Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

HDD SAS 4tb in desktop - controller

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
moby2

moby2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.01.2007
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o informatie privind posibilitatea de a lega un HDD SAS pe o placa normala SATA,
Am un HDD SAS de 4 tb si la nevoie si un adaptor SAS - SATA pt hard si doresc sa achizitionez un controller pt a instala hardul intr-un desktop. Nu doresc sa leg hardul in raid ci doar sa poata fi citit ca un hdd normal.
Am tot citit pe net dar informatiile sunt ori foarte multe ( multe tipuri de controller ) ori contradictorii ori foarte vechi astfel incat n-am mai inteles nimic.
Am si un controler de acest gen:
http://www.scsi4me.c...041e-r-kit.html
dar nu sunt foarte sigur ca e bun ( daca nu e cumva defect ) . Am pus controlerul pe placa si am legat hdd-ul la controler dar nu se intampla absolut nimic.
Prima intrebare este daca trebuie facute ceva setari in bios sau instalat controllerul ( driver ) pt a fi vazut de PC. ( Windows 10 )
A doua rugaminte este de a-mi recomanda un alt controller care sa poata rezolva problema sau mai precis ce carateristici exacte  trebuie sa aiba controllerul ca sa imi citeasca hardul de 4 Tb.

Multumesc pentru raspunsuri !

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Prin adaptor SAS-SATA te referi la ceva de genul asta?
[ https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1_ZvCQVXXXXcyapXXq6xXFXXXM/SFF-8482-font-b-SAS-b-font-22-Pin-to-7-Pin-15-Pin-SATA-font.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca da, ar fi trebuit sa mearga. Driverele ar trebui sa le instaleze automat, uita-te in device manager la Storage Controllers si vezi daca apare acolo.
Vezi si in disk management, e posibil sa fi detectat discul dar sa nu-i fi asignat litera.

In BIOS nu ai treaba decat daca vrei sa bootezi de pe discul SAS.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu se refera la adaptoare chioare, cele doua tehnologii nu-s compatibile pin la pin, au nevoie de componente electronice de conversie. La magazinele noastre sunt controlere SAS insa au preturi mult mai mari (destinate pt. servere, includ functionalitati specifice precum RAID, memorie cache etc).

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2017 - 12:56.


#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Controller-ul SAS pe care il are are mufe SATA. Exact acel tip de adaptor ii trebuie pentru a conecta discul cu controller-ul.

#5
moby2

moby2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.01.2007
Da, exact  acela este adaptorul sas-sata pe care il detin si pe care l-am folosit pt a lega hdd-ul la controller.
In disk management nu apare hardul , am verificat. Controlerul aparent functioneaza dar nu sunt sigur ca e 100% ok.
Un alt model de controler pe care sa-l pot folosi ? Ce caracteristici trebuie sa aiba controllerul ?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu in ce masura se poate - in BIOS nu ai ce face - doar serverele pot avea in BIOS setari ptr acces controller SAS. La Desktopuri nu se folosesc, deci ar fi inutil.
Clar nu vei putea boota de pe el.

Ar trebui insa daca are driverele instalate ( vezi in Device Manager ) sa apara in Windows 10 in Disk Management.

Desi din cate vad e foarte vechi acel controler si avea suport pana la Windows Server 2003 doar.
Posibil sa nu existe drivere de Windows 10.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Adaptorul ala pare a avea doar niste sarme chioare inauntru, ce drivere sa instaleze ? Posibil sa nu mearga fara un controller cu electronica inauntru (si peste tot unde am vazut adaptorul ala de 30 de lei ce il ai tu se specifica asta), din ce am vazut e vreo 600 de lei un astfel de controller.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Controllerul aproape sigur are nevoie de drivere, mai mult exista firmware-uril foarte diferite pe care poti sa le folosesti pe el (desi nu cred sa faca neaparat vreo diferenta in cazul in care ai un singur disc). Cu adaptoarele alea merge sa pui hdd SATA pe controller SAS, nu invers. Controllerul asta ar trebui sa mearga f bine, cu un cablu SAS.

#9
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
Eu am in PC exact acel controller SAS si 3 discuri SAS de 450GB la 15k RPM.
Attached File  Controller.LSI.jpg   96.67K   24 downloads

Ce model de disc ai tu?

Acum discurile sunt in RAID facut prin controller, dar le-am testat si ca discuri non-RAID. Pe win7 si 10, dar si in Linux, merge cu driverele din OS.
Mi-ar fi placut sa fie SAS 6Gbps, dar merge bine si asta...
Trebuie sa intri la boot in SAS Bios si sa stergi ce LUN-uri crede el ca a avut, te asiguri ca e listat discul tau si gata. Uite cum!
Sau instalezi MSM si faci acelasi lucru din Windows:
Attached File  MSM.jpg   68.03K   20 downloads

Controller-ul asta are 4 conectori SATA pe el, dar prin cablurile SATA standard nu poti conecta direct discuri SAS. De obicei era legat la un back-plane pt. discuri, sau folosea cabluri cu adaptor.
Eu folosesc asa ceva: exemplu

Daca ai noroc si BIOS-ul placii de baza e decent, poti sa si bootezi de pe discul SAS.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmodoran, on 20 mai 2017 - 15:10, said:

Adaptorul ala pare a avea doar niste sarme chioare inauntru, ce drivere sa instaleze ?

Pai a dat link la controllerul care il are - http://www.scsi4me.c...041e-r-kit.html
Poza aia cu adaptorul nu prea are relevanta - se foloseste aceeasi conectica SATA. Eu pe servere folosesc harduri SATA in loc de SAS, ptr ca sunt mult mai ieftine, si n-am nevoie de 20-40 MB/s in plus la viteza.

Evident nu folosesc niciun adaptor.

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Conectica seamana dar nu rasare:

Discurile SAS au in plus pini pentru conectare la al 2-lea controller.
[ https://extranet.www.sol.net/files/freenas/sas-sy/drive-top-of-connector.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Discurile SAS nu intra in conector SATA, de aceea e nevoie de adaptorul acela pasiv. Ma rog, se pot taia marginile de la mufele SATA de la cablul de alimentare / cablul de date si merge si asa.

Diferentele dintre SAS si SATA sunt mult mai mari decat "20-40MB/s in plus la viteza".

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmoby2, on 20 mai 2017 - 13:12, said:

Un alt model de controler pe care sa-l pot folosi ? Ce caracteristici trebuie sa aiba controllerul ?
Sa aiba driver pentru sistemul tau de operare si placa de baza sa aiba slotul cerut de controler.

Edited by neagu_laurentiu, 21 May 2017 - 07:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate