Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Viza flotant: implica riscuri? Pot scoate pe cineva din acte?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
M-a rugat cineva sa ajut pe altcineva din provincie care doreste sa dea examenul auto in Buc, luandu=l in spatiu temporar (viza flotant).

1) Nu stiu ce presupune asta, riscuri etc

2) Il pot scoate din spatiu fara acordul lui, adica pot merge doar eu la politie sau unde se face aceasta operatiune pt a-l scoate din spatiu dupa examen?

3) Daca primeste o amenda ceva cat are viza de flotant la mine, imi poate crea probleme la anaf cu certificate fiscale, vanzari etc? Logica ar spune ca nu, dar in Romania totul e posibil (imi amintesc acum ceva ani ca Digi refuza sa imi instaleze net pt ca la adresa aia locuise candva cineva care nu a platit o factura... Posted Image )

4) Vad ca sint unii care au anunturi in ziar ca ofera vize flotant contra cost, deci se practica... dar chiar nu stiu cum se procedeaza. Si mai vrea si urgent... luni e liber din ce stiu eu...

Edited by unbrutus, 29 April 2017 - 12:48.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
1),2),3),4) -  Lasa-l sa se duca la aia cu vize contracost.
O sa te rogi de el in genunchi sa plece.Poate o sa-l si platesti sa o faca.

Eventual cere-i o garantie materiala.Stiu eu,vreo 1000 de euro.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca omul caruia ii oferi viza de flotant e un om nesimtit, atunci iti va crea multe probleme.
Toate amenzile primite pe adresa ta din buletinul lui vor trebui platite, fie de el (care a primit amenda) fie de propietarul casei.

Daca nu platesti amenda, aceasta va creste din cauza penalitatilor si intr-un final ajungi sa pierzi casa din cauza amenzii initiale chiar daca nu-i pe numele tau.
Daca amenda e penala, ori intra la impozitul casei ori..... altceva.

E periculos sa te pui garant ori sa oferi viza de flotant oamenilor ca nu sti ce fel de oameni sunt; iti pot crea (sau nu) multe probleme.
Atata timp cat nu cunosti omul, nu sti ce-i poate pielea !

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta e prostie. Amenzile sunt pe persoana respectiva, nu au nici o treaba cu propietarul, ori cu proprietatea.

Daca cunosti persoana, ar fi bine sa il ajuti. Nu te costa nimic, dar faci o fapta buna.

Edited by pasilla, 29 April 2017 - 14:01.


#5
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postpasilla, on 29 aprilie 2017 - 13:58, said:

Asta e prostie. Amenzile sunt pe persoana respectiva, nu au nici o treaba cu propietarul, ori cu proprietatea.

Daca cunosti persoana, ar fi bine sa il ajuti. Nu te costa nimic, dar faci o fapta buna.

Nu se pun la impozit?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu. Sunt "roluri" diferite. Nici macar daca persoana respectiva ar avea domiciliul stabil acolo, nu se amesteca.

Edited by pasilla, 29 April 2017 - 14:04.


#7
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Ca sa obtina viza de flotant trebuie sa dai o declaratie ca il iei in spatiu. Pe toata aceasta perioada o sa platesti cheltuieli de intretinere pentru inca o persoana.Despre alte implicatii nu-mi dau cu parerea dar ar trebui sa vorbesti cu un politist de la sectorul de care apartii si te lamuresti.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postpasilla, on 29 aprilie 2017 - 13:58, said:

Asta e prostie. Amenzile sunt pe persoana respectiva, nu au nici o treaba cu propietarul, ori cu proprietatea.

Daca cunosti persoana, ar fi bine sa il ajuti. Nu te costa nimic, dar faci o fapta buna.
E o prostie ce am spus eu mai sus ?
Daca e asa, inseamna ca s-a schimbat legislatia intre timp.

Insa e adevarat ca va plati la intretinere mai mult; poate si impozit daca persoana luata in spatiu are automobile, ambarcatiuni, motociclete etc.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013

View Postsuper8, on 29 aprilie 2017 - 14:42, said:

… poate si impozit daca persoana luata in spatiu are automobile, ambarcatiuni, motociclete etc.
Nu, ca si astea sunt nominale…

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsuper8, on 29 aprilie 2017 - 14:42, said:

E o prostie ce am spus eu mai sus ?
Daca e asa, inseamna ca s-a schimbat legislatia intre timp.

Insa e adevarat ca va plati la intretinere mai mult; poate si impozit daca persoana luata in spatiu are automobile, ambarcatiuni, motociclete etc.

E o prostie si a fost intotdeauna o prostie. DA, citeodata incearca sa te fraiereasca sa platesti datoriile altora (ABUZIV si in mod sigur ilegal, de fapt e complet ilegat si sa-ti spuna ce impozite are altcineva si daca a platit sau nu, sint datele lui personale!). Cei mai slabi de inger platesc si dupa aia raspindesc timpenii de-astea peste tot (plus ca incurajeaza acest comportament din partea functionarilor, daca de fiecare data cind ar cere sa platesti impozitul altuia cetateanul si-ar apara drepturile si le-ar face un scandal de 20 minute sa nu stie pe unde sa se ascunda in loc sa plateasca in mod sigur ar inceta urgent cu astfel de abuzuri). Oricum in ziua de azi nici macar nu trebuie sa treci pe la ghiseu asa ca si cei mai fraieri si slabi de inger nu mai au nici o sansa sa fie pacaliti in felul asta.

View Postunbrutus, on 29 aprilie 2017 - 12:47, said:

2) Il pot scoate din spatiu fara acordul lui, adica pot merge doar eu la politie sau unde se face aceasta operatiune pt a-l scoate din spatiu dupa examen?

De scos nu cred ca-l scoti decit cu proces dar daca-i viza de flotant nu exista pentru o perioada anume, cind s-a terminat s-a terminat?

#11
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
La el acolo nu poate da pentru permis? Daca nu cunosti persoana respectiva mai bine nu.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@f300, ti-am dat Like strict pt. informatie; dar era bine daca ai fi expus-o intr-o maniera mai "dulce".
Ai scris de parca ai simti (literalmente) nevoia sa pocnesti pe cineva :no:

#13
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postiuliean50, on 29 aprilie 2017 - 14:23, said:

Ca sa obtina viza de flotant trebuie sa dai o declaratie ca il iei in spatiu. Pe toata aceasta perioada o sa platesti cheltuieli de intretinere pentru inca o persoana.Despre alte implicatii nu-mi dau cu parerea dar ar trebui sa vorbesti cu un politist de la sectorul de care apartii si te lamuresti.

Nu platesti cheltuieli de intretinere pentru persoana in cauza daca nu locuieste la adresa respectiva. Ir in privinta impozitelor, persoanele care stau la aceeasi adresa au coduri fiscale diferite. Eu si sotia ne platim impozitele separat. Are cativa ani deja, reglementarea asta.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
unbrutus, n-o să ai nicio problemă dacă vrei să ajuți omul, colegii care ți-au explicat asta au dreptate. Poți să-ți dai liniștit consimțământul pentru o viză de reședință pentru 6 luni.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsuper8, on 29 aprilie 2017 - 15:16, said:

Ai scris de parca ai simti (literalmente) nevoia sa pocnesti pe cineva Posted Image

Este absolut adevarat. Scuze.

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postiuliean50, on 29 aprilie 2017 - 14:23, said:

Ca sa obtina viza de flotant trebuie sa dai o declaratie ca il iei in spatiu. Pe toata aceasta perioada o sa platesti cheltuieli de intretinere pentru inca o persoana.Despre alte implicatii nu-mi dau cu parerea dar ar trebui sa vorbesti cu un politist de la sectorul de care apartii si te lamuresti.
La intretinere nu trebuie sa declar inca o persoana de vreme ce nu locuieste efectiv, fizic acolo.
Din contra, poate pleaca la Cerbul 3 luni toata lumea si cer scoaterea de la intretinere pt toti

View Postpasilla, on 29 aprilie 2017 - 14:03, said:

Nu. Sunt "roluri" diferite. Nici macar daca persoana respectiva ar avea domiciliul stabil acolo, nu se amesteca.
Asa pare logic, totusi, e romania

View Postsuper8, on 29 aprilie 2017 - 14:42, said:

Insa e adevarat ca va plati la intretinere mai mult; poate si impozit daca persoana luata in spatiu are automobile, ambarcatiuni, motociclete etc.
Nu e adevarat ca va plati intretinerea mai mult Posted Image O persoana poate avea domiciliul cu viza flotant undeva, si sa stea la prietena lui in alta parte. Va plati intretinere acolo unde intra pe usa in bloc efectiv, nu unde e in acte
Cum sa plateasca o persoana impozitul pe masina altcuiva? :) Daca tu stai la mine, platesc eu impozitul tau pe masina?

View Postalthea, on 29 aprilie 2017 - 15:50, said:

unbrutus, n-o să ai nicio problemă dacă vrei să ajuți omul, colegii care ți-au explicat asta au dreptate. Poți să-ți dai liniștit consimțământul pentru o viză de reședință pentru 6 luni.
M-ar interesa ce s-ar putea intampla in cel mai rau caz/scenariu, ce ar putea face el ce ar putea urmari daca ar avea ganduri ascunse etc...

Edited by unbrutus, 29 April 2017 - 17:15.


#17
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postunbrutus, on 29 aprilie 2017 - 12:47, said:

M-a rugat cineva sa ajut pe altcineva din provincie care doreste sa dea examenul auto in Buc, luandu=l in spatiu temporar (viza flotant).
....
De ce nu ajută "cineva" pe acel "altcineva"?
Ce fiţe! "doreste sa dea examenul auto in Buc"
Asta e altă metodă de fraiereală? ("metodă accidentul")

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postunbrutus, on 29 aprilie 2017 - 17:20, said:

M-ar interesa ce s-ar putea intampla in cel mai rau caz/scenariu, ce ar putea face el ce ar putea urmari daca ar avea ganduri ascunse etc...
Nimic care să-i reușească (presupunând că ar avea gânduri de-alea).  
Nici măcar în casă nu ai fi obligat să-l primești, chiar dacă ți-ai dat consimțământul cu două ore înainte. Ești proprietar și ai dreptul să te răzgândești iar la tine în apartament nu are voie  să intre cu forța.

jobist, ce fraiereal crezi că ar putea fi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate