Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Coroane dentare inestetice

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 zzhunt, on 14 mai 2017 - 11:09, said:

Prima oară când am văzut pozele  nu am văzut nici o problema.
Incisivii sunt aia de sus 2 din fața?

Hai sa zic daca te benoclezi numai la ei par un pic mărișori.
Par un pic marisori?Fata se poate angaja sa composteze bilete la autobuz,no offence.Trebuie scurtati  si bagati catre interior
Nu ti-a nimerit culoarea,mi se par un A3 si tu parca ai avea A2,sunt niste dinti-scoala,aproape identici,la linie,nu arata naturali deloc,cu cat cauti sa-i faci mai perfecti cu atat par mai falsi.Naturaletea e data de micile" defecte",dar pentru asta trebuie tehnician foarte bun

Edited by daniMMM, 14 May 2017 - 11:22.


#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Sunt mai lungi fata de dintii direct invecinati, dar fac armonie cu incisivii frontali care ies si ei in evidenta inestetic. Culoarea e destul de apropiata, insesizabila in realitate.
Erai obisnuita cu provizorii si din cauza asta te-au socat. In opinia mea arata foarte bine.

#21
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017

 Mizu, on 14 mai 2017 - 11:18, said:

Sunt mai lungi fata de dintii direct invecinati, dar fac armonie cu incisivii frontali care ies si ei in evidenta inestetic. Culoarea e destul de apropiata, insesizabila in realitate.
Erai obisnuita cu provizorii si din cauza asta te-au socat. In opinia mea arata foarte bine.
Pai despre incisivii frontali este vorba, ei sunt pusi, ei sunt inestetici. Eram obisnuita cu fatetele dentare, care nu erau de vreo frumusete rara dar se integrau foarte bine si aratau natural

#22
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Ar trebui sa se lase de meserie si tehnicianul dar si stomatologul care a montat lucrarea aia. Cum sa faci un incisiv lat cat doi dinti si sa te astepti sa arate natural?! Putea sa mai adauge ceva la incisivii aia laterali pentru ai mari putin si astfel si lucrarea din fata era mai finuta... sau iti recomanda un aparat dentar sa mai stranga dintii. Chiar daca era un ban in plus, macar era estetic mai natural.

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
lol. Daca sunt aia frontali, arata rau, orice ti-ar spune dentistul. Treaba de mantuiala.

#24
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Dintii mai merg micsorati atat in latime cat si in lungime,ti-a facut linia incizala prea dreapta si colturile prea drepte,la incisivii laterali ai o forma neregulata,putin curbata,dupa aceia trebuia sa se ia tehnicianul,probabil e tanar fara experienta,daca gasesc o poza asemanatoare o sa-ti arat

#25
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017

 daniMMM, on 14 mai 2017 - 11:15, said:

Par un pic marisori?Fata se poate angaja sa composteze bilete la autobuz,no offence.Trebuie scurtati  si bagati catre interior
Nu ti-a nimerit culoarea,mi se par un A3 si tu parca ai avea A2,sunt niste dinti-scoala,aproape identici,la linie,nu arata naturali deloc,cu cat cauti sa-i faci mai perfecti cu atat par mai falsi.Naturaletea e data de micile" defecte",dar pentru asta trebuie tehnician foarte bun
Exact asta consider si eu, tehnicianul ala probabil stie sa faca un singur model de dinte pe care il aplica la toata lumea, fara niciun pic de personalizare sau adaptare la dantura pacientului. Care ar fi cea mai buna optiune a mea ca nu stiu exact cum sa abordez problema cu stomatologul?

 daniMMM, on 14 mai 2017 - 11:34, said:

Dintii mai merg micsorati atat in latime cat si in lungime,ti-a facut linia incizala prea dreapta si colturile prea drepte,la incisivii laterali ai o forma neregulata,putin curbata,dupa aceia trebuia sa se ia tehnicianul,probabil e tanar fara experienta,daca gasesc o poza asemanatoare o sa-ti arat
Se pot aduce atat de multe modificari la ei? Mai ales ca i-am mai trimis o data inapoi din aceleasi considerente si s-au intors la fel cum au plecat. Deci eu nu am incredere ca tehnicianul ala are abilitatea de a face altceva.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 AlinaMCI123, on 14 mai 2017 - 08:02, said:

am mari dubii ca tehnicianul are abilitatea de a face modificarile dorite si nu stiu daca cumva nu ar fi mai bine sa refuz lucrarea si sa o fac in alta parte.
Esti ortodontist sau cum ti-ai format dubiile ca tehnicianul nu s-ar pricepe, de curiozitate ? Posted Image Sunt situatii in care nu prea ai ce face, unii dinti cresc mai repede, sunt mai mari... nu prea ai ce sa le faci nondistructiv.

Edited by andreic, 14 May 2017 - 11:59.


#27
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017

 andreic, on 14 mai 2017 - 11:56, said:

Esti ortodontist sau cum ti-ai format dubiile ca tehnicianul nu s-ar pricepe ? Posted Image
Nu sunt ortodontist, parerea mea este bazata pe ceea ce mi s-a intamplat. Cred ca e vizibil cu ochiul liber ca aceste coroane arata inestetic incadrate in dantura mea. Mai mult decat atat, deja le-am trimis o data pentru modificari cu mentiunile de rigoare si s-au intors asa cum se vad in poze...cred ca sunt indreptatita sa am aceasta parere, este ingrozitor sa dai o caruta de bani si sa te trezesti cu o astfel de lucrare.
Indraznesc sa intreb daca dvs sunteti ortodontist pentru ca sugerati ca nu ati fi de acord cu parerea mea.

#28
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 andreic, on 14 mai 2017 - 11:56, said:

Esti ortodontist sau cum ti-ai format dubiile ca tehnicianul nu s-ar pricepe, de curiozitate ? Posted Image Sunt situatii in care nu prea ai ce face, unii dinti cresc mai repede, sunt mai mari... nu prea ai ce sa le faci nondistructiv.
Dar ce are ortodontia aici si parerea ta ca nuca in perete?
--------------
Nu stiu ce ceramica foloseste,normal al trebui sa se poata,la zirconiu conteaza si ca cimentul sa fie la aceeasi culoare ca si lucrarea.Cand iti mai faci frontali,alege dinti din ceramica integrala si nu pe suport de metal sau zirconiu

Edited by daniMMM, 14 May 2017 - 13:49.


#29
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017

 daniMMM, on 14 mai 2017 - 13:48, said:

Dar ce are ortodontia aici si parerea ta ca nuca in perete?
--------------
Nu stiu ce ceramica foloseste,normal al trebui sa se poata,la zirconiu conteaza si ca cimentul sa fie la aceeasi culoare ca si lucrarea.Cand iti mai faci frontali,alege dinti din ceramica integrala si nu pe suport de metal sau zirconiu
Nu a fost chiar alegerea mea, stomatologul mi-a spus ca avand dintele de dedesubt schimbat la culoare, maroniu, trebuie sa fie pe suport de zirconiu ca sa nu transpara culoarea. Acum ma intreb daca la fatetele pe care le-am avut anterior pe aceeasi dinti si care erau integral ceramice nu a transparut culoarea acum la coroane de ce s-ar fi intamplat asta? E ceva diferit in structura lor incat sa se intample acest lucru?

#30
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Tehnician slab. Spune-i doctorului sa refaca exact cum doresti tu sa arate coroanele.

#31
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
Tocmai pentru ca mi.am dat seama ca tehnicianul este slab ma indoiesc ca va reusi sa faca ceva care sa imi placa si nu am pretentii exagerate, vreau doar sa arate natural si sa se incadreze frumos cu restul danturii

#32
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca vrea, poate. Nu e mare lucru de facut la ele.

#33
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017
Eu nu zic ca nu ar vrea, ci ca nu cred ca are abilitatile necesare. Daca le avea, le facea ok prima oara cand le.am trimis inapoi pentru modificari. Cu toate mentiunile pe care le.am avut + amprenta dupa fatetele pe care le.am avut anterior si dupa care vroiam sa se ghideze, coroanele s.au intors inapoi la fel.

#34
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 AlinaMCI123, on 14 mai 2017 - 21:41, said:

Tocmai pentru ca mi.am dat seama ca tehnicianul este slab ma indoiesc ca va reusi sa faca ceva care sa imi placa si nu am pretentii exagerate, vreau doar sa arate natural si sa se incadreze frumos cu restul danturii
Ii mai dai o sansa si pleci in alta parte.

Stomatologul nu i-a trimis si poze, ca sa vada si el opera?

#35
AlinaMCI123

AlinaMCI123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.05.2017

 gumball3000, on 15 mai 2017 - 08:47, said:

Ii mai dai o sansa si pleci in alta parte.

Stomatologul nu i-a trimis si poze, ca sa vada si el opera?
I-a trimis o poza, dar se pare ca nu si-a dat seama ce nu e in regula.

#36
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Repet, e foarte simplu ce are de facut la ele. Coroanele nu sunt gresite, trebuie doar sa dea un pic cu freza sa le dea o forma mai naturala si atat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate