Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Electrician ce nu respecta proiectul

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postkolok, on 11 mai 2017 - 08:45, said:

nivelul de jos ar trebui recablat (partea de distributie doze).
stiu, aste e problema
si ca sa nu adauca bani de acasa vor incerca sa imbine buncatele de cablu existente...
ca taie dintr-un cablu mai lung si scos cu grija unul mai scurt nu e mare problema dar eu nu sunt de acord cu lipituri prin pereti.

Edited by arg, 11 May 2017 - 08:51.


#20
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkolok, on 11 mai 2017 - 08:45, said:

nici nu m-a intrebat de el. oricum a facut precum in proiect caci ieri m-am uitat pe el, cu o priza in plus sau un bec in plus, dar lucrul cel mai important, nu a pus tabloul unde ar fi trebuit. lucru ce inseamna ca tot nivelul de jos ar trebui recablat (partea de distributie doze).
Posteaza proiectul si cateva poze cu locul unde este amplasat acum.
Nu cred ca a tras prize si becuri in plus de capul lui,cred ca la cererea ta.
Cred ca daca instalatorii nu-ti faceau prapad pe acolo nu te mai deranja faptul ca a amplasat tabloul acolo desi imi este greu sa cred ca locul sa nu fi fost stabilit de comun acord de voi doi,de aici si incapatanarea lui sa nu-l mute.
Cred ca o discutie onesta  cu cel cu care ai contractul va fi calea de rezolvare a problemei.

Edited by anaki, 11 May 2017 - 09:11.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
din experiata stiu ca mesteri fac cum le vine mai usor nu cum e corect.....

sa muti corect un tablou e munca grea, mai grea decat atunci cand il montezi prima data...

Edited by arg, 11 May 2017 - 09:12.


#22
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Postanaki, on 11 mai 2017 - 09:01, said:

Posteaza proiectul si cateva poze cu locul unde este amplasat acum.
Nu cred ca a tras prize si becuri in plus de capul lui,cred ca la cererea ta.
Cred ca daca instalatorii nu-ti faceau prapad pe acolo nu te mai deranja faptul ca a amplasat tabloul acolo desi imi este greu ca locul sa nu fi fost stabilit de comun acord de voi doi,de aici si incapatanarea lui sa nu-l mute.
Cred ca o discutie onesta  cu cel cu care ai contractul va fi calea de rezolvare a problemei.

- nu pot posta acum fiindca nu am proiectul la mine
- becuri in plus nu a pus fiindca precum i-am spus si proiectantului initial la fel i-am spus si electricianului. Doar un bec si o priza afara este in plus.
- tabloul pozitianat in locul acela sub baia de sus, incurca toate circuitele de apa, canal, incalzire si se suprapun inevitabil.
Amplasarea tabloului acolo de la inceput mi sa parut anormala si i-am comunicat acet lucru. Prima oara cand s-a turnat placa de sus, fiindca si-a pus tuburi prin placa, apoi cand a venit si a inceput cablarile, apoi cand au venit instalatorii.
Ba chiar i-am platit suplimentar mutarea acelui tablou prin niste tuburi ce merg pe sub sapa, dar tot exista problema cu doza de ramificatie sub cada de sus (doza de ramificatie se afla la parter, cada in baia de sus), si a aparut o alta problema suplimentara cu devierea tuturor conductelor de apa si incalzire.
Uf..... cine nu-i ferm de la inceput cu mesterii asa va pati.

Edited by kolok, 11 May 2017 - 09:26.


#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"doza de ramificatie sub cada de sus"
In primul rand trebuie chemata salvarea , asta-i drogat ! nu baut , mai rau ...
Parerea mea e sa-i spui sa nu mai monteze nimic, sa lase 2 fire afara si ii spui ca te legi cu o lampa de inspectie auto si te plimbi ca mineriii prin casa .
Daca poti ridica 2-3 poze ar fi frumos, efectiv am dat cafeaua pe mine...

Edited by ldpe, 11 May 2017 - 09:24.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postldpe, on 11 mai 2017 - 09:21, said:

"doza de ramificatie sub cada de sus"
problema nu este ca e doza sub cada de la etaj ci faptul in acelasi loc sunt tevi se apa, scurgere si trase electrice....

Edited by arg, 11 May 2017 - 09:29.


#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkolok, on 11 mai 2017 - 09:13, said:

- nu pot posta acum fiindca nu am proiectul la mine
- becuri in plus nu a pus fiindca precum i-am spus si proiectantului initial la fel i-am spus si electricianului. Doar un bec si o priza afara este in plus.
- tabloul pozitianat in locul acela sub baia de sus, incurca toate circuitele de apa, canal, incalzire si se suprapun inevitabil.
Amplasarea tabloului acolo de la inceput mi sa parut anormala si i-am comunicat acet lucru. Prima oara cand s-a turnat placa de sus, fiindca si-a pus tuburi prin placa, apoi cand a venit si a inceput cablarile, apoi cand au venit instalatorii.
Daca e asa, cine-i verifica modul de executie?Trebuia stopata lucrarea in momentul in care ai vazut ca nu e in regula cu amplasarea tabloului.Lucrurile de genul asta se intampla de obicei cand nu exista coordonatori de proiecte,cand nu sunt evidentiate traseele pe planuri,cand nu exista discutii preliminare intre toti executantii din specialitatile implicate in executie,cand nu exista diriginte de santier sau cand dorel are idei,cazul tau.
Vrea nu vrea ar trebui sa mute circuitele ,inclusiv sa dispara acea doza de sub cada,e greu dar nu e imposibil.

#26
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
ba am si diriginte de santier platit la zi


Cam asa arata opera de arta a doreilor.
Deasupra acestei opere de arta exista baia de sus iar cada e cam fix peste minunea asta. precizez ca tuburile ce ar fi mers in baia de sus sunt desfintate la insistenta mea, lui i se parea perfect normal sa mearga cabluri in sus din doza de ramificatie.

Attached Files


Edited by kolok, 11 May 2017 - 09:51.


#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu te supara dar tu ce ai " pazit " ? Cand vezi ca nu se respecta proiectul inca de la prima abatere trebuia sa-l opresti si sa-l pui sa refaca fara nici o amanare .

#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Vad ca a mutat tabloul si a ramas o doza,toate astea sunt in camera tehnica?

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
frumoasa lucrare, pacat de materiale...

View Postanaki, on 11 mai 2017 - 09:53, said:

Vad ca a mutat tabloul si a ramas o doza,toate astea sunt in camera tehnica?
nu, doar in baia de jos, probabil transformata in camera tehnica....

Edited by arg, 11 May 2017 - 09:55.


#30
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Postanaki, on 11 mai 2017 - 09:53, said:

Vad ca a mutat tabloul si a ramas o doza,toate astea sunt in camera tehnica?

da, la mutat fiindca m-am rugat de el. Da, sunt in camera tehnica.

View Postarg, on 11 mai 2017 - 09:54, said:

frumoasa lucrare, pacat de materiale...


nu, doar in baia de jos, probabil transformata in camera tehnica....

baia de jos e langa camera tehnica, tot sub baia de sus

#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Pune-l sa umple doza cu ceva de genul asta si poti sta linistit. http://www.afoelectr...trice-pag1.html

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postadisz, on 11 mai 2017 - 08:19, said:

Respectivul iti lucreaza oficial,cu contract,sau la negru?
ANRE-ul nu se joaca,crede-ma.

Crede-ma, se joaca. La noi in bloc, a facut unul o trapa in podea sa coboare direct in boxa din casa. L-am reclamat la ANRE, care a pasat cazul la primarie, care a pasat cazul la politie si politia a zis ca e ok. Nu stiu de ce nu a pasat si politia cazul mai departe la pompele funebre sau oricine altcineva.

View Postkolok, on 11 mai 2017 - 08:23, said:

acest electrician ce s-a ocupat de tot ce inseamna parte electrica, plus relatia cu electrica, bransamente, etc.

Si de ce l-ai lasat ? Nu erai acasa ?

View Postkolok, on 11 mai 2017 - 09:13, said:

Uf..... cine nu-i ferm de la inceput cu mesterii asa va pati.

Asa-i. Am patit si eu. Daca esti bun cu ei, glumesti, ii mai ajuti, te iau de prost. Te mai si tutuie.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Ion_de_la_Raion
nu ai rezolvat-o cu trapa in subsol?

"te iau de prost. Te mai si tutuie."
panai ii zici ca asa nu, si ca nu platesti, si daca nu le convine sa lase sculele si sa se duca acasa....

Edited by arg, 11 May 2017 - 10:43.


#34
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 11 mai 2017 - 10:11, said:

...La noi in bloc, a facut unul o trapa in podea sa coboare direct in boxa din casa. L-am reclamat la ANRE, care a pasat cazul la primarie, care a pasat cazul la politie si politia a zis ca e ok.
Stiu ca sunt off-topic (si-mi cer scuze pentru asta), dar ce treaba are ANRE-ul cu trapa in podea?
Trebuia reclamat la Inspectoratul de Stat in Constructii iar aia ma indoiesc ca n-ar fi reactionat. Cunosc un caz la mine in oras in care un locatar a largit cu vreun metru si jumatate  golul usii la un perete (bloc construit din plansee prefabricate din beton armat) si a fost reclamat de vecini la ISC. Doar amenda pe care a primit-o a fost undeva la vreo 20000 lei, plus ca a trebuit sa readuca peretele demolat la starea initiala, lucrare ce s-a facut pe baza de proiect, toate platite bineinteles de locatarul delicvent.

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postldpe, on 11 mai 2017 - 08:35, said:

Pana la bransament este proprietatea Electrica - da un telefon la sesizari si roaga sa trimita pe cineva sa verifice proiectul si daca este bine sa amplasezi tabloul sub surse de apa .
Cu seful de echipa ai vorbit ?
Poate acel electrician lucreaza in umbra cuiva de sus , odata ce chemi de la sediul central pentru nerespectare proiect ai sa-l vezi la fata cum duios va incepe "vai, dar nu trebuia sa sunati la reclamatii, nu am stiut ca rezolvam rapid "...

N-are treaba Electrica cu tema propusa.
Initiatorul reclama amplasarea tabloului,nu realizarea bransamentului.Tabloul poate sa-l puna si-n groapa de gunoi daca vrea,pe cei de la Electrica nu-i intereseaza.
Tabloul apartine de instalatia interioara,nu de bransament.


View Postarg, on 11 mai 2017 - 08:37, said:

chiar sunt curios care e procedura legala... a mai trecut cineva prin ea?
Ai contract incheiat intre tine si echipa respectiva?
Daca te consoleaza,afla ca nu esti primul.Cam asa procedeaza 90% din clienti.


Mi-ai unit cele doua propozitii,mestere Posted Image Posted Image Posted Image
Sunt doua fraze distincte,legate de doua teme distincte care n-au legatura una cu cealalta.

View Postarg, on 11 mai 2017 - 08:40, said:

nu au voie sa lucreze fara proiect semnat si stampilat...

Stai linistit,ca au voie.
Instalatia interioara nici nu trebuie executata de cineva autorizat,pana la urma si n-ai nevoie nici de proiect sau alte autorizari.Nimeni nu va verifica conformitatea cu normativele a unei instalatii interioare.De altfel,nici nu este prevazut asa ceva in legislatie.
In situatia de fata insa,avand acel proiect,acesta trebuie respectat.

View PostPollux, on 11 mai 2017 - 08:37, said:

daca este autorizat ANRE IIB si nu a respectat proiectul raspunde contraventional sau  penal in functie de gravitatea situatiei. Posted Image (daca a executat o lucrare pe joasa tensiune si nu este autorizat ANRE IIB este acelasi lucru, raspunde penal.)
.

Atentie.
Initiatorul a spus ca lucreaza cu o echipa.In acest caz daca echipa (firma) este atestata ANRE,acel electrician NU este in mod obligatoriu sa fie atestat la randul lui din partea ANRE.O firma atestata ANRE trebuie sa aiba un numar finit de electricieni autorizati corespunzator gradului de autorizare,pe langa un numar infinit de electricieni neautorizati.
In concluzie,toate reclamatiile trebuie rezolvate cu echipa respectiva.Dar ar fi bine daca am avea mai multe detalii de la initiator,care-i cam zgarcit cu aceste amanunte.Poate si datorita faptului ca este cam "semioficiala" colaborarea.Poate ma insel.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@adisz
mestere vezi trebuie/trebuiesc proiect/proiecte pentru toate tipurile de instalatii, semnat si stampilat....

Edited by arg, 11 May 2017 - 11:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate