Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Miros urat prin sistemul de AC

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Salut.
Ma confrunt cu o chestie ciudata.
E vorba de un golv 4 1.6 azd, 2002
De vreo 3 saptamani e un miros ciudat in masina. Ca acela de boschetar cand e cald afara. Insuportabil, de-ti vine sa versi.
Nu e intens, nu se simte mereu, dar daca esti atent la aspectul asta, te deranjeaza.
Initial credeam ca e vreo ceva in masina. O fi aruncat cineva, ceva cand aveam geamul intre-deschis, o fi ceva pe sub presuri, ect, dar nu a fost, Abia aseara mi-am dat seama ca intra prin sistemul de ventilatie. Ce ar putea fi? Filtrul de aer a fost schimbat acum cca 4 luni.

Multumesc

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Schimba filtrul de polen. Ce treaba are filtrul de aer cu clima?

#3
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
De ani de zile folosesc igienizant pentru instalatia de aer conditionat auto, cu rezultate foarte bune! Posted Image

#4
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Tubulatura sistemului de climatizare trebuie igienizata.
Se dezvolta o ciuperca din cauza condensului care se face.
Exista tot felul de solutii de curatare, de la spray cu care gazezi masina la spray cu spuma care se introduce in tubulatura.
Exista si firme care fac igienizarea cu ultrasunete.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Din cand in cand instalatia de aer conditionat se mai curata. Se baga un spray, ca sa distruga nu stiu ce bacterii (unele destul de periculoase pentru sanatatea omului) si se da drumul la aerul conditionat.
Se face la service. Bani, distractie Posted Image

Edited by Bursul, 04 May 2017 - 08:40.


#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
mucegai de la condens

#7
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Poti sa incerci un spray din ala prima data, e 6-7 ron prin Lidl, gasesti si mai scumpe. Il bagi in masina inchizi geamurile cu AC-u in blana pe recirculare sau ceva gen.

Daca nu da rezultate, te duci la o firma de detailing, e mai scump oleaca.

Eu am patit sa mi se pis eo pisica pe undeva pe langa admisie si mi a putit masina a pisat de pisica 2 saptamani.

Sa verifici si daca n-ai vreun boschetar mort prin portbagaj, just in case.

Edited by a3ds, 04 May 2017 - 08:46.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pot sa-ti spun ca am patit o chestie asemanatoare si era de la filtru de polen habitaclu ; nu stiu ce firma era dar mirosea a " oi " , l-am schimbat si mirosul a disparut .

Edited by Baxon, 04 May 2017 - 08:49.


#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 TheRipper, on 04 mai 2017 - 08:31, said:

Salut.
Ma confrunt cu o chestie ciudata.
E vorba de un golv 4 1.6 azd, 2002
De vreo 3 saptamani e un miros ciudat in masina. Ca acela de boschetar cand e cald afara. Insuportabil, de-ti vine sa versi.
Nu e intens, nu se simte mereu, dar daca esti atent la aspectul asta, te deranjeaza.
Initial credeam ca e vreo ceva in masina. O fi aruncat cineva, ceva cand aveam geamul intre-deschis, o fi ceva pe sub presuri, ect, dar nu a fost, Abia aseara mi-am dat seama ca intra prin sistemul de ventilatie. Ce ar putea fi? Filtrul de aer a fost schimbat acum cca 4 luni.

Multumesc
E prima masina cu aer conditionat pe care o posezi?Posted Image E ceva banal ce se intampla!

Edited by arab, 04 May 2017 - 08:55.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
sa n-ai vreun soarece sau sobolan mort, ramas intepenit pe la motor. n-ar fi primul caz de acest gen.
altii au gasit pui de pisica blocat acolo (atras de caldura motorului), mieuna de mama focului, asa a scapat cu viata si a fost scos la timp.

#11
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Bombalurina, on 04 mai 2017 - 08:37, said:

Schimba filtrul de polen. Ce treaba are filtrul de aer cu clima?
Ei, la ala se referea...
oricum, denumirea de flitru de "polen" e nepotrivita.

 arab, on 04 mai 2017 - 08:55, said:

E prima masina cu aer conditionat pe care o posezi?Posted Image E ceva banal ce se intampla!
nu e clar?

:))

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 corinadaniela, on 04 mai 2017 - 08:56, said:

altii au gasit pui de pisica blocat acolo (atras de caldura motorului), mieuna de mama focului, asa a scapat cu viata si a fost scos la timp.
In cazurile fericite se urca sus pe capacul de plastic al motorului, si la deplasare fac echilibristica. Ai mei au patit asta cu 2 pui de pisica, dintre care pe unul l-au plimbat fara sa stie pana in oras si inapoi, iar pe al doilea l-au dus undeva departe de casa.
Au descoperit pataniile numai cand au verificat nivelul uleiului si al apei, si au vazut urmele de la picioare de pisica pe capacul motorului.

Cel mai rau (atat pentru biata pisica, cat si pentru masina) e cand reuseste sa intre la distributie, fiindca provoaca daune majore (exact ca atunci cand se rupe cureaua de distributie) si nici nu scapa cu viata pisica.

Edited by Hider141, 04 May 2017 - 09:05.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Spray, filtru, sobolan. Nu neaparat in ordinea asta.

#14
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Am fost si m-am uitat pe la motor, mai peste tot, nu mirosea nimic ciudat, si nici nu am vazut urme de rozatoare/animale moarte.
o sa incerc cu un spray.
multumesc

#15
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Ai nevoie de schimbarea filtrului de habitaclu (polen) + igienizarea instalatiei de aer conditionat (conducte + vaporizator).

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sigur nu ai suparat vreo cadana care s-a razbunat punand o bucatica de carne de pui in priza de aer de sub parbriz ?
Eu mai faceam asa cand vroiam sa cumpar o masina de la cineva care nu lasa la pret Posted Image . Dupa o saptama ma ruga el sa o cumpar la cat de tare putea in masina .

#17
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

 paznicmare, on 04 mai 2017 - 08:38, said:

Tubulatura sistemului de climatizare trebuie igienizata.
Se dezvolta o ciuperca din cauza condensului care se face.
Exista tot felul de solutii de curatare, de la spray cu care gazezi masina la spray cu spuma care se introduce in tubulatura.
Exista si firme care fac igienizarea cu ultrasunete.
Bine spus.
Pe langa asta mai trebuie precizat si ca trebuie utilizat corect AC-ul....adica dupa folosirea lui,pana la oprirea motorului,se opreste AC-ul si se mai lasa 2-3 minute sa mearga ventilatia,ca sa dispara cat de cat umezeala din tubulatura....

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 JurasikMan, on 04 mai 2017 - 13:11, said:

Sigur nu ai suparat vreo cadana care s-a razbunat punand o bucatica de carne de pui in priza de aer de sub parbriz ?
Eu mai faceam asa cand vroiam sa cumpar o masina de la cineva care nu lasa la pret Posted Image . Dupa o saptama ma ruga el sa o cumpar la cat de tare putea in masina .

Jurasik, priza asta e la exteriorul masinii, arata ca un grilaj la baza parbrizului ? nu ma pricep la masini, nu am permis, de aceea intreb, pentru ca nu stiu.
daca da, s-ar putea sa mai existe o explicatie : sa nu fi cazut in zona prizei de aer de sub parbriz vreun puisor de vrabie abia iesit din ou, daca masina a fost parcata, chiar si temporar, sub pomi.
e perioada lor acum, zilele trecute am calcat din greseala pe unul, fara sa-l vad (era mort pe trotuar). era miiiic de tot....
stiu ca pare cam SF varianta, dar daca toate celelalte metode sau variante nu rezolva situatia, zic/cred eu ca e de luat in calcul....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate