Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Somatie neplata taxa salubrizare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
astazi am primit o somatie in care se precizeaza ca sunt neovit sa platesc o suma ce consta in taxa de salubrizare (in valoare de 537lei) pe perioada 30.06.2014-30.03.2017, la un apartament in care eu si inca 2 colegi am stat in chirie (cu acte) in perioada 05.09.2012-30.06.2013. in somatie se precizeaza ca in cazul neplatii in 15 zile de la primirea ei voi fi executat silit. in perioada in care am stat noi acolo ne-am platit taxele si n-am ramas cu nici o restanta.
sa ne fi prelungit proprietara perioada la gunoi ca sa se scoata ea si sa nu mai plateasca ?
de ce a fost emisa aceasta somatie tinand cont ca al nostru conctract a expirat de mult?
cum trebuie sa procedam sa lamurim lucrurile cu cei de la spit constanta ?
am putea scoate de la fisc vreo foaie care sa demostreze faptul ca noi am platit in perioada respectiva impozit si ce se mai plateste ? nu stiu daca mai am contractul de inchiriere. sau sa luam legatura cu cei care locuiesc acum acolo poate platesc si ei taxa pentru gunoi .
nici unul din noi nu mai locuieste acum in constanta, scrisoarea am primit-o pe adresa de acasa, din buletin. partea mai proasta e ca doar mie mi-a venit acasa hartia si trebuie sa plec 4 luni din tara.
pun mai jos poza cu 2 doua foi primite.

Attached Files



#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Trebuie sa faca ei dovada ca ai locuit acolo in perioada respectiva ceea ce nu e posibil .
Tu personal ai platit taxele la stat ( impozitul din chirie ) sau proprietara/ul ? In cazul ca ai platit tu impozitele ar trebui sa ai o hartie de la data in care contractul a expirat . Cu acea hartie faci dovada ca din 2013 luna x tu nu ai mai locuit acolo .

#3
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
faci contestatie in termen de 15 zile

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Cat timp ati stat in chirie,contractul a fost facut intre voi (chiriasii) si SPIT Constanta?

#5
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Trebuie sa te duci la SPIT Constanta....sa discuti aclo si sa aduci si contractu acela de chirie ca sa vada ca-n perioada respectiva n-ati stat acolo

#6
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
taxele la stat erau platite de proprietar. sper sa gasesc contractul. pot sa fac ceva fara contract ?
pe site zice ca proprietarul trebuie sa declare modificarile ce apar pe parcurs.
https://scontent.fot...072&oe=591BF841

Edited by uzzy17, 15 May 2017 - 14:23.


#7
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nu are treaba contractul de inchiriere. Declararea la salubrizare se poate face si de catre un vecin fara documente justificative.  Locuind in Constanta, esti obligat sa fii declarat la o adresa pentru plata taxei de habitat, actualei taxe de salubrizare. Chiar daca te mutai, puteai sa declari o adresa de corespondenta unde iti va fi comunicata instiintarea de plata, nu era nevoie sa iti vina neaparat la adresa unde ai stat in chirie. Tot ce poti sa faci , in afara de a deschide proces, este sa platesti acea taxa in care vei fi scos de la salubrizare incepand cu data declaratiei. Poti sa te bashici dar...este datoria ta de cetatean ca sa stii ce taxe trebuie sa platesti. Parerea mea este urmatoarea, daca poti face dovada ca ai fost declarat la salubrizare in alta localitate iar tu ai platit acolo, poti castiga. Daca nu poti face dovada ca nu ai platit in nici o localitate taxa de salubrizare, atunci esti bun de plata. Orice cetatean plateste intr-un singur loc aceasta taxa (nu poate sa "faca gunoi" in mai multe locuri simultan).

Aceasta taxa se plateste de fiecare cetatean al municipiului Constanta, nu e obligat propietarul sa iti plateasca asa ceva !

Edited by ct03nut, 15 May 2017 - 14:25.


#8
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
taxa a fost platita in tot timpul de tatal meu in alt oras, unde am adresa din buletin.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa iei legatura telefonic sau pe mail cu SPIT Constanta, descrii situatia si vezi ce variante de rezolvare exista. poate ca va fi suficienta contestatia, daca tu sau colegii cu care ai stat aveti un exemplar al contractului de inchiriere, cu atat mai bine.
cel mai probabil proprietara nu a mai incheiat contract cu chiriasii urmatori, a incasat chiria la negru, fara contract de inchiriere, fara declararea veniturilor din chirii. de aceea ti-a venit tie somatia de plata, ar fi si culmea sa platesti pentru anii care au trecut de cand tu nu ai mai locuit la adresa din contractul de inchiriere. asa ca, daca ai si datele ei (nume si prenume, adresa, nr de tel), ii poti face o "bucurie".
nu vad alta explicatie pentru care tu esti pus sa platesti pentru perioada iunie 2014 - martie 2017, iar tu ai locuit acolo in perioada 05.09.2012-30.06.2013, anterior asadar perioadei care face obiectul somatiei/tiltului executoriu.

0800.41.00.42
sau
http://www.spit-ct.r...scale-constanta

Edited by corinadaniela, 15 May 2017 - 14:37.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
SPIT... ce nume predestinat...

#11
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
in perioada în care am stat acolo am plătit doar chiria la proprietar, întreținerea la administrator și netul la rds parca. o sa dau un telefon întâi sa nu bat drumul degeaba.

#12
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
0241.488.553 . Agentia 1. Suna. Taxa de salubrizare e specificata de fiecare HCLM, nu e numai in CT. Ti-am zis..singura usita e aceea ca ai fost declarat in alta parte si s-a platit deja pentru tine.

#13
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
am luat de la administrator hartie care atesta ca am platit in perioada 01.2013-12.2014 in alt oras si urmeaza sa ia tata maine de la firma de salubrizare pentru 2015-2017 ca s-a schimbat intre timp. el nu m-a scos niciodata de la plata ca sunt sume mici. n-am gasit contractul pe perioada in care am stat in acel apartament dar am gasit contractul in care am locuit la alt apartament, tot din constanta, de pe data de 05.10.2013 sau cam asa ceva.
am sunat la astia si fara sa ma intrebe numarul somatiei sau numele mi-a zis direct ca in 2013 am beneficiat de subventie din partea statului pentru caldura si am ramas, am uitat cuvantul, gen inscrisi la astia desi noi aveam contract pana pe o data specificata si in somatie se precizeaza ca noi nu am platit de pe data de 06.2014.

Edited by uzzy17, 15 May 2017 - 16:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate