Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfat alegere difuzor subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aaa, deci nu e pentru sonorizare? Pai de ce pălăria lui Decebal nu zici asa? :)))

Pentru acasă pot înțelege ca vrei frecvențe cât mai joase, acolo poți sa le și ai, ca nu trebuie sa duduie în halul ăla. Doar pentru sonorizare e nepractic  sa ceri asta  unui dif de 12 când pentru 40Hz ai nevoie de un 18" ca să poată face fata la volumul necesar unei sonorizări.

Ok, o sa ma uit.

#38
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 MembruAnonim, on 12 mai 2017 - 07:20, said:

Aaa, deci nu e pentru sonorizare? Pai de ce pălăria lui Decebal nu zici asa? Posted Image))

Pentru acasă pot înțelege ca vrei frecvențe cât mai joase, acolo poți sa le și ai, ca nu trebuie sa duduie în halul ăla. Doar pentru sonorizare e nepractic  sa ceri asta  unui dif de 12 când pentru 40Hz ai nevoie de un 18" ca să poată face fata la volumul necesar unei sonorizări.

Ok, o sa ma uit.
Mulțumesc, deja am scăpat de o mare povară care devenea tot mai grea.

#39
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 doru711, on 12 mai 2017 - 20:49, said:

Mulțumesc, deja am scăpat de o mare povară care devenea tot mai grea.
Am tot căutat pînă am obosit și am găsit un BEYMA  12LW30, nu știu dacă e bun, poate cînd vei avea timp pentru o simulare. Mulțumesc mult.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cam astea sunt cele 3 Beyma. In 55l, cu raspunsul cat de cat liniar astea ar fi optiunile. Tot ala recomandat de mine merge cel mai jos in frecventa. Si evident, ca sa se duca si mai jos, sa prinzi 40Hz plini asa cum vrei tu, ar trebui BMS-ul pe care ti l-am recomandat, dar ala costa 1.114 lei la Thomann, insa vezi ca la ala am modificat latimea portului, la 7cm devenea prea lung, avea peste 1m.

Alegerea e a ta. Succes!

#41
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 MembruAnonim, on 15 mai 2017 - 10:24, said:

Cam astea sunt cele 3 Beyma. In 55l, cu raspunsul cat de cat liniar astea ar fi optiunile. Tot ala recomandat de mine merge cel mai jos in frecventa. Si evident, ca sa se duca si mai jos, sa prinzi 40Hz plini asa cum vrei tu, ar trebui BMS-ul pe care ti l-am recomandat, dar ala costa 1.114 lei la Thomann, insa vezi ca la ala am modificat latimea portului, la 7cm devenea prea lung, avea peste 1m.

Alegerea e a ta. Succes!
Mulțumesc foarte mult pentru tot ajutorul primit de la tine și sunt recunoscător,. Nu înțeleg partea cu modificarea portului la BMS, poți să-mi explici, dacă cumpăr BMS modific incinta ?.,și mai spune-mi care este diferența dintre 150 de wat HI-FI și 150 PROFESIONAL pentru că am două sub-uri pasive HI-FI TANNOY de 150 wat fiecare care dacă dau în ele cu 20-25 de wat încep deja moară, nu mai rezistă.

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In poza Nr 2 ai trecute dimensiunile pentru porturi. Am încercat sa le mențin la toate în dimensiunile făcute de tine deja, ca să nu tai prea mult lemn, însă la BMS cu un port de 7cm ajungeai la peste un metru ca lungime, nu era practic. Asa încât, dacă vei alege sa faci cu el, în loc de 7cm lățime vei face fix la jumate, adică 35mm. Vezi poza 2 pentru dimensiuni exacte la porturi ca să fie acordate conform diagramei, măsurate în centru.

Difuzoare hifi sunt în general mai slabe dpdv acustic decât cele profesionale, dar sunt gândite sa dea mai jos în frecvență. Adică, teoretic, poți face un sub sa atinga 20Hz cu un dif hifi, însă că și putere generala pe toată banda de funcționare, unul profesional va canta de multe ori  mai tare si mai eficient.

Edited by MembruAnonim, 15 May 2017 - 22:55.


#43
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 MembruAnonim, on 15 mai 2017 - 22:54, said:

In poza Nr 2 ai trecute dimensiunile pentru porturi. Am încercat sa le mențin la toate în dimensiunile făcute de tine deja, ca să nu tai prea mult lemn, însă la BMS cu un port de 7cm ajungeai la peste un metru ca lungime, nu era practic. Asa încât, dacă vei alege sa faci cu el, în loc de 7cm lățime vei face fix la jumate, adică 35mm. Vezi poza 2 pentru dimensiuni exacte la porturi ca să fie acordate conform diagramei, măsurate în centru.

Difuzoare hifi sunt în general mai slabe dpdv acustic decât cele profesionale, dar sunt gândite sa dea mai jos în frecvență. Adică, teoretic, poți face un sub sa atinga 20Hz cu un dif hifi, însă că și putere generala pe toată banda de funcționare, unul profesional va canta de multe ori  mai tare si mai eficient.
Voi merge pe Beyma și voi alege difuzorul cel mai bun propus de tine, nu vreau să modific portul decît dacă este absolut și obligatoriu necesar.Cu ajutorul unui EQ.parametric pot să cobor lejer în 40 Hz fară să forțez difuzoarele și cred că nu mai montez filtru Low-Pass, plus că această serie de Crest e concepută special pentru sub-uri, are un bas fantastic, sună la fel de bine ca stațiile vecinului cu clubul, care folosește la sub-uri Kind, atît că ele lui sunt mult mai puternice,au vreo 3000 de wați în punte., deci cum facem cu cinstea ? sunt dator.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-am facut-o pentru bani, stai relax. Dai o bere virtuala si suntem chit. Daca statia respectiva are filtru incorporat pentru bas, atunci nu e nevoie de un filtru aditional in boxe, dar parerea mea e sa bagi totusi unul pentru ca daca vreodata se strica statia si ai nevoie de alta, o sa trebuiasca sa deschizi boxa facuta ca sa bagi filtru. Si atunci o sa fie mai multa munca decat asa.

#45
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 MembruAnonim, on 17 mai 2017 - 07:52, said:

N-am facut-o pentru bani, stai relax. Dai o bere virtuala si suntem chit. Daca statia respectiva are filtru incorporat pentru bas, atunci nu e nevoie de un filtru aditional in boxe, dar parerea mea e sa bagi totusi unul pentru ca daca vreodata se strica statia si ai nevoie de alta, o sa trebuiasca sa deschizi boxa facuta ca sa bagi filtru. Si atunci o sa fie mai multa munca decat asa.
Nu cred că are filtru încorporat, ce știu despre ea e că nu este stație de bandă largă, că merge foarte bine pe sub-uri și că a fost construită special pentru a spulbera concurența făcută pe piața de profil de POWERBASE SERIES CROWN, doar seria asta care începe cu FA. Dacă mai găsesc una o cumpăr pe loc fără să mă gîndesc de două ori. Voi ține cont de sfaturile tale și îți doresc multă baftă acolo unde ești, sper că mulți au învățat ceva din acest topic, mulțumesc și SOFTPEDIA FORUM. O bere bună din partea mea pe boxa de bass.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai diferenta intre "nu e statie de banda larga" si "special pentru subwoofer" e mare. Prima afirmatie poate insemna ca duce pana la 2-10kHz, ceea ce inseamna ca nu poate duce o boxa fullrange, pentru ca nu ai avea inalte, in timp ce un subwoofer are nevoie de banda 20Hz-200Hz maxim. Preferabil variabil, sau macar in 2 trepte, cu limita la 80Hz/120Hz pentru cuplare cu diferite tipuri de boxe. Deci parerea mea e ori sa bagi un filtru in boxe de la inceput, ori sa cumperi un filtru pasiv de putere mica cam ca asta, pe care sa il inserezi inainte de amplificare, si care iti trimite basul catre sub si inaltele catre topuri si ai scapat de probleme. Doar sa nu uiti sa il folosesti de fiecare data cand montezi/demontezi Posted Image

Edited by MembruAnonim, 18 May 2017 - 07:59.


#47
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cel mai bine monteaza incastrat un back panel din tabla abutisata pentru conectorii Speackon.Se gasesc la magazinele de specialitate.
Cu asta rezolva 2 treburi.Are fereastra prin care sa monteze si sa intervina la filtrul pasiv trece jos si pe langa asta este foarte important sa monteze pe beck panel si un intrerupator care sa strapeze filtrul.Este foarte util cand se foloseste crossover/procesor de sunet extern sau daca are ampliful integrat unul.
Nu este rau de implementat si o protectie cu bec pentru overload si/sau un filtru  pasiv mai complex cu 2 frecvente de taiere selectabile tot cu ajutirul unui intrerupator.

#48
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017
Attached File  DSCN0769.jpg   69.36K   5 downloads

 geo123, on 18 mai 2017 - 11:58, said:

Cel mai bine monteaza incastrat un back panel din tabla abutisata pentru conectorii Speackon.Se gasesc la magazinele de specialitate.
Cu asta rezolva 2 treburi.Are fereastra prin care sa monteze si sa intervina la filtrul pasiv trece jos si pe langa asta este foarte important sa monteze pe beck panel si un intrerupator care sa strapeze filtrul.Este foarte util cand se foloseste crossover/procesor de sunet extern sau daca are ampliful integrat unul.
Nu este rau de implementat si o protectie cu bec pentru overload si/sau un filtru  pasiv mai complex cu 2 frecvente de taiere selectabile tot cu ajutirul unui intrerupator.
  Cred că e mai simplu să folosesc un low-pass montat în sub.,ceva de genul - foto: îl face un prieten electronist, dar problema este la câți HZ. voi face tăierea, și la câți Db., 12 db. cred.În ce privește Crest-ul nu mă interesează dacă redă înalte sau medii, pentru sateliți sau cum îi numiți voi- topuri / am altă amplificare separată, pentru mine e important basul, care să fie cel mai bun între 40,45,50 Hz, basul acela care te lovește în piept ca un baros, cred că la 40 este prea jos, e mai mult bârâială și vibrații, 50 Hz e ideal, părerea mea .

 doru711, on 18 mai 2017 - 22:15, said:

DSCN0769.jpg  Cred că e mai simplu să folosesc un low-pass montat în sub.,ceva de genul - foto: îl face un prieten electronist, dar problema este la câți HZ. voi face tăierea, și la câți Db., 12 db. cred.În ce privește Crest-ul nu mă interesează dacă redă înalte sau medii, pentru sateliți sau cum îi numiți voi- topuri / am altă amplificare separată, pentru mine e important basul, care să fie cel mai bun între 40,45,50 Hz, basul acela care te lovește în piept ca un baros, cred că la 40 este prea jos, e mai mult bârâială și vibrații, 50 Hz e ideal, părerea mea .
Sub-urile sunt de 8 ohmi, le voi lega în paralel deci vor avea 4 ohmi, nu voi folosi bridge cu toate stația merge fără nici o jenă și în 2 ohmi.

#49
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu ai inteles nimic.
Basul care te loveste in piept este la 100+hz. Nu are nici o legatura cu 40-50 hz ai tai.Acolo nu coboara decat extrem de putine sunete din unele melodii.Te agiti degeaba.Un subbas bun trebuie sa presteze foarte bine in intervalul 50-80hz.
Peste acest interval urmeaza atacul sau basul propriouzis.Aici ai nevoie de altfel de cabinet ca sa ai tranzienti scurti si directionnalitate care sa ofere acel kick in piept.
Trei la mana un crossover pasiv intr-un lant care are cossover activ/dsp la intrare nu face altceva decat sa incurce si sau sa bage atenuare suplimentara.
De asta ti-am spus sa montezi un switch cu care sa poti sa-i faci bypass.
Crossoverul pasiv e mult inferior unuia activ.


#50
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 geo123, on 19 mai 2017 - 08:17, said:

Nu ai inteles nimic.
Basul care te loveste in piept este la 100+hz. Nu are nici o legatura cu 40-50 hz ai tai.Acolo nu coboara decat extrem de putine sunete din unele melodii.Te agiti degeaba.Un subbas bun trebuie sa presteze foarte bine in intervalul 50-80hz.
Peste acest interval urmeaza atacul sau basul propriouzis.Aici ai nevoie de altfel de cabinet ca sa ai tranzienti scurti si directionnalitate care sa ofere acel kick in piept.
Trei la mana un crossover pasiv intr-un lant care are cossover activ/dsp la intrare nu face altceva decat sa incurce si sau sa bage atenuare suplimentara.
De asta ti-am spus sa montezi un switch cu care sa poti sa-i faci bypass.
Crossoverul pasiv e mult inferior unuia activ.
Acum am înțeles cum stă treaba cu basul, înseamnă că dacă pun în incintă dif-ul propus de tine Beyma 12LX60V2 ,două la număr și legate în paralel ajung la spital în cel mai scurt timp de la bass, am exagerat, dar sigur voi fi mulțumit.Voi cumpăra urgent un aparat recomandat de tine asemănător cu The box HPF1, dar care ar fi bun pentru ce am eu nevoie ? Trebuie să modific porturile, să le fac mai înguste ?, o pot face, este foarte ușor de modificat.Totuși trebuie să fiu sincer cu tine : are Fs.49, nu este prea puțin ?

#51
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 doru711, on 19 mai 2017 - 21:56, said:

Acum am înțeles cum stă treaba cu basul, înseamnă că dacă pun în incintă dif-ul propus de tine Beyma 12LX60V2 ,două la număr și legate în paralel ajung la spital în cel mai scurt timp de la bass, am exagerat, dar sigur voi fi mulțumit.Voi cumpăra urgent un aparat recomandat de tine asemănător cu The box HPF1, dar care ar fi bun pentru ce am eu nevoie ? Trebuie să modific porturile, să le fac mai înguste ?, o pot face, este foarte ușor de modificat.Totuși trebuie să fiu sincer cu tine : are Fs.49, nu este prea puțin ?
Azi am fost în club la vecin să beau o bere și l-am întrebat de difuzoare.Din discuția purtată a reieșit că trebuie să uit de Beima, incinta mea se numește Band-Pass, și va suna bine numai cu ăsta: foto,are Fs. incomparabil mai bun

Attached Files



#52
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 doru711, on 20 mai 2017 - 14:14, said:

Azi am fost în club la vecin să beau o bere și l-am întrebat de difuzoare.Din discuția purtată a reieșit că trebuie să uit de Beima, incinta mea se numește Band-Pass, și va suna bine numai cu ăsta: foto,are Fs. incomparabil mai bun
Scuze, nu lua în considerare acest mesaj, am căutat și am aflat că este de mașină, nu vreau să folosesc așa ceva.

#53
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 doru711, on 20 mai 2017 - 14:40, said:

Scuze, nu lua în considerare acest mesaj, am căutat și am aflat că este de mașină, nu vreau să folosesc așa ceva.
Am renunțat pînă la urmă să fac subwoofer din incinta mea, voi face un satelit dublu full-range deștept din două dif-uri B&C 12HPL76, am dat comandă. Indiferent ce woofere de 12 puneam în ea nu vor fi avut bass niciodată, indiferent ce low-pass și EQ. foloseam ca să le ajut, torturam difuzoarele degeaba. AM citit legea: VREI SUB. ADEVĂRAT SĂ TREMURE PEREȚII ? - PUNE SUB. DE 18 INCH. NU EXISTĂ ALTĂ VARIANTĂ. PUNCT. Dar asta puțin mai tîrziu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate