Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

ITP anual la mașinile vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#199
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ee..si asa toti se bucura că fac astia cu masini peste 12 ani..masina e în functie de cum o întretine omu .eu dacă îmi intretin masina nu îmi convine ca să mai dau încă odată bani pe itp..

#200
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Cu nimic dacă se face tot cu șpagă. Cu siguranță în plus dacă se face pe bune. Asta e condiția principală. Să se facă pe bune. Altfel într-adevăr e frecție la picior de lemn.

#201
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Lasa ca poate daca sacapam de jegurile PSDiste se suspenda toate aberatiile lor.

#202
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
o mica poezie ptr rablele care iau ITP-ul pe spaga:

Foaie verde de sofran,
n-are nimeni un cazan
…la inspectie
oprit ca fiind…dejectie.
Motiv pentru care
Avand de geniu o strafulgerare
sarmaua am inaintat-o.
In buzunar.
Pe mod…fugato!
Semnatura? de ilustru peisagist
Aruncata-n in certificat de ITP-ist,
Cu trimbru evident!
sa evit un antecedent,
Mi-a oferit inca un an
De condus afumatoarea,
Ca un cioban, plavan,
Sa-mi exprim…valoarea!

#203
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
E o lege tampita/nesimtita.

Peste tot in lume se observa imbatranirea parcului auto ! Nu doar in Romania.
Se intampla inclusiv in tari mai bogate si la cetateni cu mai dare de mana ca noi.

Inca o data Statu Roman dovedeste ca traieste intr-o lume paralele, si iata de ce:

1. Vremurile gen 2007-2008, nu se mai intorc. A fost ceva UNIC in istorie !
2. In 2007-2008 cand se dadeau credite cu buletinul, populatia nu era indatorata. Toti au crezut ca va fi bine.
3. Cresterea din aceei ani s-a facut exclusiv pe CONSUM ! Criza economica globala a accentuat doar dezastrul.
4. Lumea inca plateste la credite contacte in acei ani ! Si sunt la un grad maxim de indatorare.
5. Lumea s-a tepuit odata in viata. Nu o sa o mai faca si a doua oara.
6. Toti care si-au luat teapa din 2007-2008, spun ca masina noua e cea mai mare teapa ! Pierzi 20% din valoare odata ce a iesit pe poarta reprezentatei. Si 30% doar in primul an !
Daca ar putea sa se intoarca in timp, s-ar bate ei pe ei!

Si Rar ce viseaza Posted Image)?
Masini vechi ? Poluare ?Posted Image)

Pai bah retardatilor ! Astea o sa fie masinile cu care o sa mergem inca 5-10 ani de acum in colo !
Pana cand salariul mediu in Romania nu ajunge macar la jumatate din cel din Germania, nu mai vedeti voi sa isi ia romanu masina noua.
Si chiar daca va fi in bani, tot un SH de 3-5 ani isi va lua.

Asa ca...visati in continuare !

Edited by M4V3RiCk_, 16 December 2017 - 22:03.


#204
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Si-a facut un coleg ITP pe 12 ianuarie la o masina mai veche de 12 ani. Valabilitate 1 an. A platit 150 lei. Ce preturi sunt in tara? Acum 3 ani am platit chiar 200 lei pt un ITP (avea parbrizul crapat jos langa stergator si a mai vrut 50 lei in plus)
Insa la masinile care inca nu au 12 ani cat e valabilitatea? Tot 2 ani ca in trecut sau 3 ani? Sau 3 ani e doar la primul ITP dupa cumparare?

Edited by dorin_2k, 14 January 2018 - 12:18.


#205
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
100 lei in br +50 ce ii las sa nu m a refuze pe motive dastea de 2 lei..

#206
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
totul merge pe spaga observ...

eu nu am trecut itp ca nu aveam chinga la baterie... si m au intors,,, in Romania... lasa ba , da aici niste bani ca se rezolva.

astia merita bagati in parnaie.

in scotia , pt orice masina mai veche de 2 ani se face itp anual. si cu asta basta. si rar gasesti oameni sa il masluiasca... ca te au pe constiinta , mai ales daca ai ceva la suspensie sau directie... din astea de siguranta.

nu vad care e problema. asa ar trebuii sa fie peste tot.

#207
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ce sa ti spun.. Sant o mulțime de defecte minore pentru care nu te trece. Tu crezi ca ai salvat lumea ca ti ai pus chinga la baterie?!

#208
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,567
  • Înscris: 15.06.2007


View Postmartian_693, on 14 ianuarie 2018 - 12:32, said:

t

in scotia , pt orice masina mai veche de 2 ani se face itp anual. si cu asta basta. si rar gasesti oameni sa il masluiasca... ca te au pe constiinta , mai ales daca ai ceva la suspensie sau directie... din astea de siguranta.

nu vad care e problema. asa ar trebuii sa fie peste tot.

Ai ramane mirat sa afli despre "factorii de siguranta" la proiectare. In sensul ca pentru a se asigura o redundanta un reper este mult mai rezistent decat este nevoie, mai gros etc. Iar prin tipul constructiei si felul materialelor, cele mai multe chestii care pot ceda o fac "lent"- adica pot avertiza asupra starii tehnice. La lift de exemplu,  un singur cablu de sustinere ar fi suficient. Dar liftul are 3 cabluri in geberal 3 cabluri de sustinere.
Daca cedeaza chestii pe la directie la automobil, sa nu iti inchipui ca merge ca din fabrica , precis , si apoi snap! si s-a rupt, invarti volanul in gol.
Cedeaza  alternator-  mergi pe baterie cativa km.
Cedeaza demarorul- porbeste tot mai greu.
Se rupe o curea? Tot mai poti merge cateva sute de metri.
Cedeaza circuitul de lichid de frana? E dublu, si cat sa te opresti mai ai niste zeama sa dai doua pedale.
Pentru restul exista telefon si service.  Masinile astea nu's nici submarine si nici avioane.  Ca circula unii cu gumele jerpelite, fara faruri si stopuri, cu placute de frana consumate, asta e.. fiecare cu gradul propriu de selfesteem.

#209
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmartian_693, on 14 ianuarie 2018 - 12:32, said:

eu nu am trecut itp ca nu aveam chinga la baterie... si m au intors,,,
De ce nu o aveai? Ca nu o scoti zilnic.

#210
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Eu inca raman uimit de preturile masinilor:

Ptr o masina gen Opel Astra, VW Golf, veche de 12 ani:

- 3000-3500 de euro ! Fara RAR.

Mi se pare enorm.

Daca stii ca ai treaba doar prin oras, mai bine iti iei una cu volan pe dreapta din 2007-2008, dar la 2000 de euro.
Si mai dotata.

#211
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postsilesax, on 14 ianuarie 2018 - 12:36, said:

Ce sa ti spun.. Sant o mulțime de defecte minore pentru care nu te trece. Tu crezi ca ai salvat lumea ca ti ai pus chinga la baterie?!

nu... dar e ok sa stiu ca is rigurosi cu ORICE. si pt o mizerie mica cum a fost aia.

si de aia trebuie anual. ca poate la anu e suspensia cazuta si merg pe autostrada si se rupe si mor si eu si omor si pe altii

#212
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostM4V3RiCk_, on 14 ianuarie 2018 - 15:08, said:



Daca stii ca ai treaba doar prin oras, mai bine iti iei una cu ....
Cu 400 de euro apoi bagi 500 de euro si-o faci ca noua !

View Postmartian_693, on 14 ianuarie 2018 - 15:10, said:



ca poate la anu e suspensia cazuta si merg pe autostrada si se rupe si mor si eu si omor si pe altii
Poti circula cu arcurile rupte si telescoapele praf si nu mori decat daca esti prost si cauti un stalp in care sa te proptesti cu 100 km / h !

#213
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postdorin_2k, on 14 ianuarie 2018 - 14:49, said:

De ce nu o aveai? Ca nu o scoti zilnic.

nu stiu man. asa am luat masina. stiam ca nu e insa nu ma deranja... ca deh... is roman... nu afecteaza cum merge masina. si mai mult nu e treaba mea sa stiu ce si cum.
(probabil s a rupt ca am vazut ca aia originala era din metal cu plastic).... asta noua e 100% metal
de aia e bine sa ai ITP anual. ce se strica se schimba. nu ma murdaresc pe maini , eu doar duc masina la statia de itp si ce nu e in regula fac aia acolo...

#214
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Valabil si daca masina e in perfecta stare .

#215
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostBaxon, on 14 ianuarie 2018 - 15:13, said:

Cu 400 de euro apoi bagi 500 de euro si-o faci ca noua !


Poti circula cu arcurile rupte si telescoapele praf si nu mori decat daca esti prost si cauti un stalp in care sa te proptesti cu 100 km / h !

ce reply e asta? asta inseamna ca nu mai verifici masina?

ce spui tu e o tampenie.

masinile tre verificate cel putin anual.

#216
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu neaparat , la 2 ani e ok itp-ul , oricum daca ai o problema si bocane te duci singur la service nu astepti ITP-ul sa-ti zica aia ca e bai

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate