Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Streptococ cu valoare aslo 400 la copil

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Alex_deutz

Alex_deutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.03.2017
Buna ziua! I-am făcut băiețelului de 4 ani și 6 luni meu extrudat și am aflat că are streptococ in gatut un medic orl- ist mia dat zinnat și apoi ospen fara sa îi facă aslo! Apoi văzând că nu îi trece nici cum m-am dus cu el la alt medic ORL și mia zis că trebuie făcut neapărat aslo! Ok i-am făcut și ieșit 400! Dr ORL mia zis că nu l-ar opera fiind prea micuț și nici nu l-ar chinui cu moldamin dar mia zis că de operatie nu o sa scape când o sa fie de 7-8 ani! Acum mia dat niste vitamine pt imunitate! Întrebarea mea e daca exista o șansă să scăpăm de operație și as vrea sa îi fac un tratament naturist ca de medicamente neam saturat! Vă mulțumesc!

#2
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Alex_deutz, on 07 mai 2017 - 15:34, said:

Buna ziua! I-am făcut băiețelului de 4 ani și 6 luni meu extrudat și am aflat că are streptococ in gatut un medic orl- ist mia dat zinnat și apoi ospen fara sa îi facă aslo! Apoi văzând că nu îi trece nici cum m-am dus cu el la alt medic ORL și mia zis că trebuie făcut neapărat aslo! Ok i-am făcut și ieșit 400! Dr ORL mia zis că nu l-ar opera fiind prea micuț și nici nu l-ar chinui cu moldamin dar mia zis că de operatie nu o sa scape când o sa fie de 7-8 ani! Acum mia dat niste vitamine pt imunitate! Întrebarea mea e daca exista o șansă să scăpăm de operație și as vrea sa îi fac un tratament naturist ca de medicamente neam saturat! Vă mulțumesc!


Combinatia Ospen - Zinnat este perfecta pentru streptococul beta-hemolitic. Ati dat copilului tratamentul atatea zile cate a recomandat medicul?


Nu inteleg de ce a pomenit medicul celalalt despre operatie, operatia nu elimina streptococul!


Lasati tratamentele naturiste, nu va jucati cu streptococul, pentru ca nu e de joaca! :)

#3
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Banuiesc ca vorbesti de operatia de scoatere a amigdalelor. Asta veti vedea in timp, daca continua sa faca infectie. Copilul este inca mic, are timp sa isi intareasca imunitatea. A mai avut streptococ in gat ? Cum zice mai sus, rezolvati acum infectia si vedeti pe urma.
Sunt destule produse naturiste de crestere a imunitatii, vorbiti cu medicul de familie.

Edited by User107, 07 May 2017 - 15:48.


#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Alex_deutz, on 07 mai 2017 - 15:34, said:

Buna ziua! I-am făcut băiețelului de 4 ani și 6 luni meu extrudat și am aflat că are streptococ in gatut un medic orl- ist mia dat zinnat și apoi ospen fara sa îi facă aslo! Apoi văzând că nu îi trece nici cum m-am dus cu el la alt medic ORL și mia zis că trebuie făcut neapărat aslo! Ok i-am făcut și ieșit 400! Dr ORL mia zis că nu l-ar opera fiind prea micuț și nici nu l-ar chinui cu moldamin dar mia zis că de operatie nu o sa scape când o sa fie de 7-8 ani! Acum mia dat niste vitamine pt imunitate! Întrebarea mea e daca exista o șansă să scăpăm de operație și as vrea sa îi fac un tratament naturist ca de medicamente neam saturat! Vă mulțumesc!
Ce operatie? De polipi? Amigdalectomie? nu ati precizat

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci, nu l-ar chinui cu moldamin dar i-ar face o mica operatie in gat?

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In ce privesre ASLO  e o analiza care indica faptul ca pacientul are sau a avut recent o infectie cu streptococ.
    Daca extrudatul a indicat infectie cu streptococ aslo era oarecum o cheltuiala inutila.



#7
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu se zice extrudat, ce-aveti? :lol:

#8
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Alex_deutz, on 07 mai 2017 - 15:34, said:

Buna ziua! I-am făcut băiețelului de 4 ani și 6 luni meu extrudat și am aflat că are streptococ in gatut un medic orl- ist mia dat zinnat și apoi ospen fara sa îi facă aslo! Apoi văzând că nu îi trece nici cum m-am dus cu el la alt medic ORL și mia zis că trebuie făcut neapărat aslo! Ok i-am făcut și ieșit 400! Dr ORL mia zis că nu l-ar opera fiind prea micuț și nici nu l-ar chinui cu moldamin dar mia zis că de operatie nu o sa scape când o sa fie de 7-8 ani! Acum mia dat niste vitamine pt imunitate! Întrebarea mea e daca exista o șansă să scăpăm de operație și as vrea sa îi fac un tratament naturist ca de medicamente neam saturat! Vă mulțumesc!

Daca faceai extrudat, iti prescria altceva.

Antibiograma ati facut?

Edited by Steetch, 07 May 2017 - 19:08.


#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Banuiesc ca nu i-a facut antibiograma.
In fine, s-ar putea ca cineva din familie sa reinfecteze, asa ca faceti-va toti cate un 'extrudat' din ala.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 oaspetele, on 07 mai 2017 - 19:17, said:

Banuiesc ca nu i-a facut antibiograma.
In fine, s-ar putea ca cineva din familie sa reinfecteze, asa ca faceti-va toti cate un 'extrudat' din ala.


     Bine ca ai ai rezolvat tu problema !
     Antibiograma pentru streptococ ?

#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
De ce esti nervos? Am zis ca banuiesc ca nu i-a facut-o.
Desi mai exista oameni alergici la penicilina.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 Alex_deutz, on 07 mai 2017 - 15:34, said:

Buna ziua! I-am făcut băiețelului de 4 ani și 6 luni meu extrudat și am aflat că are streptococ in gatut un medic orl- ist mia dat zinnat și apoi ospen fara sa îi facă aslo! Apoi văzând că nu îi trece nici cum m-am dus cu el la alt medic ORL și mia zis că trebuie făcut neapărat aslo! Ok i-am făcut și ieșit 400! Dr ORL mia zis că nu l-ar opera fiind prea micuț și nici nu l-ar chinui cu moldamin dar mia zis că de operatie nu o sa scape când o sa fie de 7-8 ani! Acum mia dat niste vitamine pt imunitate! Întrebarea mea e daca exista o șansă să scăpăm de operație și as vrea sa îi fac un tratament naturist ca de medicamente neam saturat! Vă mulțumesc!

eu nu am inteles daca baietelul tau avea si simptome.
simpla prezenta a streptococului in rezultatul de la exudat nu impune tratamentul cu antibiotic, mai ales ca este in colectivitate (presupun) si se poate reinfecta foarte usor de la ceilalti copii sau chiar de la voi din familie, pentru ca puteti fi purtatori asimptomatici de streptococ (pentru asta ar trebui si voi parintii sa faceti exudat, eventual si persoana care sta cu copilul - bunica, bona).
iata ce spune un medic pediatru din iasi : "Pentru copiii din colectivitati, valori ale ASLO de 400 ui fara alte modificari nu impun tratament de lunga durata cu penicilina."

#13
Alex_deutz

Alex_deutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.03.2017

 oaspetele, on 07 mai 2017 - 19:17, said:

Banuiesc ca nu i-a facut antibiograma.
In fine, s-ar putea ca cineva din familie sa reinfecteze, asa ca faceti-va toti cate un 'extrudat' din ala.
Nu i-am făcut antibiograma! El a fost odată internat la pediatrie cu alergie și de atunci am numai probleme cu el! Eu bănuiesc că numai de acolo a putut prinde microbul!

 cspot, on 07 mai 2017 - 17:10, said:

Deci, nu l-ar chinui cu moldamin dar i-ar face o mica operatie in gat?
Asta mă macină și pe mine! Nici eu nu pot înțelege lucrul asta!

 User107, on 07 mai 2017 - 15:47, said:

Banuiesc ca vorbesti de operatia de scoatere a amigdalelor. Asta veti vedea in timp, daca continua sa faca infectie. Copilul este inca mic, are timp sa isi intareasca imunitatea. A mai avut streptococ in gat ? Cum zice mai sus, rezolvati acum infectia si vedeti pe urma.
Sunt destule produse naturiste de crestere a imunitatii, vorbiti cu medicul de familie.
Da despre acea operatie e vorba! Nu a mai avut streptococ in gat până acum! Dar acum mi-a făcut temperatura de  2 zile și tușește mereu! De temperatura i-am dat Nurofen iar de tuse robitusin și nu îi trece nici cum!

 Steetch, on 07 mai 2017 - 19:07, said:

Daca faceai extrudat, iti prescria altceva.

Antibiograma ati facut?
După ce i-am făcut extrudat mi-a dat ospen! Pe foaia care mi-a dato de la clinica unde i-am făcut extrudat scria că are streptococ de grupa A și de recomanda tratamentul cu penicilina!

Ce mi se pare din nou ciudat e că atunci când mi-a dat să îi fac aslo mi-a zis că ăla trebuie făcut că sa știe cat moldamin să îi dea! Apoi când m-am dus cu rezultatul mi-a zis că de operatie nu va scăpa și a vorbit vreo 10 mine la telefon cu nu știu ce pediatru și mi-a zis că i-ar da inca moldamin că e prea mic! Deci nea zăpăcit de tot!

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
parerea mea este ca ar trebui sa ceri inca o opinie medicala. de la un pediatru mai bun, cu experienta sau alt ORL-ist.
febra si tusea pot sau nu pot sa aiba legatura cu streptococul, variatiile de temperatura din ultima perioada au dus la tot felul de viroze/raceli.
nurofen si robitusin i-ai dat la recomandarea pediatrului sau din proprie initiativa ? l-a consultat pediatrul pentru febra si tuse ?

http://www.pediatruc...-cu-streptococ/
PS. te rog nu mai folosi termenul "extrudat", nu este corect, inseamna altceva. in cazul de fata corect este "exudat". ok ?

Edited by corinadaniela, 08 May 2017 - 11:57.


#15
Alex_deutz

Alex_deutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.03.2017

 corinadaniela, on 08 mai 2017 - 11:57, said:

parerea mea este ca ar trebui sa ceri inca o opinie medicala. de la un pediatru mai bun, cu experienta sau alt ORL-ist.
febra si tusea pot sau nu pot sa aiba legatura cu streptococul, variatiile de temperatura din ultima perioada au dus la tot felul de viroze/raceli.
nurofen si robitusin i-ai dat la recomandarea pediatrului sau din proprie initiativa ? l-a consultat pediatrul pentru febra si tuse ?

http://www.pediatruc...-cu-streptococ/
PS. te rog nu mai folosi termenul "extrudat", nu este corect, inseamna altceva. in cazul de fata corect este "exudat". ok ?
Nurofen și robitusin l-am primit de la medicul de familie! Asta îmi dă de fiecare dată când mă duc la ea cu febră și tuse! Ok am înțeles faza cu exudat! Îmi cer mii de scuze!

 corinadaniela, on 08 mai 2017 - 09:48, said:


eu nu am inteles daca baietelul tau avea si simptome.
simpla prezenta a streptococului in rezultatul de la exudat nu impune tratamentul cu antibiotic, mai ales ca este in colectivitate (presupun) si se poate reinfecta foarte usor de la ceilalti copii sau chiar de la voi din familie, pentru ca puteti fi purtatori asimptomatici de streptococ (pentru asta ar trebui si voi parintii sa faceti exudat, eventual si persoana care sta cu copilul - bunica, bona).
iata ce spune un medic pediatru din iasi : "Pentru copiii din colectivitati, valori ale ASLO de 400 ui fara alte modificari nu impun tratament de lunga durata cu penicilina."
Am mai observat un lucru! Dacă il țin acasă nu are nimic cum il duc la grădiniță după 2 zile îmi face temperatura și tușește! L-am tinut1 luna și jumătate acasă și nu sa îmbolnăvit deloc apoi am zis sa il duc din nou la grădiniță că doar numai are nimic, a doua zi sa trezit cu temperatura!

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Cel mai probabil la gradinita se imbolnaveste. Degeaba il tratezi acum pentru streptococ, se va reinfecta la gradi.
Alterneaza Nurofen cu Panadol la 4 ore, in doza indicata in prospect, iar pentru tuse incearca alt sirop. Ce fel de tuse are, uscata sau productiva ? Probabil trebuie si ceva pentru sustinerea/intarirea imunitatii, sfatul meu sincer este sa schimbi pediatrul, sa cauti altul mai bun si mai informat. Din ce ai scris, nu-mi inspira incredere pediatrul tau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate