Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 

Casuta P a lui Radu din Chisoda

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#37
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
De unde si pana unde boiler de 1000 de litri pentru 3 persoane?

Edited by Bylly00, 28 April 2017 - 22:19.


#38
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003

View Postdana84, on 28 aprilie 2017 - 22:17, said:

Mmm, poi daca in sus e nordul, atunci eu as zice ca fata casei e spre apus ...

A fost o cerinta sa ai intrarea prin spate si nu la drum? Au fost o cerinta dormitoarele pe nord si bucataria si CT-ul pe sud?

Oricum cred ca acum incep sa inteleg de ce iti propune arhitectul varianta asta cu terasa care mie imi pare nefericita. Tu intri in curte si ca sa ajungi la intrare care e in spate in zilele ploioase trebuie sa mergi pe trotuar. Trotuarul e ~1m pe langa casa, deci implicit in varianta in care renunti la acea prelungire a terasei va trebui sa urci si sa cobori scarile de la ct ca sa ajungi la intrarea casei. Sau sa mai faci o alee pe langa trotuar.
Daca am inteles eu bine pozitia casei.

Ai o lista cu ce anume ai vrea sa ai in CT?

Am mai pus o poza hasurand cu verde terasa.
Deci, eu intru in curte, merg de la poarta vreo 5m pana in dreptul casei + inca vreo 12 pana ajung la scarile de la terasa ca sa intru in casa. Nu vad de ce nu pot sa-mi fac aleea la 1m de casa fara a ma intersecta de treptele de la CT.
Terasa si implicit livingul da, sunt spre apus. Nu prea am variante din punctul asta de vedere.

View PostBylly00, on 28 aprilie 2017 - 22:19, said:

De unde si pana unde boiler de 1000 de litri pentru 3 persoane?

Nu l-am contrazis ptr. ca sunt departe a fi expert in domeniu. Din ce am vazut se vand sisteme integrate cu boilere de 2-3 sute de L.

Attached Files


Edited by radumiki, 29 April 2017 - 00:08.


#39
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Departe de a fi expert, doar un beneficiar un pic curios, sunt de parere ca 200L e arhisuficient. De altfel pentru configuratia actuala - o singura baie cu dus sau cabina de dus e suficienta si o centrala care prepara ACM. Inconveniente apar can va folosi cineva apa calda la bucatarie sau in cealata baie concomitent cu baia mare - va scadea debitul simtitor. Altminteri, cu putina grija nici nu e nevoie de boiler. Depinde si cume folosita apa calda, daca ai avea doua cazi si exact in acelasi timp doi oameni ar vrea sa umple cazile cu cate 1 mc de apa atunci da - ar fi de mare folos un boiler de 1000L, altfel...

#40
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  SCHITA terasa.jpg   233.32K   38 downloads


Cred că ești puțin obosit și ai încurcat punctele cardinale

View Postradumiki, on 28 aprilie 2017 - 22:58, said:


Deci, eu intru in curte, merg de la poarta vreo 5m pana in dreptul casei + inca vreo 12 pana ajung la scarile de la terasa ca sa intru in casa. Nu vad de ce nu pot sa-mi fac aleea la 1m de casa fara a ma intersecta de treptele de la CT.
.





17 + metri cu baxuri de apă, sacoșe cu castraveți, ceapă și cartofi?  ;)

#41
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003

View PostBylly00, on 28 aprilie 2017 - 23:15, said:

Departe de a fi expert, doar un beneficiar un pic curios, sunt de parere ca 200L e arhisuficient. De altfel pentru configuratia actuala - o singura baie cu dus sau cabina de dus e suficienta si o centrala care prepara ACM. Inconveniente apar can va folosi cineva apa calda la bucatarie sau in cealata baie concomitent cu baia mare - va scadea debitul simtitor. Altminteri, cu putina grija nici nu e nevoie de boiler. Depinde si cume folosita apa calda, daca ai avea doua cazi si exact in acelasi timp doi oameni ar vrea sa umple cazile cu cate 1 mc de apa atunci da - ar fi de mare folos un boiler de 1000L, altfel...

In afara de baie nu prea folosim apa calda nici acum. Vasele se spala in masina de spalat vase, rufele in masina de spalat rufe. In afara de dusuri (dimineata, seara)  si eventual spalat ocazional ziua pe maini nu avem la ce folosi apa direct calda.

View Postiladi, on 28 aprilie 2017 - 23:22, said:

Attachment SCHITA terasa.jpg


Cred că ești puțin obosit și ai încurcat punctele cardinale



17 + metri cu baxuri de apă, sacoșe cu castraveți, ceapă și cartofi?  Posted Image

Chiar daca-s obosit, proiectia aia  o aveam eu in cap, nici nu m-am complicat sa verific. Noroc cu prietenii! Posted Image
Acum ma gandeam cum fac sa merg spre unguri si am realizat ca ai  dreptate. Posted Image

Edited by radumiki, 28 April 2017 - 23:40.


#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postradumiki, on 28 aprilie 2017 - 22:58, said:

Nu l-am contrazis ptr. ca sunt departe a fi expert in domeniu. Din ce am vazut se vand sisteme integrate cu boilere de 2-3 sute de L.
De fapt, ma refeream la un "puffer", adica un rezervor de stocare al apei calde necesare la sistemul de  incalzire si, eventual si la pastrarea ACM. Dar se pare ca m-am inselat, sistemul acesta nu necesita un puffer asa de mare, e suficient unul de 100 de L si un boiler.Doar daca vei avea in vedere si niste panouri solare pe viitor, vei avea nevoie de acel puffer mare.

Edited by myshyk, 29 April 2017 - 07:04.


#43
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, poti face o alee la 1m de casa, insa pe langa casa nu poti avea iarba ... Asta e problema, in conditiile acestea. Fie ai o alee lata de 2m, fie 1m de ceva pietricele pe langa casa - pentru drenarea apei cand ploua si ca sa nu ti se distruga intr-un timp mult prea scurt elevatia si 1m alee care sa te duca la intrare. De-asta ziceam ca acum inteleg de ce a facut arhitectul asa, dar clar exista si alternative.

Insa ca rezumat mie una mi se pare ca te complici cu planul actual - oricare ar fi el, cu sau fara acea bucata de terasa in plus. La 3 dormitoare, 2 bai, CT, bucatarie cred ca se poate mai mult de atat, trebuie doar arhitectul potrivit.
De exemplu cum mi-ar placea mie o casa de genul acesta (si eu am vrut casa doar pe parter, doar ca eu voiam 4 dormitoare, teren mic, era mai complicat): bucataria pe est, livingul pe sud-est - ambele cu iesire pe terasa, intrare pe vest sau pe coltul din sud-vest, camara si CT pe nord - cel putin pentru camara chiar nu cred ca e bine deloc pozitia ei pe sud-vest.
Daca vrei pdc atunci ai nevoie si de puffer dimensionat corespunzator. Eu am renuntat la pdc din motive financiare, e drept ca am zis gazul in zona asa ca mi-a fost mai usor cu o centrala pe gaz si o soba cu clopote ambele conectate la un pufer de 500 l. CT-ul meu are 9mp si tare m-am chinuit cu el la final sa imi incapa tot ce voiam pentru ca nu mi-am trecut pe lista din start tot ce trebuia sa intre in el si acuma sunt tot cu ruleta dupa mine cand e vorba de CT ...

Stiu ca avem nevoi diferite, deci poate voua chiar vi se potriveste configuratia actuala, eu doar voiam sa spun ca ar fi bine sa mai vezi si alte configuratii chiar daca poate mai cresti suprafata cu 5-6 mp ...

#44
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu cat mai multe alei/trotuare/carari betonate, cu ata scade comfortul oferit de casa in raport cu blocul. Mult beton= multa caldura vara, multe probleame dupa iesirea din iarna, (fisuri in beton, denivelari dupa infiltratii/inghet/dezghet). Daca nu ai facut inca proiectul, cauta sa te orientezi spre un proiect care sa-ti permita:
-intrarea prin fata, eventual din lateral daca ai loc de parcat masina acolo, motivele au fost deja expuse.
- acces direct din bucatarie la terasa, curte, ghena de gunoi.
-dormitoarele sa nu fie in zona unde ai toata ziua soare, vara se moare de caldura/ se sta pe intuneric
-curtea, orientata spre nord, cu umbra multa toata ziua, inseamna un loc vesnic plin de muschi, umiditate, betoane de culoare verde,...
Daca vrei sa te convingi, ai un PM

#45
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003
O sa-i trimit mail arhitectului cu schimbarile dorite.  Mutam bucataria + camara undeva la intrare in locul acelui birou. Multumesc celor ce mi-au facut observatii in acest sens. Posted Image  Este evident mult mai practic asa. Acces mai facil de la intrare in bucatarie, camara cu gemuletul spre nord.  Prea dificil nu ar trebui sa fie, se schimba doar pozitia anumitor camere, suprafata lor ar trebui sa raman cam tot asa. Eventual daca e nevoie se mai poate lua putin din camera de zi.

View Postdana84, on 29 aprilie 2017 - 09:05, said:

Da, poti face o alee la 1m de casa, insa pe langa casa nu poti avea iarba ... Asta e problema, in conditiile acestea. Fie ai o alee lata de 2m, fie 1m de ceva pietricele pe langa casa - pentru drenarea apei cand ploua si ca sa nu ti se distruga intr-un timp mult prea scurt elevatia si 1m alee care sa te duca la intrare. De-asta ziceam ca acum inteleg de ce a facut arhitectul asa, dar clar exista si alternative.

Insa ca rezumat mie una mi se pare ca te complici cu planul actual - oricare ar fi el, cu sau fara acea bucata de terasa in plus. La 3 dormitoare, 2 bai, CT, bucatarie cred ca se poate mai mult de atat, trebuie doar arhitectul potrivit.

Arhitectul chiar nu are vina aici, el a facut cam ce i-am zis eu. S-a plecat de la proiectul asta care mie mi-a placut ramand sa compilam dupa necesitatile noastre.

Attached Files



#46
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, e frumos proiectul acela, insa in propunerea de acolo altele sunt punctele cardinale si alta e fata de la drum a casei. Din cate vad, ai luat proiectul, l-ai adaptat, insa spatele casei din proiect e fata casei din proiectul tau. De aceea e totul putin mai atipic, dar dupa cum ziceam, daca voi credeti ca va e bine asa, cu acces prin spate, atunci e ok. Desi eu cred ca o data cu interschimbarea bucatariei cu biroul se mai poate ajusta sa se faca si accesul cu un mic hol pe acel colt unde acuma e camara + CT. Iar apoi in spate sa ai acces de pe terasa in living si in bucatarie (daca o sa vrei), iar in spatele bucatariei (partea de sus a planului) sa ai camara + CT. Asa ai scapa si de acea terasa intre CT si terasa principala, si de usa de la CT care e mai fain sa fie mai ascunsa, nu pe o fatada principala si estetica a casei. Nu stiu daca dpdv structural se pot face modificarile cum am zis pentru ca nu stiu daca acel perete dintre baie si bucatarie nu e cumva un perete portant.
Probelma la care inca nu vad o solutie in varianta asta e pozitia celei de-a doua bai ... dar eu nu-s de meserie, deci sigur solutii sunt.

Si eu am o terasa pe colt in spate care momentan m-am gandit sa fie cam asa, tot cu acces din living si bucatarie:
Attached File  terasa.png   549.95K   64 downloads
Ma mai joc insa in SketchUp ...

#47
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Sper că nu agasez și că poate ajută cu idei.

Attached File  Screenshot (31).png   563.44K   121 downloads

Dimensiunile și suprafețele sunt orientative, softul meu nu ține cont de grosimea pereților.

#48
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Inca o chestie. Si noi am facut birou, telectuali amandoi, deh, cica avem nevoie. Am realizat, in timp, ca nimeni nu a mai dorit sa se izoleze sa lucreze din birou, iar camera a devenit o camera de oaspeti, adica folosita ocazional.
Stiu ca acum sfatul meu e inutil, dar e posibil in timp lucrurile sa se schimbe, de aceea cred ca este bine sa ganditi spatiul respectiv mai ... versatil, daca pot spune asa. Cine stie in ce se transforma in viitor. Noi am fi avut nevoie mai degraba de un dressing sau uscatorie in locul acelui birou.

#49
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si inca un lucru de care ar trebui tinut seama in faza de proiect: sursa altermativa/complementara de incalzire. Ce faci iarna in cazul unei avarii la reteaua electrica? Dupa parerea mea, ar fi necesara ori o centrala pe gaz, ori un termosemineu pe lemne, doar ca atunci apare si necesitatea acelui puffer de care vorbeam mai inainte.Plus ca ,la puffer se poate lega si un panou solar pentru ACM . Oricum, solutia cu termosemineul poate fi si o chestie eleganta in camera de zi.

#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
https://m.facebook.c...xt=0&width=400" width="400" height="400" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>
Poate te ajuta sa te hotaresti?Posted Image

Edited by myshyk, 30 April 2017 - 09:25.


#51
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Daca nu ai centrala cu lemne + nu o folosesti pe post de magazie, nu inteleg de ce ai nevoie de usa exterioara la CT.  Daca ai tabloul electric acolo, MSR, filtre, boiler, vas expansiune, etc. e complicat sa ai acces numai din exterior.

Vara intr-o casa bine izolata si fara geamuri mari nu e asa de cald. Diferenta intre punctele cardinale e maxim 1-2 grade.

Eu as uni camara cu CT si le-as muta pe peretele cu dormitorul.  Le-as delimita printr-un raft cu doua fete. Si as pastra terasa de legatura intre bucatarie, usa la bucatarie cu deschidere din exterior ( yala ) si trepte spre strada. Astfel se elimina aleea de acces la intrarea din spate.

Attached Files

  • Attached File  P22.jpg   665.94K   72 downloads

Edited by mihai_gelu, 30 April 2017 - 12:01.


#52
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003
Am lucrat azi ceva la un nou plan tinand cont si de sugestiile primite pe aici.

Attached Files



#53
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ai transformat livingul intr-un hol mai mare...  Ai foarte multe usi pe acolo, unde mai pui o canapea/un tv?

#54
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Care e orientarea in teren?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate