Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Electrician ce nu respecta proiectul

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 arg, on 11 mai 2017 - 10:43, said:

1. nu ai rezolvat-o cu trapa in subsol?

2. panai ii zici ca asa nu, si ca nu platesti, si daca nu le convine sa lase sculele si sa se duca acasa....

1. Nu. Ce puteam sa mai fac ? Doar sa-i dau in judecata.

2. Am facut si asta. Si-a luat sculele si a plecat. A venit a doua zi. :)

 flomelomanul, on 11 mai 2017 - 10:45, said:

Stiu ca sunt off-topic (si-mi cer scuze pentru asta), dar ce treaba are ANRE-ul cu trapa in podea?
Trebuia reclamat la Inspectoratul de Stat in Constructii iar aia ma indoiesc ca n-ar fi reactionat.

Am gresit eu. La ISC am reclamat si pe aia i-a durut in cur. Am si hartie de la ei.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Ion_de_la_Raion
eu joc acum un ping-pong cu sesizari intre politia locala - isu - primarie si in curand politia nationala.....

au astia un stil de a raspunde si de a pasa problema de inebunesti.

Edited by arg, 11 May 2017 - 12:12.


#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am vrut doar sa spun ca ISC-ul nu e un fel de sperietoare, gata sa te ajute cand cineva incalca legea. Sint aceeasi delasatori ca toate organele din Romania.

Edited by Ion_de_la_Raion, 11 May 2017 - 12:13.


#40
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 arg, on 11 mai 2017 - 11:56, said:

trebuie/trebuiesc proiect/proiecte pentru toate tipurile de instalatii, semnat si stampilat....
Mai este o situatie intalnita foarte des la case in care beneficiarul vine cu un proiect de 2 lei cu trei prize doua becuri sau copy -paste sau incomplet,si cand il intrebi ce este cu el spune ca ii trebuia numai in vederea obtinerii AC-ului.
Si atunci cand ii spui ok,hai sa facem un proiect dupa nevoile reale ,stai asa ca am incredere ca va iesi bine ,etc,numai sa nu comande si sa plateasca un proiect .

Edited by anaki, 11 May 2017 - 12:34.


#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 arg, on 11 mai 2017 - 11:56, said:

@adisz
mestere vezi trebuie/trebuiesc proiect/proiecte pentru toate tipurile de instalatii, semnat si stampilat....

Pe pariu ca nu trebuie?Nu ma refer la locuintele noi,unde proiectul este la pachet.
Ma refer la instalatia interioara a unui apartament vechi,de exemplu.Poate sa o faca orice persoana,nu doar un electrician.De acord?Este strict problema beneficiarului.

Edited by adisz, 11 May 2017 - 12:33.


#42
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Proiect exista si este complet, avizat stampilat de toti factorii ce decid la eliberarea unei autorizatii de constructie.
Contract am cu o firma. Persoana aceasta a fost trimisa de patronul firmei, acesta impreuna cu un flacau se ocupa de partea electrica. Acesta, cel trimis de firma, este autorizat ANRE, fiindca altfel nu faceam cu el. As fi avut de unde sa aleg electricieni fara autorizare ANRE, dar tocmai de acea l-am ales pe el.

#43
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Banuiesc ca tabloul era amplasat tot in camera tehnica .Era cumva pe alt perete?

#44
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

 anaki, on 11 mai 2017 - 12:41, said:

Banuiesc ca tabloul era amplasat tot in camera tehnica .Era cumva pe alt perete?

In proiectul avizat era pe hol, la intrare, asa cum e normal sa fie un tablou, nu sub baia de sus unde incurca toate tevile de apa calda, rece, incalzire, etc.

Edited by kolok, 11 May 2017 - 12:45.


#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 adisz, on 11 mai 2017 - 12:27, said:

Pe pariu ca nu trebuie?Nu ma refer la locuintele noi,unde proiectul este la pachet.
Ma refer la instalatia interioara a unui apartament vechi,de exemplu.Poate sa o faca orice persoana,nu doar un electrician.De acord?Este strict problema beneficiarului.
si la renovari cam trebuie autorizatie de constructie, daca muti un perete trebuie, daca doar dai glet si lavabila nu.

in general cand refaci partea de instalatii electrice te cam apuci de spart prin pereti si tavane, cu siguranta o sa "ciobesti" elemente structurale si sa vezi distractie cu isc-ul => expertize, amenzi si consolidari.... daca ai un vecin suparat.

@kolok
ai semnat vreo hartie de receptie a lucrariilor?

#46
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Depinde,mi se pare mai normal sa fie in camera tehnica decat pe hol.,in sfarsit nu conteaza nu a facut dupa proiect e vina lui,de aia e bine ca modificarile sa fie facute sub semnatura pt a se evita situatii de genul asta in care electricianul zice ca beneficiarul a fost de acord iar beneficiarul zice ca nu.

Edited by anaki, 11 May 2017 - 12:50.


#47
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ar trebui sa-i faci sesizare la ANRE si nu numai ca i se retrage autorizatia, dar mai ia si amenda.

#48
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

 arg, on 11 mai 2017 - 12:48, said:

@kolok
ai semnat vreo hartie de receptie a lucrariilor?


nu

 anaki, on 11 mai 2017 - 12:49, said:

Depinde,mi se pare mai normal sa fie in camera tehnica decat pe hol.,in sfarsit nu conteaza nu a facut dupa proiect e vina lui,de aia e bine ca modificarile sa fie facute sub semnatura pt a se evita situatii de genul asta in care electricianul zice ca beneficiarul a fost de acord iar beneficiarul zice ca nu.

In trei faze de executie am spus ca nu-i ok.
   prima  cand a bagat tevile in placa dintre parter si mansarda.
   a doua - cand s-a apucat de tras firele in casa
   a treia, cand am vazut ce ra345t a iesit

El se enerva si .... ramanea ca el
Ba i-am mai si platit suplimentar, mana de lucru + material, sa mute tobloul de sub baia de sus ("ingineria" aia cu trei tevi groase din doza, ce se vede in imagine)

Edited by kolok, 11 May 2017 - 13:06.


#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 kolok, on 11 mai 2017 - 12:50, said:

nu
Asta e bine practic lucrarea nu sa terminat si inca nu este in posesia ta, chiar daca ai dat banii.
Prin contract ei sunt obligati sa-ti furnizeze/predea un produs conform cu proiectul si normativele valabile...

#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Mda era de neoprit...
In etapa asta inca se poate modifica.

#51
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 kolok, on 11 mai 2017 - 12:52, said:

nu



Eu din prima zi am spus ca nu-i ok, in trei faze de executie.
   prima  cand a bagat tevile in placa dintre parter si mansarda.
   a doua - cand s-a apucat de tras firele in casa
   a treia, cand am vazut ce ra345t a iesit

El se enerva si .... ramanea ca el
Ba i-am mai si platit suplimentar, mana de lucru + material, sa mute tobloul din baie ("ingineria" aia cu trei tevi groase din doza, ce se vede in imagine)

Greseala ta !
Cum sa te comande mesteru pe banii tai ?
Daca nu aveai proiect, mai intelegeam. Daca ai proiect faci cum e acolo.

Ti-ar conveni sa ti se sparga tevile si se iti ajunga apa in tablou mai tarziu ? Cine plateste pentru pagube ?
Pagubele pot fi atat umane cat si materiale. (N-a sunat prea bine formularea).

Nu semna receptia pana nu reface. Nu platesti nimic nimanui pana nu face ca tine.

Eu am avut un incident similar cu mesteru de la bloc care vroia el sa traga niste tevi in garsoniera unde stau cum ii era lui mai simplu. Era genul ala de om care face ce vrea el cum vrea altfel nu se poate. L-am poftit afara si am rezolvat singur problema. Evident, era plin de nervi.

Niciodata cand dai banul nu il dai pana nu e ca tine.

Sa-l pui sa refaca asa cum e in proiect, pe banii lui. E CLAR ? Altfel, cum au sugerat si colegii mai sus, chemi autoritatile sa le dea bataie de cap si amenzi sa-i usture.
El sau toata echipa trebuie sa raspunda pentru ce fac.

Edited by paso87, 11 May 2017 - 13:09.


#52
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

 adisz, on 11 mai 2017 - 11:52, said:

N-are treaba Electrica cu tema propusa.
Atunci ultima reduta : un Rothenberger de 3 inch fluturat prin fata si explicat ca nu e bine ce face .

Edited by ldpe, 11 May 2017 - 13:25.


#53
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 adisz, on 11 mai 2017 - 11:52, said:

Stai linistit,ca au voie.
Instalatia interioara nici nu trebuie executata de cineva autorizat,pana la urma si n-ai nevoie nici de proiect sau alte autorizari.Nimeni nu va verifica conformitatea cu normativele a unei instalatii interioare.De altfel,nici nu este prevazut asa ceva in legislatie.

Pe bune? De cand s-a scos din lege partea cu consituie contraventie proiectarea, executarea si verificarea instalatiilor electrice fara atestat si/sau autorizatie?

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
legea 50 este din 91 ca nu se respecta este alta poveste.
ca politia locala sau isc-ul nu o aplica este problemea principala.

Edited by arg, 11 May 2017 - 13:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate