Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

VERSIUNI SI EDITII DE WINDOWS 10

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De cand Wikipedia este o autoritate in materie?

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cam de prin 2005, de cind Wikipedia e considerata referinta la fel de buna ca Britannica (ce e altminteri cu 100+ ani mai batrina ca Peles Curcanul).

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu trebuie sa te iei dupa tot ce scrie in Wikipedia. Chiar si eu am articole in Wikipedia, respectiv am corectat anumite articole din Wikipedia. Daca as exprima opinia mea in Wikipedia, opinie care o contrazice pe cea la care ai facut tu referire, atunci vei adopta opinia mea, intrucat asa scrie in Wikipedia? Se pare ca nu, daca am in vedere faptul ca tu sustii cu atata ardoare o opinie care este cat se poate de subiectiva. Posted Image

Edited by _-_, 05 June 2017 - 15:03.


#22
Cidy

Cidy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.07.2016
Salut, este vreo diferenta la viteza de raspuns a windows-ului sau in jocuri la Windows 10 Pro fata de Windows 10 Home ?

#23
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu.

#24
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
^Nu ! singura differenta este intre featurile oferite de Windows 10,daca ai Home nu prea ai control,de exemplu sa poti opri Windows Update,in schimb la WIndows 10 Pro ai mai multe optiuni/features,si mai mult control asupra Windows-ului.
Insa diferenta de performanta nu exista,toate editile de Windows 10 vor rula la fel.

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In jocuri nu e absolut nici o diferenta.
Diferentele sunt in alte chestii=>https://www.microsof...usiness/compare

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostCidy, on 05 august 2017 - 07:17, said:

Salut, este vreo diferenta la viteza de raspuns a windows-ului sau in jocuri la Windows 10 Pro fata de Windows 10 Home ?

Am reunit topicul tau "Intrebare Windows 10" cu topicul de fata de la "pinned topics". Data viitoare respecta regulamentul ariei, inclusiv in ceea ce priveste alegerea de titluri sugestive pentru topicuri. Nu dorim o avalansa de topicuri cu acelasi titlu ("intrebare") pe o varietate de teme si nici imprastierea discutiilor cand exista deja topic pinned pe o tema similara.
Acesta este topicul pentru intrebari generale legate de editiile de Windows 10. Iar daca doresti sa adresezi intrebari generale despre jocuri in Windows 10, exista topicul Gaming in Windows 10. Pentru probleme specifice unui joc poti deschide topic nou pe aria de gaming.

#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un articol de interes publicat ieri de Windows Central: https://www.windowsc...-os-and-polaris

Windows Core OS (WCOS) va fi urmatoarea cale pe care va evolua Windows in urmatoarea decada. Windows va deveni modular, adica in jurul aceluiasi nucleu (OneCore), app layer (UWP) si componente universale ale OS-ului vor exista mai multe interfete cu utilizatorul (UI) ce vor realiza dezideratul Microsoft de a avea "One Windows on all platforms" (acelasi Windows pe toate platformele):
- Polaris (desktop);
- Andromeda (mobil);
- Aruba (Surface Hub);
- Oasis (mixed reality shell).
Inaintea acestui model existau practic linii distincte de dezvoltare pentru varianta desktop (Windows 10), pentru varianta mobila (Windows 10 Mobile) etc. in jurul aceluiasi nucleu (OneCore). Fiecare dintre variante impartasea aplicatii comune dezvoltate prin platforma universala Windows (UWP), dar diferea fata de celelalte prin interfata shell-ului si anumite componente ale OS-ului.
In viitor, composerii (compozitorii) interfetei (unul pentru desktop, altul pentru mobil etc.) vor imparti elemente comune, iar noile dispozitive (PC-uri, tablete, convertibile, telefoane, Xbox, HoloLens etc.) vor putea avea mai multi compozeri, astfel incat sa poata comuta imediat, de exemplu, din modul mobil in modul desktop (ceea ce in trecut se putea realiza doar prin Continuum pe telefoanele Windows, respectiv prin Tablet Mode pe PC-urile cu Windows 10).

Edited by _-_, 27 January 2018 - 12:16.


#28
jon31

jon31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 12.12.2014

View PostPetran_Marius, on 05 august 2017 - 07:23, said:

^Nu ! singura differenta este intre featurile oferite de Windows 10,daca ai Home nu prea ai control,de exemplu sa poti opri Windows Update,in schimb la WIndows 10 Pro ai mai multe optiuni/features,si mai mult control asupra Windows-ului.
Insa diferenta de performanta nu exista,toate editile de Windows 10 vor rula la fel.
nu mai dezinforma! eu am ,,home,, si am dezactivat update din ,,services.msc,,!

#29
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postjon31, on 28 ianuarie 2018 - 18:26, said:

nu mai dezinforma!
Nu a dezinformat.
Omul s-a referit ca la win10 pro poti opri updateurile simplu din setari, nu umblii pe la servicii.

#30
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
La Windows 10, NU (se recomanda) se opresc update-urile!!!
Pe urma "tipati" aici pe forum ca... v-au napadit virusii,fisierele mallware, fisierele tip "miner", vreun cryptolocker...
Daca voi NU lasati OS-ul sa-si actualizeze fisierele de securitate, [...] cum [...] sa se apere???!!!???
Mai dezactivati si antivirusul ca... va cere nus' ce "torentar"... sa mearga "crack"-u la nus'ce joc si de aici... buleli ale OS-ului, din vina... ghici,cui?
Simplu, a utilizatorului care injura Microsoft-ul ca-si face sistemul de operare update si "incetineste" din viteza calculatorului! Userul,NU se uita ca are "in curtea casei" (care mai au asa ceva),vreo "janghina" de dual-core,core2duo... de pe vremea lu' 2007 - 2008, d-ala cu FSB,care nu are nici macar setul de instructiuni SSE4.1 si se vaita ca... "ce bine era cu FERESTRE 7" sau chiar XP!!!
Daca vreti sa mearga Windows 10 "ca uns", cumparati-va minim i3 sau instalati acest OS pe calculatoare cu procesoare de la generatia a 4-a de "i"-uri,incoace!
La Celeroane si Pentiumuri (exceptie cele fabricate din 2015 pana astazi), recomand Windows 7 sau 8!
Dar... concluzia finala: NU dezactivati update-urile in Windows 10! In felul asta (daca dezactivati), expuneti OS-ul la infectii de tot soiul!

Edited by _-_, 29 January 2018 - 09:28.
Pe aceasta arie nu acceptam astfel de limbaj, chiar daca este exprimat prin omisiuni/ substituiri de litere.


#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postnotrust, on 28 ianuarie 2018 - 19:24, said:

Omul s-a referit ca la win10 pro poti opri updateurile simplu din setari, nu umblii pe la servicii.

Nu, nu se pot opri. Se pot doar amana:
- Cele de securitate cu pana la 30 de zile.
- Update-urile normale - care aduc imbunatatiori ale sistemului, cu pana la un an.

Singura setare care o recomand la Windwos 10 Pro, ptr cei care vor mai multa stabilitate este alegerea "branch"-ului Semi-Annual Channel ( asta ptr ultima versiune de Windows - 1709 )
Din motive de stabilitate - poate intarzia upgrade-ul 2-3 luni - suficient ca sa apara update-uri noi care sa imbunatateasca stabilitatea. E versiunea recomandata pentru firme.

Cine vrea sa experimenteze poate alege Semi-Annual Channel ( Targeted ). Primeste upgrade-uriel la noile versiuni aproximativ in prima luna de la aparitie.

#32
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Cica acel update a fost retras ieri de catre Microsoft. Cu setarea pe care ai facut-o acolo ar trebuii sa fie in regula.

Edited by _-_, 29 January 2018 - 15:13.
pct. 3, lit. d


#33
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Ha! Ha! Ha!
Windows 10 Entry: 25 dolari
Windows 10 Value: 45 dolari
Windows 10 Core: 65.45 dolari
Windows 10 Core+: 86.66 dolari
Windows 10 Advanced: 101 dolari
Trebuiau sa faca asta demult; ma tem sa nu fie cam tarziu pe segmentul utilizatorilor casnici, din educatie, etc. I-a muscat Androidul de dos. Eu acum fuctionez 70% din timp pe telefon si restul pana la 99% pe Ubuntu/Mint. Mai tin si un PC cu windows doar pentru situatii exceptionale. Au fost vremuri cand nu-mi permiteam sa cumpar un windows si un office pentru ca mi se pareau tare scumpe iar acum.... nici gratis nu-l mai folosesc, nici macar pe ala de insider. M-au dezamagit total cand au renuntat la Windows Phone.
LE
Poate  daca o angajeaza pe Ecaterina Andronescu si pe Michi Spaga sa mai faca vreo branza...
http://www.go4it.ro/...ws-10-16974362/

Edited by 2003spirit, 07 February 2018 - 21:32.


#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
O freaca si astia cu editiile...
Abia au bagat S-ul ca acum vor renunta la el si vor permite un S Mode la sistemele deja existente. Nu stiu cine naiba l-ar folosi.

#35
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Posteiffel, on 08 februarie 2018 - 11:16, said:

O freaca si astia cu editiile...
Abia au bagat S-ul ca acum vor renunta la el si vor permite un S Mode la sistemele deja existente. Nu stiu cine naiba l-ar folosi.
Mai bine ar umbla umpic la preturi in jos, inclusiv la office in functie de piata si de puterea de cumparare din fiecare tara. Un 50$ as da pe un widows "retail" dar peste 100 in nici un caz. As da si 25$ pe un Microsoft word asa..., basic de tot

Edited by 2003spirit, 08 February 2018 - 11:55.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se poate - suntem in EU. Preturile pe piata din EU sunt aceleasi.
Inainte sa intram aveam un pret ceva mai special, plus conditiile mai putin restrictive ptr OEM-uri - le puteai lua cu orice hardware - gen mouse sau tastatura.
Dar nici atunci nu era asa ieftin.

De Office... cine cauta gaseste...

Am licenta de Office 2007 luata cu 192 de lei ptr 3 PC-uri. Si una mai recenta - 2013 - luata la sf anului trecut cu 140 de lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate