Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema vu-metru

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutari, domnilor.
Am si eu o problema cu un vu-metru cu 6 leduri la care se aprind doar primele 3 leduri, iar al treilea foarte putin. ce problema poate sa aiba ca nu inteleg ce ar putea sa fie.
Las aici un link catre un vu-metru identic, dar si schema si cum am realizat kitul. Eu am legat la niste boxe de PC , micute, oare aceasta este problema?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d8fcqIizeAo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
Daca invarti de semireglabil se schimba ceva?

#3
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 maryuss2012, on 20 mai 2017 - 20:13, said:

Daca invarti de semireglabil se schimba ceva?
semireglabilul e la minim, daca invart intensitatea scade pana se stinge primul led

#4
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 vladuzz7, on 20 mai 2017 - 19:48, said:

Salutari, domnilor.
Am si eu o problema cu un vu-metru cu 6 leduri la care se aprind doar primele 3 leduri, iar al treilea foarte putin. ce problema poate sa aiba ca nu inteleg ce ar putea sa fie.
Las aici un link catre un vu-metru identic, dar si schema si cum am realizat kitul. Eu am legat la niste boxe de PC , micute, oare aceasta este problema?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d8fcqIizeAo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Incearca asta...merge de minune.

Attached Files



#5
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 CARBON365, on 20 mai 2017 - 20:25, said:

Incearca asta...merge de minune.
multumesc,dar sunt incepator, mai am de mancat pana fac si eu asa

#6
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Semnalul de intrarea este prea mic pentru a aprinde toate LED-urile cu schema asa cum e ea acum. Micsoreaza rezistenta R1 la cativa zeci de ohmi, vezi daca se imbunatateste cu ceva comportamentul. Alta varianta e sa inlocuiesti toate diodele 1N 4148 cu altele de tip Schottky, cum ar fi 1N5817, 5818, 5819 sau echivalente.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, problema este ca sensibilitatea montajului e prea mica, prin urmare ai nevoie de un semnal mai puternic pentru a ataca montajul in asa fel incat sa se aprinda toate ledurile. Poti incerca un montaj amplificator cu un tranzistor, sau doi, pe care sa-l atasezi la intrarea vu-metrului.
Sau variant de mai sus.

Edited by myshyk, 20 May 2017 - 21:03.


#8
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
am sa le incerc pe amandoua, dar aveti o schema ceva pentru montajul cu tranzistori?

#9
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 radu000, on 20 mai 2017 - 21:00, said:

Micsoreaza rezistenta R1 la cativa zeci de ohmi, vezi daca se imbunatateste cu ceva comportamentul.
De ce? Ce se întâmplă daca dispare de tot și se aplică semnalul direct pe capătul cald al semireglabilului?

#10
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Posibil sa nu se simta nimic deosebit fara nici o rezistenta acolo, posibil sa distorsioneze putin semnalul, depinde de constructia amplificatorului - doar o masura de precautie. Oricum, dpdv al numarului de LED-uri care se aprind nu cred sa se vada vreo diferenta intre 0 ohmi si cativa zeci de ohmi.

#11
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 Dobrin_M, on 20 mai 2017 - 21:08, said:

De ce? Ce se întâmplă daca dispare de tot și se aplică semnalul direct pe capătul cald al semireglabilului?
Intr-adevar..daca pun firul +de la boxe pe capatul semireglabilului se aprind 5 din ele la maxim.

Va multumesc frumos, domnilor

#12
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 radu000, on 20 mai 2017 - 21:15, said:

Posibil sa nu se simta nimic deosebit fara nici o rezistenta acolo, posibil sa distorsioneze putin semnalul, depinde de constructia amplificatorului
Ce sa facă? Să distorsioneze puțin semnalul? Cum adică?
Ce-ai vrut sa spui cu asta? Fii mai explicit ca pe mine și cea mai proastă logica posibilă, ba nu...chiar și o totala lipsă a logicii nu reușește să ma faca să înțeleg cum o rezistență de 1k...25k pusa în paralel cu un difuzor ar putea provoca distorsiuni.

#13
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Nu e vorba de rezistenta de 1K ci de grupul dioda condensator. Si repet, e doar o masura de precautie care nu are ce dauna dar deh...
In fine, eu am incheiat aici discutia asta, nu stau sa ma cert cu cineva clar pus pe galceava.

#14
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 radu000, on 20 mai 2017 - 21:53, said:

Nu e vorba de rezistenta de 1K ci de grupul dioda condensator. Si repet, e doar o masura de precautie care nu are ce dauna dar deh...
In fine, eu am incheiat aici discutia asta, nu stau sa ma cert cu cineva clar pus pe galceava.
Afecteaza cu ceva daca il pun direct pe semireglabil?  Inteleg ce spuneti ca si eu m-am gandit ca e semnalul prea mic si ca se opreste acolo si nu se aprind ledurile..dar sunt incepator si incerc sa invat

#15
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 Dobrin_M, on 20 mai 2017 - 22:05, said:

Nu afectează cu nimic. Nu te mai lua după toți "specialiștii" care se simt jigniți că reacționez când văd că aberează tot într-o veselie pe aici.
Trebuie sa respectam parerea fiecaruia

#16
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004

 vladuzz7, on 20 mai 2017 - 22:03, said:

Afecteaza cu ceva daca il pun direct pe semireglabil?  Inteleg ce spuneti ca si eu m-am gandit ca e semnalul prea mic si ca se opreste acolo si nu se aprind ledurile..dar sunt incepator si incerc sa invat

Vezi daca atunci cand pui direct pe semireglabil se modifica in vreun fel sunetul. Daca nu, atunci e OK.

#17
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 radu000, on 20 mai 2017 - 22:10, said:

Vezi daca atunci cand pui direct pe semireglabil se modifica in vreun fel sunetul. Daca nu, atunci e OK.
nu se modifica deloc, va multumesc tuturor

#18
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

 vladuzz7, on 20 mai 2017 - 22:10, said:

Trebuie sa respectam parerea fiecaruia
Corect, numai că aici nu se discută despre percepția în artă, sau alt domeniu relativ. Electronica este o știința exactă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate