Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Helesteu in curte

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Denis0987

Denis0987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2017
Va salut ! Am un helesteu de 100m lungime 25 m latime 5-6 m adancime iar o portiune de circa 15% are 1-5m-2m adancime,helesteul are cam 5-6 ani de cand l am facut,am ceva peste in el(crap,caras,fitofag) sunt si cateva izvoare,ma gandesc pe viitor sa fac o crescatorie de peste(o mica afacere) daca pot spune asa! Astept cateva pareri din parte dvs ! Multumesc

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 Denis0987, on 16 mai 2017 - 11:48, said:

gandesc pe viitor sa fac o crescatorie de peste(o mica afacere) daca pot spune asa!

pai nu ESTE deja o mica crescatorie de peste? din datele prezentate de tine, mie asa imi da ca rezultat., vrei altceva? arunca mai multe perechi de koi (crapi koi, desigur) si lasa-i 3-4 ani ..

#3
Denis0987

Denis0987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2017
Ideea este ca eu nu m am ocupat de ei,posibil cateva luni la inceput, insa acum am vazut in fff mult puiet,ma gandesc daca as putea sa incerc sa fac cv din chestia asta cu crescatoria

As fi vrut cateva sfaturi,adica daca helesteul se incadreaza cat de cat pt a dezvolta chestia asta

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 Denis0987, on 16 mai 2017 - 12:25, said:

insa acum am vazut in fff mult puiet,

As fi vrut cateva sfaturi,adica daca helesteul se incadreaza cat de cat pt a dezvolta chestia asta

mult puiet fara interventia omului => natura si-a urmat cursul => s-a dezvoltat deja ..

#5
Denis0987

Denis0987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2017
Da, sa vedem acum daca reusesc si sa pun "planul" la care m am gandit pe picioare !

In mare parte asa din spusele mele ai idee daca sunt pe drumul cel bun,legat de o afacere de genul?

#6
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Şi dacă  vine un stol de pelicani, ce te faci ??? ;)

#7
Denis0987

Denis0987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2017
Il am in curte,si pana acum nu a venit nici un stol :)) daca ne ghidam asa nu ar trebui sa mai ne apucam de nimic :)

#8
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Vrei sa hranesti pestii cu mancare cumparata?

Cum vrei sa-i prinzi? cu ceva plasa cu ochiuri mari?

Cui vrei sa-l vinzi? Vrei sa-ti deschizi firma?

#9
Alexandru34

Alexandru34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.07.2014
Buna ziua! Am un mic lac in curte gândit inițial ca pentru a fi populat cu păstrăvi însă în a doua generație de peste au apărut câteva probleme: păstrăvii au dezvoltat un fel de mătase albicioasa pe solzi, sub forma izolată. Alta problema este limpezimea apei care este destul de redusă. Alta problema sunt algele care se dezvoltă destul de repede. Având în vedere aceste probleme mă gândeam să schimbe speria de pești. As vrea sa va cer o părere dumneavoastră tuturor fiind mai cu experiență decât mine. Cum credeți că ar trebui sa procedez in această situație? Mulțumesc!

Edited by Alexandru34, 06 May 2018 - 12:05.


#10
Alexandru34

Alexandru34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.07.2014
acestea sunt cateva poze cu lacul

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   117.78K   110 downloads
  • Attached File  11.jpg   238.56K   109 downloads
  • Attached File  thumbnail.jpg   187.62K   105 downloads


#11
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Vreau sa ma pun pe
sapat in curte, pt. lacusorul cu pestiuci dispun de o suprafata de circa 20m × 10m si am citeva intrebari :
1. Ce adincime minima ?
2. Am nevoie de pompa de recirculare a apei ?
3. Chiar imi trebuie niste izvoare (pinza freatica de la mine e pe la minimum 10m in jos) ?

Multumiri.

Edited by lil debul, 09 May 2018 - 18:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate