Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Star Trek: Discovery (2017)

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1080 replies to this topic

#73
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
daca nu ma insel maine apare episodul pilot. Sper sa fie ceva k de capul serialului, desi is rezervat. Deocamdata am inceput ds9, is la primul sezon, dupa ce am terminat tng si enterprise

#74
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Io m-am resemnat ca o sa fie SJW-ism complet.

#75
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Grafic, n-arata rau. Dar, desi abia a inceput, No 1 ma enerveaza ca prea e buna la toate.

Attached Files



#76
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postworldwide, on 19 mai 2017 - 21:58, said:

Referitor la aspectul klingonienilor:
https://www.polygon....source=facebook
Cine a urmarit seria Enterprise stie ca klingonienii aratau dupa boala destul de umani, nu cum apar in filmele noi.

#77
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
Am vazut azi primul episod. Actorii mi se par prost alesi, umorul slab si fortat si sunt foarte multe scene cu iz de telenovela. Pe Netflix mai este disponibil un episod, o sa-l vad si pe acela; poate se mai imbunatateste pe parcurs, dar inceputul serialului nu-i deloc promitator, in afara intalnirii cu klingonienii.

#78
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Am vazut si eu cele doua episoade si mi-au placut. Pacat de capitan, ma gandeam ca va rezista mai mult.

#79
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Primele doua episoade sunt bunicele. Mai ales al doilea. Oricum e diferenta mare fata de ce eram obisnuit. Nu am fost un super fan al StarTrek-ului insa clar se insista mai mult pe tehnologie sau poate nu am fost eu atent la cele mai vechi.
Batalie bunicica in episodul 2, multe nave, detalii... etc. Cred s-a tras mai mult decat in toate Star Trek-urile de pana acum ( seriale nu filme).
Mi-a placut, il urmaresc.

#80
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
tocmai ce l-am cumparat de la pescarie :P Impresii maine dimineata, am vazut pana acum doar secvente de pe planeta aia desertica..

#81
Ryth3n

Ryth3n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.07.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/niHg1Y_GRpE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#82
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
si am vazut episodul (ma rog cele 2 episoade pilot)... Ce pot sa zic?

Sunt oarecum incantat. In primul rand pentru ca desi exista mult mai multa actiune decat intr-un episod tng, nu e din aia tampita cum e in filmele lui jj abrams.

Si sa incep cu punctul care imi place cel mai mult pana acum. Motivatia klingonienilor, de fapt motivatia lui T'Kuvma. Adica se simte ca lupta pe care o duce nu e numai pentru el , ca sa devina seful tribului ci si pentru poporul lui, pt care avea un plan, avea o viziune. Si are respect pentru poporul lui, pt razboinicii lui, de fapt recuperarea cadavrelor razboinicilor ucisi in lupta , arata ca el crede in valorile poporului sau. In rest, pacat ca nu s-a pastrat designul lui USS Shenzhou pt Discovery, din previewul ce va f in episoadele urmatoare, nu am fost prea incantat de designul lui discovery.

Iar despre restul rolurilor/actorilor, Philippa Georgiou e interpretata super k, insa mi-a lasat impresia ca ea impreuna cu amiralul era singura legatura pe care serialul asta o are cu tng-ul si spiritul lui. Adica crezul pana la absurd in valorile federatiei, ca ei nu sunt agresori si tot asa. Chestie care o costat federatia multe vieti (dupa cum se va vedea mai tarzu). Lucru care moare odata cu cei 2. Ultimile secvente ce arata ce va fi in episoadele viitoare, nu arata ca Michael Burnham le va urma filosofia.

Oricum ar fi, pe mine m-a prins serialul, tinand cont si de foamea de sf-uri din ultimii ani, sunt dispus sa ii dau o sansa. Pana acum are 7/10, sa speram ca viitoarele episoade vor creste nota.

Ps. Mi-ar fi placut ca klingonienii sa ramana dpdv al infatisarii asa cum erau si in tng, in ds9.. insa nici astia nu is de lepadat, arata asa .. mai salbatic, probabil au vrut sa accentueze ca erau mai razboinici inainte de a fi.. oarecum imblanziti de federatie. SI imi place la nebunie ca in seria asta klingonienii vb klingoniana nu .. engleza..

Ps2. Mi-a placut foarte mult credinta fanatica a klingonienilor in ceva (khales) raportat la ateismul evident al celor din federatie..

ps3. SI o posibila explicatie pentru tipul de klingonieni pe care il primim

Quote

They are roughly 100 years after Klingon scientists start tampering with their own genome after encounter genetically enhanced human soldiers during the Enterprise series (soldiers that overpowered them in hand-to-hand combat). The outbreak of a plague (augment virus) connected to this genetic tampering is used to account for the more human-like appearance of the Klingons in TOS.
It seems not only conceivable but likely that Discovery is focused on exploring the implications of the augment virus (both socially and biologically). This could explain the strange biology and why the Klingons disappeared off the galactic stage (and appear to be in social disarray).

Edited by vanitty, 26 September 2017 - 01:33.


#83
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
din pacate, e un sf cu bataie....cica exploratori..de razboaie.

#84
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
mda... cum ziceam si mai sus, is dezamagit putin ca nu o iau pe ruta tng-ului , in care sunt exploratori care din cand in cand se bat, ci fac un show mai dark asa (il compar cu enterprise-ul, ca pe asta l-am vazut, unde in ultimile 2 sezoane serialul devenise destul de dark) , insa sper sa aiba si momente (multe a la tng). O problema in calea asta ar putea fi faptul ca din ce vad eu discovery e conceput ca o poveste continua transmisa de la inceputul serialului pana la sfarsitul sezonului, fara episoade de sine statoare cum era in tng.

Desi daca stau si ma gandesc in enterprise au avut si sezoane in care se punea mai mult accent pe episoade de sine statatoare, dar au fost si episoade intregi unul dupa altul care urmareau un subiect unic, cu mici divagatii.

Oricum ar fi eu is cel mai bucuros ca nu avem (pana acum) chiar asa de tare rahaturile a la jj abrams..

Ps. Pacat ca nu au facut lupta spatiala ceva mai intensa, mai provocatoare. De exemplu lupta din tng cu borgii de la Wolf 359, mi s-a parut mai intensa
Ps2. Mi-a placut (oarecum) aparitia navelor in stil bsg cu iesirea lor din hyper jump, desi nu prea e .. canonica chestia asta,enterprise-ul de exemplu parea ca .. franeaza nu ca apare asa dintr-o data intr-un loc

Edited by vanitty, 26 September 2017 - 02:07.


#85
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Mie imi place ca au schimbat infatisarea klingonienilor. Astia noi arata mai mult a extraterestri, cei vechi erau prea umanizati. Si da, faptul ca klingonienii vorbesc klingoniana e un atu, chiar daca mai stiu si engleza Posted Image.

View Postvanitty, on 26 septembrie 2017 - 01:54, said:

mda... cum ziceam si mai sus, is dezamagit putin ca nu o iau pe ruta tng-ului , in care sunt exploratori care din cand in cand se bat, ci fac un show mai dark asa (il compar cu enterprise-ul, ca pe asta l-am vazut, unde in ultimile 2 sezoane serialul devenise destul de dark) , insa sper sa aiba si momente (multe a la tng). O problema in calea asta ar putea fi faptul ca din ce vad eu discovery e conceput ca o poveste continua transmisa de la inceputul serialului pana la sfarsitul sezonului, fara episoade de sine statoare cum era in tng.
Tocmai de aia mie mi-a placut cel mai mult Enterprise, acolo se bateau cu aia care atacasera pamantul, a fost mult mai palpitant. Star Trek-urile vechi mi se pareau mai mult telenovele.

Edited by tiestodj20, 26 September 2017 - 08:04.


#86
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Mie mi-a placut.

#87
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Plusuri:
+ Episodul pilot a fost scris oarecum profesionist.
+ Planul klingonienilor a avut si substanta si s-a dezvoltat si armonios, iar punctul culminant (cand au deschis focul) a fost perfect, avand impact.
+ Negroteaica putea fi si mai urata.
+ Este eye candy.

Minusuri:
- Klingonienii vorbesc o klingoniana stricata. Parca se chinuiau sa vorbeasca ffs.
- Niciun actor nu a impresionat. De fapt as putea zice ca astia principali au jucat toti slab. Negresa aia pare-mi-se ca a jucat si in The Expanse, dar acolo parca juca mai bine. Ma enerveaza cu ochii aia sticlosi si atitudinea de negroteaica varza tot timpu nervoasa si confrontantionala.
- Infatisarea si portul klingonienilor, ambele praf. In space suit aratau fain. Fara arata lame.

#88
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostGenjurooo, on 26 septembrie 2017 - 10:06, said:

Plusuri:
+ Episodul pilot a fost scris oarecum profesionist.
+ Planul klingonienilor a avut si substanta si s-a dezvoltat si armonios, iar punctul culminant (cand au deschis focul) a fost perfect, avand impact.
+ Negroteaica putea fi si mai urata.
+ Este eye candy.

Minusuri:
- Klingonienii vorbesc o klingoniana stricata. Parca se chinuiau sa vorbeasca ffs.
- Niciun actor nu a impresionat. De fapt as putea zice ca astia principali au jucat toti slab. Negresa aia pare-mi-se ca a jucat si in The Expanse, dar acolo parca juca mai bine. Ma enerveaza cu ochii aia sticlosi si atitudinea de negroteaica varza tot timpu nervoasa si confrontantionala.
- Infatisarea si portul klingonienilor, ambele praf. In space suit aratau fain. Fara arata lame.
Negresa a jucat in The Walking Dead, nu in The Expanse.

#89
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

View PostGenjurooo, on 26 septembrie 2017 - 10:06, said:

Plusuri:
+ Episodul pilot a fost scris oarecum profesionist.
+ Planul klingonienilor a avut si substanta si s-a dezvoltat si armonios, iar punctul culminant (cand au deschis focul) a fost perfect, avand impact.
+ Negroteaica putea fi si mai urata.
+ Este eye candy.

Minusuri:
- Klingonienii vorbesc o klingoniana stricata. Parca se chinuiau sa vorbeasca ffs.
- Niciun actor nu a impresionat. De fapt as putea zice ca astia principali au jucat toti slab. Negresa aia pare-mi-se ca a jucat si in The Expanse, dar acolo parca juca mai bine. Ma enerveaza cu ochii aia sticlosi si atitudinea de negroteaica varza tot timpu nervoasa si confrontantionala.
- Infatisarea si portul klingonienilor, ambele praf. In space suit aratau fain. Fara arata lame.
mie mi-a placut cum a jucat asiatica , insa mi s-a parut cam plata ca personaj, drept e insa ca nici nu a avut cand sa se manifeste. Iar klingonienii vb asa cica din cauza mastilor alora, nu le permite prea multa libertate de miscare,plus ca (banuiesc) ca pt actori  e o limba noua si pana o vorbesc.. fluent  (ca banuiesc ca klingoniana ca limba de sine statatoare , cu regulile ei exista deja) dureaza ..

Edited by vanitty, 26 September 2017 - 10:53.


#90
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Problema la asiatica e limba. La toate e cam la fel de suna aiurea in engleza. Desi asta e destul de americanizata tot se distinge in engleza ei influenta nefasta a limbii native. De asta zic ca nu a impresionat niciunu din astia principali, pt. ca nu pot face abstractie. Extraterestru ala science officer a fost ok.

Era misto sa fi fost rusoaica, sa fi avut rusa ca limba nativa deoarece rusengleza suna bine. Dar ar fi fost alba si astia urasc albii.

Edited by Genjurooo, 26 September 2017 - 12:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate