Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

problema incarcare acumulator laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Woollk

Woollk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2012
Va salut,

Am realizat o boxa portabila de 2x15W cu amplificator de 12v. Toate perfecte pana la realizarea bateriei. La baterie am sperat ca alimentand un transformator cu o baterie poratbila 5V cu 2.1 A  sa-mi faca 12v pentru a avea un sunet relativ ok ~10w dar nu a fost asa pentru ca tot 1A tragea din baterie si aveam 5w. Am trecut la un nou nivel luand bateria de la laptop (care zice laptopul ca e stricata) dar tot scoate 12v dar nu stiu cati mah mai poate stoca. Sistemul se aude fenomenal duce 30w cu ceva distorsiuni.

Intrebarea este (in caz ca nu ati iesit deja de pe pagina) cum incarc acum bateria de laptop fara laptop? am conectat la + si - un incarcator de 10v 3.3 A si cand apropi sar scantei
am atasat si poza cu acumulatoru

https://postimg.org/gallery/1h3plzcvw/

Edited by Woollk, 28 April 2017 - 21:22.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Caută pe Google ”how to charge laptop battery manually”.

#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Dracii din astea cu baterii mai fac si eu . Din experienta mea , daca nu ai gresit minus cu plus , e normal sa faca scantei .

#4
Woollk

Woollk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2012
incarcatoru de la laptop are 19v 3,4 A , crezi ca e suficient 10v 3,3 A ? am incercat si cu 5v 1-2 A si se prajeste in 1-2min

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Tu , faci cum vrei . Eu am putine cunostinte de electrica , dar mereu cand am fost nevoit , am incercat . Daca a mers ...ok , daca nu , asta e .

#6
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Acumulatorii au o rezistenta in interiorul lor care se arde daca intensitatea depaseste 1Ah, sa nu mai conectezi acel incarcator ca vei strica acumulatorii!
Daca vrei sa ii incarci manual iti trebuie un incarcator de 11.1V si sub 2Ah, legi un multimetru sa iti dai seama cand s-au incarcat ( tensiunea maxima a acumulatorilor este 4.2V, cand tensiunea acestora ajunge la ~12.6V s-au incarcat, Daca depaseste aceasta tensiune pot rasufla/incalzi si isi vor pierde din capacitate )
Daca vrei incarcare sigura, poti folosi module de incarcare, costa ~14 lei, poti incarca doua grupari paralel deodata.
https://www.okazii.r...8650-a188805460

Edited by diegodanny, 29 April 2017 - 00:56.


#7
Woollk

Woollk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2012
---bateria e din 6 celule puse in serie si paralel , celula fiind de 3,7 x 2200, Daca eu bag maxim 1 A nu e prea putin? daca e cum zici tu ca la 1 singura celula e maxim 1 A eu aici am si serie si paralel 6 celule deci se va impartii acel amper si va fi prea putin

---daca full incarcata e 4,2 deci trebuie sa-i dau peste 11,1 V?

Mai am 2 nelamuriri la care e suficient sa raspundeti cu da sau nu :D

---Mufa de la bateria are 9 pini si am inteles ca primele 2 + ultimele 2 - ....daca leg doar una din fiecare este ok?

---in loc de incarcator eu am un transformator de 5v in si 36v out .....si ma gandeam sa fac o instalatie in felul urmator, incarcator priza 5v 2A pe care sa-l bag in tranformator si sa-l scot la 12v 0,8 A ceva de genu ca e 95% eficienta? ar fi ok? nu o sa am led de incarcare dar ii pot monta 2 borne si masor mereu outputul sa fie cum zici tu +12v

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Când spui "transformator" bănuiesc că ai un modul invertor de genul chinezăriilor...  ăla se poate regla să scoată 12,6V, cât cere bateria de laptop la încărcare maximă. Încărcarea va fi oricum decuplată de electronica ei internă la atingerea tensiunii de 12,6V.

#9
Neonreapper

Neonreapper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.04.2017
Am o problema cu incarcatorul de la leptop a inceput deunazi sa faca un zgomot ciudat un ticait continuu cand e in priza incarcatorul este de la leptopul meu toshiba tecra incarcatorul este tipul capsat impermeabil si nu mai incarca deloc si este ticaitul acela continuu as vrea sa stiu daca se mai poate rezolva cumva?

#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sa vezi ce ti-o ei de la '' pruteni '' . Posted Image))
Acu' , daca ticaie si nu incarca , inseamna ca-i defect . Schimba-l , si o sa fie ok .

Edited by gladiatore, 29 April 2017 - 22:24.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Scoate-l din priză şi lasă-l vreo 10 minute fără curent, o să-şi revină.

#12
Woollk

Woollk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2012
am cumparat acel modul de incarcare si am fost surprins sa vad ca scoate 0.2 A la 4,4 Ah cat are bateria o sa imbatranesc sau mai rau o descarca.
am pe acasa 2 incarcatoare 9v 850 ma care defapt e 1,6 A si nu am reusit sa-i masor voltaju nus de ce e stricat multimetru meu, iar al 2 scrie 9,5 v 3,3 A si masurat e aproape 10 v cu ~6 A nu stiu de ce cand conectam multimetru imi ardea mana si cablu.

Concluzia ar fi sa cumpar un incarcator de 12v 1-2 A ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate