Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Vigneta Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#1
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

Quote

Incepand cu februarie 2017, soferii romani care intra cu autovehiculele in Bulgaria nu vor mai putea cumpara vigneta bulgareasca decat din vama. Practic, potrivit unor noi reglementari legislative privind taxa pentru utilizarea infrastructurii bulgare, nu se va mai putea intra pe teritoriul Bulgariei cu masina decat dupa ce se achita taxa de drum la ghiseele agentiei vamale din punctele de frontiera.
Cum aceste ghisee sunt putine – de exemplu, in vama Giurgiu – Ruse, Agentia Vamala din Bulgaria a creat un singur ghiseu pentru autoturisme si doua ghisee pentru autocamioane – se formeaza cozi, iar timpii de asteptare cresc. Ghiseul din punctul de trecere a frontierei Giurgiu – Ruse, pe sensul de mers dinspre România către Bulgaria, este situat la aproximativ 100 de metri dupa locul unde se efectueaza controlul pasapoartelor.
Pana acum, soferii puteau cumpara vignetele de Bulgaria si de la benzinariile amplasate dupa trecerea punctului de frontiera. Daca va expira vigneta cat inca sunteti in Bulgaria, puteti cumpara una noua din benzinarii.
De asemenea, daca vreti sa iesiti din Bulgaria si nu aveti vigneta valabila, nu veti putea parasi teritoriul tarii vecine decat dupa plata unei amenzi, la aceleasi ghisee ale Agenției Vamale din punctul de trecere a frontierei. Amenda este de 300 de leva – circa 150 de euro – pentru autoturisme.



Salutare tuturor,
Am vazut ca s-a schimbat modalitatea de achizitionare a vignetei:

MAE zice http://mae.ro/node/3677


Atenţie: La data de 31 ianuarie 2017 au intrat în vigoare anumite modificări legislative referitoare la modalitatea de plată a taxei pentru utilizarea infrastructurii în Republica Bulgaria.
Astfel, începând cu data menționată mai sus, vehiculele care ajung într-un punct de trecere a frontierei având ca destinație teritoriul Republicii Bulgaria pot continua călătoria numai după plata taxei de drum pentru categoria relevantă în unitatea specializată a Agenției Vamale din punctul de trecere a frontierei.
În punctul de trecere a frontierei Giurgiu – Ruse, pe sensul de mers dinspre România către Bulgaria, taxa de drum se plătește la ghișeul Agenției Vamale, situat la aproximativ 100 de metri după locul unde se efectuează controlul pașapoartelor. Situația că, până în prezent, Agenția Vamală din Bulgaria a creat un singur ghișeu pentru autoturisme și două ghișee pentru autocamioane a generat un timp de așteptare suplimentar.


De asemenea, în conformitate cu noile reglementări din Bulgaria, intrate în vigoare la 31 ianuarie 2017, un vehicul, care sosește la punctul de trecere a frontierei pentru a părăsi teritoriul Bulgariei, și care nu deține un document valabil privind plata taxei de drum pentru perioada relevantă și categoria de vehicul, poate părăsi teritoriul Bulgariei numai după plata unei taxe compensatorii, la unitățile specializate ale Agenției Vamale din punctul de trecere a frontierei.

Inteleg ca vom sta la niste cozi..... nu mai putem lua de "mi incolo"

Daca avem colegi de forum care au fost si ne pot spune daca e sau nu chiar asa...

Thx,
Dan.

Edited by Adm, 16 August 2017 - 11:11.
Completare cu informatiile primite de (la) colegul Nicuf.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sambata trecuta (29.04.2017) am fost la Ruse si nu cred sa fi stat mai mult de 5 minute in vama (plata taxa pod Romania+control documente vama Bulgara+plata vigneta Bulgaria).

Erau 4 sau 5 puncte deschise (o parte din total). Mai mult la camioane erau cozi (dar si camioane lungi...).

Poate in sezonul estval sa fie mai mari cozile (cu mentiunea ca de anul trecut mai e un punct de preluate la Calafat-Vidin) plus cel de la Vama Veche.

#3
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Eu in februarie am fost in Bulgaria si am trecut pe la Calafat. Cum am ratat ghiseul unde se vand vignetele.....am cumparat vigneta pe centura Vidin-ului. La prima benzinarie cum cobori podul nu se vand vignete.....am mai mers ceva kilometrii pana am gasit o benzinarie unde se vindeau vignete....

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Din primavara vinetele se cumpara doar din vama.

NU se mai cumpara de la gherete/benzinarii!

#5
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAdm, on 09 mai 2017 - 16:18, said:

Din primavara vinetele se cumpara doar din vama.

NU se mai cumpara de la gherete/benzinarii!
faci misto?

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Stiu ca inainte se putea merge la Ruse fara nicio taxa.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Incepand cu februarie 2017, soferii romani care intra cu autovehiculele in Bulgaria nu vor mai putea cumpara vigneta bulgareasca decat din vama. Practic, potrivit unor noi reglementari legislative privind taxa pentru utilizarea infrastructurii bulgare, nu se va mai putea intra pe teritoriul Bulgariei cu masina decat dupa ce se achita taxa de drum la ghiseele agentiei vamale din punctele de frontiera.
Cum aceste ghisee sunt putine – de exemplu, in vama Giurgiu – Ruse, Agentia Vamala din Bulgaria a creat un singur ghiseu pentru autoturisme si doua ghisee pentru autocamioane – se formeaza cozi, iar timpii de asteptare cresc. Ghiseul din punctul de trecere a frontierei Giurgiu – Ruse, pe sensul de mers dinspre România către Bulgaria, este situat la aproximativ 100 de metri dupa locul unde se efectueaza controlul pasapoartelor.
Pana acum, soferii puteau cumpara vignetele de Bulgaria si de la benzinariile amplasate dupa trecerea punctului de frontiera. Daca va expira vigneta cat inca sunteti in Bulgaria, puteti cumpara una noua din benzinarii.
De asemenea, daca vreti sa iesiti din Bulgaria si nu aveti vigneta valabila, nu veti putea parasi teritoriul tarii vecine decat dupa plata unei amenzi, la aceleasi ghisee ale Agenției Vamale din punctul de trecere a frontierei. Amenda este de 300 de leva – circa 150 de euro – pentru autoturisme.


#8
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am plecat vineri 28apr spre mare pe la ruse si am stat o ora la coada sa iau vigneta, stiam ca nu se mai iau din benzinarii. Se stricase sistemul si se chinuiau sa repare, probabil tot Ghita s-a ocupat si la ei de informatizare. Erau 2 ghisee deschise, doar la unul se platea cu cardul, vreo 40 de oameni la coada.

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAdm, on 09 mai 2017 - 16:41, said:

Ma refeream la situatia anterioara. Puteai sa mergi in Ruse fara sa cumperi vinieta. Acum inteleg ca nu mai e posibil. Posted Image Iar vinieta de 1 zi pentru autoturisme nu vad sa existe (sau nu stiu eu sa caut).

Un infringement, ceva? Nu cred ca se pot pune in UE taxe care imbraca forma efectiva a unor taxe de intrare.

#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostAdm, on 09 mai 2017 - 16:41, said:

e poezie. merg in Bg saptamanal. se ia de la orice benzinarie.

#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Pot pune și eu dovada că am cumpărat din benzinărie. Am copia după bon....ca trebuia să-l decontez.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vigneta de o zi pentru auto privat (8+1) sub o saptamana nu cred ca găsești in toata UE. Si pe mine m-a deranjat ca a trebuit sa cotizez 8€ pentru o saptamana (desi m-am plimbat câteva ore prin Ruse), dar asta e...

#13
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pana la inventia asta, te plimbai prin Ruse fara nicio vinieta. Pentru ca aceasta e pentru drumuri nationale.

Sa pui taxa de intrare intr-o tara UE nu e normal.

#14
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Care mai e tariful pentru o buvinieta pe 7 sau 30 de zile?

#15
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View Postfoxbat, on 09 mai 2017 - 21:16, said:

e poezie. merg in Bg saptamanal. se ia de la orice benzinarie.
11 Aprilie, mers in Bulgaria, luat vinieta de la Gazprom din Ruse.
So...

#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostPololica, on 09 mai 2017 - 22:04, said:

Vigneta de o zi pentru auto privat (8+1) sub o saptamana nu cred ca găsești in toata UE. Si pe mine m-a deranjat ca a trebuit sa cotizez 8€ pentru o saptamana (desi m-am plimbat câteva ore prin Ruse), dar asta e...
nu cred ca te a oprit a Ruse pentru asta. ei, acum nu e fraier cine cere ci cine da.
Te luai cu ei in gat si le spuneai ca vii din ruse. Bine, daca aveai remorca cu barca nu cred ca te credeau :))

#17
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Cred ca ideea este sa nu fi bagat camere pana in Ruse.
Eu luam dupa vama, de pe dreapta. O benzinarie mica.
Ma gandesc ca daca baga controale de politie imediat dupa vama va fi nasol.

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postferibalint, on 09 mai 2017 - 21:58, said:

Pot pune și eu dovada că am cumpărat din benzinărie. Am copia după bon....ca trebuia să-l decontez.
pe bune ? e  nevoie de asa ceva ? si eu m dovada ca am buletin. sa il pun aici?:-)

come on. gandim un pic, da? Cum  ar fi sa mergem toti la granita sa ne luam vignete ? Posted Image nice, nu?

se pot lua de la orice punct de comercializare (cel mai frecvent gheretele de pe langa granita si statiile mari de benzina).

punct. se poate inchide.

Edited by foxbat, 10 May 2017 - 08:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate