) si nu mi-a placut chiar deloc ... ma indoiesc ca mi-as schimba parerea daca l-as conduce mai mult.

Edited by utopium, 23 May 2017 - 09:41.


#38
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
Daca ai fi spus ca vrei sa faci excursiile respective cu o Fabie sau Ibiza cu motor de 1l toata lumea ar fi fost extaziata si te-ar fi sfatuit ca mai trebuie sa adaugi si o bunica sau un socru si tot ai fi zburat pe serpentinele patriei fara probleme. Asa, daca vrei cu un Sandero Stepway, nu o sa poti nici macar sa iesi cu masina din parcare. Mai zicea cineva pe forum ca 0,9 Tce moare saracul si pe drum drept, darmite sa si mai urci cu el.

Lasand gluma la o parte, mai gandeste-te la Easy R -ul de pe o,9TCe. Este posibil sa fie probleme serioase cu el si asta ti-o spune cineva care deja asteapta sa-i vina exact o masina ca asta.

Edited by gabrieln2016, 23 May 2017 - 09:53.


#39
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 utopium, on 23 mai 2017 - 09:39, said:

Nu cred ca mai e valabil la turbo ... personal nu vad vreun motiv pentru care ai prefera un diesel la drumuri lungi fata de un turbo mic, silentios, confortabil, care iti ofera putere multa la turatii joase.
Ce zici de consum? Am ajuns si eu sa ma mir datorita acestuia... 3.4% cu 3 persoane in total si tot portbagajul plin.

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 Alexandru611, on 23 mai 2017 - 09:43, said:

Ce zici de consum? Am ajuns si eu sa ma mir datorita acestuia... 3.4% cu 3 persoane in total si tot portbagajul plin.
Stai linistit ca si eu am scos sub 4 cu portbagajul plin si toata familia in masina (Octavia 1.0 TSI 115CP) ... deci nu mai e nici ala un motiv.

Edited by utopium, 23 May 2017 - 09:50.


#41
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 utopium, on 23 mai 2017 - 09:49, said:

Stai linistit ca si eu am scos sub 4 cu portbagajul plin si toata familia in masina ... deci nu mai e nici ala un motiv.
Atunci depinde de gusturile individului =)) Mie, spre exemplu, mi-a placut foarte mult 1.2-ul de la Opel

#42
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
0.9tce e mai slab ca uscatorul meu de par Posted Image eu l-as lua deoarece rar cand as avea masina plina, la nevoile tale as zice sa iei dci-ul de 90cp. Are cuplu mai mare si se cunoaste cilindreea in plus, + ca vei avea un consum mai mic.

#43
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
De mers, merge. Ca nu ii pica rotile. Dar pentru vrei tu, te-ai orientat prost. E mult mai ok un Logan MCV 1.5 DCI. Tu practic folosesti masina ca si cum ai cara marfa. Ma rog, nu intelege gresit. Ma refer la faptul ca vei avea ceva greutate pe ea, comparativ cu un mod normal de utilizare, gen 3-4 persoane si portbagaj plin. Tu vei incarca masina mai mult de atat.

Edited by LauCalin, 23 May 2017 - 09:56.


#44
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,833
  • Înscris: 26.02.2010

 gabrieln2016, on 23 mai 2017 - 09:43, said:

@initiator
Daca ai fi spus ca vrei sa faci excursiile respective cu o Fabie sau Ibiza cu motor de 1l toata lumea ar fi fost extaziata si te-ar fi sfatuit ca mai trebuie sa adaugi si o bunica sau un socru si tot ai fi zburat pe serpentinele patriei fara probleme. Asa, daca vrei cu un Sandero Stepway, nu o sa poti nici macar sa iesi cu masina din parcare. Mai zicea cineva pe forum ca 0,9 Tce moare saracul si pe drum drept, darmite sa si mai urci cu el.

Lasand gluma la o parte, mai gandeste-te la Easy R -ul de pe o,9TCe. Este posibil sa fie probleme serioase cu el si asta ti-o spune cineva care deja asteapta sa-i vina exact o masina ca asta.

Easy-R la 0,9 TCe, pica pana in 10000 km.

#45
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
Asta stiu si eu, ca exista ceva probleme. Sunt cateva cazuri pe forumul Dacia cu persoane carora li se schimba ambreiajul, deci se ridica un semn de intrebare. Tocmai din aceasta cauza l-am avertizat pe initiator. Pe de alta parte, toti cei implicati au luat masinile cam in aceeasi perioada, asa ca poate fi si ceva legat de un anumit lot de fabricatie.
Ramane de vazut daca in perioada urmatoare cazurile se vor inmulti sau nu.

#46
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cred ca mai degraba MCV Stepway s-ar potrivi.

#47
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
+1 pentru Logan MCV 1.5 DCI Mi se pare o masina foarte potrivita pentru ceea ce doreste initiatorul. Chiar daca motorul ar duce o greutate asa mare pe Sandero, spatiul este totusi limitat.

#48
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Suntem in 2017 ar trebui sa fi depasit momentul cu capacitatea cilindrica...sunt alte tehnologii acum. Motorul de aro e depasit. :D

#49
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 dreaQ, on 23 mai 2017 - 11:47, said:

Suntem in 2017 ar trebui sa fi depasit momentul cu capacitatea cilindrica...sunt alte tehnologii acum. Motorul de aro e depasit. Posted Image

Ce tehnologii ? Ca sunt mici si fortate si incep sa aibe probleme ? ;)

#50
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 09.05.2009
Da cine le forteaza nene? Si mai ales ce le forteaza sa faca?
Iar incepeti cu aberatiile?

Edited by DannyMC, 23 May 2017 - 12:02.


#51
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 TruculMagic, on 23 mai 2017 - 11:56, said:


Ce tehnologii ? Ca sunt mici si fortate si incep sa aibe probleme ? Posted Image
Nu mai tin minte tu erai parca impotriva motorului ecoboost de 1l/125 cp de la ford? Eh, ala e ok am mers cu asa ceva iar feedbackul general este foarte bun pentru acel motor, hai sa nu generalizam. Un motor de 3 l nu e neaparat bun iar in era asta cu siguranta nu este "ieftin" (impozite, consum etc. Vreau sa spun ca exista oameni si oameni, cu posibilitati diferite care, din fericire, pot alege ce le place si ce li se potriveste.

#52
Spring76new

Spring76new

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 17.04.2016

 ldpe, on 23 mai 2017 - 06:56, said:

Sincer m-as uita la gama de motorizare diesel .
Am avut Diesel, nu mai vreau. Pe lângă că sunt pentru creșterea calității aerului ÎN ORAȘ (pulberile alea de la Diesel sunt criminale și de când am copil am început să gândesc altfel), mă enervează acum și zgomotul și vibrațiile (mai ales iarna). Mi-aș lua mașină electrică dar nu-mi permit. Aș fi păstrat Fiatul pentru afara localității și mi-aș fi luat un Renault Twizy pentru București. Dar rahații care conduc România nu consideră că trebuie să ofere vreun stimulent pentru Renault Twizy, că aerul în București e prea curat.

 axl07, on 23 mai 2017 - 10:57, said:

+1 pentru Logan MCV 1.5 DCI Mi se pare o masina foarte potrivita pentru ceea ce doreste initiatorul. Chiar daca motorul ar duce o greutate asa mare pe Sandero, spatiul este totusi limitat.
Fac multe drumuri la munte cum am zis cu mașina supraîncărcată cu 4 oameni plus copil plus biciclete plus bagaje (cam 25-30 pe an) dar merg mult mai des București-Snagov cu nevastă-mea și copil plus biciclete, pe drumul spre Snagov încarc numai vreo 250 kg (de 80-100 ori pe an). Cu mașina încerc să merg cât mai puțin în București dar nevastă-mea nu prea are scrupule d-astea și nici nu vrea să se sacrifice pentru binele societății, dacă ar fi după ea ar merge zilnic prin oraș (deși lucrăm amândoi de acasă cam trei zile pe săptămână și nu trebuie să ne agităm zilnic în traficul de rahat al Bucureștiului). Nevastă-mea nu suferă mașinile mai lungi de patru metri (e catastrofă la volan pe astea mai mari), așa că varianta Logan MCV e exclusă.

 Alexandru611, on 23 mai 2017 - 09:50, said:

Atunci depinde de gusturile individului =)) Mie, spre exemplu, mi-a placut foarte mult 1.2-ul de la Opel
Nu mai vreau mașini străine. Am avut Fiat și, după 5-7 ani, am început să bag masiv bani în piese și reparații. Fiatul meu a fost o mașină bună dar mecanicii români nu se pricep la Fiat. Nu știu cât de bine se pricep la altele dar sigur se pricep la Dacie și mai poți să-ți iei și piese ieftin, din câte am auzit.
Și chiar m-am îndrăgostit de Dacia asta după drive test. Dacia a ajuns departe. Aer condiționat automat, cutie de viteze automată, cameră pentru parcare cu spatele, spațiu ENORM pentru picioare pe locurile din față... și e și frumoasă ca aspect. Muzica se aude decent în boxe... Chiar n-am nevoie de mai mult de la o mașină.

 aris86, on 23 mai 2017 - 10:05, said:


Easy-R la 0,9 TCe, pica pana in 10000 km.
Am garanție, nu? Iar la Dacie se repară orice, nu-i așa? Nu ca la Fiat, că mi-au rupt bujiile când au încercat să le schimbe și a trebuit desfăcută chiulasa pe chestia asta. Servodirecția electrică când mergea, când nu mergea. Nu i-au dat de capăt nici în service la Fiat în București. Când mi-era lumea mai dragă, mi se întărea volanul. După care revenea la normal, fără nicio explicație. Aveam un zuruit ciudat la motor, am schimbat curele de accesorii, lanț... și era doar un rulment, am aflat în final. Bine, și eu fraier și nepasionat de mașini iar ăștia din service bandiți.

 gabrieln2016, on 23 mai 2017 - 09:43, said:

Lasand gluma la o parte, mai gandeste-te la Easy R -ul de pe o,9TCe. Este posibil sa fie probleme serioase cu el
Easy R e motivul pentru care iau Dacie benzinară. Îmi asum orice risc. Dacă mă mai prinde un blocaj pe dealul de lângă Palatul Cotroceni cu ceva cu cutie de viteze manuală cred că ies din mașină și îi dau foc în mijlocul drumului...

Edited by Spring76new, 23 May 2017 - 23:35.


#53
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Din cate zici acolo, esti ferm hotarat pe masina asta. Daca e asa ia-o, desi nu stiu de ce ai mai deschis un topic aici daca nu vrei sa iei in considerare nici o alta optiune.

Sandero nu e o masina rea, dar e o masina de oras nu de facut deplasari extraurbane lungi cu 4-5 persoane la bord si cu portbagajul (atat cat e el) plin

#54
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
@initiator
Si eu mi-am asumat riscul. Am vrut doar sa te atentionez. Am de gand sa o folosesc exact asa cum spune producatorul (adica in D de la plecare pana la sosire, in orice conditii de trafic). Am luat cei 5 ani garantie (ambreiajul si cutia intra si ele). Daca pica ambreiajul in cei 5 ani il schimb in garantie. Daca pica imediat dupa cei 5 ani il schimb pe banii mei si mergem inainte. Am citit sfaturi pe alte forumuri cum ca sa scoatem maneta in N la semafor pentru a proteja ambreiajul. Atunci la ce ne mai luam Easy R? Nu-l luam pentru confort sporit? Daca pica, asta e. Am vazut chiar aici pe forum si alta masina nou-nouta si nu era Dacie careia i s-a schimbat ambreiajul dupa cateva mii de km (tot respectul pentru userul care si-a postat aventura, nu sunt multi ca el care sa recunoasca deschis problemele aparute).
Ai dat deja comanda? Vezi ca acum dureaza cam 4 luni pana la livrare.
Succes!

O masina mult mai potrivita pentru nevoile tale cred ca ar fi un Volkswagen Touran. Depinde doar de ce suma esti dispus sa cheltuiesti.

Edited by gabrieln2016, 24 May 2017 - 07:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate