Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Casuta P a lui Radu din Chisoda

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#19
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Bine ai (re)venit


Eu as pastra terasa, dar (si) cu acces din living, prin usa de sticla. Cu scarile in continuare, nu perpendiculare. Ar ajuta la volumetria constructiei si ar crea cateva scurtaturi mai practice, precum si un loc semi acoperit care iti va fi de folos in anumite situatii.

#20
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
In principiu (75%) o sa ma orientez spre o pompa de caldura aer-apa cu incalzire/racire prin pardoseala, la care as adauga un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura. Despre astea insa pot discuta cu instalatori dupa ce am planul casei cat de cat gata.
Termosistem cu vata bazaltica pereti, minerala pod, extrudat pe toate partile la elevatie.
Tigla metalica Gerard sau Decra cu piatra, asta ptr. ca voi folosi o panta mica la acoperis. Nu vreau pod depozit (fac anexa), locuibil nici atat.

 iladi, on 28 aprilie 2017 - 15:12, said:

Eu as pastra terasa, dar (si) cu acces din living, prin usa de sticla.

Mi-a zis arhitectul de solutia asta, si sotia s-a aratat incantata. De gandit...

#21
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003

 dana84, on 28 aprilie 2017 - 11:35, said:

Nu ai niste 3d-uri? Fata casei e laterala dreapta din jpg-uri ?

Mie mi se pare inutila o astfel de terasa, care de fapt nu te duce niciunde. Nu vad niciun motiv pentru care sa iesi din casa pe usa si sa intri prin CT, fara sa vrei sa cobori scarile.
Cum e in prima poza mi se pare mai practic, poate fie sa faci scarile pe tot conturul fie sa completezi pe partea cealalta cu niste elemente de design: jardiniere, ceva "stalpisori" din lemn ... depinde de designul casei.
La CT cred ca ar fi mai practic sa ai scara pe laterale, nu din fata. Practic treptele sa fie in continuarea trotuarului si pe o parte si pe cealalta.
Camera tehnica e bine sa aiba usa si din interior si din exterior, dar depinde si la ce vrei sa o folosesti. La mine cel putin asa e: am intrare si prin camara bucatariei si si o usa la exterior.

Fata casei (spre drum)  este in lateral stanga, direct spre rasarit. Acolo este bucataria si un dormitor. Atasez si o schita. De pe terasa si living vom avea priveliste in curte, curte pe care o vreau cat mai verde posibil.
Imi place mult poza asta, chiar vreau sa fac ceva asemanator, inclusiv klinkerul si pavajul. As cobora doar toate treptele afara din terasa ptr. a mai castiga putin spatiu acolo. Mi-ar ramane terasa de la intrare de aproape 14mp, suficient ptr. o zona de aerisire la o cafea, zona de leneveala in aer liber.
Am facut si scara de la CT cum mi-ai zis, daca totusi o sa pun pompa de caldura care este la exterior banuiesc ca e mai practic asa.
Pana la urma as mai scadea vreo 7-8 mp care pe langa costurile aferente constructiei mi-ar da batai de cap si cu izolarea ptr. a nu se transforma intr-o punte de tranfer termic in living.

Inca gandesc, am timp pana saptamana viitoare, am schitat totusi rapid cam cum ar arata...

Attached Files


Edited by radumiki, 28 April 2017 - 17:42.


#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 28.06.2005
Eu cred ca ti-a lasat acea terasa de 90cm doar ca sa nu mai cobori/urci trepte cand ai nevoie la camera tehnica.
Mie mi se pare o idee buna.


Ca sa nu ai punte termica o poti izola. Sau poti construi sub ea cotete de gaini, iepuri, soareci, depozita lemne de gratar etc

Edited by sfantu.dracu, 28 April 2017 - 17:40.


#23
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
Sa urci trei trepte nu e un efort prea mare, sa fim seriosi.
In plus, nu ai zilnic nevoie sa intri in camera tehnica. Cei 10mp contruiti cu izolare cu tot sunt cam scumpi, mai repede banii astia i-as folosi ptr. o facilitate mai practica la finisaje, instalatii,  dotari, etc. pe care o folosesc zilnic si unde daca vrei ceva deosebit costa pe masura.

Edited by radumiki, 28 April 2017 - 17:50.


#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 radumiki, on 28 aprilie 2017 - 15:16, said:

In principiu (75%) o sa ma orientez spre o pompa de caldura aer-apa cu incalzire/racire prin pardoseala, la care as adauga un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura. Despre astea insa pot discuta cu instalatori dupa ce am planul casei cat de cat gata.
Termosistem cu vata bazaltica pereti, minerala pod, extrudat pe toate partile la elevatie.
Tigla metalica Gerard sau Decra cu piatra, asta ptr. ca voi folosi o panta mica la acoperis. Nu vreau pod depozit (fac anexa), locuibil nici atat.



Mi-a zis arhitectul de solutia asta, si sotia s-a aratat incantata. De gandit...

Eu am pus tigla metalica de la Megaprofil, ti-o recomand.

#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu prea e ok faptul ca gunoiul si resturile din bucatarie vor fi plimbate prin casa, in loc sa ai o iesire directa din bucatarie. Si nici ca toate cumparaturile vor trece prin casa pentru a ajunge la locurile lor. Si nici ca tot ce gatesti in bucatarie si vrei sa ajunga la musafirii de la masa-ntinsa pe terasa, face naveta prin casa. Intre terasa de agrement si bucatarie, ai nevoie de o trecere directa. Si ar mai fi o chestie: daca in camera tehnica ai si masina de spalat si uscatorul, e foarte nasol sa ocolest prin exterior pentru spalat haine sau uscat, dupa care sale plimbi pe exterior pentru a le duce in casa. Unde se vor calca? In dormitor, in sufragerie? Parerea mea, din proprie experienta.

Edited by myshyk, 28 April 2017 - 17:55.


#26
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
Ma gandesc ca nu ar fi mare chestie sa fac o usa si dinspre bucatarie spre CT, chit ca in acest caz as opta clar  ptr. o usa camuflata sa spunem in tapet. Am atasat o schita. Ideea e ca oricum nu am habar acum sigur de cat de mare ar trebui sa fie camera tehnica ptr. boiler, distribuitor IPAT, sigurante, etc.
Musafiri nu prea avem, suntem oameni extrem de ocupati. E drept, daca dorim sa mancam pe terasa sau sa facem un gratar ar insemna sa traversam livingul, insa acest lucru nu se va intampla zi de zi. In principiu bucataria+zona de luat masa vor fi folosite ptr. acest lucru.
Problema cu rufele este reala insa sunt limitat de suprafata, nu le pot avea pe toate. Planul e sa ma dotez si cu un uscator (masina de uscat rufe). De calcat se poate oriunde (living, bucatarie).

Attached Files


Edited by radumiki, 28 April 2017 - 18:12.


#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Am o întrebare: de ce te-ai cuplat pe suprafață și ești dispus la compromisuri de confort pentru asta?

Dacă intenționezi să locuiești permanent în ea, cred că ar trebui să îți faci o listă de necesități, priorități, damblale (da, de ce nu, pot deveni importante cu timpul), apoi să vizualizezi ce vrei. Ai început cu terasa. Perfect, dar nu te opri la ea. Ar fi păcat ca la un moment dat să-ți pară rău că a, b, c ...


Edit.

Apropos, te-ai gândit să faci rocada terasă - CT/cămară? Dar cu menținere intrare principală prin dReapta

Așa ai acces la terasă din sufragerie + bucătărie, nu mai "intri" prin terasă (libertate de mobilare/aranjare).

Edited by iladi, 28 April 2017 - 18:54.


#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La o asemenea casa, banuiesc ca boilerul va avea in jur de 850-1000 de l. Asta inseamna un diametru aprox. de 1, inaltimea 1,9-2m. Cu tevaria aferenta, +partea de automatizare a instalatiei de incalzire, va ocupa cam 1,5-2 mp.O masina de spalat, ca, 0,6/0,7 m, uscatorul deasupra, cos de rufe, loc pentru detergenti, material/scule pentru curatenie, cam astea trebuie sa incapa in camera tehnica. Plus spatiu de trecere De studiat.
Chestia cu "musafiri nu prea avem" e doar temporara. Urmeaza sa aveti, in mod sigur peste ani, cand veti locui tot aici, dar nu veti mai fi la fel de ocupati.
Planuri pentru copii, ceva? Trebuie luata in calcul si o asemenea eventualitate. Acum, ca mai incolo....
Plus:parcarea pentru masina/masini, Acces facil de la masina la bucatarie (cu cumparaturi) si la intrarea principala (fara cumparaturi).

Attached Files


Edited by myshyk, 28 April 2017 - 19:07.


#29
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003

 iladi, on 28 aprilie 2017 - 18:25, said:

Am o întrebare: de ce te-ai cuplat pe suprafață și ești dispus la compromisuri de confort pentru asta?

Dacă intenționezi să locuiești permanent în ea, cred că ar trebui să îți faci o listă de necesități, priorități, damblale (da, de ce nu, pot deveni importante cu timpul), apoi să vizualizezi ce vrei. Ai început cu terasa. Perfect, dar nu te opri la ea. Ar fi păcat ca la un moment dat să-ți pară rău că a, b, c ...


Edit.

Apropos, te-ai gândit să faci rocada terasă - CT/cămară? Dar cu menținere intrare principală prin dReapta

Așa ai acces la terasă din sufragerie + bucătărie, nu mai "intri" prin terasă (libertate de mobilare/aranjare).

Draga Iladi, nu fac nici un compromis de confort major, dimpotriva.
Mi-am propus de la inceput sa fac o casuta micuta de 100-110 mp utili. Explicatiiile sunt simple:
- ma consider un om pragmatic, ma gandesc la nevoile actuale dar si la cele viitoare. Poate acum as putea face o casa de 150mp sau mai mult si sa o intretin fara probleme insa peste 15-20 de ani mi-ar fi greu sa o intretin (cunosc cazuri).
- nu uit de unde am plecat cu totii: o casa a parintilor (bunicilor) unde notiunea de ,,decomandat'' nu exista sau un apartament ceausit.
- nu vreau cand ajung sa-mi comand dusul incastrat, salteaua de calitate, plasma, etc obiecte pe care le folosesc zilnic sa verific inainte daca mai am bani in cont. Stiu, doar astea trei consumabile fiind fac cat terasa aia putin utila dar eterna insa pe astea  le consider cel putin la fel de importante. Fac zilnic dus, odihna (o saltea buna) este cel mai important lucru tinand cont ca 1/3 din viata ti-o petreci pe orizontala iar  TV-ul & co sunt cele mai facile momente de relaxare-divertisment.
- o casa mai mica implica invariabil mai mult timp petrecut impreuna cu ceilalti membri ai familiei. Sotia nu are timp si chef sa deretice (sters praf, dusumele, etc) pe sute de mp, am un copil cu nevoi mai speciale care presupune sa stai cu ochii pe el ca pe butelie... spatiul in exces nu ma avantajeaza.
- sunt un tip care apreciaza leneveala tocmai ptr. ca este hiper activ. Imi suna a gluma corvoada de a duce sacosa cu paine pana in celalat capat al terasei si apoi sa strabat hol+living ptr. a ajunge in bucatarie. Nu inainte de a ma descalta, desigur.

Referitor la rocada propusa: nu vreau sa am terasa spre strada. Anul asta se asfalteaza acolo, vor fi masini, trafic. Vreau  sa stau cu fata spre gradina, sa privesc florile, gazonul, nucul pe care-l voi planta.

Oricum, multumesc ptr. sugestii. Desi aparent resping multe ele raman ,,agatate''' si le analizez din cand in cand. Deocamdata nimic nu e batut in cuie. In afara de teren nu am platit nimic, nu am semnat inca contractul cu arhitectul, nici macar amaratul ala de plan urbanistic de la primarie nu a iesit desi a trecut o luna. Cica lipseste motivat (boala) o persoana care trebuie sa semneze pe el. Sigur, eu cu parterul meu nu-mi fac probleme, ma incadrez oricum insa asa ca chestie...

Edited by radumiki, 28 April 2017 - 21:11.


#30
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Eu mă refeream doar la faptul că poți fi mai elastic: 5-10 mp în plus pot face o diferență fără să te împovăreze financiar în mod deosebit.

Referitor la rocadă: înseamnă că acum ai dormitorul spre stradă. N-ar fi mai indicat biroul? ;)

Adică, cumva ar da mai bine să oglindești actualul plan, păstrând terasa acolo unde este? Zic și eu :)

#31
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
Daca te uiti pe poza pusa cu planul nou vezi ca la camera aia dinspre drum e pus un punct cu carioca. Fiica-mea (11 ani) si-a ales camera.Posted Image Evident va avea si  un birou acolo + un pat ptr. o persoana + restul de mobilier aferent.
Toate trei camerele alea sunt spre nord, pot sa fie definite birou sau dormitor. Sper  ca printr-o termoizolatie buna+ ferestre de top bine puse ( Veka softline 82 gandesc eu acum) ar putea regla confortul termic acolo.

#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Acum ai undeva la 140 mp construiți și 110 utili?

#33
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003
104 utili, 132 construiti, cu tot cu terasa paralela cu casa.

Edited by radumiki, 28 April 2017 - 21:09.


#34
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,162
  • Înscris: 28.06.2005

 radumiki, on 28 aprilie 2017 - 20:29, said:

Daca te uiti pe poza pusa cu planul nou vezi ca la camera aia dinspre drum e pus un punct cu carioca. Fiica-mea (11 ani) si-a ales camera.Posted Image Evident va avea si  un birou acolo + un pat ptr. o persoana + restul de mobilier aferent.
Orientează-te spre un pat extensibil la același nivel. Probabil vor fi momente când nu va dori să doarmă singură. Și nici înghesuită.

Nu e nici o aluzie nelalocul ei.

#35
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,664
  • Înscris: 13.10.2003

 sfantu.dracu, on 28 aprilie 2017 - 21:13, said:

Orientează-te spre un pat extensibil la același nivel. Probabil vor fi momente când nu va dori să doarmă singură. Și nici înghesuită.

Nu e nici o aluzie nelalocul ei.

Si acum doarme singura in camera ei, stam tot la casa. Acomodarea va fi usoara. Sa nu mai zic ca spre deosebire de oras (zona semicentrala) unde avem si are si ea emotii sa iasa in strada acolo toata lumea este mult mai familiara, copiii se aduna si se joaca...

In fine, am mai lucrat putin punand niste usi la camara si CT pe principiul  deschiderii in spatiul cel mai vast.

Attached Files



#36
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 radumiki, on 28 aprilie 2017 - 17:24, said:

Fata casei (spre drum)  este in lateral stanga, direct spre rasarit. Acolo este bucataria si un dormitor. Atasez si o schita. De pe terasa si living vom avea priveliste in curte, curte pe care o vreau cat mai verde posibil.
Mmm, poi daca in sus e nordul, atunci eu as zice ca fata casei e spre apus ...

A fost o cerinta sa ai intrarea prin spate si nu la drum? Au fost o cerinta dormitoarele pe nord si bucataria si CT-ul pe sud?

Oricum cred ca acum incep sa inteleg de ce iti propune arhitectul varianta asta cu terasa care mie imi pare nefericita. Tu intri in curte si ca sa ajungi la intrare care e in spate in zilele ploioase trebuie sa mergi pe trotuar. Trotuarul e ~1m pe langa casa, deci implicit in varianta in care renunti la acea prelungire a terasei va trebui sa urci si sa cobori scarile de la ct ca sa ajungi la intrarea casei. Sau sa mai faci o alee pe langa trotuar.
Daca am inteles eu bine pozitia casei.

Ai o lista cu ce anume ai vrea sa ai in CT?

Edited by dana84, 28 April 2017 - 22:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate