Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Carucior bebe - recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Puteti sa imi recomandati un carucior pt bebelusi (fata)? Ce caut la un carucior (in ordinea importantei):
1. Materiale de buna calitate (sa nu se incinga in el, sa nu ii provoace iritatii)
2. Sa fie rezistent si sigur
3. Sa aibe incluse, pe cat posibil: scoica, landou, scaun auto etc
4. Raport calitate/pret bun: daca e mai scump, macar sa fie cu motiv, sa merite

Multumesc anticipat

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Bani sa ai Posted Image
http://www.cel.ro/ca...ck-pMyA3MDwo-l/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pQsSF3MBG0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
In banii aia se da si un copil? :)

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Sa fie roz Posted Image
Nu am avut landou la nici un copil.
Ceva asemanator am avut nici nu mai stiu ce marca era:
http://www.emag.ro/c...t/pd/DN83ZBBBM/
Foarte practic si comod.Suportu pentru picioruse se ridica la orizontala si are o husa care se trage peste si poate sa doarma linitit. Pentru masina am luat separat scoica si mai tarziu scaune.

Uite unul cu husa pe picioare
http://www.emag.ro/c...2/pd/DLNKK7BBM/

Edited by PoeOvidiu, 25 April 2017 - 18:52.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Orbit e chestie americaneasca. In Romania se poarta Stokke Stroller.

#6
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007

 Adm, on 25 aprilie 2017 - 18:48, said:

WOW... dar nu. Pt banii aia oferta putine componente. Ca sa punem in perspectiva, am un Citroen C4, nu in Mercedes.

 PoeOvidiu, on 25 aprilie 2017 - 18:51, said:

Sa fie roz Posted Image
Nu am avut landou la nici un copil.
Ceva asemanator am avut nici nu mai stiu ce marca era:
http://www.emag.ro/c...t/pd/DN83ZBBBM/
Foarte practic si comod.Suportu pentru picioruse se ridica la orizontala si are o husa care se trage peste si poate sa doarma linitit. Pentru masina am luat separat scoica si mai tarziu scaune.

Uite unul cu husa pe picioare
http://www.emag.ro/c...2/pd/DLNKK7BBM/
Cum sunt la calitate? Am vazut unu de 2000 lei si lumea se plangea de calitate (bine, era 3 in 1).

Si as dori sa vorbiti din experienta va rog :)

Edited by brusli, 25 April 2017 - 19:06.


#7
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
stokke.

#8
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
nu pune omule copilul in fata.in spate si scaunul orientat invers adica bebele sa vada spatele

#9
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Adm, on 25 aprilie 2017 - 18:48, said:


Nu recomand modelul asta. Nu rezista la pseudotrotuarele din Bucuresti. Perechile de roti, atat fata cat si spate, trebuie sa aiba punte.

Modelele futuriste nu oferta confort bebelusului.

Nu recomand landou, e useless. Carucioarele actuale se intind pana la 170 grade, deci ce rost mai are landoul?
Carucior sport plus scoica(aka 2 in 1) iar caruciorul sa fie reversibil, astfel ca bebe-ul sa fie cu fata spre voi in primele luni.

Rotile sa fie cat mai mari, sa aiba cat mai multe accesorii incluse, cum ar fi geanta(foarte utila), husa de picioare si husa de ploaie.

Sa fie usor , sa fie pliabil cu o singura mana, sa intre in portbagaj, sa aiba suspensii pe ambele roti.

Edited by sonnydellmarco, 25 April 2017 - 22:44.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Cele mai confortabile sunt cele cu suspensie si roti cu camera si cauciuc, dar sunt GRELE,
Practic este un compromis intre greutate, confort si manevrabilitate.

De exemplu la intrarea in bloc invariabil sunt 4-7trepte, o bucurie sa-l iei pe sus cu copilul in el.
La fel si la metrou, sunt scari rulante, lifturi etc, dar zbang 3-5trepte.

Edited by arg, 25 April 2017 - 23:16.


#11
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Investiția în lucruri cu folosință de scurta durata este păguboasă.
Împrumut, ia unul sh sau unul nou ieftin.

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 QuickSpeed, on 26 aprilie 2017 - 10:47, said:

Investiția în lucruri cu folosință de scurta durata este păguboasă.
Împrumut, ia unul sh sau unul nou ieftin.
corect

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009

 brusli, on 25 aprilie 2017 - 18:35, said:

Salut,

Puteti sa imi recomandati un carucior pt bebelusi (fata)? Ce caut la un carucior (in ordinea importantei):
1. Materiale de buna calitate (sa nu se incinga in el, sa nu ii provoace iritatii)
2. Sa fie rezistent si sigur
3. Sa aibe incluse, pe cat posibil: scoica, landou, scaun auto etc
4. Raport calitate/pret bun: daca e mai scump, macar sa fie cu motiv, sa merite

Multumesc anticipat

oricat de calitative ar fi acele materiale, majoritatea sunt sintetice, poti preveni iritatiile si incingerea prin folosirea unei paturici de bumbac, scutec de finet sau prosop de bumbac, pusa in carurcior, sa nu stea copilul direct pe materialul sintetic (si captusit cu burete sau ceva de genul).
caruciorul e bine sa indeplineasca aceste criterii
sa fie cat mai usor dpdv al greutatii. daca locuiesti la bloc fara lift, sa-ti vina usor sa-l cari pe scari daca nu ai o varianta sa-l depozitezi in portbagajul masinii sau intr-o camera (spalatorie, uscatorie, birou administrator) la parterul blocului.
sa fie pliant
sa incapa pe usa liftului/blocului
sa poata fi manevrat/pliat si cu o singura mana
sa incapa in portbagaj
sa fie reglabil, de la pozitia orizontala a copilului, pana la cea rezemata
daca are si manerul reversibil, cu atat mai bine. daca are si ceva spatiu/suport de depozitare sub el, ok, daca nu - poate are geanta de pus pe maner (ca iti trebuie destule chestii atunci cand iesi cu bebe la plimbare).
landou - nu-i vad rostul
scoica - doar daca stii ca faci multe drumuri cu masina, impreuna cu bebelusul, in primele 12 luni. ca mai apoi ramane scoica mica si trebuie sa treci la scaun pentru masina.

intrebare: cand se va naste fetita ? in functie de anotimpul in care vor avea loc plimbarile pe-afara in primele 6 luni, ia in calcul daca e nevoie sau nu de protectie/husa pentru picioare si husa de ploaie.

mie mi se par chiar periculoase carucioarele astea moderne care au aparut, zici ca-s scoici cocotate pe un trepied, daca nu esti atent o clipa si nu ai copilul prins in hamuri/centuri, iti cade imediat din carucior daca se apleaca dupa o jucarie ce-i scapa din mana.

cel mai bine ar fi sa cauti  un carucior pentru nou-nascut, second-hand, la majoritatea carucioarelor se poate scoate si spala partea textila. un carucior de calitate, folosit cateva luni pentru un bebelus (deja de la 1 an treci la modelul sport), nu prea are cum sa se uzeze/strice/murdareasca foarte mult.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
@corinadaniela
Problema e ca marea majoritatea carucioarelor nu tin mai mult de 2-3 bebei... si vorbim de cele bune, ca cele ieftine.....

Legat de scoici sunt de multe feluri, mai adanci sau mai plate cu prindere in 3 sau 5 puncte.
De exemplu cele de la britax romer sunt foarte adanci si cu prindere in 5 puncte, si e cam greu de pus in ele un bebe care inca nu sta in fund, dar ca siguranta sunt ok, nici o sansa ca bebe sa sara afara din scoica (daca e legat)

Edited by arg, 26 April 2017 - 12:29.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
pai second-hand nu asta inseamna ? la mana a doua, adica dupa ce a fost folosit pentru un copil. :-). poate are vreo ruda, prietena, colega de la locul de munca, ce-i pot imprumuta/vinde un carucior.

asa am avut eu primul carucior (de bebe, cum s-ar zice), mi l-a imprumutat cumnata mea, era intr-o stare perfecta dupa ce il folosise pentru baietelul ei, si tot asa i l-am si returnat.
cred ca era marca chicco, dar nu am gasit pe net modelul, probabil nu se mai fabrica (vorbim despre perioada 2006-2007).
scoica am avut tot de la ea, cu imprumut, cred ca pot sa numar pe degetele de la ambele maini de cate ori am folosit acea scoica in primul an de viata al fetitei mele. am trecut ulterior la scaunul de masina.
al doilea carucior (si ultimul) a fost cumparat din carrefour, marca bertoni, model sport pliant, a rezistat caruciorul asta de m-am mirat si eu, raportat la pret.
tot de la bertoni am avut si tarc, atat caruciorul, cat si tarcul au fost folosite de inca 2 copilasi dupa ce eu le-am donat (nu mai aveam nevoie de ele).

#16
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

 arg, on 26 aprilie 2017 - 12:26, said:

@corinadaniela
Problema e ca marea majoritatea carucioarelor nu tin mai mult de 2-3 bebei... si vorbim de cele bune, ca cele ieftine.....
Normal că nu țin 2-3 "bebei"! Pentru gemeni/tripleți exista cărucioare speciale.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

 QuickSpeed, on 26 aprilie 2017 - 12:48, said:

Normal că nu țin 2-3 "bebei"! Pentru gemeni/tripleți exista cărucioare speciale.
2-3 "bebei" pe rand stimabile coleg.
Sa zicem dela 0luni pana la 1.5ani *3bebei *2plimbari/zi iese ceva uzura

Unui carut "plimbat" ii cam scartie rotile dupa 4-5ani de plimbat zi de zi cate 5-10km.

Mai e si variata in care parintii nu scot copilul din casa decat pe ala 2 ani si atunci carutul e ca nou.

Edited by arg, 26 April 2017 - 13:06.


#18
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007
Si nici o recomandare? :( Ca acum doar am in cap mai multe intrebari.

Pt ca am fost intrebat: ETA 2.5 luni

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate