Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Clonare card

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Banii din banca sunt asigurati.
Daca banca refuza sa iti returneze sumele pe motiv ca ai facilitat frauda si nu poate dovedi cu probe palpabile asta poti castiga in instanta.

#38
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca sunt facute tranzactii cu cardul in strainatate la bancomat in timp ce tu faceai tranzactii in Romania cu acelasi card mai mult ca sigur se va rezolva in favoarea ta.
Insa daca toate tranzactiile sunt facute online, e posibil sa nu fie favorabila treaba... depinde ce se va vedea in urma anchetei.
Sunt unii care isi insceneaza furturi din astea sa faca in ban in plus :D

#39
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Aminteste-ti pe unde ai lasat cardul pentru plata, sau vezi ce persoana din anturajul tau a avut acces la card. Sunt suficiente datele de pe card si adresa ta ca sa ti-l goleasca cineva.

#40
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdd13, on 08 mai 2017 - 17:51, said:

Ba da. Se poate autoriza plata, dar doar daca vrea asa comerciantul.

N-are treaba cu comerciantul. Chestia cu 3D Secure este strict intre posesorul cardului si procesatorul de plati. Comerciantul sta si fluiera...

#41
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca sunt online, atunci da... daca sunt si la bancomat atunci e clonare, care cel mai probabil a fost efectuata tot de careva de la comerciantii la care a efectuat plata.
Pana acum el desi spune ca are extras nu a spus clar ce fel de tranzactii sunt.

#42
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Sunt intr-o situatie foarte asemanatoare doar ca platile au fost facute spre o companie de telefonie mobila. Plati de abonamente si reancarcari de cartele in valoare de 6000 de lei.Toate facute intr-o singura zi.
Si culmea culmilor de care imi leg toate sperantele e ca pe langa 6 plati spre compania respectiva apare si o plata dinspre compania de telefonie spre contul personal. Probabil din greseala in loc sa extraga a bagat in cont. S-a revansat imediat si a retras inapoi.
Am facut sesizare la banca si mi-a spus la telefon ca platile au fost facute cu autorizarea mea. Le-am cerut sa imi dea raspunsul asta si in scris ca am nevoie in instanta. Astept de 3 zile negru pe alb si nu mai ajunge rapsunsul.
Am sesizat OPC si politia. Daca banca nu vine cu dovezi palpabile ma duc in instanta.

#43
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postrosix, on 08 mai 2017 - 21:11, said:


N-are treaba cu comerciantul. Chestia cu 3D Secure este strict intre posesorul cardului si procesatorul de plati. Comerciantul sta si fluiera...
Exact, procesatorul e cheia, si cum sunt vreo 3 procesatori care detin piata din RO... in Romania nu prea poti face fara.
Desi uneori au buguri si te lasa sa platesti si fara.

#44
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostRedogs, on 08 mai 2017 - 21:12, said:

Sunt intr-o situatie foarte asemanatoare doar ca platile au fost facute spre o companie de telefonie mobila. Plati de abonamente si reancarcari de cartele in valoare de 6000 de lei.Toate facute intr-o singura zi.
Si culmea culmilor de care imi leg toate sperantele e ca pe langa 6 plati spre compania respectiva apare si o plata dinspre compania de telefonie spre contul personal. Probabil din greseala in loc sa extraga a bagat in cont. S-a revansat imediat si a retras inapoi.
Am facut sesizare la banca si mi-a spus la telefon ca platile au fost facute cu autorizarea mea. Le-am cerut sa imi dea raspunsul asta si in scris ca am nevoie in instanta. Astept de 3 zile negru pe alb si nu mai ajunge rapsunsul.
Am sesizat OPC si politia. Daca banca nu vine cu dovezi palpabile ma duc in instanta.

Banca ta n-are limitare zilnica la card, si notificari prin sms?

#45
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Din pacate nu am stiut de asta. O activam cu ochii inchisi :(

#46
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postdon_dannielo, on 08 mai 2017 - 21:18, said:

Banca ta n-are limitare zilnica la card, si notificari prin sms?
Si daca are ce?
Eu am carduri si pe toate le-am lasat in mod default... de ce sa le restrictionez aiurea ca sa imi faca viata mai grea tot mie, si cand vreau sa cumpar ceva de 4000 lei sa nu pot...
Cat despre notificare SMS... e pe bani si nici nu e foarte eficienta. Pana primesti SMS-urile le primesti degeaba, ca fapta e comisa deja :D

#47
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Ba da aia cu limitarea era minunata ... scapa de belea. Din pacate nu am avut-o.

#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In Romania, mai toti comerciantii online sunt inrolati in 3D Secure... Aici pare mai degraba un caz de clonare fizica a cardului... adica cardul a fost subtilizat, bagat intr-un dispozitiv de clonare si gata...
Altfel, sunt prea multe chestii dubioase. Sa spunem hotzii ar putea plati ceva la comercianti straini care nu sunt inrolati in 3D.. dar cum au facut sa scoata numerar de la bancomat. ca inteleg ca au fost si astfel de tranzactii?

Edited by rosix, 08 May 2017 - 21:30.


#49
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Eu banui pe unde s-ar fi putut "scurge" sumele ... sper sa rezolve cei de la Politie. Cred ca prin aplicatia de mobil a bancii. Incarc lunar o cartela iar tranzactia se face fara a-mi cere niciun fel de cod prin telefon sau sa folosesc tokenul.
Cel mai ciudat lucru e cum mi-a bagat in cont o suma de bani (cred ca i s-a facut mila de mine dar apoi s-a razgandit si mi-a golit cardul). Nu exclud ca totul sa fie facut de unul din angajatii companiei mobile.

#50
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
In ce cont ti-a bagat bani? Ala bancar?

Nu e obligatoriu sa fie angajat... doar sa ai tu o parola penibila la cont sau a descoperit careva o gaura in sistemul lor.
Intr-un timp erau buguri in aplicatiile operatorilor care te logau din greseala pe alte conturi, presupun ca umblase Dorel pe la server si s-au incurcat session id-urile si se realocau in mod random Posted Image

De multe ori se fac incarcari din astea frauduloase... pana se sesizeaza operatorul si decide vreo masura ei deja au instrainat cartela sau creditul incarcat pe cartela.

Edited by samebo, 08 May 2017 - 21:39.


#51
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Mi-au bagat banii in contul bancar da. Apare pe extrasul bancar.

Eu zic ca e o problema de securitate acolo. Nu cred ca se putea intampla altfel. Dar e doar parerea mea ... sa vedem mai departe.

Edited by Redogs, 08 May 2017 - 21:47.


#52
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Prin ce metoda ti-au bagat bani in contul bancar?

#53
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
ordin de plata asa vad pe extrasul de cont

#54
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Si de la cine sunt banii daca e prin OP? Si de unde stii ca sunt de la "hot"?

Apropo, ce operator era?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate