Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Driver Creative SoundBlaster Extigy SB0130 Windows 7 64bit ? Putin ajutor?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dane_dj_extazy

dane_dj_extazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.07.2007
Buna ziua oameni buni, postez aici in speranta ca rezolvam problema, caut de ceva vreme un driver pentru placa mea de sunet.

modelul este extern pe usb, Creative Extigy SB0130 24bit/96kHz/100dB EAX Dolby etc. functiona perfect pe windows xp acu 7-8 ani.
intre timp am mai testat placi de sunet si nici una nu m-a impresionat ca vechiul Extigy.
Asa ca am achizitionat una, pentru laptopul cu Windows 7 dar nu gasesc vreun driver:))

"Everyone probably knows that the Extigy is the best and most reliable external sound card ever created by Creative. You probably also know that Creative decided to relegate it to the junk heap and stopped all support including drivers a couple of years ago."

Acum am windows 7 64bit, am gasit un link cum se instaleaza, am incercat driverul pe placa, sunetul trece prin placa, aud muzica in boxe.
http://www.techsuppo...ard-922810.html

Nu am acces la un Creative Control Panel sau orice alt soft care sa imi permita sa fac vreo schimbare...
Butoanele sau potentiometrele de volum nu functioneaza.

Aveti vreo idee cum pot sa folosesc placa asta pe windows 7???:D
Va multumesc.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca 7-le era pe 32 de biti probabil ca reuseai sa-l pacalesti sa instalezi driverele de XP si softurile aferente.

Vezi pe forumul Creative daca exista ceva drivere modate. Daca nu, se cere alta.

#3
dane_dj_extazy

dane_dj_extazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.07.2007
Am 12gb ram, nu pot instala 7'le pe 32 bit.
E o comoara de sound card, mai buna ca astea noi pana in 200euro... Tocmai am luat'o sperand sa o folosesc :))
O sa caut si pe forumuri creative, sa vad ce gasesc.
Daca gasesc vreo rezolvare, revin aici cu o solutie, intre timp, astept orice fel de ajutor in rezolvarea problemei.
Mersi

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu prea exista alte solutii.
Eu mi-am pus ceva drivere modate de daniel_k - parca asa era nick-ul sau pe forumul Creative - am primul model de SoundBlaster Audigy, ca sa pot instala aplicatiile de la Creative pe 7.
Acum in Windows 10 l-am lasat cu ce instaleaza Windwosul si atat. E pe un PC secundar - pe cel principal am pus un Asus STX si gata.

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Intotdeauna au fost probleme cu driverele la creative.Pacat ca au unele produse chiar reusite dar suportul este praf praf......
Vezi ca unii au facut drivere modate dar nu sunt pentru toate produsele.
Pentru x-fi fatality champion am gasit driver modat pentru win 764bit cu tot cu control panel si toate utilitatile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate