Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

STOPARE returnare taxa poluare/mediu

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Asta e:
https://lege5.ro/Gra...te-provenite-de
Se va restitui inclusiv timbrul de mediu.

Mai durează dar se vor da banii înapoi.

#20
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
pai atunci nu e chiar asa de rau.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu- :)
Uite procedura de restituire explicată în limbaj pământean pentru fiecare situație:
https://legestart.ro...in-august-2017/
http://www.avocatnet...ice-șofer.html

#22
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
ma unge pe suflet linkul tau.

#23
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postalthea, on 08 august 2017 - 09:29, said:

Asta e:
https://lege5.ro/Gra...te-provenite-de
Se va restitui inclusiv timbrul de mediu.

Mai durează dar se vor da banii înapoi.

Pana o sa ni-i dea .....pregatesc `o formula` ca sa ni-i ia . Posted Image Nu au facut decat sa stopeze avalansa de procese la care trebuiau sa plateasca si cheltuieli de judecata.

P.S. Deja se anunta scumpiri la accizele carburantilor.  ( proiect normativ). In 2018 probabil vom sti si ce forma va lua noua taxa auto.

Edited by polizei, 08 August 2017 - 13:26.


#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ce mi se pare mie nou, și sper că interpretez bine, este că acum cel care a achitat o taxă de-asta poate cere restituirea chiar dacă a vândut mașina - bineînțeles cu condiția să aibă  ce se cere: dovada plății taxei și copii după cartea mașinii + certificatul de înmatriculare.

Acum e așa:
(4) La cererea de restituire se anexează, în original sau în copie, documentul doveditor al plății taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule, taxei pe poluare pentru autovehicule, taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau timbrului de mediu pentru autovehicule, respectiv chitanța fiscală/ordinul de plată și extrasul de cont, după caz, care să ateste efectuarea plății acesteia, precum și copiile cărții de identitate a vehiculului și a certificatului de înmatriculare.

Iar înainte scria:
2.4. La cererea de restituire se anexează următoarele documente:
...
c) copia cărţii de identitate a vehiculului şi a certificatului de înmatriculare, cu prezentarea în original a acestora.
...
2.6. Documentele în original se restituie contribuabilului după verificarea acestora şi certificarea lor "conform cu originalul" pe copiile care rămân la organul fiscal competent, în cadrul compartimentului cu atribuţii de compensare/restituire, denumit în continuare compartiment de specialitate.

View Postpolizei, on 08 august 2017 - 13:13, said:

Pana o sa ni-i dea .....pregatesc `o formula` cum sa ni-i ia . Posted Image
E posibil, în fiecare guvern e cel puțin câte-un Einstein al taxelor Posted Image

Edited by althea, 08 August 2017 - 13:27.


#25
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am citit si eu rapid formularea respectiva dar am crezut ca au `gresit` ceva.Posted Image   Probabil au revenit putin  la realitate din cauza unor hotarari judecatoresti   . Normal ar fi fost sa-ti ridici banii cu buletinul si/sau certificatul de inregistrare (in cazul firmelor)

Edited by polizei, 08 August 2017 - 13:38.


#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Mie sau  (în original sau în copie)  mi-a sărit în ochi, de-aia am căutat textul vechi pe care îl știam  cu original și copie că am depus și eu cerere anul trecut.
Sper că intenționat au scris așa și nu modifică iar. Cei care nu aveau taxa recuperată au vândut cu mai puțin tocmai din cauza asta.

#27
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
dar stiti care e cea mai tare chestie?

ca la acest oug vor apare si metodologii de aplicare, si atunci sa vezi interpretari.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cobești? :D
Când era în vigoare cealaltă metodologie fostul preș ANAF a zis: "Plata se va face către cel care a plătit taxa. Deci cel care a plătit, aceluia i se restituie. Dacă au fost mai multe vânzări, soluţia pentru aceste situaţii nu este prevăzută şi doar instanţa poate rezolva astfel de cazuri. Dacă cel care a plătit taxa nu mai este în posesia autoturismului, rămâne instanţa ca soluţie."
Normal ar să-și fi revenit între timp, așa cum a zis polizei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate