Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Coroane dentare inestetice

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
Nu se vede la fel de bine in poze cum se vede in realitate, insa problema nu este legata doar de forma. Coroanele sunt iesite in afara, imi este si greu sa vorbesc normal. O alta problema este ca sunt mai galbene decat dintii mei, iar culoarea pe ele este uniforma,nu au nicio transluciditate nimic, arata pur si simplu nenatural,nu vad nicio diferenta intre ele si cele acrilice.

#38
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postzzhunt, on 14 mai 2017 - 11:09, said:

Prima oară când am văzut pozele  nu am văzut nici o problema.
Incisivii sunt aia de sus 2 din fața?

Hai sa zic daca te benoclezi numai la ei par un pic mărișori.

Cred ca tu esti tehnicianul care a facut lucrarea! De aia nu vezi nici o problema. :)

#39
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostAlinaMCI123, on 15 mai 2017 - 10:07, said:

I-a trimis o poza, dar se pare ca nu si-a dat seama ce nu e in regula.
Nu stiu ce sa zic, cabinetele care se respecta fac fotografii cu DSLR-ul cu obiectiv macro si ringflash inainte si dupa aplicarea lucrarii protetice, se fac mai multe, din unghiuri diferite.
Daca intri intr-un cabinet care iti face coroana doar pe baza amprentei dentare pentru un dinte care se afla si in zona anterioara, atunci ar trebui sa te gandesti de doua ori inainte sa continui acolo, aceasta poate respecta morfologia celorlalti dinti, insa proprietatile optice s-ar putea sa fie cu mult diferite.
Spui ca te si jeneaza, atunci probabil nu a slefuit suficient bontul, a facut "scheletul" din zirconiu prea gros si nu a mai putut sa puna un strat suficient de glazura ca sa poata avea o transluciditate mai mare, iar asta se poate vedea pana la urma si din dimensiunile exagerate.

Din pozele de le-ai pus nu se observa mari diferente de culoare, dar asta se intampla si din cauza calitatii lor, trebuia sa ai acolo minim o poza la lumina naturala (cand soarele este la jumatatea cerului) sau una cu flash si una fara, din unghiuri diferite, cu background negru. Monitorul trebuie si el calibrat cromatic, ma rog, detalii. Dar cand incerci sa mentii pretul scazut pentru astfel de lucrari, nu poti sa le ai pe toate in cabinet.

Pe cea cu flash se observa de obicei cel mai bine diferentele de culoare, dar mare atentie, trebuie un ring flash, nu unul obisnuit, pentru ca acela are tendinta sa "arda" compozitia in fotografia macro.

Edited by gumball3000, 15 May 2017 - 11:11.


#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postzzhunt, on 14 mai 2017 - 11:09, said:

....
Hai sa zic daca te benoclezi numai la ei par un pic mărișori.
un pic marisori
Attached File  Clipboard01.jpg   28.06K   9 downloads

@AlinaMCI123
scuze.

Edited by arg, 15 May 2017 - 11:12.


#41
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017

View Postgumball3000, on 15 mai 2017 - 11:03, said:

Nu stiu ce sa zic, cabinetele care se respecta fac fotografii cu DSLR-ul cu obiectiv macro si ringflash inainte si dupa aplicarea lucrarii protetice, se fac mai multe, din unghiuri diferite.
Daca intri intr-un cabinet care iti face coroana doar pe baza amprentei dentare pentru un dinte care se afla si in zona anterioara, atunci ar trebui sa te gandesti de doua ori inainte sa continui acolo, aceasta poate respecta morfologia celorlalti dinti, insa proprietatile optice s-ar putea sa fie cu mult diferite.
Spui ca te si jeneaza, atunci probabil nu a slefuit suficient bontul, a facut "scheletul" din zirconiu prea gros si nu a mai putut sa puna un strat suficient de glazura ca sa poata avea o transluciditate mai mare, iar asta se poate vedea pana la urma si din dimensiunile exagerate.

Din pozele de le-ai pus nu se observa mari diferente de culoare, dar asta se intampla si din cauza calitatii lor, trebuia sa ai acolo minim o poza la lumina naturala (cand soarele este la jumatatea cerului) sau una cu flash si una fara, din unghiuri diferite, cu background negru. Monitorul trebuie si el calibrat cromatic, ma rog, detalii. Dar cand incerci sa mentii pretul scazut pentru astfel de lucrari, nu poti sa le ai pe toate in cabinet.

Pe cea cu flash se observa de obicei cel mai bine diferentele de culoare, dar mare atentie, trebuie un ring flash, nu unul obisnuit, pentru ca acela are tendinta sa "arda" compozitia in fotografia macro.
Ceea ce spui tu cred ca putine cabinete fac din pacate si da, cred ca acolo se practica clar preturi mai mari, dar in acest moment as fi dispusa sa platesc cat este nevoie ca sa am ceva estetic. Oricum nici aici nu am platit o suma mica, ci mai degraba medie spre mare din ce analize pe preturi am facut. Sincera sa fiu nu ma asteptam sa iasa atat de rau, avand in vedere ca fatetele pe care le-am avut anterior au fost facute la un alt cabinet, cu un pret considerabil mai mic, fara aparatura despre care vorbesti tu si totusi au iesit foarte ok din punct de vedere estetic. Am si avut incredere in medicul stomatolog actual pentru ca merg de 3 ani acolo si mi-a spus ca are un tehnician bun care stie ce face. Acum realizez ca nu a fost deloc onesta cu mine. Pozele pe care le-am pus sunt facute de mine si deh nici nu am un aparat prea stralucit, nici lumina suficienta si nici la fotografie nu ma pricep deci a iesit ce a iesit, in cabinet nici macar calitatea asta nu a fost. Daca as fi stiut si as fi realizat cat de importante sunt lucrurile pe care le mentionezi tu, clar alegeam alt cabinet, din pacate acum faptul e consumat.

View Postarg, on 15 mai 2017 - 11:10, said:

un pic marisori
Attachment Clipboard01.jpg

@AlinaMCI123
scuze.
nicio problema, si eu ma tot autoironizez, ar fi chiar mai amuzant daca nu ar fi si trist in acelasi timp.

#42
DrDMX

DrDMX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.01.2007
De curiozitate cat a costat ??

O coroana dentara din ceramica pe suport de zirconiu pleaca de la 300 Euro in sus.

Orice coroana pe zirconiu mai ieftina - ORI medicul face munca voluntara SAU tehnicianul face rabat la calitate.

Ieftin si bun la Kaufland ...... cand ai de lucru in zona frontala - poze - model de studiu - lucrare provizorie care sa prefigureze forma dintelui final - dupa .....se trece la realizarea coroanelor definitive - TOTUL COSTA din PACATE.

Vorbim de DSLR-ul cu obiectiv macro si ringflash - OZN - uri pentru Romania.  2500 Euro m-a costat si nu am luat top :( cate cabinete isi permit sa faca o astfel de investitie DOAR ptr poze ????

Cel mai bine mergeti si incercati sa vorbiti cu medicul ce va deranjeaza, sfaturi pe forumuri unde toti isi dau cu parerea .....nu va ajuta.

#43
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Alina din ce oras esti?



Si eu imi fac acuma lucrarea din emax dupa ce pana acuma m-am chinuit in alta parte de 3 ori.
N-a fost in stare sa faca o lucrare care sa nu se decimenteze. Unde merg eu a zis ca dintii ii face din emax iar maselele din zirconiu. O fi ok emaxul?

#44
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Acuma vin de la denstist si as vrea sa pun o intrebare si n-are rost sa deschid topic nou.

Azi la dentist in timp ce canalele de la dinti erau deschise si dr baga acul ala pe canale sa vada daca e ok si sa mai puna o tura de calciu, in timpul asta si vb la tel. Si a terminat convorbirea si a trimis mesaje si iar a apelat pe cineva si tot punea mana pe ac si dupaia baga acul pe canal. Se poate face puroi ca doar sunt microbi pe telefon, nu? Ca la un dinte am avut puroi ca cica a intrat microbi de la saliva, e poveste lunga. Dar e ok cu mainile de pe tel sa pui pe acul care-l bagi in canal? Cine se pricepe daca poate sa-mi dea un raspuns. As fi intrebat dar eram cu gura deschisa si cand a terminat tot cu telefonul era la ureche

#45
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu se intampla absolut nimic, e SF, fii fara griji.
Pentru sanatatea lui e mai nasol, ca pune manusa din gura pacientului pe telefon,  dar problema lui. Cat despre situatie... ori atat e educat, ori chiar era vreo urgenta si trebuia sa vorbeasca.

Si te asigur ca punea mana pe manerul acului, nu pe el in sine, asa ca fapt divers...

#46
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Ce bine. Ms de raspuns. Eram putin ingrijorata ca atunci cand umbla la canale mi-a zis sa nu inchid gura ca poate intra saliva pe canal si saliva contine microbi si pot face puroi. Si mi-a ramas fixul asta. Oricum am venit din alta parte cu o lucrare prost facuta si cu puroi la canale inchise definitiv. Si prin recomandare am ales sa vin aici si mi s-a parut foarte ok. Doar ca are cateodata zile mai proaste cum a fost si azi. Nu a fost urgenta ca am auzit ce vorbea. Mersi pt raspuns. M-am linistit fiinca am primit raspuns de pe teritoriu neutru. Puteam sa intreb si la cabinet dar ma gandeam ca o sa raspunda ce cred ei ca vreau eu sa aud.

Si te asigur ca punea mana pe manerul acului, nu pe el in sine, asa ca fapt divers...

A pus mana pe partea acului ce intra in canal ca acul era pe turbina si cum tinea tel cu umarul cateodata se oprea si freca acul pe varf ca se concentra la ce vb la tel.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostdaniMMM, on 14 mai 2017 - 13:48, said:

Dar ce are ortodontia aici si parerea ta ca nuca in perete?
--------------
Eu doar m-am intrebat daca are pregatirea pentru a stabili cu exactitate situatia (daca e buna sau nu) ca de multe ori la inceput lucrarile nu arata bine dar se redreseaza in timp, asta e si ideea.

View PostAlinaMCI123, on 14 mai 2017 - 12:01, said:

Nu sunt ortodontist, parerea mea este bazata pe ceea ce mi s-a intamplat. Cred ca e vizibil cu ochiul liber ca aceste coroane arata inestetic incadrate in dantura mea.
este ingrozitor sa dai o caruta de bani si sa te trezesti cu o astfel de lucrare.
Depinde ce repere folosesc si cum e jos, daca si acolo nu e aliniat... estetic nu este e clar dar trebuie probabil mai multe interventii.

View Postmilovme, on 06 iunie 2017 - 20:09, said:

Ce bine. Ms de raspuns. Eram putin ingrijorata ca atunci cand umbla la canale mi-a zis sa nu inchid gura ca poate intra saliva pe canal si saliva contine microbi si pot face puroi.
Se infecteaza usor cand e descoperit... dar nu e asa grava cu saliva, mai rau e cu resturile alimentare.

Edited by andreic, 06 June 2017 - 20:37.


#48
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Ms. Sper sa se termine cu bine ca m-am chinuit mult cu lucrarea ce am avut-o inainte.

On topic incisivii centrali ai Alinei mi se par alt gen de dinti fata de restul dintilor ei originali.
Si nu cred ca spatiul dintre incisivii centrali si laterali se va umple cu papila gingiei.
Dar de ce sunt facuti din zirconiu? Am auzit cum ca zirconiu se foloseste la masele si implant si ca la dinti se foloseste emax.

#49
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017

View Postmilovme, on 06 iunie 2017 - 20:49, said:

Ms. Sper sa se termine cu bine ca m-am chinuit mult cu lucrarea ce am avut-o inainte.

On topic incisivii centrali ai Alinei mi se par alt gen de dinti fata de restul dintilor ei originali.
Si nu cred ca spatiul dintre incisivii centrali si laterali se va umple cu papila gingiei.
Dar de ce sunt facuti din zirconiu? Am auzit cum ca zirconiu se foloseste la masele si implant si ca la dinti se foloseste emax.

Si eu sper sa se termine cu bine, imi dau seama prin ce ai trecut.
Din cate stiu eu, Emax este numele, dar ele sunt facute din ceramica, asa cum sunt facute si ale mele, doar capa dinauntru este din zirconiu. Vis a vis de atitudinea medicului care vorbea la telefon in timp ce iti umbla pe canale mi se pare de o nesimtire crasa, nu se face asa ceva.
In cazul meu a fost ok pana la urma, am avut o discutie serioasa cu stomatologul si i-am spus cu lux de amanunte cum imi doresc sa arate si in cele din urma au iesit perfect, arat si eu omeneste si zambesc cu mare incredere :)

#50
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
e.max e doar o denumire comerciala, nu un material

#51
ihacoso

ihacoso

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2017

View PostAlinaMCI123, on 08 iunie 2017 - 13:50, said:

Si eu sper sa se termine cu bine, imi dau seama prin ce ai trecut.
Din cate stiu eu, Emax este numele, dar ele sunt facute din ceramica, asa cum sunt facute si ale mele, doar capa dinauntru este din zirconiu. Vis a vis de atitudinea medicului care vorbea la telefon in timp ce iti umbla pe canale mi se pare de o nesimtire crasa, nu se face asa ceva.
In cazul meu a fost ok pana la urma, am avut o discutie serioasa cu stomatologul si i-am spus cu lux de amanunte cum imi doresc sa arate si in cele din urma au iesit perfect, arat si eu omeneste si zambesc cu mare incredere Posted Image

sa inteleg ca ti-a inlocuit lucrarea? sau care a fost solutia? alt material sau tot ceramica pe zirconiu? poti pune niste poze sa vedem cum au iesit? sunt curios cat de mult se poate cere/obtine din punct de vedere estetic, la o astfel de lucrare, foarte dificila as zice

Edited by ihacoso, 22 July 2017 - 23:55.


#52
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Mie mi se par ok, nu vad nicio deosebire fata de dintii tai Alina. Cum ai rezolvat pana la urma, ca am si eu aceeasi problema.

#53
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

View Postcincicinci, on 24 iulie 2019 - 21:02, said:

Mie mi se par ok, nu vad nicio deosebire fata de dintii tai Alina. Cum ai rezolvat pana la urma, ca am si eu aceeasi problema.

Ce problema aveti?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate