Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa P in mediul rural - ISC?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Inteleg ca o casa, doar parter, in mediul rural, este scutita de controlul celor de la ISC. Bun. Asta-i clar. Dar ... ce inseamna asta, d.p.d.v. al hartiilor? Trebuie, totusi, sa depun dosarul sau ... ma rezum la declaratia de incepere a lucrarilor, cea pe care am depus-o la primarie, si atat?
Daca aveti raspunsuri pentru mine, as aprecia si un link, ceva, la articolul din lege / hotarare sau ce-o mai fi acolo.
Multumesc!

#2
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
nu mai este scutita de anul trecut....vezi legea 177/2016....ca nu o sa calce niciodata ISC-ul pe acolo aia e alta poveste dar tu trebuie sa faci anuntul de incepere a lucrarilor la ISC, sa platesti taxele aferente...etc

#3
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbrawnie, on 14 mai 2017 - 11:52, said:

nu mai este scutita de anul trecut....vezi legea 177/2016....ca nu o sa calce niciodata ISC-ul pe acolo aia e alta poveste dar tu trebuie sa faci anuntul de incepere a lucrarilor la ISC, sa platesti taxele aferente...etc


Pai ... nu e chiar asa. Locuintele unifamiliale, din mediul rural, cu regim de inaltime P sunt, in continuare exceptate de la control din partea ISC.

Uite,aici, articolul din Legea 177/2015(nu 2016):
11. Articolul 20 se modifica si va avea urmatorul cuprins: „Art. 20. - (1) Controlul de stat al calitatii in constructii cuprinde inspectii la investitori, la unitatile de proiectare, de executie, de exploatare si de postutilizare a constructiilor, privind existenta si respectarea sistemului calitatii in constructii.
(2) Controlul de stat al calitatii in constructii se exercita de catre Inspectoratul de Stat in Constructii - I.S.C., care raspunde de executarea controlului statului cu privire la aplicarea unitara a prevederilor legale in domeniul calitatii constructiilor.
(3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2) nu se supun controlului de stat al calitatii in constructii, exercitat de catre Inspectoratul de Stat in Constructii - I.S.C., locuintele unifamiliale parter si anexele gospodaresti din proprietatea persoanelor fizice, situate in mediul rural si in satele apartinatoare municipiilor si oraselor, precum si constructiile provizorii si lucrarile care se pot executa fara autorizatie de construire, potrivit legii.”

http://www.avocatnet...onstructii.html

In 2016, a fost data Legea 197/2016, pentru probarea OG 22/2014 in completarea Leguu 50/1992 privind autorizarea. Deci, un pic altceva. Pentru orice eventualitate, pun si acest link:
http://www.euroavoca...age/14#nextPage

Imi scapa ceva?!

Intrebarea initiala ramane, in continuare, fara raspuns. O repet aici: Trebuie sa depun dosarul la ISC? Sau este suficient sa fi anuntat inceperea lucrarilor la Primarie?

Multumesc.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Eu am intrebat la telefon, sunt in aceeasi situatie (la Ilfov)
Mi s-a spus ca depun anuntul de incepere, chitantele, autorizatia si DVD-ul. Fara program de faze determinante.
Voi vedea mai spre sfarsitul lunii, cand ma duc acolo.
Va tin la curent.


LE: Vezi art. 30 legea 50 (taxa pt. constructii noi) si art 43 legea 10 (taxa 0.5%)

Edited by crocko.dilul, 14 May 2017 - 15:37.


#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Multumesc. Urmeaza sa intreb si eu, la telefon, dar ce spui tu pare logic. O sa pun si eu, aici, ce aflu.
Spor!

#6
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 21.01.2013
eu am inceput constructia in 2011, parter in mediul rural. am anuntat inceperea lucrarilor la primarie si atat. nu am calcat pe la ISC. ulterior am cunoscut pe cineva care a inceput constructia tot la fel in 2011, dar intr-o localitate limitrofa, tot mediu rural, tot parter. pe langa anuntarea lucrarilor la primarie s-a dus si la ISC. a depus ce acte i-au cerut si a platit si taxele aferente. nu l-au vizitat niciodata dar banii i-au luat.
eu am facut receptia casei un an mai tirziu, in 2012, fara nici o problema.
concluzia (mea) : isc-ul nu o spuna niciodata ca nu e nevoie sa le dai bani.
eu in locul tau as sta linistit. cel mult as intreba la primirie ce trebuie sa fac, ce acte vor la receptie.
inteleg ca legea sa schimbat in ultimii ani. cititi bine ce spune legea si nu va bazati DOAR in ce raspuns primiti de la ISC. ca ei vor spune sigur un singur lucru: sa le dati bani.

Edited by blackiesasha, 14 May 2017 - 17:32.


#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
DIY ai dreptate ... aveam impresia ca au scos locuintele parter din lista excluderilor dar de fapt era vorba despre dirigintii de santier care sunt obligatorii indiferent de regimul cladirii...ba mai mult decat atat se considera infractiune si se pedepseste cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei (art.20)...Deci ISC nu controleaza casele parter din mediu rural dar asta nu inseamna ca scapi fara anunt de incepere si cotizatia la ISC :)

PS: O fi legea din 2015 dar in 2016 a intrat in vigoare (cel putin asa stiu...sau or fi trecut 2 ani de atunci si nu imi mai dau seama Posted Image )

#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Corect. Diriginte de santier trebuie, indiferent de tipul constructiei. Aici au disparut toate exceptiile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate