Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfat alegere difuzor subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017
Vă salut cu respect. Poate cineva să mă ajute într-o mare problemă pentru mine? Am o incintă pe bass-reflex având 55 litri volum, acordată la 40 Hz. și caut un subwoofer care sa aibă 300-400 watt. în 8 ohmi. Mă poate ajuta cineva ce difuzor să cumpăr și care să lucreze foarte bine în bass? Mulțumesc foarte mult, cu stimă.

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Buget ?

#3
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017
1000 lei cred cel mult,am uitat să spun că difuzorul să fie de 12

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
12 cm ??

#5
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017
12 țoli, 30 cm. în diametru

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Prea mic vasul de 55 l . Unul care are putere 400w ii trebuie minim 120 l .

#7
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017
la o cutie de 120 litri basul generat va fi prost, excursia membranei prea mare și va duce la distrugere difuzorului în timp.

la 120 de litri s-ar potrivi un dif. de la 1000 wat în sus

#8
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017
am săpat puțin pe net, difuzoarele auto merg bine în cutii cu litraj mare, aici e vorba de un difuzor profesional de bass de 300-400 vatt într-o incintă bass-reflex de 55 litri, acordată în 40 Hz.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Eu nu inteleg cum poate fi acordata incinta la 40 de hz fara difuzor. Stiu ca acordarea se face luând in calcul parametrii TS ai difuzorului, adica pentru un difuzor aceasta incinta poate sa fie acordata la 40 pentru altul la 50. Referitor la difuzoarele auto, daca nu-s din alea care se monteaza pe torpedoul sin spate ( am uitat cum se numesc) atunci din contra sunt calculate sa mearga cu incinte cat mai mici, in masina nu prea ai spatiu pentru boexe de sute de litri. De obicei alea HI-Fi nu fac compromis la spatiu, punând accent pe calitate.

#10
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 vinciun, on 06 mai 2017 - 19:49, said:

Eu nu inteleg cum poate fi acordata incinta la 40 de hz fara difuzor. Stiu ca acordarea se face luând in calcul parametrii TS ai difuzorului, adica pentru un difuzor aceasta incinta poate sa fie acordata la 40 pentru altul la 50. Referitor la difuzoarele auto, daca nu-s din alea care se monteaza pe torpedoul sin spate ( am uitat cum se numesc) atunci din contra sunt calculate sa mearga cu incinte cat mai mici, in masina nu prea ai spatiu pentru boexe de sute de litri. De obicei alea HI-Fi nu fac compromis la spatiu, punând accent pe calitate.
Mă bucur că găsesc în sfârșit pe cineva care se pricepe; incinta a fost calculată pentru un difuzor BEYMA 12B100R, DAR CARE NU SE M-AI GĂSEȘTE CAM DEMULT, ideea este ce difuzor asemănător în parametri se încadrează în cutie?

#11
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 doru711, on 06 mai 2017 - 20:45, said:

Mă bucur că găsesc în sfârșit pe cineva care se pricepe; incinta a fost calculată pentru un difuzor BEYMA 12B100R, DAR CARE NU SE M-AI GĂSEȘTE CAM DEMULT, ideea este ce difuzor asemănător în parametri se încadrează în cutie?
- Dar e (a fost) de 150W... N-ar trebui să fie cam tot așa?

Edited by silverflower, 06 May 2017 - 22:03.


#12
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 silverflower, on 06 mai 2017 - 21:58, said:

- Dar e (a fost) de 150W... N-ar trebui să fie cam tot așa?
am dat comandă pe un site de profil audio și au spus că nu se m-ai fabrică de 10 ani, am apucat să fac cutia prima dată, normal ar fi fost invers

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
(Am niste nelamuriri:
1. Sub-ul e pt. " acasa" sau pt auto? Adica in ce context il folosesti?
2. Cu ce amplificator il misti? Adica ii pui in el modul de amplificare si il faci activ sau il conectezi la un amplificator(sub pasiv)?
3. Te-ai gandit cum faci un minim management de bas? Adica taieri frecvente ,crossover ,faza ,taiere frecvente si la boxele de fata. Ca fara asta poti investi o gramada de bani ,timp si manopera ca tot ca dracu' se va auzi daca se aud dublate aceleasi frecvente atat din sub cat si din boxele de fata.
4. Vorbind de bani ,la bugetul ala gasesti sub-uri pe la Yamaha ,Sony ,Pioneer ,Magnat (active) care suna acceptabil.
(5. Fara suparare ,credeam ca e un typo dar te repeti: Scoate cratima din "m - ai fabrica/gaseste"! Nu se pune!)

Edited by edigee, 07 May 2017 - 08:11.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ești sigur ca nu se mai găsește?

www.audioclub.ro/beyma-12b100-r

Eventual poți cauta unul în oferta care sa se apropie ca parametri de cel ales. Dacă e apropiat, poți rezolva doar din modificarea portului reflex ca să atingă aceeași frecvență. Poți face simulări în programe gratuite unde sa introduci parametrii ts și sa vezi ce iese

#15
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 edigee, on 07 mai 2017 - 08:11, said:

(Am niste nelamuriri:
1. Sub-ul e pt. " acasa" sau pt auto? Adica in ce context il folosesti?
2. Cu ce amplificator il misti? Adica ii pui in el modul de amplificare si il faci activ sau il conectezi la un amplificator(sub pasiv)?
3. Te-ai gandit cum faci un minim management de bas? Adica taieri frecvente ,crossover ,faza ,taiere frecvente si la boxele de fata. Ca fara asta poti investi o gramada de bani ,timp si manopera ca tot ca dracu' se va auzi daca se aud dublate aceleasi frecvente atat din sub cat si din boxele de fata.
4. Vorbind de bani ,la bugetul ala gasesti sub-uri pe la Yamaha ,Sony ,Pioneer ,Magnat (active) care suna acceptabil.
(5. Fara suparare ,credeam ca e un typo dar te repeti: Scoate cratima din "m - ai fabrica/gaseste"! Nu se pune!)
În primul rând mulțumesc că mă ajuți și pierzi timp pentru mine; îl voi conduce cu un amp. crest fa901. Dif-ul va avea un filtru pasiv trece-jos, crossover nu am, dar am un egalizator și un mixer cu care pot face reglaje de sunet.Boxele din față- sateliții vor avea altă amplificare separată cu alt amp.foarte bun.Scuze de gramatica mea.

 doru711, on 07 mai 2017 - 08:26, said:

În primul rând mulțumesc că mă ajuți și pierzi timp pentru mine; îl voi conduce cu un amp. crest fa901. Dif-ul va avea un filtru pasiv trece-jos, crossover nu am, dar am un egalizator și un mixer cu care pot face reglaje de sunet.Boxele din față- sateliții vor avea altă amplificare separată cu alt amp.foarte bun.Scuze de gramatica mea.
Beyma 12b100r nu știu dacă mai găsesc,dar vreau să cumpăr altul cu parametri asemănători,dar mai puternic un pic 200-300 wat cu un magnet bun - neodymium.

 doru711, on 07 mai 2017 - 08:35, said:

În primul rând mulțumesc că mă ajuți și pierzi timp pentru mine; îl voi conduce cu un amp. crest fa901. Dif-ul va avea un filtru pasiv trece-jos, crossover nu am, dar am un egalizator și un mixer cu care pot face reglaje de sunet.Boxele din față- sateliții vor avea altă amplificare separată cu alt amp.foarte bun.Scuze de gramatica mea.


Beyma 12b100r nu știu dacă mai găsesc,dar vreau să cumpăr altul cu parametri asemănători,dar mai puternic un pic 200-300 wat cu un magnet bun - neodymium.
Magneți de ferită am auzit că nu sunt buni, se folosesc la difuzoare ieftine cu calitate inferioară.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Magneții de ferita se folosesc din cauza de costuri, nu de performante mai slabe. Pana sa scumpească China prețul la magneți, difuzoarele cu neodim erau doar un pic mai scumpe decât cele cu ferita, însă acum diferența de preț e notabila. Dacă boxa e imobila și nu ai de carat la ea, e chiar ok un dif cu ferită, face mai stabil subwoofer-ul mai ales la volum mare, când cursa conului si vibrațiile pot face boxe mai ușurele sa o ia din loc.

Însă dacă ai de montat, demontat, de dorit ar fi un neodim, ca să nu te rupă la spate asa tare. Tu știi. Un difuzor neodim foarte bun e asta, chiar voiam la un moment dat sa îmi fac o pereche de sub-uri pe baza lor, sa am o mini-instalatie super puternica și portabilă, între timp a dispărut nevoia :)

https://m.thomann.de...2n6308_ohms.htm

Exista și proiecte făcute pe net cu el, simple și eficiente.

Uite proiectul de care ziceam , poate te ajuta

forum.speakerplans.com/q12-12-sub_topic28555_page1.html

Edited by MembruAnonim, 07 May 2017 - 09:07.


#17
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 MembruAnonim, on 07 mai 2017 - 09:10, said:

Magneții de ferita se folosesc din cauza de costuri, nu de performante mai slabe. Pana sa scumpească China prețul la magneți, difuzoarele cu neodim erau doar un pic mai scumpe decât cele cu ferita, însă acum diferența de preț e notabila. Dacă boxa e imobila și nu ai de carat la ea, e chiar ok un dif cu ferită, face mai stabil subwoofer-ul mai ales la volum mare, când cursa conului si vibrațiile pot face boxe mai ușurele sa o ia din loc.

Însă dacă ai de montat, demontat, de dorit ar fi un neodim, ca să nu te rupă la spate asa tare. Tu știi. Un difuzor neodim foarte bun e asta, chiar voiam la un moment dat sa îmi fac o pereche de sub-uri pe baza lor, sa am o mini-instalatie super puternica și portabilă, între timp a dispărut nevoia Posted Image

https://m.thomann.de...2n6308_ohms.htm

Exista și proiecte făcute pe net cu el, simple și eficiente.

Uite proiectul de care ziceam , poate te ajuta

forum.speakerplans.com/q12-12-sub_topic28555_page1.html
Mă tot uit la un Beyma sm-112/n , crezi că va suna prost în cutia mea de 55 litri , dar acordată după beyma 12b100r la 40 hz ? mulțumesc și sunt bun de cinste.

#18
doru711

doru711

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2017

 doru711, on 07 mai 2017 - 09:41, said:

Mă tot uit la un Beyma sm-112/n , crezi că va suna prost în cutia mea de 55 litri , dar acordată după beyma 12b100r la 40 hz ? mulțumesc și sunt bun de cinste.
Am descoperit altul mai bun pentru ce am eu nevoie -BEYMA  SM-212,

 doru711, on 07 mai 2017 - 09:56, said:

Am descoperit altul mai bun pentru ce am eu nevoie -BEYMA  SM-212,
incintă recomandată de producător 30-100 litri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate