Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Baterie externa home made

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Pentru ca modulul lucreaza la limita.
Ai noroc, am avut un modul care nu incarca orice telefon. Ce trecea de 1A era limitat(se oprea incarcareaPosted Image ).

Edited by Wzzz, 02 May 2017 - 16:40.


#20
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Si ce as putea sa ii fac sa nu se mai incinga?
Nu as vrea sa il ard..

#21
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Poţi răci modulul cu o tablă de aluminiu montată între el şi baterii, intercalând un termopad izolant între tablă şi modul, să nu facă scurt.

#22
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Deci sa inteleg ca modulul e de o calitate indoielnica...
Gasesc undeva in tara module de incarcare pentru power bank? Ceva mai de calitate?


#23
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Decat sa te complici mai bine comanda asa ceva https://www.aliexpre...a5-856bbd16adb9 . Daca ai si cateva baterii 18650 si mai bine.
Am comandat ceva similar si este foarte ok, are 2 iesi USB (de 1 A si de 2 A), display ce indica procentajul de incarcare / descarcare al bateriilor 18650 si un led ce poate fi folosit ca lanterna.

#24
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Cred ca o sa imi cumpar asa ceva (https://m.banggood.c...-p-1031593.html)
E buna si ideea ta crazyalex86 dar in carcasa aia intra doar 5 baterii...eu am 12 baterii si ulterior vreau sa ii pun si un panou solar.

#25
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Stie cineva unde as putea gasi in tara asa ceva?
Am gasit pe okazii dar pretul mi se pare cam mare..

Attached Files



#26
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Cam asa arata rezultatul final...mai trebuie sa ii fac o carcasa sa arate cat de cat bine.
Nu mai am probleme cu incalzirea modulului.
Recomand acest modul si altora.

Attached Files



#27
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmassey595, on 18 mai 2017 - 14:38, said:

Cam asa arata rezultatul final...mai trebuie sa ii fac o carcasa sa arate cat de cat bine.
Nu mai am probleme cu incalzirea modulului.
Recomand acest modul si altora.

Arata ok proiectul dar totusi inainte sa faci acel pack ai verificat rezistentele interne ale bateriilor(si eventual capacitate)? In paralel celulele se autobalanseaza si exista riscul unui mic incendiu.

#28
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Capacitatea nu am masurat.o deoarece nu am cu ce...dar l.am descarcat/incarcat o data si nu par sa fie probleme.
Capacitatea packului este undeva la 17-18000 mAh.
Am vazut multe proiecte pe internet in care erau legate celulele in paralel si nu erau probleme...sper sa nu explodeze :)

#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Astazi am primit si eu 4 astfel de module. Am sa imi fac si eu un powrbank ceva mai puternic pentru ca am niste celule Li-ion de la un acumulator de apple. Avantajul este ca sunt celule paralelipiledice si pot sa le asez mai bine intr-o carcasa.

#30
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmassey595, on 22 mai 2017 - 16:36, said:

Capacitatea nu am masurat.o deoarece nu am cu ce...dar l.am descarcat/incarcat o data si nu par sa fie probleme.
Capacitatea packului este undeva la 17-18000 mAh.
Am vazut multe proiecte pe internet in care erau legate celulele in paralel si nu erau probleme...sper sa nu explodeze Posted Image
EU folosesc Lii-500 si pot sa spun ca este destul de exact pentru pretul sau. http://www.liito-kal...00-instructions, Cand celule sunt legate in paralel ( si de capacitate diferita) va exista un curent intre celule pentru balans si daca ai acolo celule cu rezistenta foarte mare acelea vor ceda primele(vor incepe sa se incalzeasca). Mentionez totusi ca nu sunt asa curajos ca tine sa creez un pack de 5v de asemenea dimensiuni dar in viitor voi dori sa construiesc un pack de 24-36v pentru alimentarea unui motor brushless. Inca nu am experimentat cu un bms de asemenea dimensiuni.  
Pentru inceput in locul tau cred ca as folosi distantiere de plastic iar daca am o celula cu probleme o inlocuiesc usor.
Cu panourile solare ai avut ocazia sa experimentezi?

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postchomulake, on 23 mai 2017 - 08:03, said:

EU folosesc Lii-500 si pot sa spun ca este destul de exact pentru pretul sau. http://www.liito-kal...00-instructions, Cand celule sunt legate in paralel ( si de capacitate diferita) va exista un curent intre celule pentru balans si daca ai acolo celule cu rezistenta foarte mare acelea vor ceda primele(vor incepe sa se incalzeasca).
Acela e un charger extern unde poti incarca separat celulele Li-Ion, Ni-Cd, Ni-Mh si altele. Deci nu are treaba cu powerbank-ul.
Un charger extern in genul acelui Lii-500, am si eu asa ceva si e intr-adevar foarte bun si util cand ai de incarcat elementii separat.

Edited by tehnics, 23 May 2017 - 08:41.


#32
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

View Posttehnics, on 23 mai 2017 - 08:40, said:

Acela e un charger extern unde poti incarca separat celulele Li-Ion, Ni-Cd, Ni-Mh si altele. Deci nu are treaba cu powerbank-ul.
Un charger extern in genul acelui Lii-500, am si eu asa ceva si e intr-adevar foarte bun si util cand ai de incarcat elementii separat.
massey595 spunea ca nu are cu ce testa capacitatea celulelor asa ca am spus ce folosesc eu. Intradevar nu se pot testa mai multe celule in acele sloturi (gen celule din laptop care sunt de obicei 2p).

#33
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Eu de asa ceva as avea nevoie :https://www.olx.ro/oferta/incarcator-profesional-imax-b6ac-80w-lipro-liion-lipo-life-nicd-2s-6s-ID7KukP.html
Dar deocamdata nu sunt dispus sa investesc atat...

#34
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Aveti mare grija cu IMAXurile de pe olx ca sunt multe fake!
Cred ca functioneaza si alea dar daca tot dai atatia bani pe el mai bine sa fie original.

O metoda pt a depista fake-urile e "holograma". Teparii s-au gandit ca prezinta mai multa credibilitate cu asa ceva.
Dar originalul nu are nici o holograma :)

#35
massey595

massey595

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2015
Si cele de pe banggood sau aliexpress pot fi fake.uri?

#36
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Bang Good e patria lor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate