Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cablu adaptare de la VGA la HDMI pentru introducerea in televizor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Inca un vot pt schimbarea placii video cu una care are port HDMI.

Asa cum s-a mai spus, imaginea va fi neclara din cauza ca VGA nu "stie" sa redea cum trebuie rezolutii mai mari de 1280 X 1024. Iti spun din experienta. Am facut si eu o chestie de genul cu adaptor VGA-DVI pe Full HD (1920 X 1080). Imaginea era incetosata si ma durea capul dupa stat toata ziua cu ochii in monitor. Partea buna, in cazul meu, e ca aveam nevoie doar de cablu Displayport-HDMI dar nu mai voiam sa investesc pt ca se apropia de 100 de lei. Am gasit la evomag o reducere considerabila si am luat cu vreo 50 de lei.

In cazul tau, investitia e mai mare, dar, pe termen lung, te vei bucura ca ai facut-o.

Edited by MediumPlayer, 02 May 2017 - 11:27.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMediumPlayer, on 02 mai 2017 - 11:27, said:

Asa cum s-a mai spus, imaginea va fi neclara din cauza ca VGA nu "stie" sa redea cum trebuie rezolutii mai mari de 1280 X 1024. Iti spun din experienta.
VGA-ul nu-i limitativ la o rezolutie, duce mult peste ce spui tu acolo. Experienta ta nu o neg dar e pe o implementare a unui chinez, nu standardul are ceva oprelisti.

#21
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Despre tipul de adaptor din poza vorbeam. Era printre accesoriile din cutia unei placi video. Probabil trebuie altceva ca sa fie redate clar rezolutiile mai mari.

In momentul asta privesc la un monitor vehi de peste 10 ani conectat la un laptop prin VGA-VGA cu rezolutia 1280x1024 si se vede clar.

Attached Files



#22
Tiberiu8mai

Tiberiu8mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2012

View Postwertys_poi, on 01 mai 2017 - 18:13, said:

Nu se poate fără convertor!
Am inteles! Va salut pe toti.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMediumPlayer, on 02 mai 2017 - 14:06, said:

Despre tipul de adaptor din poza vorbeam. Era printre accesoriile din cutia unei placi video. Probabil trebuie altceva ca sa fie redate clar rezolutiile mai mari.
Acel adaptor e o sarma chioara, nu pune probleme (decat daca-i prost construit). Monitorul sau placa video ce merg pe analogic au o problema.

Edited by neagu_laurentiu, 02 May 2017 - 16:57.


#24
Tiberiu8mai

Tiberiu8mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2012
Multumesc tuturor. Am inteles ce trebuie facut...Va salut !       tiberiu

#25
Tiberiu8mai

Tiberiu8mai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.03.2012

View Postvimann, on 02 mai 2017 - 01:30, said:


- VGA convertit la HDMI: fix calitatea amarata de VGA, dar macar se vede ceva pe ecran. Convertorul: o mataraie de cabluri care ocupa spatiu in plus si probabil va ajunge la gunoi intr-un an.
- Placa video cu HDMI: imagine clara, semnal digital. Nu ocupa spatiu aiurea in casa. Costa fix cat convertorul.
Care e solutia cea mai avantajoasa/practica ?
Afaceristi buni, dar fara sarcasm.
Fii sigur ca am bagat la cap...

#26
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
E cineva care a obtinut imagine clara 1080p prin convertor?

Edited by dan.me, 18 May 2017 - 19:47.


#27
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nu ai cum sa obtii o imagine clara dintr-un adaptor analog-digital. Doar analog-analog sau digital-digital.

#28
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View Postdan.me, on 18 mai 2017 - 19:45, said:

E cineva care a obtinut imagine clara 1080p prin convertor?

View PostAl3xandru35, on 19 mai 2017 - 10:20, said:

Nu ai cum sa obtii o imagine clara dintr-un adaptor analog-digital. Doar analog-analog sau digital-digital.

dan.me, cel mai bine e sa faci trecerea la digital. Daca nu iti permiti, incepe sa strangi bani. Rezolutiile nu se micsoreaza, ci se maresc, iar analogul e deja depasit.

#29
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
La mine e un pic altfel. Pana la urmatorul system mai dureaza ceva pentru ca sunt pretentios in configurarea lui. Asa ca pana atunci mai stau pe laptopul actual cu Geforce 8600 gt conectata pe display intern digital dar cu un amarat de D-sub pentru monitorul extern. Pe al lui display nu se vede ok la full hd, e prea condensat si nu imi plac ochelarii nici lupa, asa ca am zis sa iau un tv non-smart cu intrare vga, tv-urile avand diagonale mari, dar avand deja un tv mai bun ca si culori, tot, mai bine l'as folosi pe el, deci intervine convertorul, dar daca aveti alta idee sa'l ocolesc in conditiile de mai sus, as fi bucuros.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate