Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Plata in rate

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
CristiM12

CristiM12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2017
Buna ziua,am un card de cumpărături de la Raiffeisen,am 5000lei in el și acum câteva zile am cumpărat 2produse(o placa video+adaptor dvi) împreună 650lei in rate.Le am cumpărat de la Altex.Am sunat la Raiffeisen  că să îmi aprobe cardul ptr platii online .După ce am activat cardul am cumpărat produsele in 12 rate .Cred că este undeva la 55 lei pe lună.
Eu trebuie să pun in plus  banii pe   card sau îmi ia automat în fiecare luna din cei 5000lei pe care ii am  deja pe card

#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Cum de ai 5000 de ron pe cardul de cumparaturi? I-ai pus in avans sau 5000 reprezinta limita cardului? Daca da, nu trebuie sa platesti nimic lunar.

Edited by diahim, 26 April 2017 - 02:44.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006
Normal ca trebuie sa platesti rata, ea este specificata ca si data scadenta pe desfasuratorul pe care il primesti pe mail sau in plic, daca depasesti data scadenta si nu platesti vei avea dobanda destul de consistenta la credit.

#4
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Da, trebuie sa platesti rata lunar, altfel vei plati dobanda la intreaga suma platita.
Atentie ca tu ai limita de credit 5000 lei pe card, nu sunt banii tai, ca nu da nimeni bani gratis. Te poti folosi de banii respectivi, dar la fiecare termen trebuie sa platesti suma totala de plata ca sa ai dobanda zero sau suma minima, dar atunci platesti dobanda la diferenta.
Platile in rate cu zero dobanda sunt cea mai avantajoasa facilitate a acestor carduri, dar numai daca platesti tot ce e de plata.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 yndy, on 26 aprilie 2017 - 03:20, said:

Te poti folosi de banii respectivi, dar la fiecare termen trebuie sa platesti suma totala de plata ca sa ai dobanda zero sau suma minima, dar atunci platesti dobanda la diferenta.
Platile in rate cu zero dobanda sunt cea mai avantajoasa facilitate a acestor carduri, dar numai daca platesti tot ce e de plata.

Suma totala de plata este alcatuita din utilizat + rata/ratele lunare, fa-l pe om clar sa inteleaga. Deci toate sumele utilizate, care nu reprezinta tranzactii in rate, trebuie puse la loc pe card pana la data de scadenta (25 luna urmatoare) pentru a putea pastra gratia. La acestea se adauga ratele lunare, fara dobanda, rezultate din tranzactiile in rate.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Fabulos marketingul bancilor, daca au convins oamenii ca acei 5000 lei sunt ai lor.

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,123
  • Înscris: 24.05.2006
Da, am si eu faimosul card.. E ca o gaura neagra, in care indiferent cati bani as depune, tot mai raman cu cativa lei datorie, comision de administrare, sau asigurare nu stiu cum. E frumos ca au penalitati de intarziere fixe, de 20 de lei, adica mi s-a intamplat sa nu ajung la banca la data scadenta, si pe langa cei 10 lei pe care ii aveam de plata, sa-mi incaseze inca 20 penalitati.
Si ca tabloul sa fie complet, nu stiu de unde aveau numarul de mobil al lui maica-mea, careia ii trimiteau SMS-uri zilnic- ''efectuati de urgenta plata. departamentul colectare raiffeisen'', ''Inregistrati debite restante. Vom lua masurile legale'', etc, de am crezut prima data ca e scam din ala gen 'metoda accidentul'. Repet, pentru o restanta de 20-30 de lei.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 wiseguy76, on 26 aprilie 2017 - 06:27, said:

Da, am si eu faimosul card.. E ca o gaura neagra, in care indiferent cati bani as depune, tot mai raman cu cativa lei datorie, comision de administrare, sau asigurare nu stiu cum. E frumos ca au penalitati de intarziere fixe, de 20 de lei, adica mi s-a intamplat sa nu ajung la banca la data scadenta, si pe langa cei 10 lei pe care ii aveam de plata, sa-mi incaseze inca 20 penalitati.

Faci confuzie. Gaura neagra esti tu insuti, cardul e doar un instrument ca sa poti afla mai multe despre tine.  E usor sa-l duci inapoi la banca, daca nu-ti e folositor.  Tot ce ai descris acolo sunt taxe de fraier, nu comisioane.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007

 don_dannielo, on 26 aprilie 2017 - 05:58, said:

Fabulos marketingul bancilor, daca au convins oamenii ca acei 5000 lei sunt ai lor.

Vrei sa spui fabuloasa lipsa de educatie financiara a oamenilor si disponibilitatea lor de a folosi ceva ce nu inteleg cum functioneaza si nici nu ii intereseaza sa inteleaga pana nu trebuie sa scoata banul din buzunar.
Nu banca trebuie sa iti faca educatie, banca e o afacere ca oricare alta, scopul este sa faca profit.

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 wiseguy76, on 26 aprilie 2017 - 06:27, said:

Da, am si eu faimosul card.. E ca o gaura neagra, in care indiferent cati bani as depune, tot mai raman cu cativa lei datorie, comision de administrare, sau asigurare nu stiu cum. E frumos ca au penalitati de intarziere fixe, de 20 de lei, adica mi s-a intamplat sa nu ajung la banca la data scadenta, si pe langa cei 10 lei pe care ii aveam de plata, sa-mi incaseze inca 20 penalitati.
Si ca tabloul sa fie complet, nu stiu de unde aveau numarul de mobil al lui maica-mea, careia ii trimiteau SMS-uri zilnic- ''efectuati de urgenta plata. departamentul colectare raiffeisen'', ''Inregistrati debite restante. Vom lua masurile legale'', etc, de am crezut prima data ca e scam din ala gen 'metoda accidentul'. Repet, pentru o restanta de 20-30 de lei.
Sunt deja la al 3-lea card de credit, adica am avut de la 3 banci card de credit, acum mai am 2, primul fiind refinantat in rate fara dobanda.
Inafara de comisionul de administrare nu am platit nimic in plus. Ba mai mult, la BT am facut plati multe si am acumulat puncte care au acoperit 100%+ comisioanele de la cele trei carduri! Deci, as putea zice ca ei m-au platit sa folosesc cardul de credit...


@CristiM12 iti vor lua automat banii, doar daca primesti salariul la ei si ai optat pentru plata automata a cardului din contul curent. ATENTIE! Este posibil ca o banca sa faca asta dar sa iti ia doar suma minima de plata si nu suma totala de plata!

Edited by easy90rider, 26 April 2017 - 08:05.


#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
Cardul e extraordinar de bun pentru achizitii in rate, eventual mici cumparaturi. Dar trebuie mare grija sa platesti ratele la timp. Eu l-am setat sa-mi traga automat banii din cardul de salariu. Grija mea e sa las bani acolo.

#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Banii se retrag integral automat din aia 5000 lei limita de creditare, apoi tu lunar pui rata ca sa completezi pana la aia 5000 lei care e limita de creditare.

#13
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
In momentul achizitiei, comerciantul a retras cei 650 lei de pe card, iar tu ai ramas cu o limita de credit de 4350 Lei, pe care o poti utiliza cum doresti.
Luand in calcul faptul ca s-a ales varianta de 12 rate fara dobanda, tu trebuie sa depui lunar minim 55 Lei (reprezendand valoarea unei rate), suma care va intregi limita de credit si care devine reutilizabila impreuna cu disponibilul ramas (cei 4350 lei) - exemplu, dupa ce depui prima rata, limita ta utilizabila va fi 4.405 Lei (4.350 + 55).
Poti bineinteles sa depui mai multi bani pe card si automat vei acoperi si din ratele viitoare (rata insa se va percepe lunar, nu in avans).
In luna 12, dupa ce se acopera si ultima rata, limita de credit va fi din nou 5000 lei.

Cardurile de cumparaturi care ofera facilitati de rate fara dobanda sunt instrumente de plata foarte bune, daca stii sa le folosesti.Majorititatea au doar un comision de administrare anual decent.Daca le utilizezi insa intr-un mod pagubos (retragi bani de pe ele, caz in care se aplica dobanda care nu este deloc mica), evident ca se transforma intr-un produs foarte scump, nerentabil.

Edited by TheGrudge, 26 April 2017 - 10:04.


#14
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Si daca nu platesti rata la timp, am inteles ca platesti dobanda. Doar pe luna in curs? Sau cum se procedeaza?

#15
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Exista posibilitatea sa iti perceapa dobanda pentru toata suma utilizata, daca nu respecti planul de rambursare al ratelor.
Cel mai sigur este sa intrebi la banca emitenta, poate diferi de la o banca la alta.

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

 CristiM12, on 26 aprilie 2017 - 01:38, said:

Buna ziua,am un card de cumpărături de la Raiffeisen,am 5000lei in el și acum câteva zile am cumpărat 2produse(o placa video+adaptor dvi) împreună 650lei in rate.Le am cumpărat de la Altex.Am sunat la Raiffeisen  că să îmi aprobe cardul ptr platii online .După ce am activat cardul am cumpărat produsele in 12 rate .Cred că este undeva la 55 lei pe lună.
Eu trebuie să pun in plus  banii pe   card sau îmi ia automat în fiecare luna din cei 5000lei pe care ii am  deja pe card
Trebuie sa pui in fiecare luna 54.17 Ron + 1.5 Ron (Taxa Servicii)= 55.67 Ron. Cel mai bine totusi suna la banca si intreaba, nu lua informatiile mele de bune.

#17
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006

 wiseguy76, on 26 aprilie 2017 - 06:27, said:

Da, am si eu faimosul card.. E ca o gaura neagra, in care indiferent cati bani as depune, tot mai raman cu cativa lei datorie, comision de administrare, sau asigurare nu stiu cum. E frumos ca au penalitati de intarziere fixe, de 20 de lei, adica mi s-a intamplat sa nu ajung la banca la data scadenta, si pe langa cei 10 lei pe care ii aveam de plata, sa-mi incaseze inca 20 penalitati.
Si ca tabloul sa fie complet, nu stiu de unde aveau numarul de mobil al lui maica-mea, careia ii trimiteau SMS-uri zilnic- ''efectuati de urgenta plata. departamentul colectare raiffeisen'', ''Inregistrati debite restante. Vom lua masurile legale'', etc, de am crezut prima data ca e scam din ala gen 'metoda accidentul'. Repet, pentru o restanta de 20-30 de lei.

Internetul nu e numai pentru youtube si softpedia...

#18
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 wiseguy76, on 26 aprilie 2017 - 06:27, said:

Si ca tabloul sa fie complet, nu stiu de unde aveau numarul de mobil al lui maica-mea, careia ii trimiteau SMS-uri zilnic- ''efectuati de urgenta plata. departamentul colectare raiffeisen'', ''Inregistrati debite restante. Vom lua masurile legale'', etc, de am crezut prima data ca e scam din ala gen 'metoda accidentul'. Repet, pentru o restanta de 20-30 de lei.
Numarul il are de la tine, l-ai declarat la efectuarea creditului pentru card ca persoana alternativa de contact.

Ca nu iti mai amintesti tu e alta treaba :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate