Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie camera video - buget aprox. 2.000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cristelu21

cristelu21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2009
Salutari,

Nu ma pricep mai deloc, dar din cate am vazut la specificatiile actuale, vreau sa achizitionez o camera video -(pentru tatal meu, care nu prea le are nici el cu tehnologia prea mult) cu urmatoarele specificatii:
- sa fie Full Hd, 60 fps (nu trebuie 4k, pretul fiind prea mare si fisierele foarte mari facute la 4k),
- sa nu dureze o vesnicie sa copieze fisierele de 3-4-5 GB,
- o autonomie a bateriei buna, cred ca 2h ar fi de ajuns?
--- camere video am vazut ca sunt foarte putine - probabil nu foarte cautate- asadar, camera video sau camera foto mirrorless cu video?

Va fi folosita in viata de zi cu zi, eu i-as recomanda un GoPro dar vrea ceva mai clasic.

Bugetul: aprox 2000 lei + banuiesc ca trebuie sa iau si un card de memorie bun care cred ca si aceste costa pe undeva la 200-300 de lei. Cu totul sa nu depaseasca 2.500 de lei.

Cu toate ca pretul este putin peste buget, este 4k, are functii de Wi-Fi si NFC ceea ce nu-i trebuie tatalui meu, aceasta camera mi-a atras atentia:
   Sony FDR-AX33   http://www.f64.ro/so...a-video-4k.html
Sau acestea:  JVC GZ-RX615        http://www.f64.ro/jv...mera-video.html          (cred ca filmeaza cu 50 fps)
   Sony HDR-CX625 http://www.f64.ro/so...deo-xavc-s.html

Cei care sunteti in cunostinta de cauza, ce anume mi-ati recomanda? Nu neaparat dintre modelele prezentate mai sus.
Va multumesc anticipat pentru timpul si raspunsul vostru.

Edited by cristelu21, 17 May 2017 - 23:57.


#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
La ora actuala, definitia "camera video" cuprinde o mare varietate de dispozitive ... camere normale, actioncam, dvr auto.
Nu ai spus ce vrei anume... GoPro este o camera action.
La ce o va folosi?

#3
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010
Vreau sa-mi iau si eu una,sunt la nivel de incepator asa ca am stat ceva documentandu-ma.Am luat la rand de la AliBaba pana la Amazon.com(bineinteles cumparata printr-o firma intermediara,ca altfel te omoara taxele)si am ajuns la concluzia ca Sony-CX625 de la F64 la pretul actual,cu varianta de rate are un raport pret-calitate imbatabil.Parerea mea.

#4
cristelu21

cristelu21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2009
La ora actuala, definitia "camera video" cuprinde o mare varietate de dispozitive ... camere normale, actioncam, dvr auto.
Nu ai spus ce vrei anume... GoPro este o camera action.
La ce o va folosi?

Nu action camera doreste, o camera video normala. O va folosi indeosebi in plimbarile pe care le face pe deal/gradina la tara/evenimente de genul sarbatorirea zilelor de nastere. Deci nimic extrem.

@andipanda
Sony-CX625 este destul de buna, daca era si stabilizatorul optic un pic mai bun la un zoom mai mare era perfecta (cred Posted Image ).

Edited by cristelu21, 18 May 2017 - 06:49.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
nu am avut tangente cu prea multe camere video, dar iti pot da un sfat, fereste-te de cele cu "taciscrin" ;)
am avut un sony dsc-h24, am acum un vanon hfr 36. fata de sony, canon este infiorator de lenta in meniuri, care la rindul lor sunt infiorator de spartane, chiar si pentru un incepator intr-ale utilizarii.

#6
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Eu zic sa iti cumperi un dslr (aparat foto). Aproape toti youtube-ri folosesc dsrl pentru filmare.

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 logy, on 18 mai 2017 - 10:37, said:

Eu zic sa iti cumperi un dslr (aparat foto). Aproape toti youtube-ri folosesc dsrl pentru filmare.
si daca as completa cu "chiar si in studiouri tv", o leaca mai dezvoltate decit oteveu' ... se supara cineva?
inconvenientul (daca se poate spune asa) al dslr0ului, este lipsa zuumului instant, trebuie sa schimbi obiectivul, sau din start un obiectiv cu plaja mare, care este un piulet cam scump .. ;)

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Dupa parerea mea,acea Sony HDR-CX625 la 1800 de lei este foarte scumpa pentru senzorul 1/5,8
Exista camere la cel putin jumatate de pret,cu senzor mai mare,1/4,85:
http://www.f64.ro/ca...ia-hf-r706.html
In rest,camerele sunt cam identice ca "muschi",adica nici prea-prea si nici foarte-foarte

ps.
Nu amintim aici de calitatea pozelor.

pps.
Eu am Canon Legria HR 506 de care sunt mai mult decat multumit.Este identica cu 806,606,706.
Bateria originala tine 112 minute si mi-am luat inca una de 270 minute.Plus patru carduri de 32Gb.Parfum Posted Image

 r_murphy, on 18 mai 2017 - 11:53, said:

si daca as completa cu "chiar si in studiouri tv", o leaca mai dezvoltate decit oteveu' ... se supara cineva?
inconvenientul (daca se poate spune asa) al dslr0ului, este lipsa zuumului instant, trebuie sa schimbi obiectivul, sau din start un obiectiv cu plaja mare, care este un piulet cam scump .. Posted Image

Plus gabaritul.

Edited by adisz, 18 May 2017 - 13:20.


#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 adisz, on 18 mai 2017 - 13:19, said:

Plus gabaritul.
in studiou nu este o mare problema, intrucit am vazut ca le folosesc baietii pe trepied cu role si-i mai adauga si un "monitor" gen tableta de 5-7" .. dar pentru filmari afara si de lunga durata, de acord total cu afirmatia!!!!

#10
cristelu21

cristelu21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2009
adisz

 adisz, on 18 mai 2017 - 13:19, said:

Dupa parerea mea,acea Sony HDR-CX625 la 1800 de lei este foarte scumpa pentru senzorul 1/5,8
Exista camere la cel putin jumatate de pret,cu senzor mai mare,1/4,85:
http://www.f64.ro/ca...ia-hf-r706.html
In rest,camerele sunt cam identice ca "muschi",adica nici prea-prea si nici foarte-foarte
pps.
Eu am Canon Legria HR 506 de care sunt mai mult decat multumit.Este identica cu 806,606,706.

@adisz , m ai pus in mai mare dificultate acum. M am uitat la camera pe care mi-ai propus-o Canon Legria HF R706, as putea spune ca este comparabila cu Sony HDR-CX625.
Acum, te intreb pe tine, in calitate de posesor a camerei HF R506 care vad ca e cam aceeasi cu HF R706.
- camera vad ca are format AVCHD si MP4 si cele doua moduri de inregistrare: | 50p: 1920x1080, 28 Mb/s | 50p: 1920x1080, 35 Mb/s;
           - ce marime are un fisier de sa zicem 30min inregistrare in format AVCHD (sau da-mi tu un exemplu concret-sigur te ai intalnit cu asa ceva)
           - camera sony am vazut ca ar filma si in format XAVC S care ar fi un MPEG4 (nu m am lovit niciodata de formatul asta cred)
                                -- am inteles ca XAVC S ar retine mai multe detalii decat AVCHD, dar si fisierele ar fi cam de 2 ori mai mari de aceea ma intereseaza marimea --
         Ok, camerele stiu ele sa filmeze in formatele astea, dar PRACTICABILITATEA ma intereseaza: tatal meu are un TV Samsung EU40F6100 full HD. Am cautat de mi-au sarit ochii si n-am gasit. O sti oare acest TV sa redea aceste formate XAVC S si AVCHD? Ca degeaba le faci daca nu te si uiti si tu ca omul la ele candva.
         O alta intrebare ar fi de stabilizatorul optic, esti multumit de ceea ce ofera? Iti "tremura" imaginea stand pe loc/mergand/focalizand??

O gramada de informatii, daca mai citesc 2-3 zile imi trec in CV ca ma pricep la camere video :))

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Din start iti repet faptul ca aceste camere sunt doar pentru nivelul de amatori,nivel la care se descurca cu brio.
Eu am filmat si pe intuneric,si pe lumina artificiala,si la lumina lunii.Aceste filme nu sunt grozave,lucru foarte normal de altfel.Ca sa iasa perfect asa ceva,trebui sa scoti cel putin 6000 de lei din buzunar,ceea ce eu n-am s-o fac niciodata.
Pentru mine aceasta camera este de ajuns,eu fiind la nivel de amator.Eventual amator entuziast.
Si acum niste raspunsuri,evident doar aproximative:
- 30 de minute de filmare (eu am setat la calitatea maxima) are cam 4-8 Gb.Incerc sa refac din memorie aceste dimensiuni.Eu folosesc doar AVCHD.FHD la 50p.
- nu cunosc caracteristicile formatului XAVC (am insa o senzatie ca toate aceste denumiri cu X si V si HD au o mare doza de marketing),important este insa un singur lucru:cum percepe ochiul imaginea,nu cum ies rezultatele testelor sintetice.
- formatul AVCHD il rulez cu VLC player in mod direct,pe calculator.
- filmele facute le contopesc cu movie maker-ul din windows sau cu altceva,rezultand  formate mkv sau mpeg,depinde cu ce program le fac.
- descarcarea filmelor de pe camera CANON,pe calculator de exemplu,se face prin intermediul unui program numit transfer utility LE,program pe care l-am descarcat de pe internet.Nu mai retin daca exista si pe CD-ul primit cu camera.
- ca sa redai pe TV-ul amintit va fi nevoie sa transformi formatul AVCHD in mkv,etc.,etc.Nu cred ca TV-ul le recunoaste nativ.

Tot ce am scris mai sus se refera strict la CANON Legria pe care-o detin.Nu stiu care sunt procedurile la celelalte marci.
Insa ce stiu cu certitudine este faptul ca nu mi-e rusine cu calitatea filmelor facute cu aceasta camera.Punct.
De asemenea,revin cu atentionarea catre preturi:acel SONY este exagerat de scump pentru ceea ce ofera.Aceste preturi sunt mari,deoarece produsele sunt 2017.Asa este si la Legria 806,care-i identic cu 706,care-i identic cu 606,care-i......
Inca ceva.Exista camere care au unitate de stocare mare in componenta.Acestea au pretul si mai mare.Toate au o memorie interna.A mea are 50 de Mb.Dar memoria interna care nu exista din fabricatie se poate compensa cu card-uri.Un card de calitate costa  cam 60-80 de lei,de 32Gb.O camera cu memorie interna de 32Gb este mai scumpa decat una fara,cu 300-400 de lei,iarasi bani cheltuiti aiurea.
In incheiere,fac o comparatie intre DSLR-uri si aceasta camera.DSRL-ul atarna de gat ca o talanga,are in jur de 1kg.Aceasta camera are exact dimensiunea pumnului,incape perfect in pumn,are cam 20 de cm si greutatea intre 200-300 grame.

ps.
CANON Legria face si poze,dar calitatea lor este ....Mai bine ma abtin Posted Image Dar acest lucru nu ma intereseaza si nu m-a interesat.Eu doream camera video.Pentru poze,am camera foto (cu care nu fac filme,doar poze)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate