Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

ITP anual la mașinile vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#289
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 19.03.2007
Un sfat, cand mergeti la RAR sau la ITP, bagati cel mai bun (scump) combustibil .

#290
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si parca erau si niste aditivi pentru asa ceva....

eu in mod normal duc rezervorul spre 5-10l si mai baga inca 18-20l peste, nu vreau sa fac plinul pentru ca sta prea mult benzina in rezervor.

p.s. si mai e o chestie, la o statie buna, nu una din camp care are benzina de juma de an in rezervoare.
http://adevarul.ro/l...3a8d/index.html

Edited by arg, 23 February 2018 - 13:04.


#291
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

View PostBaxon, on 22 februarie 2018 - 23:19, said:

Vestea proasta ce am aflat-o de cateva ore e ca unele statii au un aparat care " prosteste " emisiile si ies ca bune ...
P.S. Daca nu ia Bombita peste 2 ani , itp-ul deja ma gandesc la o masinuta noua de oras Posted Image
wtf?! Asa ceva exista de ani si ani... :)

cat despre filmarea itp ului probabil ca se pot fenta doar anumite chestii, poate franele , POATE noxele, dar nu are rar-ul angajati sa stea sa vada sute de itp-uri care se fac concomitent.

plus ca mai e o problema , itp-ul se ia pe spaga DOAR dupa o anumita ora cand programul la RAR se termina, nu mai pot exista supra-controale (sa iti blocheze masina). Credeti ca va sta cineva de la rar sa vada toate filmarile din ziua anterioara?

#292
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdorin_2k, on 05 februarie 2018 - 09:41, said:

Nu o ridica pe elevator. Se baga in canal sub ea.
Tot timpul, la toate masinile mele au facut asa. La mai multe statii. Chiar daca am lasat de o cafea (sau mai multe), tot au intrat in canal sub ea.
Eu nu o bag in hala, decat in momentul in care trebuie facute pozele.

View Postpolizei, on 05 februarie 2018 - 14:18, said:

In ultimii 18 ani am facut ITP-ul la vreo 3 statii si niciodata nu mi-au verificat pe dedesubt. In general au fost formalitati (cu verificat noxe ,lumini si franare)

Probabil se baga sub ele doar atunci cand li se pare ceva suspect / au anumite indicii.  Spre exemplu unul dintre indicii pentru care eu as verifica mai mult o masina ar fi starea anvelopelor (marca/Dot/uzura/profil/montare).   Spune-mi cu ce anvelope umbli ca sa-ti spun ce masina ai.
Pai uite eu momentan circul cu o masina mai ieftina decat un plin si cauciucurile de pe ea-  "noi" (cam 10000km) dot 2016. Si cum ziceam, masina nu face 2 parale.

View PostBaxon, on 22 februarie 2018 - 12:41, said:

Prin august cica se baga camere de luat vederi in toate statiile ITP cu legatura directa la RaR . Asa ca ITP -ul va fi luat doar pe bune ca daca vede pe camera ca umbli cu carpa la teava de esapament , ti-o blocheaza pe loc si vin baietii de la RaE si ti-o purica de numa . Astfel nici un angajat de la statie nu va mai face manarii !
O sa creasca vanzarile la masini noi ieftine /chele Posted Image
Da.. si anglia tot iese din UE.. si papa de la roma e sfant.. ce carpe sa umbli la noxe? Este un "simulator" electronic. Sonda aia primeste un semnal generat de o "scula".  Daca va mai amintiti de "decodoarele HBO"  pe care  le faceau electronistii amatori. Stiu ca in complexul studentesc au facu bani cu lopata de pe urma lor.
Ei cam asa o "t i g a n i e" de instalatie simuleaza un ciclu de ITP al motorului pentru testul de gaze.

#293
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ca pe vremuri, "dorele adu tico-ul ca nu ies noxele"

#294
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
a intrat in vigoare legea asta sau mai am timp ? mie imi expira in aprilie itp-ul dar pentru urmatoarele 5 luni nu voi folosit masina dar ma gandeam totusi sa mai prind unul pe 2 ani.

#295
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Este în vigoare.

#296
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Daca am ITPul valabil pana in 2019 trebuie sa il fac anul asta ?

#297
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Nu

#298
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Potrivit noului Cod Rutier, şoferii care circulă cu o maşină fără ITP valabil, dar şi cei care nu au trecut maşina pe numele noului proprietar în termen de 90 de zile, riscă amenzi de până la 2.900 de lei, dar şi reţinerea certificatului de înmatriculare.
Începând cu 20 mai 2018, maşinile care nu mai figurează în baza de date a Poliţiei Rutiere şi RAR vor avea înmatricularea suspendată.

Edited by cata, 04 April 2018 - 14:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate