Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Vigneta Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postfeitosak1, on 10 mai 2017 - 02:07, said:

Care mai e tariful pentru o buvinieta pe 7 sau 30 de zile?

8 euro (15 leva) pentru 7 zile. La 30 nu m-am uitat, dar pentru un an vazusem 50 euro parca.

View Postfoxbat, on 10 mai 2017 - 08:17, said:

nu cred ca te a oprit a Ruse pentru asta. ei, acum nu e fraier cine cere ci cine da.
Te luai cu ei in gat si le spuneai ca vii din ruse. Bine, daca aveai remorca cu barca nu cred ca te credeau Posted Image)


Am preferat sa nu risc :) Daca plecam mai devreme de acasa, garantat depaseam Ruse, dar ...

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbladhaund, on 09 mai 2017 - 19:14, said:

Ma refeream la situatia anterioara. Puteai sa mergi in Ruse fara sa cumperi vinieta. Acum inteleg ca nu mai e posibil. Posted Image Iar vinieta de 1 zi pentru autoturisme nu vad sa existe (sau nu stiu eu sa caut).

Un infringement, ceva? Nu cred ca se pot pune in UE taxe care imbraca forma efectiva a unor taxe de intrare.
Ministerul de externe trebuia sa zica ceva... dar la noi sint toti ocupati cu gratierea...
Imbraca efectiv o forma de taxa de intrare intr-o tara UE.

#21
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postfoxbat, on 10 mai 2017 - 08:17, said:

nu cred ca te a oprit a Ruse pentru asta. ei, acum nu e fraier cine cere ci cine da. Te luai cu ei in gat si le spuneai ca vii din ruse.
Testezi tu si ne spui dupa aceea cum a fost?

Quote

De asemenea, daca vreti sa iesiti din Bulgaria si nu aveti vigneta valabila, nu veti putea parasi teritoriul tarii vecine decat dupa plata unei amenzi, la aceleasi ghisee ale Agenției Vamale din punctul de trecere a frontierei. Amenda este de 300 de leva – circa 150 de euro – pentru autoturisme.


#22
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postbladhaund, on 10 mai 2017 - 10:03, said:

Testezi tu si ne spui dupa aceea cum a fost?
tocmai. testez de 5 luni :)
tot ce postez este din experienta directa si personala. pe toate ariile. deh, obicei prost de inginer..

#23
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
Salut,

ma intereseaza subiectul si am gasit ceva vezi mai jos , turismele sunt categ. 3  traducere (3. Vehicule de transport de categoria 3 (suppl.-SG 105/06) destinate transportului persoanelor cu cel mult 8 (opt) locuri, vehicule de transport destinate transportului de mărfuri și / sau vehicule de transport destinate transportului de persoane și mărfuri, cu Masa maximă tehnic admisibilă care nu depășește 3,5 tone și, de asemenea, vehicule de transport în interiorul acestui grup. În această categorie cad autoturismele.)

http://www.api.bg/in...vinetni-stikeri




E clar copiat de pe site.
2. Points of sale:

You can buy a vignette from more than 3000 points of sale: gas-stations, post offices and points of sale.


Edited by zapptorres, 12 May 2017 - 14:26.


#24
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
Am primit raspunsul (vezi mai sus)
Vignette stickers can be bought from all specialized units of the Customs Agency at the border crossing checkpoints or distributors all over the country such as Bulgarian posts PLC, chain of petrol stations Petrol, Lukoil, OMV, Eco, Shell, NIS Petrol and all regional road administrations in the respective district towns.  

Dar vad ca nu mai intereseaza pe nimeni subiectul.

#25
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postzapptorres, on 18 mai 2017 - 07:22, said:

Dar vad ca nu mai intereseaza pe nimeni subiectul.
De de zici asta?
Eu am deschis subiectul tocmai pt ca, la acel moment, mi se parea ceva schimbat fata de anii trecuti.
IN trecut, cumparam - si cred ca majoritatea procedau asa - de la benzinarii, nu din vama. Daca imi amintesc bine birourile din vama nici nu erau deschise.
Erau benzinariile din sensul giratoriu, mai era una putin mai inainte pe dreapta.. etc. La majoritatea puteai cumpara fie in euro, fie in lei, fie in leva.
Anul asta a MAE a scris pe site ceea ce am pus la inceputul topicului.

Conform celor spuse acolo, vigneta ar trebui luata din vama, nu se mai poae lua de la benzinarii. Adica nu poti intra pe teritoriul Bulgariei fara vigneta.
O poti insa reinnoi la benzinarii.

Si dilema mea era asta: trebuie luata din vama sau se mai poate merge "pana mai incolo"?
Unii colegi de forum, care au tot fost, spun ca da. Asta inseamna ca nu au aparut camere sau politie care sa te pandeasca cu asta.

Raspunsul tau de unde este? daca este de la ROAD INFRASTRUCTURE AGENCY, atunci este clar ca poti intra pe teritoriul Bulgariei fara vigneta si poti cumpara de la benzinarii.

Thx,
Dan

#26
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
maned,
acceseaza linkul pus si cred ca-ti dai seama.
MINISTRY OF REGIONAL DEVELOPMENT AND PUBLIC WORKS

ROAD INFRASTRUCTURE AGENCY

copiat dupa site. Tot ce am postat este de pe link. Clar "atunci este clar ca poti intra pe teritoriul Bulgariei fara vigneta si poti cumpara de la benzinarii".

#27
z_naicul

z_naicul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.09.2007
Tocmai ce m-am intors din Bulgaria. Cand am plecat habar nu aveam de schimbarea asta a regulilor, pina acum cumparam de la benzinarii de pe traseu. Asa ca am trecut prin vama fara sa opresc, m-am oprit la un OMV in Ruse sa cumpar dar nu mai aveau. Si tot asa la alte vreo 2 benzinarii pina in Sunny Beach. Vigneta am cumaparat-o de la OMV-ul din Sunny Beach, seara, in aceeasi zi in care am intrat in Bulgaria. La intoarcere nu m-a oprit nimeni in vama, acasa nu am primit nici o amenda.

#28
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai linistit, nici la nemti nu-ti vin amenzile de pe o zi pe alta (cam la 2-3 saptamani, daca esti rezident). In Ro, anul trecut, am fost o zi la mare cu masina sefului. A primit amenda prin august. Uitase ca-i expirase vigneta. Daca esti si din alta tara, poti sa stai mult si bine... si s-ar putea sa nu-ti vina.

#29
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postz_naicul, on 18 iulie 2017 - 06:03, said:

Tocmai ce m-am intors din Bulgaria. Cand am plecat habar nu aveam de schimbarea asta a regulilor, pina acum cumparam de la benzinarii de pe traseu. Asa ca am trecut prin vama fara sa opresc, m-am oprit la un OMV in Ruse sa cumpar dar nu mai aveau. Si tot asa la alte vreo 2 benzinarii pina in Sunny Beach. Vigneta am cumaparat-o de la OMV-ul din Sunny Beach, seara, in aceeasi zi in care am intrat in Bulgaria. La intoarcere nu m-a oprit nimeni in vama, acasa nu am primit nici o amenda.
Ai vrut sa platesti cu cardul? De obicei eu luam de la o benzinarie mica de pe dreapta dupa sensul giratoriu. NU mai e?

#30
DB77AAA

DB77AAA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.12.2010
In ultima perioada am cam uitat sau nu am gasit sa iau vigneta de la ei, anul acesta de 2 ori. (Va asigur ca nici ei si nici masinile lor care circula/tranziteaza tara noastra nu au rovigneta). Intrat cu masini diferite. Nu au fost probleme.

Am senzatia ca incearca sa implementeze un sistem de camere cu recunoastere automata a numerelor de inmatriculare care nu poseda vigneta, iar politia lor sa nu mai aiba atributii/obligatii sa te intrebe de vigneta la un control/eveniment. Probabil ca si la noi, functioneaza doar pe numerele lor de inmatriculare, pe ale noastre de RO nu le identifica, si chiar daca le identifica ar fi o procedura complicata sa trimita amenda in harababura Romaniei.

Edited by DB77AAA, 26 July 2017 - 11:32.


#31
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
salut,
m-am intors din bg , la intrare prin Ruse  la inceput de sept la statia de benzina si pcte de vanzare vigneta vroiau lei s-au euro. sa te faca la curs.
am luat din oras de la un simpla statie benzina.

Edited by zapptorres, 09 September 2017 - 11:18.


#32
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View Postzapptorres, on 09 septembrie 2017 - 11:17, said:

salut,
m-am intors din bg , la intrare prin Ruse  la inceput de sept la statia de benzina si pcte de vanzare vigneta vroiau lei s-au euro. sa te faca la curs.
am luat din oras de la un simpla statie benzina.
nu te face nimeni la nimic. termina cu prostiile . in Romania iti accepta leva sau euro la Petrom? si la ce curs ?

#33
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014

View Postfoxbat, on 09 septembrie 2017 - 12:51, said:

nu te face nimeni la nimic. termina cu prostiile . in Romania iti accepta leva sau euro la Petrom? si la ce curs ?
daca scriu prostii nu le mai citi si comenta . nu ma mai intereseaza ce scrii.

#34
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postzapptorres, on 09 septembrie 2017 - 11:17, said:

salut,
m-am intors din bg , la intrare prin Ruse  la inceput de sept la statia de benzina si pcte de vanzare vigneta vroiau lei s-au euro. sa te faca la curs.
am luat din oras de la un simpla statie benzina.
Normal e 8 Euro - atat e pretul afisat si in vama - sau 15 Leva

#35
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Pe 4 iunie la Negru Voda am luat vigneta cu 45 de lei, ieri pe la Vama Veche am luat cu 40 de lei. Si nu s-a intarit asa leul fata de leva ...

#36
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde de comisioane. Probabil in Vama Veche nu e trecere asa mare sa poata ciupi. La cursul de azi 8E=36.79 (sau 43.77 cu TVA)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate