Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Electrician ce nu respecta proiectul

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Declar sincer ca nu am inteles nimic din toata discutia ....
     Sa zicem ca eu am un proiect de casa si aia imi construiesc un parc de distracti pentru copii.
      Nu inteleg cum initiatorul a platit lucrarea dar acum se plange ca nu e casa ....e o specie nestiuta de elefant mov.
.

View Postkolok, on 11 mai 2017 - 12:44, said:



In proiectul avizat era pe hol, la intrare, asa cum e normal sa fie un tablou, nu sub baia de sus unde incurca toate tevile de apa calda, rece, incalzire, etc.

     Nu am inteles in ce fel incurca traseleele electrice tevile de apa.

View Postkolok, on 11 mai 2017 - 09:46, said:

ba am si diriginte de santier platit la zi


Cam asa arata opera de arta a doreilor.
Deasupra acestei opere de arta exista baia de sus iar cada e cam fix peste minunea asta. precizez ca tuburile ce ar fi mers in baia de sus sunt desfintate la insistenta mea, lui i se parea perfect normal sa mearga cabluri in sus din doza de ramificatie.

   Ceea ce se vede in poza nu e un tablou electric.

Pe cale de consecinta ti s-au cerut desene si poze,  si singura poza pe care ai produs-o arata ca  totul  este executat corect.


#56
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostStickyFingaz, on 11 mai 2017 - 13:28, said:


Pe bune? De cand s-a scos din lege partea cu consituie contraventie proiectarea, executarea si verificarea instalatiilor electrice fara atestat si/sau autorizatie?

Care-i legea la care faci referire,care articol prevede ce spui tu si mai ales (ce am subliniat eu) cine este organismul constatator care stabileste contraventia si care sunt cuantumurile pedepselor?


Repet,In cazul de fata,initiatorul are contract nu cu acel electrician,ci cu echipa care- construieste casa,cel puitin asta inteleg,dar nu-i prea clara exprimarea lui.
In acest caz,toate reclamatiile trebuie facute catre aceea echipa,nu catre electrician.Iar lucrarea trebuia stopata inca de la primele devieri de la proiect.Cu sesizari si anunturi scriese,care pot fi dovezi in eventualitatea unui litigiu judiciar.
Asa pe vorbe,rezultatul va fi ...0.
Anaki are dreptate in toate postarile de pe aceasta tema.

kolok
Intreb,retoric,ai diriginte de santier?

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
legea 50/1991 plus normele metodologice de aplicare...
art.42
(2) Lucrarile de executie a instalatiilor aferente constructiilor se autorizeaza, de regula, odata cu lucrarile de constructii, constituind impreuna cu acestea lucrarile de baza. In anumite situatii, lucrarile de executie a instalatiilor aferente constructiilor se pot autoriza separat.

#58
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postadisz, on 12 mai 2017 - 08:21, said:

Care-i legea la care faci referire,care articol prevede ce spui tu si mai ales (ce am subliniat eu) cine este organismul constatator care stabileste contraventia si care sunt cuantumurile pedepselor?

Legea energiei electrice 123/2012, organismul constatator fiind ANRE. Era la partea de contraventii. Au fost ceva modificari ulterioare dar nu le stiu. Acolo era.

#59
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Din toata chestia asta eu am inteles urmatoarele:

1. ai semnat un contract cu o echipa sa iti construiasca casa;
2. aia au trimis la partea de instalatii pe unul, care are autorizatie ANRE (si care, parere personala, nu are nimic de-a face cu firma respectiva decat ca le face partea de electric) si care nu si-a facut treaba;
3. ai platit sa refaca ceva ce el gresise dar in acelasi timp l-ai platit si pe dirigentele de santier sa stea pe banii tai si sa nu faca nimic;
4. daca in contractul tau cu firma respectiva nu scrie nimica de verificari, etc, etc, atunci aia  nu au nimic in comun cu normativele si reglementarile in vigoare atata timp cat ei nu au vazut ca pe teren nu este ca in proiect si nu au modificat din proprie initiativa greseala.

ANRE nu poate sa sa il sanctioneze pe respectivul electrician atata timp cat nu trimiti o sesizare cu nr legitimatiei si natura celor constate. Daca are grad de executie si nu de proiectare, adica B, atunci este posibil sa fie mustrat sau atentionat. Nu am auzit inca de un electrician autorizat ANRE care sa isi fi pierdut autorizatia.

Daca este electrician autorizat ANRE nu inseamna ca el poate sa execute instalatii electrice de unul singur ca asa ii vine lui. Trebuie sa fie minim PFA sau I.I. sau SRL si sa fie respectiva forma de organizare atestata ANRE. Lumea confunda autorizat ANRE cu atestat ANRE. Sunt doua lucruri diferite.

P.S. din ce inteleg, ai incercat sa vezi daca s-ar mai repeta pe viitor vreun incident cu electricianul ce trebuie sa faci ca sa il "sperii". Intre timp, banuiesc ca ti-a mai trecut suparea si doresti sa iti vezi casa terminata. De aici incolo ar trebui sa fii mai atent.

Edited by curentarul, 12 May 2017 - 19:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate