Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sfat alegere difuzor subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un dif interesant poate fi și asta

www.poweraudio.ro/difuzor_Beyma_12LX60V2?search=Beyma

Are putere mare, cursa lungă și un Vas f mic. Fără a-l simula nu știu exact cum s-ar. Comporta, însă asa la prima vedere pare bun și nu sparge banca.

#20
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

View PostMembruAnonim, on 07 mai 2017 - 14:59, said:

Un dif interesant poate fi și asta

www.poweraudio.ro/difuzor_Beyma_12LX60V2?search=Beyma

Are putere mare, cursa lungă și un Vas f mic. Fără a-l simula nu știu exact cum s-ar. Comporta, însă asa la prima vedere pare bun și nu sparge banca.
Este prea mare și are FS. prea sus, dacă spui că este bun îl cumpăr pe ăsta BEYMA SM-212 de fapt două. ps.cum descarc din calculator o poză, să-ți trimit o poză cu cutia

View Postdoru711, on 07 mai 2017 - 21:26, said:

Este prea mare și are FS. prea sus, dacă spui că este bun îl cumpăr pe ăsta BEYMA SM-212 de fapt două. ps.cum descarc din calculator o poză, să-ți trimit o poză cu cutia
Incintă recomandată 30-100 litri, depinde de acordaj.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde. Oricum dintr-un dif de 12 nu poti cobora prea jos in frecventa, nu duce eficient. Dar uite, am simulat pt tine o cutie de 40l. Cu un f3 de 50Hz si un f10 de ~40Hz eu zic ca e deajuns. Iti trebuie un tub reflex de 10cm diametru si 14cm lungime ca sa il acordezi la 52Hz cum e simulat in poz atasata.

#22
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

View PostMembruAnonim, on 07 mai 2017 - 22:43, said:

Depinde. Oricum dintr-un dif de 12 nu poti cobora prea jos in frecventa, nu duce eficient. Dar uite, am simulat pt tine o cutie de 40l. Cu un f3 de 50Hz si un f10 de ~40Hz eu zic ca e deajuns. Iti trebuie un tub reflex de 10cm diametru si 14cm lungime ca sa il acordezi la 52Hz cum e simulat in poz atasata.
Mulțumesc mult. 50 Hz nu e bine. mă aranja un 40, maxim 45 Hz. te rog fă o simulare pentru beyma SM-112/N într-o cutie de 55 litri. din cîte am văzut la vînzare , cred că ar merge mai bine.mulțumesc mult, nu am vorbit aiurea când am spus de cinste..noapte bună.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum ma asteptam, degeaba are Fs un pic mai mic, daca restul parametrilor nu sunt ok. Atasez o poza in care am simulat ambele difuzoare, cate una la volumul optim dat de program si una la cat ai vrut tu (55l). Am facut de curiozitate si simularea la BMS-ul de care ziceam si e net superior. Deci daca vrei sa faci un subwoofer, parerea mea e sa folosesti acel difuzor, daca iti permite bugetul. Stiam ca va fi mai bun, parametrii il recomanda. E drept, si pretul e altul Posted Image . Daca nu, Beyma recomandat de mine merge mai jos decat cel pe care il doresti tu in volumul ales. BMS-ul optim merge intr-o cutie de 44l, dar banuiesc ca tu ai facut deja cutia si ai ales 55l, asa incat am simulat la varianta aia.

Te prinzi tu dupa culori cine e si ce. A doua imagine e cu dimensiunile porturilor reflex. La volumele de 55l pentru Beyma nu exista tub standard, asa ca am facut-o dreptunghiulara, o poti face atasand panou de lemn pe dimensiuni, banuiesc ca stii cum, daca nu uite o imagine ca sa iti faci idee. Eu am trecut din burta 0,4m latimea, nu stiu cat are cutia ta.

Foarte curios, am cautat echivalentul pe ferita la BMS-ul ales de mine si exista, dar e aproape la fel de scump, nu stiu daca merita. Ma asteptam sa fie macar cu vreo 50€ mai ieftin. Oricum, dublu ca si greutate, eu clar as alege varianta neodim daca ar fi de ales intre ele.

https://www.huss-lic...info/21210.html

Edited by MembruAnonim, 08 May 2017 - 14:52.


#24
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

View PostMembruAnonim, on 08 mai 2017 - 14:51, said:

Cum ma asteptam, degeaba are Fs un pic mai mic, daca restul parametrilor nu sunt ok. Atasez o poza in care am simulat ambele difuzoare, cate una la volumul optim dat de program si una la cat ai vrut tu (55l). Am facut de curiozitate si simularea la BMS-ul de care ziceam si e net superior. Deci daca vrei sa faci un subwoofer, parerea mea e sa folosesti acel difuzor, daca iti permite bugetul. Stiam ca va fi mai bun, parametrii il recomanda. E drept, si pretul e altul Posted Image . Daca nu, Beyma recomandat de mine merge mai jos decat cel pe care il doresti tu in volumul ales. BMS-ul optim merge intr-o cutie de 44l, dar banuiesc ca tu ai facut deja cutia si ai ales 55l, asa incat am simulat la varianta aia.

Te prinzi tu dupa culori cine e si ce. A doua imagine e cu dimensiunile porturilor reflex. La volumele de 55l pentru Beyma nu exista tub standard, asa ca am facut-o dreptunghiulara, o poti face atasand panou de lemn pe dimensiuni, banuiesc ca stii cum, daca nu uite o imagine ca sa iti faci idee. Eu am trecut din burta 0,4m latimea, nu stiu cat are cutia ta.

Foarte curios, am cautat echivalentul pe ferita la BMS-ul ales de mine si exista, dar e aproape la fel de scump, nu stiu daca merita. Ma asteptam sa fie macar cu vreo 50€ mai ieftin. Oricum, dublu ca si greutate, eu clar as alege varianta neodim daca ar fi de ales intre ele.

https://www.huss-lic...info/21210.html


#25
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017
Nu mai știu ce să fac, sunt complet în ceață..BSM nu se vinde la noi și cine știe cât costă transportul, tot în beyma este speranța.Mă tot uit la ele pe Audioclub și practic nu știu ce să aleg.Mă atrage și beyma 12P80FE dar are 700 wat rms și nu știu dacă îl duce stația mea.Ți-am trimis poze cu cutia mea încă nefinisată din lipsă de timp.

Attached Files



#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cum ai calculat lungimea portului? Prin centru? Ma intreb daca nu schimba nimic faptul ca are cot. Datorita cotului rezistenta e mai mare.

#27
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

View Postvinciun, on 09 mai 2017 - 21:56, said:

Cum ai calculat lungimea portului? Prin centru? Ma intreb daca nu schimba nimic faptul ca are cot. Datorita cotului rezistenta e mai mare.
Este calculat din centru la fiecare cameră, după cum vezi are două camere, crezi că e greșit ? nu pot să mai fac modificări, poate că reușesc să fac o boxă , nu o cutie cu difuzoare.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://m.thomann.de...k_shipping.html

Care sunt dimensiunile portului exact? Lxlxh

Edited by MembruAnonim, 09 May 2017 - 22:30.


#29
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

View PostMembruAnonim, on 09 mai 2017 - 22:29, said:

https://m.thomann.de...k_shipping.html

Care sunt dimensiunile portului exact? Lxlxh
Are 40 cm lungime cu 7 cm lățime

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu-i gresit, când folosesti 2 difuzoare asa se face.

#31
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017
Nu-i gresit, când folosesti 2 difuzoare asa se face.
[/q---- Ajută-mă ce difuzoare de bass să pun în cutie să sune cît mai bine, mă gândesc la beyma sau b-c / stația mea e crest fa 901, scoate 300 wat curați, și nu vreau să o folosesc în punte. Poți să faci asta, mă voi descurca cu tine. eu sunt din craiova.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
300W pentru 2 difuri de bas e destul de putin. Parerea mea e sa iei difuri mai puternice, si in timp sa faci upgrade la statie. Cea actuala le va duce fara probleme, ca basii nu prea poti sa-i arzi prin distorsiune, la inalte e problema mai grava, dar oricum, avand difuri puternice, sa nu fii tentat sa dai blana, ca nimic nu e indestructibil Posted Image) Insa clar nu e indeajuns de puternica statia pentru un sub ca al tau.

Nu stiu daca ai inteles ce linkuri ti-am pus pe aici, dar transportul de la Thomann este gratuit, cand cumperi peste 400€, asta apropo de difuzorul ala.

Revenind la Beyma, raman la recomandarea mea, 12LX60V2. Dar e bun si ala de iti place tie, Beyma 12p80fe.

https://www.beyma.co...hp?pid=12LX60V2
https://beyma.com/ge...php?pid=12P80Fe

Are putere mare, Xmax  bun (± 9 mm) si un Xdamage la fel de mare (± 47 mm). Adica pana sa crape da ceva volum. Oricum, ce vrei tu, sa scoti 40Hz din difuzor de 12 e nerealist. Da, o poti face, dar nu la nivel mare de presiune, ceea ce va trebui sa faca un subwoofer de instalatie sonorizare. Va lucra ineficient si tu nici nu ai putere mare sa sustii cerintele tale. Cu 150W per difuzor faci fix pix. Tie iti trebuie un amplif nou, mult mai puternic, macar de 2 ori mai puternic decat ai tu acum, ca sa nu zic 3-4...

Oricum, succes!

Edited by MembruAnonim, 11 May 2017 - 10:27.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scuze, vad ca linkul 2 e gresit.

https://beyma.com/ge...php?pid=12P80Fe

#34
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 10:20, said:

300W pentru 2 difuri de bas e destul de putin. Parerea mea e sa iei difuri mai puternice, si in timp sa faci upgrade la statie. Cea actuala le va duce fara probleme, ca basii nu prea poti sa-i arzi prin distorsiune, la inalte e problema mai grava, dar oricum, avand difuri puternice, sa nu fii tentat sa dai blana, ca nimic nu e indestructibil Posted Image) Insa clar nu e indeajuns de puternica statia pentru un sub ca al tau.

Nu stiu daca ai inteles ce linkuri ti-am pus pe aici, dar transportul de la Thomann este gratuit, cand cumperi peste 400€, asta apropo de difuzorul ala.

Revenind la Beyma, raman la recomandarea mea, 12LX60V2. Dar e bun si ala de iti place tie, Beyma 12p80fe.

https://www.beyma.co...hp?pid=12LX60V2
https://beyma.com/ge...php?pid=12P80Fe

Are putere mare, Xmax  bun (± 9 mm) si un Xdamage la fel de mare (± 47 mm). Adica pana sa crape da ceva volum. Oricum, ce vrei tu, sa scoti 40Hz din difuzor de 12 e nerealist. Da, o poti face, dar nu la nivel mare de presiune, ceea ce va trebui sa faca un subwoofer de instalatie sonorizare. Va lucra ineficient si tu nici nu ai putere mare sa sustii cerintele tale. Cu 150W per difuzor faci fix pix. Tie iti trebuie un amplif nou, mult mai puternic, macar de 2 ori mai puternic decat ai tu acum, ca sa nu zic 3-4...

Oricum, succes!
Foarte frumos ai explicat, mulțumesc, am văzut cum stă treaba cu Thomann, dar cred că rămîn la Beyma sau B-C,.Referitor la stația Crest să știi că sună fantastic pe bass, am avut mai multe mărci, ultima a fost un QSC, bun în putere dar slab în bass, Crest-ul ma impresionat și cred că o mai țin un timp. În punte scoate 600-800 wat depinde de impedanța difuzorului, dar se aude mono, pînă la urmă nu mă deranjează asta la sub., pentru înalte am altă stație, voi folosi simultan două amplificări.Referitor la Beyma este ultimul tău cuvînt ? să fii convins că voi merge cu încredere pe mâna ta .

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In bugetul alocat da, cred ca e cea mai buna variantă. Dacă stația scoate 6-800W reali, atunci e mai ok. Zisesei ceva de 300,aia e insuficient. Astea de le-am recomandat eu duc 700W bucata. WAȚI de-aia reali, pe bune :). Dacă vreodată poți pune mana (împrumut) pe o stație de calitate de putere mare poți încerca să vezi diferența de volum și dacă merită să dai banii pe ea.

Si da, la sub e chiar recomandat sa fie mono. Nefiind pentru audiție hi-fi, câteodată și sunetul de live  e mai bun mono, ca să nu ai probleme de audiție inegala pe ringul de dans, etc.

Eu când mixez, ceea ce în studio as pune complet stânga dreapta ca panoramare, în live  ma duc gen ora 10-2.

#36
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

View PostMembruAnonim, on 11 mai 2017 - 21:50, said:

In bugetul alocat da, cred ca e cea mai buna variantă. Dacă stația scoate 6-800W reali, atunci e mai ok. Zisesei ceva de 300,aia e insuficient. Astea de le-am recomandat eu duc 700W bucata. WAȚI de-aia reali, pe bune Posted Image. Dacă vreodată poți pune mana (împrumut) pe o stație de calitate de putere mare poți încerca să vezi diferența de volum și dacă merită să dai banii pe ea.

Si da, la sub e chiar recomandat sa fie mono. Nefiind pentru audiție hi-fi, câteodată și sunetul de live  e mai bun mono, ca să nu ai probleme de audiție inegala pe ringul de dans, etc.

Eu când mixez, ceea ce în studio as pune complet stânga dreapta ca panoramare, în live  ma duc gen ora 10-2.
Stația am probat-o în punte la un vecin care are un mic club,am dat butoanele de volum pînă la ora 14 din putere și deja era prea mult chiar și pentru un club, se cutremura pardoseala,bas-ul îl simțeam în tot corpul,deci am putere prea multă pentru ce am eu nevoie. gîndește-te că eu nu fac sonorizări,ascult în casă la mine.,era să uit 300 scoate în mod stereo, totuși poți să o cauți pe net-CREST FA 901, cam veche dar foarte robustă și foarte bună la bass.Cu difuzoarele mai aștept un pic să măresc bugetul pe la 16-17 mii ron, să pot cumpăra ceva mai bun. Cînd ai timp te mai uiți la difuzoare, poate găsești ceva mai bun decît alea două Beyma care spui să le cumpăr, nu vreau să mă grăbesc, că dacă sună prost și vreau să le vînd nu le ia nimeni..Vecinul ăsta cu clubul are toate sub-urile JBL SELENIUM și stații două -KIND,mă gîndesc și la varianta asta - difuzoare JBL SELENIUM,poate există și de 12 țoli.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate