Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Casuta P a lui Radu din Chisoda

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#199
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
dar poate doamnele lui il iubesc si il respecta

#200
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,006
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmihnearau1, on 19 mai 2017 - 16:24, said:

dar poate doamnele lui il iubesc si il respecta
Normal, de aia au grija si de cum arata.  Sau doar cele care nu isi iubesc sotii isi fac unghiile si se coafeaza?

Edited by dell99, 19 May 2017 - 16:29.


#201
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmihnearau1, on 19 mai 2017 - 16:24, said:

dar poate doamnele lui il iubesc si il respecta


Îl. Dar până la baie. :D

#202
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postdell99, on 19 mai 2017 - 16:27, said:

Normal, de aia au grija si de cum arata.  Sau doar cele care nu isi iubesc sotii isi fac unghiile si se coafeaza?

nu, alea exagereaza doar

#203
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,765
  • Înscris: 13.10.2003

View Postdell99, on 19 mai 2017 - 16:23, said:

Eu stiu cine va fi ultimul la dus Posted Image Daca una din doamnele vietii tale sta jumate din cat stau eu sa imi spal, sa imi intind parul si sa imi curat unghiile nu te vad bine:).

Eu sunt ultimul la dus si acum, este in regula. Asta sa fie cel mai mare bai. Posted Image
Din start am gandit casa asa cu o baie cu dus si un grup sanitar, daca era un inconvenient major asta sigur ma gandeam la doua dusuri. Insa cum ne-am obisnuit asa nu e cazul.

Ca sa glumim putin, poate-mi mai fac unul in curte de genul asta: Posted Image [ https://alexandrapopadotcom.files.wordpress.com/2013/09/img_1612-e1380451042135.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by radumiki, 19 May 2017 - 20:34.


#204
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

View Postradumiki, on 19 mai 2017 - 16:42, said:


Ca sa glumim putin, poate-mi mai fac unul in curte de genul asta: Posted Image


Să-l vopsești în negru (butoiul), să se încălzească apa mai bine.

#205
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,765
  • Înscris: 13.10.2003

View Postmihnearau1, on 19 mai 2017 - 16:18, said:

io as mai fi facut o usa din living pe terasa
din ala rulanta

Era o idee, si arhitectul mi-a sugerat-o, are plusuri si minusuri.
Insa am stat si m-am gandit: sunt in living si vreau sa merg pe terasa. Daca doresc si o cafea, bere, suc etc => oricum ar trebui sa intru in bucatarie asa ca este bine asa. Sigur, cand ma retrag de pe terasa trebuie sa trec si prin bucatarie insa na, cu ocazia asta poate mai si ,,ciugulesc'' ceva de pe acolo. Posted Image

Edited by radumiki, 19 May 2017 - 19:45.


#206
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,200
  • Înscris: 28.06.2005
Radule, fa un pustiu de bine si pune scari la ambele capate ale intrarii in camera tehnica. Ca o sa te injuri singur cand va trebui sa dai roata. :)

#207
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,765
  • Înscris: 13.10.2003
Hmmm, acolo la camera tehnica era cam singura chestie care mai imi dadea de gandit in primul moment cand am vazut plansele.
Perera mea e ca usa respectiva o voi folosi foarte putin. In principiu (90%) o sa incalzesc/racesc cu o pompa de caldura aer-apa care va fi amplasata in afara cladirii in proximitatea CT. Neavand mult spatiu de incalzit (80-90mp) => nu am nevoie de una foarte puternica si implicit scumpa (4-5 kw) este o solutie convenabila la un cost destul de putin peste ceea ce presupune costurile cu gazul (racordare, instalatie, etc). Deci, ca fac trepte sau nu din una sau doua parti acolo este putin important. Foarte probabil ca in CT sa punem si masina de spalat iar acea mica terasa descoperita acolo sa fie ideala ptr. un uscator in aer liber vara, sotia nemaifiind nevoita sa urce-coboare scari.
In plus o sa-mi fac si o anexa adevarata in curte, din caramida, cu termoizolatie.. tot tacamul, nu o sa depozitez acolo in CT uneltele de gradinarit sau alte chestii care sa ma faca sa intru des de afara.

Edited by radumiki, 19 May 2017 - 22:39.


#208
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postradumiki, on 19 mai 2017 - 19:44, said:

Era o idee, si arhitectul mi-a sugerat-o, are plusuri si minusuri.
Insa am stat si m-am gandit: sunt in living si vreau sa merg pe terasa. Daca doresc si o cafea, bere, suc etc => oricum ar trebui sa intru in bucatarie asa ca este bine asa. Sigur, cand ma retrag de pe terasa trebuie sa trec si prin bucatarie insa na, cu ocazia asta poate mai si ,,ciugulesc'' ceva de pe acolo. Posted Image

Daca vor fi musafiri (o data pe an cel putin) la fel vor face si ei sa mearga la toaleta.

#209
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postkondas, on 20 mai 2017 - 07:58, said:

Daca vor fi musafiri (o data pe an cel putin) la fel vor face si ei sa mearga la toaleta.

  Nu ca as fi de acord cu traseul prin bucatarie spre terasa (eu personal am evitat acest lucru la casuta mea -  cu mentiunea ca avem open space, deci cam alta Marie cu aceeasi palarie), dar motivul asta cu musafirii, daca e sa te raportezi la numarul de vizite estimat, nu mi se pare un argument puternic ca sa se schimbe ceva. Daca e o data pe an, atunci cred ca se poate trece lejer peste aspectul cu musafirii care trec prin bucatarie. Daca traseul acela e ok pentru proprietar, pentru vizite atat de rare, nu merita sa-l schimbe. Parerea mea. Ca doar nu-ti faci casa pentru musafiri. O faci ca sa te simti tu bine! Daca tu te simti bine in ea, cu toate vizitele prietenilor, atunci asa trebuie sa o faci.

     Later edit: totusi, daca unul din geamurile de la living de sus pana jos (sper ca vad bine planul ala) ar fi o usa , nu te-ar deranja , din contra. O sa o folosesti mai des decat cea din bucatarie. Poate te mai gandesti. Aspectul vizual e cam tot acolo.

Edited by lenny13, 20 May 2017 - 14:02.


#210
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Unde mai pui si frigiderul în bucătărie? Fluxul normal ar fi frigider, chiuvetă, aragaz.
Eu la bucătărie as face fereastră si in dreptul mesei.
Amplaseaza chiuveta a.i. sa nu lovești cu fereastra care se deschide în baterie.
Lasă usa spre terasă si din living, poate sotia nu vrea să vă frecati prin bucătărie când gătește.
Iti recomand sa inalti podul cu 2-3 rânduri de cărămidă si sa prevezi scară rabatabila (+ chepeng) de pe terasă, vei depozita multe chestii acolo.

#211
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Nici eu nu vad o problema in accesul pe terasa prin bucatarie. Si oricum, in living sunt prevazute geamuri de sus pana jos pe coltul dinspre terasa, se poate face lejer o usa si cu acces din living.
Singura obiectie pe care mi-o mentin este referitoare la amplasarea terasei, dar inteleg ca acesta este un fapt asumat de @radu. Eu as fi facut tereasa unde este acum camera tehnica, ai avea soare la cafeaua de dimineata si pana pe la 12-13 si umbra cand soarele dogoraste intens in zilele de vara. Terasa in amplasamentul actual va fi destul de greu de folosit exact cand ai vrea, adica in zilele de vara.
Dar na, fiecare luam deciziile pe care le consideram mai bune pentru noi...si noi vom trai cu ele.

#212
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,765
  • Înscris: 13.10.2003
Da, cand o sa vina vremea sa comand tamplaria pot opta ptr. o usa de sticla cu iesire din living spre terasa, nu cred ca e mare lucru.
Cat despre amplasarea actuala a terasei: are soare dimineata si umbra dupa-amiaza, adica cum e mai bine. Amplasarea ei spre NE si nu spre SE ar face ca ploaia si zapada sa bata direct in terasa, asa este cat de cat protejata. Nu o sa se adune mormane de zapada pe terasa, sigur in afara cazurilor cand avem viscole puternice. Trebuie sa ne gandim si la zilele mai nefavorabile d.p.d.v. meteorologic.

Edited by radumiki, 20 May 2017 - 16:56.


#213
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Terasa avand doar 2 pereti liberi...puteai (poti) pune niste folie din aceea groasa cu caseta tip rulou iar iarna se transforma intr-un loc de depozitare diverse (de ex o lopata sa o ai la indemana cand ninge) ferit de viscol.
Cat despre cum o sa fie pe terasa vara...o sa afli 😋.
Vei fi nevoit sa recurgi la solutii de umbrire si a laturii dinspre sud iar asta iti va lasa o singura latura deschisa liber.
Ai putea cere arhitectului sa-ti faca un studiu de insorire pentru acea zona ca sa fii sigur ca iei decizia in cunostinta de cauza.

Edited by the_lion, 20 May 2017 - 19:26.


#214
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

View Postradumiki, on 20 mai 2017 - 16:26, said:

. Amplasarea ei spre NE si nu spre SE



Attached File  SCHITA.jpg   81.21K   48 downloads Attached File  Clipboard01.jpg   359.66K   61 downloads

Attached File  SCHITA plus.jpg   44.29K   55 downloads

Edited by iladi, 20 May 2017 - 19:46.


#215
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,506
  • Înscris: 04.05.2007
Eu am sugerat amplasarea pe NE.
In planul actual este pe SE, este clar.


#216
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005

View Postradumiki, on 19 mai 2017 - 15:51, said:

Dus va fi in baia mare, il visez incastrat pe perete si o usa glisanta care separa zona. Nu punem vana.
Fără ușă glisantă e mai comod .
Bathroom Design Ideas
Și ceva idei pentru casă .

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate