Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Java learning

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ChupaSKY

ChupaSKY

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.10.2015
public class salut{
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Salutare tuturor!");
}
}

Sunt un incepator in tainele progamarii si pana acum am parcurs un curs pe udacity pentru incepatori(java intro), am urmarit aproape jumatate din videourile thenewboston pentru a-mi solidifica cunostintele de incepator si citesc Head first java(am citit aproximativ 50 de pagini). Toata treaba asta am reusit sa o fac in aproximativ 1 saptamana jumatate. Ma pasioneaza foarte tare si vreau sa inteleg din ce in ce mai bine Java si oop. Scopul meu final este acela de a invata programare pentru mobil -android. Dupa ce termin partea introductiva (videourile thenewboston, cartea head first java), considerati ca ar fi o baza solida sa trec la invatat android(games, app.)?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Da, ai sanse.

Trebuie doar sa tintesti intelegerea modului de functionare al lucrurilor.

Una dintre implicatii e sa nu folosesti un IDE la inceput (pana cand stii toate dedesubturile, pana stii sa folosesti gradle & co manual, etc).

Bine ti-ar prinde sa inveti si un alt sistem de operare, de exemplu windows. Linux nu e suficient, si stapanirea unui al doilea sistem de operare te face mai competent in manuirea calculatorului.

Nu am intalnit programator competent care sa nu stie cel putin 2 sisteme de operare.

Si nu te grabi cu studiul, invata bine terminologia, aia e cheia daca vrei sa ajungi profesionist in 8-10 ani. Altfel tot novice vei ramane si in 15 ani.

#3
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Poti sa faci aplicatii android si cu limbajul C# , pe care multi il considera mai usor ca Java. In general se recomanda sa intelegi mai intai programarea procedurala/structurala si apoi cea orientata pe obiecte. De asemenea se mai recomanda ca Java sa nu fie primul tau limbaj de programare, sa incepi mai intai cu un Python sau ceva mai usor.

#4
ChupaSKY

ChupaSKY

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.10.2015

View PostOriginalCopy, on 11 mai 2017 - 17:53, said:

Da, ai sanse.

Trebuie doar sa tintesti intelegerea modului de functionare al lucrurilor.

Una dintre implicatii e sa nu folosesti un IDE la inceput (pana cand stii toate dedesubturile, pana stii sa folosesti gradle & co manual, etc).

Bine ti-ar prinde sa inveti si un alt sistem de operare, de exemplu windows. Linux nu e suficient, si stapanirea unui al doilea sistem de operare te face mai competent in manuirea calculatorului.

Nu am intalnit programator competent care sa nu stie cel putin 2 sisteme de operare.

Si nu te grabi cu studiul, invata bine terminologia, aia e cheia daca vrei sa ajungi profesionist in 8-10 ani. Altfel tot novice vei ramane si in 15 ani.
IDE folosesc deja. Le-am descarcat pe toate: bluej, intellij, eclipse. Cel mai mult imi place eclipse. Bine, eu-s fan Android Studio, dar am vazut ca fara java nu se prea poate.
Momentan pe asta ma concentrez. Sa inteleg lucrurile de incepatori. Apoi voi continua cu niste cursuri de android. Cunosc deja 2 sisteme de operare, dar nu prea vad cum ma ajuta asta.

View PostVladBtz, on 11 mai 2017 - 17:55, said:

Poti sa faci aplicatii android si cu limbajul C# , pe care multi il considera mai usor ca Java. In general se recomanda sa intelegi mai intai programarea procedurala/structurala si apoi cea orientata pe obiecte. De asemenea se mai recomanda ca Java sa nu fie primul tau limbaj de programare, sa incepi mai intai cu un Python sau ceva mai usor.
Nu vreau sa invat ceva usor. Da, probabil asta e calea naturala a lucrurilor, tocmai de aia pana la oop incerc sa parcurg pe diverse siteuri (codewars, etc.) challengeuri, ca sa-mi cimentez cunostintele de baza.

#5
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostChupaSKY, on 11 mai 2017 - 18:10, said:


Nu vreau sa invat ceva usor. Da, probabil asta e calea naturala a lucrurilor, tocmai de aia pana la oop incerc sa parcurg pe diverse siteuri (codewars, etc.) challengeuri, ca sa-mi cimentez cunostintele de baza.

Trebuie sa iti dezvolti gandirea analitica si logica, abia apoi cunostintele despre limbaj.

#6
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostChupaSKY, on 11 mai 2017 - 16:51, said:

public class salut{
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Salutare tuturor!");
}
}

Sunt un incepator in tainele progamarii si pana acum am parcurs un curs pe udacity pentru incepatori(java intro), am urmarit aproape jumatate din videourile thenewboston pentru a-mi solidifica cunostintele de incepator si citesc Head first java(am citit aproximativ 50 de pagini). Toata treaba asta am reusit sa o fac in aproximativ 1 saptamana jumatate. Ma pasioneaza foarte tare si vreau sa inteleg din ce in ce mai bine Java si oop. Scopul meu final este acela de a invata programare pentru mobil -android. Dupa ce termin partea introductiva (videourile thenewboston, cartea head first java), considerati ca ar fi o baza solida sa trec la invatat android(games, app.)?
pentru java SE, trebuie sa stii bine:
java inheritance
java collections
java jdbc
java concurency
java multithreading

pentru mobile web developer  trebuie sa ai in plus:
cunostiinte solide de OOP
cunostiinte solide de Design Patterns(vezi Design Patterns in java)
cunostiinte solide de HTML/Javascript/CSS
experienta in folosirea libului JQuery
experienta in cel putin un framework care foloseste JQuery: e.g Jquery Widgets
experienta in folosirea cel putin a unui framework de front-End:e.g Angular JS
cunostiinte de baza SQL
experienta in folosirea unui framework de backend(ORM): E.g Hibernate
experienta in folosirea unui sistem de versionare: E.g : Git / Atlasian Source-Tree si Atlasian Jira
experienta in folosirea unui sistem de deployment: E.g Ant/Maven/Gradle

se considera un avantaj  : cunoasterea limbajului Objective C(pentru aplicatii vechi pe iOS) si limbajul Swift (pentru aplicatii noi de iOS)

cerinta obligatorie: capacitatea de a invata rapid orice alte limbaje de programare si arbori de tehnologii, la cerere.

Si cam atat pentru inceput.

PS: ca mobile webdeveloper de obicei trebuie sa stii sa faci aplicatii pe Android si pe iOS.

public class AndroidDeveloper extends MobileDeveloper implements Java {
}
public class ioSDeveloper extends MobileDeveloper implements ioS {

}

public class MobileDeveloperJob  {
   public MobileDeveloperJob(MobileDeveloper mobileDeveloper) {
    }
}

Edited by lightpoint, 12 May 2017 - 02:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate