Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

[question] Pot sa fac bani daca stiu programare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Postneagu_laurentiu, on 08 mai 2017 - 15:26, said:

Ai putea si cu si fara. Dar mai bine cu.


Nu-i suficient doar o tehnologie. Apoi bani mai multi pot veni daca esti intr-o organizatie, lucrezi la aplicatii web (nu site-uri), unii fac bine tehnicul, altii marketingul etc.

pai stiu ca nu-i suficient. daca ramaneam doar cu php muream de foame.

plm concurenta la aplicatii web ii enorma. aproape oricine stie sa le faca.
io mai lucrez si cu javascript la greu, mai nou cu electron si angular. si iti zic ca daca ai ceva experienta de baza in programare generala, in cateva ore inveti sa faci niste aplicatii cu webkit si angular cu 1-2000 de linii de cod care nu le faci nici in 100K de linii de C. ca sa nu mai zic ca mai is si cross-platform.
documentatie ai la greu.

de aia imi vine greu sa cred ca se dau asa salarii in romania.
poate acum 20 ani cand iti lua 2 luni sa faci o interfata cu utilizatorul, care azi o faci in 5 minute.

ca sa raspund la intrebare, din ce experienta am, da poti faci bani din programare. da sa nu te astepti la zeci de mii de euro lunar, cel putin nu in regim de freelancing.
is si exceptii ca in orice domeniu, de exemplu faci ceva aplicatie care ajunge cunoscuta si apoi daca esti destept o mulgi.

ca salariat am dubii ca castigi mai mult. poate daca nimeresti la stat in ceva institutie unde inca se lucreaza cu tehnologii depasite.

#20
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
apropo de php, io nu-l vad bine in viitor.
php-ul a avut succes ca a fost un limbaj simplu, la indemana pt un site rapid cu ceva interactiune. oricum in segmentul web nici nu prea aveai alternative.
pana la php 5 a mai mers cum a mers, apoi au inceput sa apara alternative, sa se simta lipsurile si bubele din php.
si dupa aia tendinta de a copia tot ce se apuca de la ruby. au aparut o pleiada de framework-uri care defapt sunt doar un invelis mai frumos peste aceleasi broscoi, abstractii peste abstractii, fara substanta si cam limitate ca utilitate. s-au copiat si paradigme, coduri de bune practici care se pupa cu php-ul ca nuca in perete. de exemplu di care promite sa rezolve niste probleme care in realitate nu exista sau erau infime in cazul php-ului (testing), si creeaza in schimb probleme mai mari (cod greoi, timpi mai mari de dezvoltare)
iar php 7 vad ca a luat-o total in directia asta. ce motiv mai am atunci sa aleg un limbaj depasit cu aspect de limbaj modern, in loc de un limbaj modern?
eu mizez in viitor pe javascript, webkit & co. programarea asincrona are avantaje care incep sa conteze din ce in ce mai mult (plus ca in spate la webkit sunt nume mari)

Edited by alx42, 08 May 2017 - 17:22.


#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postandreitec, on 08 mai 2017 - 13:18, said:

Salut, am si eu o intrebare, daca stiu sa lucrez in limbajul PHP,CSS,HTML,Javascript si orice limbaj care tine de programare web, as putea face bani din asta cu sau fara facultate?

Fara facultate le dai motiv imperialistilor capitalisti sa te plateasca ca pe un maturator... Mai bine nu.

#22
andreitec

andreitec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.05.2017
Ce parere aveti de Qt Creator ? S-ar merita sa incep sa invat sa lucrez in acel programel ?

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postalx42, on 08 mai 2017 - 17:15, said:

apropo de php, io nu-l vad bine in viitor.
php-ul a avut succes ca a fost un limbaj simplu, la indemana pt un site rapid cu ceva interactiune. oricum in segmentul web nici nu prea aveai alternative.
pana la php 5 a mai mers cum a mers, apoi au inceput sa apara alternative, sa se simta lipsurile si bubele din php.
si dupa aia tendinta de a copia tot ce se apuca de la ruby. au aparut o pleiada de framework-uri care defapt sunt doar un invelis mai frumos peste aceleasi broscoi, abstractii peste abstractii, fara substanta si cam limitate ca utilitate. s-au copiat si paradigme, coduri de bune practici care se pupa cu php-ul ca nuca in perete. de exemplu di care promite sa rezolve niste probleme care in realitate nu exista sau erau infime in cazul php-ului (testing), si creeaza in schimb probleme mai mari (cod greoi, timpi mai mari de dezvoltare)
iar php 7 vad ca a luat-o total in directia asta. ce motiv mai am atunci sa aleg un limbaj depasit cu aspect de limbaj modern, in loc de un limbaj modern?
eu mizez in viitor pe javascript, webkit & co. programarea asincrona are avantaje care incep sa conteze din ce in ce mai mult (plus ca in spate la webkit sunt nume mari)
Ce ai scris tu acolo, jos palaria...dar eu oricum tot ca melcu la pufarine ma uit ca nu inteleg nimic Posted Image.
Am facut si eu odata 2-3 programele amarate acolo, nu web sau chestii si deja dupa o luna ma plictisesem. Devenise asa de monoton ca sincer nu reuseam sa inteleg cum naiba unii pot sa faca programare ani la rand....
Bine, monoton devine absolut orice munca facuta prin intermediul calculatorului....

Edited by tehnics, 08 May 2017 - 23:54.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandreitec, on 08 mai 2017 - 23:25, said:

Ce parere aveti de Qt Creator ? S-ar merita sa incep sa invat sa lucrez in acel programel ?
Dupa cum pui intrebarile, s-ar zice ca te inchini la instrumentele astea! Intelege ca-s doar unelte. Programare e mai presus. Asa ca nu mai fa o religie dintr-un amarat de editor (cu tot ce ineamna un IDE pana la urma). In viata profesionala vei schimba mereu limbaje, tehnologii, instrumente din tot felul de motive. Ca atare, ia-le ca pe o provocare si mergi mai departe.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postalx42, on 08 mai 2017 - 16:38, said:


pai stiu ca nu-i suficient. daca ramaneam doar cu php muream de foame.

plm concurenta la aplicatii web ii enorma. aproape oricine stie sa le faca.
io mai lucrez si cu javascript la greu, mai nou cu electron si angular. si iti zic ca daca ai ceva experienta de baza in programare generala, in cateva ore inveti sa faci niste aplicatii cu webkit si angular cu 1-2000 de linii de cod care nu le faci nici in 100K de linii de C. ca sa nu mai zic ca mai is si cross-platform.
documentatie ai la greu.

de aia imi vine greu sa cred ca se dau asa salarii in romania.
poate acum 20 ani cand iti lua 2 luni sa faci o interfata cu utilizatorul, care azi o faci in 5 minute.

ca sa raspund la intrebare, din ce experienta am, da poti faci bani din programare. da sa nu te astepti la zeci de mii de euro lunar, cel putin nu in regim de freelancing.
is si exceptii ca in orice domeniu, de exemplu faci ceva aplicatie care ajunge cunoscuta si apoi daca esti destept o mulgi.

ca salariat am dubii ca castigi mai mult. poate daca nimeresti la stat in ceva institutie unde inca se lucreaza cu tehnologii depasite.
Surprinzator ce spui, pe de o parte esti capabil sa faci comparatii critice cu alte limbaje de programare, cunosti si Javascript si totusi spui ca mori de foame cu php...

Daca chiar cunosti php mai bine decat respiri (Laravel, Symphony, Zend? - se presupune ca le cunosti si/sau ai certificari Zend) e imposibil sa nu gasesti un job de la 2000 euro in plus.

Dac anu in Romania, in alta tara...Sint f multe joburi pe siteurile de profil

View Postandreitec, on 08 mai 2017 - 23:25, said:

Ce parere aveti de Qt Creator ? S-ar merita sa incep sa invat sa lucrez in acel programel ?
pana ai scris aici, il invatai deja... e doar un editor, nu? ca alte 100

#26
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postandreitec, on 08 mai 2017 - 23:25, said:

Ce parere aveti de Qt Creator ? S-ar merita sa incep sa invat sa lucrez in acel programel ?
Parerea e ca ai atat de multe lacune ca nici nu intelegi ce vrei.
Si ca sa intelegi ce vrei ai nevoie de ani de studiu despre teoria limbajelor si multe altele. In facultate sau pe cont propriu. Dar fara facultate, daca nu esti geniu, iti va fi mult mai greu. Poate imposibil.

#27
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
unbrutus am zis ca as muri de foame daca as lucra doar cu php.
daca nu stii si ceva baze de date, javascript si ceva css n-ai nici o sansa
fac asta de la 20 ani, acum am aproape 35, is constient ca afara se castiga mai bine dar la varsta asta cred ca am pierdut trenul

#28
andreitec

andreitec

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.05.2017
alx, da ce treaba are varsta cu cunostintele ? doar faci programare nu joci football, nu cred ca varsta are relevanta.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalx42, on 08 mai 2017 - 16:38, said:

plm concurenta la aplicatii web ii enorma. aproape oricine stie sa le faca.
Aplicatiile despre care vorbeam nu inseamna doar webkit & co. Ci absolut orice inseamna aplicatie (care intamplator afiseaza intr-un browser, oricand poate schimba GUI-ul dupa cerinta), intra tot ansamblul front-back end, te lovesti de toata problematica posibila in domeniu, nu doar afisezi intr-o pagina trei prostii dintr-o baza de date.

Edited by neagu_laurentiu, 10 May 2017 - 12:35.


#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postalx42, on 09 mai 2017 - 17:33, said:

unbrutus am zis ca as muri de foame daca as lucra doar cu php.
daca nu stii si ceva baze de date, javascript si ceva css n-ai nici o sansa
fac asta de la 20 ani, acum am aproape 35, is constient ca afara se castiga mai bine dar la varsta asta cred ca am pierdut trenul
eu as zice sa incerci totusi... cred ca vei avea o surpriza placuta

#31
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
neagu_laurentiu am impresia ca supraestimezi programarea care sta la baza aplicatiilor care pe tine poate te impresioneaza dpdv al utilizatorului.
si pe mine ma impresionau acum 15 ani, dar azi nu mai e cazul cand ai la un click distanta tehnologii precum react sau angular care iti permit sa faci aproape orice in cateva sute de linii de cod

#32
sfortzaa

sfortzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.05.2014
Eu n-am inteles exact, tu ai deja cunostinte in programare sau vrei sa inveti ?

Edited by sfortzaa, 11 May 2017 - 21:27.


#33
Moraru95

Moraru95

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.05.2017
Sunt multe site-uri de freelancing unde poti sa iti vinzi serviciile online. Daca nu te pricepi la vanzari sau proiectele tale nu sunt mai ieftine si mai bune, atunci cel mai bine te angajezi la o firma care se ocupa cu asta. Eu am reusit sa fac $500 in doua zile, fara cine stie ce experienta in domeniu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate