Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Plata contract vanzare - cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am gasit un cumparator la terenul meu cam de 20k EUR. Cumparatorul e cam samsar, si ma gandesc cum sa ma protejez sa nu ma pacaleasca.
El zice ca vine cu cash si ii depune la mine la banca si apoi semnam actele.
Ati mai auzit de asa ceva?

Mie mi se pare cam ciudat.

O sa sun la banca la mine, sa vad cum se procedeaza. Nici nu stiu daca poate el sa depuna pe contul meu... pe de o parte de ce nu ar putea, pe de alta nu am mai auzit de asa depuneri si ma gandesc ca si banca are procedurile ei de verificare a tranzactiilor (spalare de bani...)

Intr-un fel e ok, ca eu am siguranta ca banii imi ajung, plus ca nu ma plimb cu ei in buzunar... raman in cont, si de abia apoi semnam actul de vanzare cumparare.

O sa sun si la notar sa vad ce zice, dar am inteles ca notarii nu prea se baga la partea asta de transfer.

Orice sfat e binevenit
Mersi

Edited by jimmyy, 16 May 2017 - 22:17.


#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
E ok. Oricum va trebui să mergeți la notar. Dar odată ce tu ai banii în cont nu mai riști nimic.

#3
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Nu se poate face cum vrea cumparatorul terenului tau. Exista limite pentru platile de tip numerar.

1-A veni el cu numerar si a depune direct la ghiseu in contul tau este echivalent cu ceea ce spunem "plata in numerar";
2-Incasarile si platile in numerar sunt limitate, vezi: https://codfiscal.ne...uli-si-plafoane
3-Din link-ul de mai sus, te incadrezi aici, citez: 2.2. TRANZACȚII ÎN NUMERAR PERMISE ÎNTRE PERSOANE FIZICE:
Se pot efectua operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar între persoanele fizice în limita unui plafon zilnic de 50.000 lei/tranzacţie, în cazul transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau drepturi.
-------------------------------------------
Mergeti la notar, acesta va va explica ce si cum veti face, in principiu se vor intocmi actele (in care se va specifica si cum exact se va face plata, x bani din contul y de la banca z catre contul v de la banca h), fara semnaturi, ii va da o copie cumparatorului(pe care o va arata bancii sale), veti merge la banca lui de unde iti va face un transfer catre contul tau... Ar fi preferabil (mai mult pentru linistea ta psihica) sa fie ambele conturi in aceeasi banca fiindca iti va confirma banca imediat ca ti-au intrat tie banii in cont. Cu hartiile doveditoare de la banca, va intoarceti la notar care va parafa tranzactia, cu semnaturi, etc.

#4
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 Ana0181, on 16 mai 2017 - 22:38, said:

Nu se poate face cum vrea cumparatorul terenului tau. Exista limite pentru platile de tip numerar.

1-A veni el cu numerar si a depune direct la ghiseu in contul tau este echivalent cu ceea ce spunem "plata in numerar";
2-Incasarile si platile in numerar sunt limitate, vezi: https://codfiscal.ne...uli-si-plafoane
3-Din link-ul de mai sus, te incadrezi aici, citez: 2.2. TRANZACȚII ÎN NUMERAR PERMISE ÎNTRE PERSOANE FIZICE:
Se pot efectua operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar între persoanele fizice în limita unui plafon zilnic de 50.000 lei/tranzacţie, în cazul transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau drepturi.
-------------------------------------------
Mergeti la notar, acesta va va explica ce si cum veti face, in principiu se vor intocmi actele (in care se va specifica si cum exact se va face plata, x bani din contul y de la banca z catre contul v de la banca h), fara semnaturi, ii va da o copie cumparatorului(pe care o va arata bancii sale), veti merge la banca lui de unde iti va face un transfer catre contul tau... Ar fi preferabil (mai mult pentru linistea ta psihica) sa fie ambele conturi in aceeasi banca fiindca iti va confirma banca imediat ca ti-au intrat tie banii in cont. Cu hartiile doveditoare de la banca, va intoarceti la notar care va parafa tranzactia, cu semnaturi, etc.

Multumesc frumos.
Si cine incalca legea el sau eu?
Ca eu ii primesc in cont... el nu ii trimite din cont.

Ca sa-i spun samsarului sa-si deschida cont la banca mea, o sa-i ia ceva timp, apoi sa faca transferul, plus ca bancile iti mai iau ceva comisioane... eu daca as fi in locul lui, mi s-ar parea anevoios...
Intrebarea mea era cum se procedeaza de obicei? asa se procedeaza? sa ceri cumparatorului sa-si deschida cont la banca ta si apoi sa verifici dupa cateva minute ca ti-au intrat banii tie in cont si de abia atunci semnezi?

Am auzit de o alta varianta cu o clauza ca, daca nu iti intra banii in cont contractul devine nul, dar mi se pare foare complicat, sa te judeci cu cumparatorul apoi ca tu nu ai primit de fapt banii.

Din pacate eu nu prea sunt la curent cu practica de pe piata imobiliara, si samsarul (cumparatorul meu) este.

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu am cumparat recent o casa . Vanzatorul a avut nevoie de cont in banca . iam anticipat o mie de euro , ia depus in banca , si restul au fot lichizi . Bani in mana .

#6
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

 jimmyy, on 16 mai 2017 - 23:17, said:


Multumesc frumos.
Si cine incalca legea el sau eu?
Ca eu ii primesc in cont... el nu ii trimite din cont.
Pai...amandoi, atat timp cat sunt limitate tranzactiile cu cash "intre persoane fizice", nu doar pentru "platitori" :)

 jimmyy, on 16 mai 2017 - 23:17, said:

Ca sa-i spun samsarului sa-si deschida cont la banca mea, o sa-i ia ceva timp, apoi sa faca transferul, plus ca bancile iti mai iau ceva comisioane... eu daca as fi in locul lui, mi s-ar parea anevoios...
Intrebarea mea era cum se procedeaza de obicei? asa se procedeaza? sa ceri cumparatorului sa-si deschida cont la banca ta si apoi sa verifici dupa cateva minute ca ti-au intrat banii tie in cont si de abia atunci semnezi?
Deci...nu e absolut nicio problema daca iti face transferul din banca sa catre a ta, apoi cu hartia doveditoare mergeti la notar si parafeaza, etc...apoi intr-o zi-doua iti vei vedea si banii ajunsi in contul tau.
Doar ca, am spus, pentru ca sa nu stai tu cu ganduri diverse, cel mai bine conturile sa fie in aceeasi banca... Si nu, nu e neaparata nevoie sa faca cumparatorul un cont in banca ta, poti tu (ca doar "linistea" ta o vrei mai mult asigurata si vrei sa vezi cum scrie negru pe alb inainte de parafarea actelor de v/c ca ai banii deja in cont!)) sa-ti deschizi un cont in banca unde-si are el banii, in aceeasi zi in care iti va face plata, ia doar cateva minute la banca pentru treaba asta, fara comisioane , fara nimic... Singurul comision e cel al transferului in sine, atat timp cat nu-ti place banca unde-si tinea el banii si vei dori ca din acel cont sa trimiti tu apoi catre banca pe care o doresti...Din cont in cont (intrabancar, in aceeasi banca adica) e zero probabil in toate bancile; si e o suma rezonabila interbancar (intre banci diferite), nu saracesti pentru cativa euro, da-i naibii.

 jimmyy, on 16 mai 2017 - 23:17, said:

Am auzit de o alta varianta cu o clauza ca, daca nu iti intra banii in cont contractul devine nul, dar mi se pare foare complicat, sa te judeci cu cumparatorul apoi ca tu nu ai primit de fapt banii.
Stai linistit, nu-ti bate capul, ca sa nu mai stai cu griji (ca doar d-aia am anticipat inca din primul meu post de-ti spuneam de conturi in aceeasi banca) du-te si fa-ti tu cont in banca lui si gata... eventual ii si spui sa-ti mai dea el si comisionul eventualului viitor transfer interbancar ce il vei face tu.

 jimmyy, on 16 mai 2017 - 23:17, said:

Din pacate eu nu prea sunt la curent cu practica de pe piata imobiliara, si samsarul (cumparatorul meu) este.
Nici el nu este! Ca daca era, ar fi stiut ca notarul nu ii va accepta ca forma de plata numerar suma de 20k euro...si nici banca. Faptul ca s-a oferit sa vina cu ei numerar, posibil sa provina din surse mai "gri" sau "negre" si sa nu vrea sa-i treaca prin banci. Tu poti sa-i accepti maxim 11k in numerar, restul de 9 doar prin banca, ca nah, asa-i legea.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Tranzactia prin banca te protejeaza pe tine. De unde stii ca gramada aia de Euroi, frumos aranjata nu sunt falsi ? Ai timp sa verifici , sau mijloacele necesare ?

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,546
  • Înscris: 30.07.2007

 Ana0181, on 16 mai 2017 - 22:38, said:

Nu se poate face cum vrea cumparatorul terenului tau. Exista limite pentru platile de tip numerar.

1-A veni el cu numerar si a depune direct la ghiseu in contul tau este echivalent cu ceea ce spunem "plata in numerar";
2-Incasarile si platile in numerar sunt limitate, vezi: https://codfiscal.ne...uli-si-plafoane
3-Din link-ul de mai sus, te incadrezi aici, citez: 2.2. TRANZACȚII ÎN NUMERAR PERMISE ÎNTRE PERSOANE FIZICE:
Se pot efectua operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar între persoanele fizice în limita unui plafon zilnic de 50.000 lei/tranzacţie, în cazul transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau drepturi.

Iar eu cred ca asta e o plata facuta prin intermediul unei institutii autorizate. Articolul complet zice ca:

Art. 10.
Operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar între persoanele fizice, altele decât operaţiunile de încasări şi plăţi realizate prin intermediul instituţiilor care prestează servicii de plată autorizate de Banca Naţională a României sau autorizate în alt stat membru al Uniunii Europene şi notificate către Banca Naţională a României, potrivit legii, efectuate ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau drepturi, a prestării de servicii, precum şi cele reprezentând acordarea/restituirea de împrumuturi, se pot efectua în limita unui plafon zilnic de 50.000 lei/tranzacţie.

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Banuiesc ca e un teren intravilan. Altfel procedura e mai greoaie.

Edited by arab, 17 May 2017 - 06:32.


#10
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
trebuie facut transfer prin banca, din con in cont. ce se transfera este suma rezultata din diferenta de la 20k de euro la 50k de lei. deoarece 50k de lei e limita tranzactiei cash intre persoane fizice.

p.s. notarul stie.

#11
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Wrong. Daca vine cu banii cash si ii depune in contul tau e ok. De unde ai scos asta cu din cont in cont?

#12
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
In numerar se poate plati pana la 50000 lei. Diferenta e obligatoriu prin banca, indiferent ca e prin virament sau prin depunere in contul tau. Ambele variante sunt legale.

#13
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 gekkado, on 17 mai 2017 - 13:07, said:

Wrong. Daca vine cu banii cash si ii depune in contul tau e ok. De unde ai scos asta cu din cont in cont?

 Cnox, on 17 mai 2017 - 22:32, said:

In numerar se poate plati pana la 50000 lei. Diferenta e obligatoriu prin banca, indiferent ca e prin virament sau prin depunere in contul tau. Ambele variante sunt legale.

Va multumesc
Asa mi-a zis si notarul ca e ok, deci nu se incalca nici o lege.

#14
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Buna ziua,
Se da o situatie asemanatoare, O persoana cumpara un imobil de la o alta persoana. Cumparatorul are o parte din bani, o parte este imprumut. S-a facut antecontract la notar iar notarul nu accepta ca partea de bani cash sa se dea cash ci doar prin transfer cont-cont (aceeasi banca) sau depunere in cont vanzator. Mie greu sa pun la indoiala notarul dar oare chiar asa sa fie? Alta intrebare noratii au dreptul sa taie chitanta pe banii incasati dar fara bon fiscal?

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Asa este legea mai nou . Virament sau depunere in cont apoi banca iti da o hartie cu care la notar se perfecteaza actele . Si asa mi se pare corect sa fie !

#16
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Cum ni se pare noua corect e interpretabil.

Dau bon fiscal notarii??

#17
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
IngN@
Partea dorita a se plati cu numerar poate fi acceptata doar daca aceasta nu depaseste 10 mii euro si daca tranzactia respectiva este facuta intre persoane fizice.
Cat despre bon fiscal de la notar, nu sunt deloc sigura cum sta treaba... De fapt sunt absolut sigura ca la tranzactiile ce le-am mai facut mi s-au dat chitante ceva pentru orice, pentru toate sumele platite catre notari, dar parca nu-mi amintesc sa-mi fi dat si bon fiscal.

#18
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 Ana0181, on 13 iunie 2017 - 21:55, said:

IngN@
Partea dorita a se plati cu numerar poate fi acceptata doar daca aceasta nu depaseste 10 mii euro si daca tranzactia respectiva este facuta intre persoane fizice.
Cat despre bon fiscal de la notar, nu sunt deloc sigura cum sta treaba... De fapt sunt absolut sigura ca la tranzactiile ce le-am mai facut mi s-au dat chitante ceva pentru orice, pentru toate sumele platite catre notari, dar parca nu-mi amintesc sa-mi fi dat si bon fiscal.

Sunteti sigura ca se poate plati numerar, cum se facea pe vremuri cand se numarau banii in fata notarului daca suma numerar nu depaseste 10K€? Pentru ca in cazul amintit mai sus aceste conditii sunt intrunite (suma totala depaseste 10K€ dar partea ce se va da cash nu depaseste).
Chitanse s-au dat dar nu sunt insotite de bon fiscal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate