Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Libra Internet Bank

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
6294 replies to this topic

#4897
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2023 - 16:55, said:



Sa stii ca asa cred si eu. Ceea ce nu inteleg , e de ce se crizeaza lumea, sunt atatea alte optiuni.... de ce atata stres? Nu iti convine ceva la o banca? Pa, alta!
Esti obligat sa o folosesti? Deschizi un cont la banca preferata si muti banii, de ce atata stres?
Soluția corectă nu este să închizi contul si să te muți la alții, ci să folosești toate băncile care îți oferă servicii potrivite necesităților tale, la costuri minime și gratis, dacă chiar se poate. Folosind trei patru bănci și fintech-uri chiar, practic nu cheltui lunar aproape nimic pe comisioane sau cursuri de schimb nefavorabile. De la fiecare bancă folosești beneficiile potrivite ție gratuit, și te ferești de cele comisionate, mai ales dacă ai la celelalte același serviciu oferit gratuit.

#4898
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wertyck, on 24 ianuarie 2023 - 17:12, said:

Soluția corectă nu este să închizi contul si să te muți la alții, ci să folosești toate băncile care îți oferă servicii potrivite necesităților tale, la costuri minime și gratis, dacă chiar se poate. Folosind trei patru bănci și fintech-uri chiar, practic nu cheltui lunar aproape nimic pe comisioane sau cursuri de schimb nefavorabile. De la fiecare bancă folosești beneficiile potrivite ție gratuit, și te ferești de cele comisionate, mai ales dacă ai la celelalte același serviciu oferit gratuit.

Corect! Dar de ce sa se streseze omu' , mai ales aici pe forum, ca nu il ajuta cu nimic, nu il baga banca in seama daca scrie aici, isi face rau la sanatate ,  mai bine sa caute banca perfecta pentru el si sa fie sanatos

#4899
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

 wertyck, on 24 ianuarie 2023 - 16:33, said:

Afirmația ta nu e adevărata, cea referitoare la cardurile virtuale. Sunt o grămadă de bănci la care cardul virtual are și PIN.
Îți dau exemplu de la băncile pe care le folosesc eu, și care au carduri virtuale cu pin: ING, CEC.
PIN din 4 sau 5 cifre? sau este vorba de CVC?
La Revolut cardul virtual nu are PIN, are doar CVC.
Am la Intesa San Paolo Italia si cardul virtual nu are PIN, are doar CVC.
Am la BBVA Italia, cardul fizic are CVC dinamic. Se schimba dupa fiecare tranzactie online.

#4900
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Mă refer strict la PIN, cel de patru cifre, pe care îl poți folosi la bancomat. Am retras cu cardurile virtuale ING și CEC bani de la bancomatele contactless BT, CEC, BRD, OTP,ING, conectându-mă doar cu telefonul, via Google Pay.

La bancomatele contactless ING funcționează doar cu card ING.

Edited by wertyck, 24 January 2023 - 20:32.


#4901
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005

 Leo2006, on 24 ianuarie 2023 - 12:28, said:

Libra si BT folosesc conturi noi pentru fiecare card emis.
Ciudat ce zici , eu la ultimul card nou emis, am atasat cardul nou catre un cont deja existent, nu sa folosit un cont nou. Asta prin septembrie.

#4902
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Dacă aveai dinainte contul deschis fără să ai card atașat la el nu e nimic ciudat.

#4903
MitzioKurai

MitzioKurai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.01.2021
Intrebare:

Daca deschid cont online in euro, platesti comision de administrare?

Edited by MitzioKurai, 25 January 2023 - 10:45.


#4904
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Nu. Nu platesti comision de administrare lunara.

De asemenea ai transfer bancar in euro fara comision, pentru transferuri bancare de pana in 50.000 lei/tranzactie (echivalent euro)

#4905
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016
In iunie o sa merg într-o mică vacanță în Ksamil(Albania) și Parga(Grecia). Am un card Libra Free care se spune(in lista comisioane) că am 3 retrageri gratuite lunar la orice ATM ,dar unele ATM pot percepe comisioane. In Albania regula de bază e să ai cash, la terase, la plaje, la magazine. Din experiența celor care au mers in Albania, ce ATM ar trebui să folosesc pentru a scoate leke fără comision?

#4906
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Am fost in Ksamil in 2017 si în afara de un bancomat Raiffeisen de lângă o benzinărie, care avea comision impus, am retras fara comision de la celelalte ATMuri din Ksamil. Am platit peste tot cu cardu,l încă de atunci la restaurante si magazine.

Edited by wertyck, 28 January 2023 - 16:00.


#4907
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

 wertyck, on 28 ianuarie 2023 - 15:59, said:

Ksamil. Am platit peste tot cu cardul
Dupa ce am facut rezervarea am avut un schimb de email-uri cu vila rezervată si s-a specificat clar ca plata se face cash cu euro direct la cazare, iar la magazinele si terasele care accepta plata cu cardul se percepe comision din partea vanzatorului, adica comisionul platit de ei bancii pentru incasarea banilor de fapt il opresc de la mine. Plus ca minimum de plata pe card trebuie sa fie 3000 leke. Astea le-am aflat din email-urile primite.

#4908
MitzioKurai

MitzioKurai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 31.01.2021
Cate conturi in valuta poti deschide simultan im Libra Bank fara comisioane de adm?

#4909
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Câte ai nevoie. Nu sunt purtătoare de comsion....

 Vulpoiul-Jhon, on 28 ianuarie 2023 - 16:45, said:


Dupa ce am facut rezervarea am avut un schimb de email-uri cu vila rezervată si s-a specificat clar ca plata se face cash cu euro direct la cazare, iar la magazinele si terasele care accepta plata cu cardul se percepe comision din partea vanzatorului, adica comisionul platit de ei bancii pentru incasarea banilor de fapt il opresc de la mine. Plus ca minimum de plata pe card trebuie sa fie 3000 leke. Astea le-am aflat din email-urile primite.
Eu la mini-marketurile lor sau la restaurant, când am plătit cu cardul, cât era suma trecută pe nota de plată, înainte de a spune că plătesc cu cardul, aceea am plătit-o la restaurant, și la magazin la fel cât era pe ecranul casei de marcat, atât am plătit, nimic în plus. Întotdeauna am plătit în moneda locală și conversia a făcut ulterior banca cardului meu.

Doar aparent ești câștigat că plătești cash sau în euro pentru că ei isi socotesc marjele de schimb valutar convenabile, nu sunt cele de la curs ECB sau BNR.

Edited by wertyck, 28 January 2023 - 17:26.


#4910
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 01.03.2016

 wertyck, on 28 ianuarie 2023 - 17:26, said:

am plătit cu cardul
Am citit azi toate cele 28 de pagini ale forumului Albania si am indoieli ca se poate plati peste tot cu cardul. La sezlonguri m-as mira sa vina cu pos-ul dupa el. In 2017 cand spui ca ai fost, din ce se spunea in pagina 10 din ”Albania”, doar la supermarket Carrefour din Sarande a primit bon fiscal, iar colegul @OvidiuNS a prezentat un bon fiscal platit la un restaurant din Ksamil cu card euro unde suma de pe bon era si in leke si in euro 54,5€ iar banca a retras de pe card 58€.
Despre atm-ul Raiffeisen din benzinarie chiar si din recenzii tripadvisor din vara trecuta se spunea ca retine comision fix de 700 leke pentru orice tranzactie. De celelalte doua atm-uri BTK si UnionBank nu am gasit informatii.
Dar....   am primit informatia ca pentru a avea ceva cash cel mai bine e sa luam legatura cu cazarea, pentru ca daca au cerut cash in euro, tot ei ne pot schimba convenabil euro in leke.
In fine......   am crezut ca pot beneficia de o facilitate a cardului Libra. Nu am retras niciodata cash de pe card, nici macar in Romania. Poate in .... Turcia....

#4911
zerookool

zerookool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 26.02.2006
Eu am retras de la Credins Bank fara comision, dar cu card Revolut (ultima data am fost in Albania in Septembrie 2021 (Tirana)).
In 2019 cand am fost in Ksamil am platit in multe locuri cu cardul, intradevar pe majoritatea plajelor pentru sezlong se platea cash.

In multe locuri se poate plati in euro cash si se face schimbul la un curs foarte ok, posibil sa existe si cateva exceptii.

Eu as recomanda card Revolut pentru plati.

#4912
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
M-am referit că plătesti la magazine și restaurante. Normal că ai nevoie de cash la șezlonguri și la vânzători ambulanți.

#4913
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Libra s buni la currency exchange intrabancar ?

#4914
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,615
  • Înscris: 13.03.2005
Nu, te poți convinge și singur:
https://www.librabank.ro/Curs_valutar

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate