Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Coroane dentare inestetice

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
Buna tuturor!

Intrebarea mea ar fi daca as putea sa imi recuperez banii pe o lucrare ce consta in 2 coronite de ceramica pe zirconiu pe care le.am facut pentru incisivii superiori centrali.
Nu stiu exact de partea cui e vina, a dentistului sau a tehnicianului, insa arata total inestetic in sensul ca nu se potrivesc absolut deloc fizionomiei mele, nu se integreaza deloc cu restul danturii mele,sunt iesiti in afara de parca decoleaza, au o forma prea alungita si unghiuri prea dure si patratoase, iar culoarea nu arata deloc precum cea pe care am ales.o, la lumina naturala apar mai galbeni decat dintii mei si nu au transluciditate, sunt opaci. Sincera sa fiu, aratau mai bine coronitele provizorii de acrilat, sunt socata :(
Noroc ca am ales cimentarea provizorie pentru ca mi.am dat seama de cand i.am vazut ca sunt slabe sanse sa ma impac cu ei. Dentista a acceptat , desi a spus ca nu e de acord cu cimentarea provizorie.
A ramas sa o sun in cazul in care doresc modificari la ei, insa sincera sa fiu nu e nimic care sa imi placa, deci ar trebui modificat tot, caz in care cred ca mai degraba ar trebui o lucrare noua.
Am nevoie de un sfat pentru ca sunt disperata, imi vine sa plang cand ma uit la zambetul meu si nu stiu cum ar trebui sa procedez, daca e vreo sansa sa mi.i modifice pe acestia sau ar trebui sa refuz lucrarea? Nu imi pot asuma pierderea financiara pentru ca suma e mare pentru mine, chiar a fost un efort si nu as mai putea sa o platesc inca o data. Exista vreo sansa sa imi recuperez banii sau macar o parte?
Nu stiu daca pot atasa poze ca sa se vada concludent despre ce vorbesc, ar fi bine sa primesc niste pareri si de la persoane avizate.

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Pot să vă spun că nici o coroană, oricât de bine-lucrată și nuanțată este, nu se va "integra" niciodată cu restul danturii. Pur și simplu nu va arăta la fel ca unul natural. În special când vine vorba de incisivi sau alți dinți care sunt la vedere, cea mai bună soluție din punct de vedere estetic (eu aș zice și funcțional, dar aici părerile sunt împărțite) este implantul.

Sigur, acum dacă au fost făcute măsurile prost ("prea în față" cum ați zis) sau a greșit culoarea când a dat comandă la laborator, atunci dentistul ar trebui să vă refacă lucrarea exact așa cum ați plătit. Dar din nou, să nu vă creați false așteptări cum că vor arăta "la fel ca înainte" (știu că unii dentiști de cartier nu se sfiesc în a zice degajați stai liniștit că-ți va fi exact ca și cu cei naturali, doar că nu va mai fi nevoie să-ți faci griji în privința cariilor), ci este mai mult o aproximare a ceea ce a fost.

De confort în gură totuși, acolo nu cred că ar trebui să fie probleme dacă s-a făcut lucrarea cum trebuie.

#3
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
Eu nu mi.am creat asteptari cum ca voi avea un zambet perfect. Inainte de aceste coroane am avut fatete care au trebuit inlocuite pentru ca una din ele s.a fracturat si dentista mi.a recomandat sa facem coroane. Intr-adevar aceste fatete nu au fost perfecte d.p.d.v.d. functional, insa aratau f natural si nimeni nu isi dadea seama ca nu sunt dintii mei.
Ma asteptam ca si coronitele sa aiba acelasi efect, mai ales ca le.am facut la un cabinet mai bun si au fost considerabil mai scumpe.
Dupa cum am spus, nu ma asteptam la vreun zambet de Hollywood insa chiar arata jalnic.
De functionalitate nu pot sa imi dau cu parerea pt ca imi lipsesc cunostintele insa ce nu mi se pare mie in regula: bolta prea mare, de aici si efectul de decolare, spatii prea mari intre dinti, culminand sus la gingie cu triunghi negru, care mi s.a spus ca se va umple cu gingie dar nu stiu daca este adevarat pt ca acel spatiu este mare. Si alt lucru care nu stiu daca este normal, coronitele nu stau agregate pe bonturi fara ciment, pur si simplu cad, se simt prea largi.
Sunt foarte mahnita pentru ca si persoanele care m.au vazut cu aceste coroane au spus ca imi dau un aspect de Bugs Bunny sau calut, deci nu e doar in capul meu si nu sunt carcotasa fara motive.

#4
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
Si inca ceva...daca dintii mei anatomic sunt finuti, rotunjiti si destul de scurti de ce sa mi se faca niste incisivi foarte proeminenti, lungi si patratosi? Tehnicianul nu ar trebui sa tina cont de anatomia celorlalti dinti si sa incerce sa incadreze cat mai bine? Mai mult de atat, dentista i.a trimis si o amprenta a fatetelor pe care le.am avut, in ideea sa se asemene cat mai mult. Rezultatul: ceva exact pe dos. Ce sa mai inteleg eu? mai merita sa am incredere ca acest tehnician va aduce vreo modificare favorabila la aceste coroane?

#5
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Norocul tau este ca nu sunt cimentati permanent, asa ca inca este loc de ajustari si calibrari fara cheltuieli prea mari, tu doar insista in a spune ce si cum doresti...nu uita, sunt banii tai, deci ultimul cuvant iti apartine, nu te lasa intimidata !!

#6
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
O sa incerc desi o sa am ceva de furca pentru ca dentista a spus ca arata natural desi se vedea de la o posta ca nu, prietenul meu a fost putin socat cand m.a vazut.
In plus, dentista mea are f multi pacienti care asteapta la usa si mereu sedintele sunt pe fuga, nu apuc sa comunic tot ce mi.as dori.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 AlinaMCI123, on 14 mai 2017 - 03:06, said:

O sa incerc desi o sa am ceva de furca pentru ca dentista a spus ca arata natural desi se vedea de la o posta ca nu, prietenul meu a fost putin socat cand m.a vazut.
In plus, dentista mea are f multi pacienti care asteapta la usa si mereu sedintele sunt pe fuga, nu apuc sa comunic tot ce mi.as dori.
Mergi insotita de prietenul tau la dentista.....iar el sa ii spuna dentistei ca lucrarea nu arata ok!Posted Image

#8
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
Grija mea cea mai mare nu este ca nu as putea sa ii spun ce nu imi place si sa imi sustin punctul de vedere. Mai multe probleme imi fac pentru ca nu stiu care ar fi cea mai ok abordare a problemei, am mari dubii ca tehnicianul are abilitatea de a face modificarile dorite si nu stiu daca cumva nu ar fi mai bine sa refuz lucrarea si sa o fac in alta parte.

Am omis sa mentionez ca deja am trimis lucrarea o data la tehnician cu mentionarile de rigoare ( este adevarat, nu reusisem sa vad toate defectele inca in cele 2 minute cat le vazusem in cabinet, asa de bine cum le observ acum ca sunt cu ele aplicate pe dinti) , insa defectele cele mai vizibile le.am transmis si am sperat ca se vor remedia, insa coronitele s.au intors aproape la fel cum au plecat. Nicio imbunatatire vizibila...de aceea am dubii ca tehnicianul intelege ce nu este in regula si/ sau are abilitatea de a aduce modificarile pe care le doresc.

#9
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Atunci ar fi mai bine să-i lasi lucrarea si să ceri banii înapoi.
Oricât ar lua-o la pilă, n-o s-o albească şi n-o s-o aducă la forma şi proporţiile dorite.
Lucrarea e compromisă 100%.

#10
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
Asa cred si eu ca transformarile care trebuie facute sunt mari si nu cred ca se pot face. Care sunt insa sansele reale ca eu sa imi primesc banii inapoi? Credeti ca isi vor asuma ca nu au realizat o lucrare cum trebuie si implicit isi vor asuma pierderea financiara? Asta tinand cont ca dentista are impresia ca s.a realizat o lucrare naturala si sunt convinsa ca va sustine in continuare acest lucru.

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sansele sunt minime,ai ceva chitanta?Zi-i sa o poarte ea daca-i place asa de mult

Edited by daniMMM, 14 May 2017 - 09:52.


#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 AlinaMCI123, on 14 mai 2017 - 02:46, said:

Si inca ceva...daca dintii mei anatomic sunt finuti, rotunjiti si destul de scurti de ce sa mi se faca niste incisivi foarte proeminenti, lungi si patratosi? Tehnicianul nu ar trebui sa tina cont de anatomia celorlalti dinti si sa incerce sa incadreze cat mai bine? Mai mult de atat, dentista i.a trimis si o amprenta a fatetelor pe care le.am avut, in ideea sa se asemene cat mai mult. Rezultatul: ceva exact pe dos. Ce sa mai inteleg eu? mai merita sa am incredere ca acest tehnician va aduce vreo modificare favorabila la aceste coroane?
Io zic sa-i intrebi daca nu au avut cumva in aceeasi perioda si un iepure care a venit sa-i faca coroane. Poate cine stie, le-au incurcat.
Nu cred ca se mai poate modifica mult lucrarea, mai mult ca sigur ca o sa trebuiasca refacuta. Io am avut odata o coroana refacuta de 3 ori si fara sa-i gasesc ceva defect. O punea dr. de proba, mie mi se parea ca arata ok, musca bine, da ei nu. A trimis-o la tehnician sa o refaca (nu sa o modifice) si abia de a4-a a fost multumita. Am platit la sfarsit, nu m-a taxat nimic in plus si chiar si-a cerut scuze de fiecare data ca m-a incurcat!

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Pune o poza, poate nu e asa rau precum iti pare.

#14
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
gabyxm, la cat de mahnita sunt vreau sa spun ca am ras cu lacrimi la observatia ta cu iepurele, ce e mai trist e ca asa arata. Ce sa zic, ai avut mare noroc sa gasesti un doctor atat de ok. Eu nu ma asteptam sa patesc asta, merg de 3 ani la ea si aveam incredere pt ca a fost ok ce mi.a facut pana acum, insa pe partea de estetica dumnezeu cu mila...
Multumesc pt portia de ras :)

#15
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
Am revenit si cu poze, ca sa discutam mai concret. Multumesc tuturor pentru sfaturile voastre, sper sa ma ajute sa iau o decizie corecta Posted Image

Attached Files


Edited by AlinaMCI123, 14 May 2017 - 11:17.


#16
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 britneysbitch, on 14 mai 2017 - 02:00, said:

Pot să vă spun că nici o coroană, oricât de bine-lucrată și nuanțată este, nu se va "integra" niciodată cu restul danturii. Pur și simplu nu va arăta la fel ca unul natural. În special când vine vorba de incisivi sau alți dinți care sunt la vedere, cea mai bună soluție din punct de vedere estetic (eu aș zice și funcțional, dar aici părerile sunt împărțite) este implantul.



Nu te contrazici? Peste implant nu tot o coroana se pune?

#17
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017

 Mizu, on 14 mai 2017 - 10:28, said:

Pune o poza, poate nu e asa rau precum iti pare.
Am atasat acum niste poze..

#18
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Prima oară când am văzut pozele  nu am văzut nici o problema.
Incisivii sunt aia de sus 2 din fața?

Hai sa zic daca te benoclezi numai la ei par un pic mărișori.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate